כלכלה התנהגותית IX – בטחון יתר

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

סדרת המאמרים הזו התפרסמה לראשונה באתר Investopedia. למי שקורא אנגלית, זהו מקור מצוין ללמוד על מושגים מעולם הכלכלה וההשקעות.

מחקר מכונן בשם "התנהגות רעה" מהווה הקדמה יעילה למקור להטייה והתנהגות אי-רציונאלית הבאה שלנו: בטחון יתר. ב-2006, חוקר בשם ג'יימס מונטייר מצא ש-74% מ-300 מנהלי השקעות מקצועיים אשר הוא סקר האמינו שהם השיגו ביצועים מעל הממוצע. הרוב הגדול של ה-26% הנותרים בסקר האמינו שהם השיגו ביצועים ממוצעים. כלומר, קרוב ל-100% מהנסקרים הרגישו שהביצועים שלהם היו ממוצעים ומעלה. בפועל, כמובן, רק 50% מהמדגם יכול להיות מעל הממוצע (המתורגמן: הטעות במקור, כמובן שהמשפט הנכון הוא שרק 50% מהמדגם יכול להיות מעל החציון). חוסר התאמה זו בין תחושות המנהלים לביצועים בפועל גוררת שרבים ממנהלי ההשקעות הללו הדגימו רמה גבוהה ואי-רציונאלית של בטחון יתר.

בטחון יתר משקף את הנטייה להעריך ביתר או להגזים ביכולת לבצע בהצלחה משימה נתונה, וזוהי תכונה שנפוצה בקרב אנשים מכל קצוות הקשת האנושית. על מנת להמחיש לכם את זה, תארו לעצמכם את מספר הפעמים שהשתתפתם בתחרות כלשהיא בגישה שיש לכם את הדרוש בשביל לנצח, ללא קשר למספר המתמודדים או לעובדה שלרוב התחרויות יש מנצח בודד.

בעוד בטחון עשוי להיות תכונה מיטיבה, בטחון יתר היא לרוב מזיקה. ההבחנה בין השתיים מאוד עדינה ולרוב קשה להערכה. בטחון משקף אמון מפוכח ביכולותיו של אדם, בעוד בטחון יתר מעיד על הערכה אופטימית מאוד של רמת הידע או רמת השליטה של אדם באירוע מסוים.

בטחון יתר בהשקעות

בטחון יתר עלול מאוד להזיק ליכולות המשקיע לבחור מניות לטווח הארוך. מחקר מ-1998 בשם "נפח, תנודתיות, מחיר ורווח כאשר כל המשקיעים מעל הממוצע", שנכתב על ידי החוקר טרנס אודיאן, מתאר זאת לפרוטרות. המחקר מצא שמשקיעים בעלי בטחון יותר ביצעו יותר עסקאות ביחס לעמיתיהם הפחות חדורי-בטחון.

אולי לא במפתיע, משקיעים בעלי בטחון-יתר מאמינים שהם טובים יותר מאחרים בבחירת המניות המנצחות וכן בבחירת זמנים לכניסה ויציאה מפוזיציה. אודיאן מצא בנוסף שסוחרים שביצעו את כמות העסקאות הגדולה יותר, נטו בממוצע להשיג תשואות משמעותית נמוכות מתשואת השוק.

הימנעות מבטחון-יתר

על מנת להימנע מבטחון-יתר, חשוב לזכור שאפילו מנהלי קרנות מקצועיים, סוחרים עם גישה לניתוחים הטובים ביותר וגם מודלים חישוביים מתוחכמים עדיין מתקשים להשיג תשואות שמצחות את השוק. מנהלים אשר מקפידים על הערכה מציאותית של עצמם ויכולותיהם יודעים שכל יום מציע אתגרים חדשים ושאין שיטת השקעות מושלמת. אכן, הרוב המוחלט של משקיעים בעלי בטחון-יתר נמצאים מרחק עסקה אחת מקריאת השכמה שבתקווה תגרום להם להתנהג בענווה.

 

אם אתם מעוניינים לעזור במימון האתר, תשקלו להירשם לאחד השירותים האינטרנטיים הבאים שיעזרו לכם להוזיל את הקניות באינטרנט שלכם: Ebates, Honey. לקריאה נוספת ראו כאן

 


הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s