מס ארה"ב: היום יום הגשת הדוחות, ולמה (בינתיים) אין לכם מה לדאוג

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

היום הוא ה-18 לאפריל, ובשנת 2017 זהו Tax Day בארה"ב. בד"כ התאריך הרשמי הוא ה-15 לאפריל, אבל בגלל סוף השבוע וחג שחרור השחורים שחל אתמול בוושינגטון הבירה, התאריך נדחה להיום.

לאזרח ארה"ב יש חובות הגשה מסוימים לממשלת ארה"ב, ללא תלות במקום מגוריו. בבלוג זה אנחנו מתעכבים על שתיים מתוכם – (א) דוח הכנסות שנתי (Tax Return) שהטופס הראשי בו הוא טופס 1040 ויש לו נספחים רבים, (ב) דוח חשבונות זרים (FBAR).

מדוע אין צורך לדאוג בינתיים?

לגבי הדוח השנתי, יש הארכה אוטומטית לתושבי חוץ של חודשיים. לכן יש לכם עד ל-15 ליוני, 2017 על מנת להגיש את הדוח. אם לא תוכלו עדיין להגיש בזמן, תוכלו לבקש הארכה (טופס 4868) עד ה-16 לאוקטובר, 2017 (בשנה רגילה זה ה-15 לאוקטובר).

לגבי ה-FBAR, מי שלא הצליח להגיש בזמן (קרי, היום), מקבל הארכה אוטומטית עד ה-16 לאוקטובר, 2017. איו צורך לבקש הארכה בטופס מסוים (כמו לגבי הדוח השנתי).

חשוב לזכור: ההארכה היא רק להגשה. אם יש לכם חבות מס יש לשלם אותה עד ה-18 לאפריל (15 בשנה רגילה), או שיכול הקנס על תשלום מאוחר (ראו מטה).

ממה אני צריך לדאוג?

(ספוילר, אני הולך לדבר על נושא מבאס – קנסות – מי שרוצה לטמון את ראשו בחול, יכול ללחוץ על ה-X בפינה של המסך).

בקצרה, קנסות.

קנסות שנוגעות לדוח השנתי

צריך להגיש את הדוח עד לתאריך ההגשה (כולל הארכות, אם ביקשתם), גם אם אתם לא יכולים לשלם את המס (אל תדאגו, ברוב המוחלט של השנים כנראה שלא תהיו חייבים). בהגשת הדוח אתם תימנעו מקנס על חוסר בהגשה שהוא הקנס הגדול יותר. הקנס הזה חל כאשר הדוח לא מוגש בזמן (כולל הארכות).

הקנס על חוסר הגשה עומד על 5% לחודש ויכול להגיע עד 25% מהמס שחייבים. אם תגישו באיחור של יותר מ-60 יום, הקנס המינימלי קופץ ל-$205 או 100% מהמס המתחייב, הנמוך מבינהם.

יש גם קנס על חוסר בתשלום המס. הקנס על חוסר בתשלום, הוא 0.5% מהסכום שחייבים על כל חודש איחור, ויכול להגיע עד ל-25%. בנוסף יש לשלם ריבית על הסכום, לפי הריבית המשק + 3% (ומעגלים כלפי מעלה). כיום ריבית על איחורים הוא 4% שנתי. אם ה-Fed יעלה בעוד 0.25% את הריבית במשק, אז הריבית על איחורים תקפוץ ל-5%.

מסקנה: הקנס נגזר מגובה החוב. אם אין לכם חוב, אז לא יהיה לכם קנס. אבל חשוב להגיש דוחות במקרה זה כדי שחוק ההתיישנות יתחיל לפעול (3 שנים מיום הגשת הדוח, אלא אם החסרתם יותר מ-20% מהכנסתכם, ואז ההתיישנות היא במשך 6 שנים, אם יש חשש לפלילים/מרמה אז אין התיישנות כלל).

קנסות שנוגעים ל-FBAR

לאחרונה (1 לאוגוסט, 2016) חל שינוי בקנסות ה-FBAR והצמידו אותם למדד המחירים לצרכן האמריקאי. אם ה"עבירה" נעשתה לפני ה-2 לנובמבר, 2015, יחול קנס של $10,000 על כל חשבון שהושמט מהדוח בצורה לא מכוונת. אם יוכח שההשמטה הייתה מכוונת הקנס הוא הגבוה מבין $100,000 או 50% מהסכום שהיה בחשבון בזמן ביצוע "העבירה".

אם "העבירה" נעשתה אחרי ה-2 לנובמבר, 2015, הקנס כבר מוצמד למדד. במקרה של השמטה לא מכוונת הקנס הוא $12,459 לכל חשבון מושמט. במקרה שיוכח השמטה מכוונת של החשבון הקנס יהיה הגבוה מבין $124,588 או 50% מהסכום בחשבון בעת ביצוע "העבירה". כאמור, מעתה הסכומים הללו יוצמדו למדד.

מפחיד!

נכון! אבל יש פתרון גם אם לא ידעתם. זה נקרא תהליך גילוי מרצון. בקצרה מגישים דוחות מס שלוש שנים אחורה ו-FBAR שש שנים אחורה, ובנוסף מצרפים הצהרה (בטופס שה-IRS הכין לכבוד האירוע) שההשמטות היו לא מכוונות. ה-IRS מבטיח שלא יחולו הקנסות האמורים על FBAR ישנים, במידה וההכנסות מהחשבונות הללו מדווחות כיאות על הדוחות השנתיים, וכל מס מתחייב משולם (אם רלוונטי). ניתן להצטרף לתהליך גילוי מרצון רק אם ה-IRS טרם פנה אליכם לגבי החוסרים הללו.

בהצלחה לכל מי שהגיש ומגיש בתקופה הקרובה את הדוחות הללו. נתראה בתגובות אם יש לכם שאלות 🙂הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.אזהרה: אני איני רואה חשבון אמריקאי וגם לא רואה חשבון ישראלי. אני גם לא יועץ מס באף אחת מהמדינות הנ"ל (גם לא באף מדינה אחרת). את כל המידע שאני מספק כאן אני למדתי בעצמי תוךך התייעצות חד פעמית עם רואה חשבון ועם אנשים אחרים המגישים בעצמם. חוק המס האמריקאי הוא חוק סבוך נורא, והמצבים שאתאר כאן הם יחסית פשוטים – הכנסה כשכיר, רווח הון על מניות, דיבידנדים, ריבית מהבנק/אג"ח, הכנסה משכירות (שלא כחלק מעסק). אם אתם בעלי עסק/עצמאים, אתם יכולים להשליך חלק מהדברים שיכתבו כאן על המצב שלכם, אך כרגע לא אעסוק בדיווח עבור בעלי עסקים. מילוי הדוחות דורש ידע שתוכלו לקבלו כאן בחינם, אך השימוש בו הוא על אחריותכם בלבד. באופן כללי, לא מומלץ להסתמך על בלוגים רנדומליים ברשת.
בהתאם לדרישות בחוזר 230 של ה-IRS, אני מתריע בפניכם, שכל ייעוץ הנוגע לענייני מס פדרלי בארה"ב המובא בתקשורת זו, כולל כל לינק או צרופה, לא נכתב על מנת שתוכלו (א) להימנע ממסים שאתם חייבים להם על פי דין כולל קנסות, או (ב) לקדם, לשווק, או להמליץ לכל אדם אחר לגבי כל עניין או עסקה המובא בתקשורת זו.

3 מחשבות על “מס ארה"ב: היום יום הגשת הדוחות, ולמה (בינתיים) אין לכם מה לדאוג

 1. כל הכבוד לך, מתורגמן פיננסי יקר, על המידע המצויים שאתה נותן בבהירות כה רבה! יישר כוחך! בזכות ההנחיות המצויינות שלך הצלחתי להגיש fbar מסודר ותקין באופן עצמאי…
  וכעת שאלה:
  אם יש לי חשבונות בפבא"ר אשר נושאים רווחים שנתיים אך שאינם ממומשים כרגע: למשל, קרו השתלמות – הרוויחה מעט במהלך השנה האחרונה, אך היות ולא פדיתי אותה והיא לא נכנסה לעו"ש הרי לא מימדתי את הרווחים. האם הרווחים תיאורטיים הללו חייבים בדיווח בטופס ה-1040 וחייבים אולי גם במס?

  אהבתי

  1. תודה רבה!!!

   אני באמת חייב לכתוב על הנושא הזה פוסט משלו. הבעיה היא שאין תשובה חד משמעית.
   יש רו"ח שאומרים דיווח רק בפדיון, ויש רו"ח שאומרים דיווח שוטף. ויש כאלה שבוחרים לכל לקוח לפי מה שיטיב עמו.
   אין הנחיות ודאיות וברורות מה-IRS ולכן כל רו"ח בוחר לו גישה.
   הנ"ל נכון גם לקרנות פנסיה.

   המלצה שלי היא ללכת לפגישה חד פעמית עם רואה חשבון לסגירת הנושא הזה. אפילו אני עם כל הידע שלי הולך לרו"ח מדי תקופה להתייעצות בנושאים שאני לא מוצא לגביהם תשובות.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s