סדרת ההשקעות של JL Collins – ג'ק בוגל וקטילתן של קרנות מחקות

זהו החלק העשרים וארבעה (דילגתי על כמה פרקים) בסדרת ההשקעות של JL Collins, המבוססת על הספר "המסלול הפשוט אל העושר" שפרסם לאחרונה. חלקים נוספים תוכלו לראות בעמוד הייעודי של הסדרה.

את הסדרה המקורית באנגלית תוכלו לקרוא באתר של JL Collins

אמל"ק

היום ג'ים יתאר לנו את ההווי הכללי בוול סטריט כשזה נוגע להשקעה פאסיבית בקרנות מחקות מדד. מסתבר שב-2017 יש רוב מוחלט שעדיין חושבים שהשקעה אקטיבית מנצחת בטווח הארוך. יש לזה גם סיבה טובה. בתי ההשקעות משקיעות הון עתק בפרסום שמוטה לכיוון הזה, בגלל שהם רוצים לשים את הכסף שלכם בכיסים שלהם.

Go ג'ים:

אף אחד לא שאל אותי זאת, אך אם היו שואלים אותי מה הדבר היחיד שעיכב את צמיחת העושר האישי שלי, התשובה תהיה ההתנגדות העיקשת שלי למשך שנים רבות לרעיון של חיקוי מדדים. כיום, כאשר אני שומע את הטענות כנגד הגישה הזו, אני עדיין שומע אותם בקול שלי. טענתי את אותן טענות לעתים קרובות מדי ובמשך זמן רב מדי.

אז מדוע הרעיון של חיקוי מדדים פוגשת התנגדות כל כך רחבה בחלק מהמעגלים? ראשית, קצת חומר רקע.

ג'ק בוגל ייסד את קבוצת Vanguard ב-1974. הוא היוצר של הקרן המחקה הזולה המודרנית הראשונה והגיבור האישי שלי. אם מטרתכם להיות אמידים ועצמאיים כלכלית, אז הוא צריך להיות הגיבור שלכם גם כן.

לפני שאדון בוגל הגיע לזירה, התעשייה הפיננסית הייתה מסודרת כך שהיא תשרת בעיקר את אלו שמוכרים מוצרים פיננסיים על חשבונם של לקוחותיהם. האמת, שלרוב זה עדיין המצב.

אז הגיע אדון בוגל היקר וחשף את תעשיית בחירת המניות והייעוץ הנלווה אליו כחסר ערך במקרה הטוב, וכמזיק במקרה גרוע ותמיד היא משקולת יקרה לצמיחת העושר שלכם. שלא במפתיע, וול סטריט זעקו במחאה והשמיצו אותו ללא הרף.

אדון בוגל הגיב להם בכך שיצר את קרן המחקה מדד S&P500 הראשון. הזעקות וחשיפות השיניים המשיכו אפילו כשהקרן החדשה הוכיחה את התיאוריות שלו בעולם האמיתי.

ככל שעברו השנים והראיות לטובתו המשיכו להיערם, המבקרים של ג'ק בוגל התחילו לרכך את קולותיהם; רובם בעיקר בגלל שהם התחיל להישמע יחסית מגוחכים. בתי השקעות אחרים שהנפיקו קרנות נאמנות, הבינו שאנשים הפסיקו להשלים עם דמי הניהול הגבוהים שהציעו להם בתמורה לביצועים מפוקפקים, והתחילו להציע גם הם קרנות מחקות בדמי ניהול זולים במטרה לשמר את הלקוחות שלהם. באופן אישי, אני מעולם לא האמנתי שהם מאמינים במוצר הזה, ומסיבה זו כספי נשאר ב-Vanguard.

הערת המתורגמן:  כיום יש חברות שדמי הניהול שלהם אפילו יותר זולים משל Vanguard. אבל אנשים מאמינים שברגע שיוכלו הם יעלו את דמי הניהול בחזרה.

הרעיון הבסיסי שעומד מאחורי Vanguard הוא שהאינטרס של בית ההשקעות צריך להיות מיושר עם האינטרסים של המשקיעים בקרנות. זה היה רעיון מהפכני ומעורר השראה בזמנו, ועד היום הם החברה היחידה שפועלת כך, ולכן היא היחידה שאני ממליץ עליה.

הרעיון הבסיסי שעומד מאחורי חיקוי מדד (אינדקסציה – indexing), הוא שכיוון שהסיכוי לבחור מניות פרטניות שינצחו את המדד הוא כל כך נמוך, ניתן להשיג תוצאות טובות יותר על ידי רכישת כל מניה שמופיעה במדד. הרעיון הזה היה מושא ללעג בזמנו, ובמעגלים מסוימים הוא עדיין כזה היום.

אך בארבע העשורים שחלפו מאז הרעיון ניטע במוחו של ג'ק בוגל, היא מאוששת יותר ויותר. באמצעות אישוש זה, הכסף שהוזרם לקרנות המחקות התחיל לגדול בחדות. אפילו וורן באפט, אולי המשקיע ובוחר המניות הפרטניות המוצלח בכל הזמנים, תועד כשהוא ממליץ על חיקוי מדדים, ואפילו ספציפית נתן הנחיה לעיזבון שלו לפעול כך לאחר מותו.

במכתב למשקיעים של Berkshire Hathaway (החברה של באפט), הוא כותב:
"העצה שלי… לא יכולה להיות פשוטה יותר: שימו 10% מהכסף באג"ח ממשלתי קצר-טווח ו-90% ממנו בקרן מחקה מדד S&P500 זולה מאוד. (אני ממליץ על זאת של Vanguard). אני מאמין שהתוצאות של תיק השקעות שעוקב אחרי הנחיות אלו יתעלו על אלו של רוב המשקיעים – בין אם קרנות פנסיה, מוסדות או יחידים – אשר מעסיקים מנהלי השקעות הגובים דמי ניהול גבוהים."

אז עם כל ההוכחות המצטברות, מדוע ישנם כאלה שעדיין קוטלים את הרעיון? כפי שראינו בחלק 11, זה בעיקר נגרם בגלל חמדנות, פסיכולוגיה של משקיעים וכסף.

בקצרה, יש יותר מדי כסף שניתן להרוויח ויותר מדי חולשה פסיכולוגית של משקיעים שניתן לנצל, מכדי שמנהלי ההשקעות אי-פעם יעלמו. למעשה, אפילו שהרעיון של חיקוי מדדים תופס תאוצה, יש עדיין כ-4,600 קרנות מנייתיות מנוהלות נכון לרגע כתיבת הספר. על מנת לקבל תחושה למספר הזה, ישנם רק 3,700 חברות הנסחרות בבורסה האמריקאית. קראתם את זה נכון, ישנם יותר קרנות מנייתיות מנוהלות מאשר מניות שהקרנות האלו יכולות לרכוש.

וול סטריט יוצרים חדשות לבקרים מוצרים חדשים ותחבולות אשר מוצעים למכירה, בעודם סוגרים בשקט את אלו שכשלו (ובכך נותנים את האשליה שהביצועים ההיסטוריים שלהם יותר טובים ממה שהם באמת). אך אל תטעו, המטרה שלהם היא תמיד לרפד את הכיסים שלהם, לא את שלכם.

העצה שלי: השתמשו בקרנות מחקות מדד ובחברה שיצר אדון בוגל ובכך תשמרו על שלכם.

 

לינק לפרק הקודם: סדרת ההשקעות של JL Collins – מדוע אני לא אוהב יועצי השקעות
לינק לפרק הבא: סדרת ההשקעות של JL Collins – מדוע אני ואתם לא מסוגלים לבחור מניות מנצחות

 

4 מחשבות על “סדרת ההשקעות של JL Collins – ג'ק בוגל וקטילתן של קרנות מחקות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s