האם לוותר על המקדם ה"מובטח" בביטוח מנהלים?

הכניסו את כתובת האימייל שלכם, כדי לעקוב אחרי הבלוג ולקבל עדכונים על פוסטים חדשים במייל.

דיסקליימר: אני לא יועץ פנסיוני ולא יועץ השקעות. אתם יכולים ללכת לאחד מאלו כדי שיעשה לכם את החישובים הללו (מדובר באחוזים וחזקות למתקדמים). ויתור על ביטוח מנהלים עם מקדם מובטח הוא מעשה ללא חזרה, אז כדאי שתהיו בטוחים שאתם מבינים מה כתוב כאן ואיך להשליך אותו על המצב שלכם.

לא דיסקליימר אבל חשוב לדעת: הפוסט הזה רלוונטי רק למי שפתח ביטוחי מנהלים לפני סוף 2012. מי שפתח ביטוח מנהלים אחרי 2012, אני אומר מבלי להסס פעמיים להעיף את זה משם לקרן פנסיה או קופת גמל.

עכשיו שעורך הדין שלי רגוע, אפשר להתחיל. אבל קודם, הפרסומות…

אם אתם מעוניינים לעזור במימון האתר, תשקלו להירשם לאחד השירותים האינטרנטיים הבאים שיעזרו לכם להוזיל את הקניות באינטרנט שלכם: Ebates, Honey. לקריאה נוספת ראו כאן

הקדמה

על מנת לדעת אם אתם רוצים צריכים לוותר על ביטוח מנהלים שיש לו מקדם "מובטח" צריך קודם להבין מה זה מקדם. מקדם זה מספר שחברת הביטוח ממירה באמצעותו הון לקצבה. לוקחים את ההון שצברתם בקרן הפנסיה או ביטוח המנהלים או קופת הגמל ומחלקים אותו במקדם ו…בום קיבלתם את גובה הקצבה.

מסקנה ראשונה היא שככל שהמקדם נמוך יותר, כך הקצבה שלכם תהיה גבוהה יותר. נכון?
זה אמנם נכון, אבל זה הדבר שהסוכנים שמנסים/ניסו לצרף אתכם לביטוח מנהלים רוצים שתתמקדו בו. למה אתם שואלים? ובכן כי הם לא רוצים שתדעו שיכול להיות שלמרות שיש לכם מקדם "מובטח" שהקצבה שלכם תהיה קטנה יותר מאשר אילו הייתם חוסכים במוצר אחר.
ואיך כל הטוב הזה ייתכן? אז אני אסביר…

בתרגיל חילוק יש מונה ומכנה, על מנת להגדיל את היחס אפשר להגדיל את המונה ואפשר להקטין את המכנה. המונה זה הצבירה בקופה, המכנה זה המקדם. בביטוח מנהלים מקטינים לכם את המכנה. במוצר אחר אתם תגדילו את המונה. זאת כי לביטוחי מנהלים יש דמי ניהול מחרידים בגובהם (מלבד מי שעובד בחברה גדולה עם כוח מיקוח).

בפוסט הזה נראה איך להחליט בכמה המונה צריך להיות גדול יותר מהמכנה על מנת שישתלם לנו לוותר בבטחה על ביטוח המנהלים.

מה דרוש?

 1. צבירה בביטוח המנהלים
 2. הפקדה חודשית לביטוח המנהלים
 3. דמי ניהול בביטוח המנהלים (יש דמי ניהול מההפקדה ודמי ניהול מהצבירה)
 4. דמי ניהול במוצר המקביל (קרן פנסיה או קופת גמל) – כאן נתמקד בקרן פנסיה כי זה מה שהרוב יעברו אליו
 5. הגיל שלכם
 6. גיל הפרישה שאליו מתייחס המקדם ה"מובטח"

החישוב

שלב ראשון – בחירת תשואה אפשרית

אני לא אוהב לנחש מה תהיה התשואה אז אני בודק על כמה אפשרויות. ספציפית הלכתי על 3%-8% במרווחים של 1% (כלומר, 3%, 4%, 5%, 6%, 7%, 8%). אני עושה זאת רק ליתר בטחון שאולי בתשואות גבוהות מדי או נמוכות מדי המסקנה שלי תהיה הפוכה.

פותחים אקסל או גליון גוגל ופותחים עמודה עבור כל תשואה אפשרית:

 • בשורה הראשונה נזין את הצבירה הנוכחית בביטוח המנהלים.
 • בשורה השנייה נזין את ההפקדה החודשית.
 • בשורה השלישית נחשב מה ההפקדה החודשית בפועל לאחר שגבו ממני דמי ניהול מהפקדה.
 • בשורה הרביעית נמלא את הגיל הנוכחי.
 • בשורה החמישית נמלא את גיל הפרישה שאליו מתייחס המקדם ה"מובטח" (לרוב זה 67, אבל תלוי מתי התחלתם את הביטוח מנהלים).
 • בשורה השישית נחשב את ההפרש בין גיל הפרישה לגיל הנוכחי (נקרא לזה X).
 • בשורה השביעית נחשב את התשואה האפקטיבית זה התשואה החזויה פחות דמי הניהול מהצבירה (מתמטיקאים אל תסקלו אותי אני יודע שצריך להיות כאן חישוב בחזקות).
 • בשורה השמינית נחשב מה תהיה הצבירה בעוד X שנים בהתחשב בהפקדות החודשיות שמילאנו ובהתחשב בתשואה האפקטיבית.
 • בשורה התשיעית נחשב מה הקצבה הצפויה בביטוח המנהלים על ידי חלוקת הצבירה במקדם ה"מובטח".

ניצור טבלה זהה גם עבור חיסכון בקרן הפנסיה אם אותם עמודות ושורות. ההבדלים הם:

 • בשורה הראשונה עדיין מציבים את הצבירה הנוכחית בביטוח מנהלים. אנחנו רוצים לבחון אם להעביר את הצבירה הספציפית הזו.
 • בשורה השלישית מחשבים את ההפקדה בפועל עם דמי הניהול מההפקדה של קרן הפנסיה.
 • בשורה השביעית נחשב את התשואה האפקטיבית של קרן הפנסיה (שאמור להיות גבוהה יותר מכיוון שדמי הניהול בקרן פנסיה נמוכות משמעותית).
 • בשורה התשיעית במקום לחשב מה תהיה הקצבה (כי אין לנו מושג מה יהיה המקדם בקרן הפנסיה), נחשב מה צריך להיות המקדם על מנת שנקבל את אותה קצבה שחישבנו שנקבל בביטוח המנהלים.
 • בשורה העשירית להקטין ב-10% את המקדם (אסביר את הרציונל בהמשך).
 • בשורה 11 תזינו מה תוחלת החיים הדרושה בשביל המקדם.

שלב שני – המרת המקדם לתוחלת חיים באוכלוסיה

בגדול הפחד הוא שבגלל עלייה בתחולת החיים באוכלוסיה, האוצר יהיה חייב לעדכן את המקדמים בקרנות הפנסיה כלפי מעלה. זוהי אמנם מחשבה מפחידה, אבל אנחנו נבחן האם הגיוני שתוחלת החיים באוכלוסיה תגיע לאן שהיא צריכה להגיע בשביל שהמקדם שלנו יהיה כמו שחישבנו בשלב הקודם.

בשביל זה נצטרך להיעזר בנדב טסלר, סמנכ"ל של חברת הלמן אלדובי, ובעלים של בלוג שכולכם חייבים להיות מנויים אליו ונקרא "פנסיוני". (כעת ניקח הפסקה בת דקה וחצי בה תלכו לאתר שלו ותירשמו קלבלת עדכונים ופוסטים חדשים).

נדב כתב פוסט שמסביר איך המקדם מחושב בהתחשב בגיל הפרישה ותוחלת החיים. בפוסט הוא שיתף קובץ אקסל שעוזר עם החישובים. כך זה נראה:

pensuni_xl

מה אתם צריכים לעשות:

 • למלא מין ושנת לידה.
 • לשחק עם תוחלת החיים המשוערת עד שהמקדם המשוער (בשורה מתחת לתוחלת החיים המשוערת) יהיה החישוב שעשיתם בטבלה של קרן הפנסיה (השורה התשיעית)
 • לחשוב האם תוחלת החיים המשוערת היא הגיונית בהתחשב בזמן שנותן מעכשיו ועד גיל הפרישה

חשוב מאוד!!! זה לא משנה בכלל (!!!) כמה אתם חושבים שאתם תחיו, ואם אתם חושבים שתחיו יותר או פחות מהממוצע באוכלוסיה. הדבר היחיד שמשנה זה מה תהיה תוחלת החיים באוכלוסיה בזמן הפרישה שלכם, כי זה הנתון שהאוצר קובע באמצעותו את מקדמי הפרישה.

דוגמא

בדיוק לאחרונה מישהו התלבט בשאלה זו בדיוק בקבוצת הפייסבוק של הנינג'ה הפיננסית (לצורך הפשטות נקרא לו ל'). כל מי שעדיין לא רשום שם, אני אחכה כאן דקה וחצי כדי שתצטרפו לקבוצה (היא לא אנונימית, אז הפעילו שיקול דעת כמובן בחלוקת מידע). הצעתי לעזור לו עם ההתלבטות, ולכן נשתמש בנתונים שלו כאן בדוגמא (בהסכמה מלאה שלו, כמובן).

מקדם "מובטח" וצבירה נוכחית

mekadem_and_balance

ניתן לראות שהמקדם ה"מובטח" הוא 201.52, זהו מקדם שרוב חברות הביטוח נותנים לאנשים בשנות ה-30 לחייהם במסגרת ביטוח מנהלים. הצבירה של ל' עומדת על 51,879.92 ש"ח.

הפקדה חודשית

deposits

ניתן לראות שבממוצע ל' מפקיד 180 ש"ח לחודש. משיחה איתו הוא גילה לי שהוא בכלל עבר למדינה אחרת ורק מפקיד את הסכום הזה כדי לשמור את הקופה פעילה (למקרה שהוא יחזור וירצה לחזור להפקיד לשם מעבודה אחרת).

דמי ניהול בביטוח מנהלים

er

ניתן לראות שדמי הניהול מההפקדה עומדים על 5%, כלומר שמתוך ה-180 ש"ח של' מפקיד כל חודש רק 171 מתוכם זוכים להשתתף בריבית דריבית שגורמת לכולנו הרגשות חמימות בליל חורף קר.
אבל דמי הניהול מהפקדה הם זוטות. דמי הניהול מהצבירה הם 1.25% (!!!). אלו הם דמי ניהול מטורפים. לצורך הדוגמא דמי הניהול המקסימליים המותרים בקרן פנסיה הם 0.5%, ובפועל יש קרנות ברירות מחדל שדמי הניהול בהן 0.05% (ולמי שהצטרף במהלך השנים 2017-2018 יכל לקבל גם 0.001% למשך 10 שנים). כבר עכשיו למרות שהצבירה יחסית נמוכה, מדובר ב-648 ש"ח לשנה (לעומת 108 ש"ח לשנה מההפקדה). אבל הסכום הזה יעלה ככל שהצבירה תגדל, והכי גרוע היא תגדל בצורה אקספוננציאלית שזה הצד האפל של הריבית דריבית.

השאלה שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו האם בהינתן דמי הניהול הללו, הצבירה לחלק למקדם ה"מובטח" תהיה יותר או פחות ממה שנקבל בקרן פנסיה.

דמי ניהול בקרן פנסיה

אם נעביר את הצבירה מביטוח מנהלים לקרן פנסיה, אז אנחנו צריכים לראות כמה היא תגדל בהינתן המשך ההפקדות כמו היום, אבל בדמי הניהול הזולים יותר של קרן הפנסיה.

לאחר רפורמת קרנות ברירית המחדל של האוצר, יש קרנות שנותנות 0.05% מהצבירה ו-1.49% מההפקדה. לצורך ההדגמה ניקח 2% מההפקדה ו-0.15% מהצבירה שזה פחות או יותר הממוצע כיום לאחר הרפורמה (גם החברות שלא השתתפו במכרז נאלצו להוריד דמי ניהול כדי להתחרות).

גיל נוכחי וגיל פרישה

הגיל הנוכחי של ל' הוא 37. גיל הפרישה שאליו מתייחסת המקדם ה"מובטח" בביטוח המנהלים של ל' הוא 67 כלומר נותרו לו עוד 30 שנה עד לפרישה ונתייחס לנתון הזה בחישובים שלנו.

חישובים

כך נראית הטבלה שאני בניתי:

sheet_blank

נתחיל למלא את העמודה של ה-3%.

צבירה נוכחית – ראינו בדוח השנתי לעיל שמדובר על 51,879.92.
הפקדה חודשית – כאמור 180 ש"ח לחודש.
הפקדה חודשית בפועל – 180 ש"ח פחות 5% שזה 171 ש"ח.
גיל נוכחי – 37.
גיל פרישה – 67.
שנים עד לפרישה – 30.
תשואה אפקטיבית – הנוסחא היא (1 ועוד התשואה הצפויה) לחלק ל-(1 ועוד דמי הניהול מהצבירה). במקרה שלנו זה 1.03 (1 ועוד 3%) לחלק ל-1.0125 (1 ועוד 1.25%) וזה יוצא 1.0173%, כלומר תשואה אפקטיבית של 1.73%.
צבירה בגיל פרישה – כאן צריך להכניס נוסחא מסבוכת לגליון, אבל כדי לחסוך לכם את זה וכדי שתראו בעיניים את התוצאה, אני ממליץ לכם ללכת למחשבון אינטרנטי (לדוגמא זה של חברת שקל).

calc_ex_3p

לוחצים על חשב ומקבלים:

calc_res_3p

כלומר, הצבירה בגיל פרישה תעמוד על 171,474 בהינתן תשואה על הכסף של 3% (לפני דמי ניהול) והמשך הפקדות של 180 ש"ח לחודש למשך 30 שנה.

קצבה צפויה – כאן מחלקים את הצבירה במקדם ה"מובטח" של ביטוח המנהלים.

בואו נראה איך נראית העמודה של 3%:

bm_ex_3p

ונעשה את אותו תהליך עבור קרן הפנסיה:

kp_ex_3p

כעת נשאר לנו לחשב מה תוחלת החיים הדרושה באוכלוסיה כדי שהמקדם באמת יעמוד על 234.97. לצורך כך צריך לשחק עם המחשבון אקסל שהורדנו מהאתר פנסיוני קודם. הזנתי 1982 וגבר למחשבון הזה וקיבלתי:

lifeexpec_it1

רואים שהמקדם בהינתן תוחלת החיים 87.7 הינה 194.24. ננסה להעלות ל-100:

lifeexpec_it2

אופס… עברנו את 234.97, בואו נוריד קצת (שיחקתי עוד קצת עד שהגעתי בדיוק למה שרציתי):

lifeexpec_itf

קרוב מספיק.

ההחלטה!

הגענו למסקנה שאם תוחלת החיים תעלה ל-98.1 אזי משתלם לנו להמשיך ולהחזיק בביטוח המנהלים. כי רק במצב כזה האוצר יעלה את מקדמי הפנסיה לרמה שבה סוכני הפנסיה מנסים להפחיד אותנו שהנה זה קורה ועל זה כביכול ביטוח המנהלים אמור להגן עלינו.

כיום תוחלת החיים לגברים בישראל עומדת על 79 עבור מי שיגיע לגיל 65 ונולד בשנים 1980-1984 (מקור). קצב התקדמות תוחלת החיים נהוג לצטט התקדמות של שנה על כל 5 שנים שעוברים וזה נובע בעיקר בגלל חידושים טכנולוגיים בתחום הרפואי. כלומר, ב-30 שנה שנותרו עד גיל הפרישה של ל' תוחלת החיים צפויה לעלות ב-6 שנים, או גיל 85.

הפער בין 85 ל-98 הוא עצום!!! אני לא יכול לראות שום חידוש רפואי שיאפשר העלאת תוחלת החיים ברמה כזו חריגה.

על מנת לקדוח לכם את העובדה הזו לתוך המוח, תשאלו את עצמכם האם הייתם משקיעים 50,000 ש"ח (שזה הפער בין הצבירות הסופיות) על חברה שטוענת שתוכל להאריך את תוחלת החיים בכזה הפרש לא הגיוני? לרובכם ההפרש יעמוד על הרבה יותר מ-50,000 מכיוון שההפקדות שלכם הרבה יותר מ-180 ש"ח לחודש.

ברמה כזו ההחלטה לבטל את ביטוח המנהלים ולהעביר את הצבירה לקרן פנסיה היא טריוויאלית בעיניי.

המשך הטבלה לשאר התשואות

כאמור ב-3% תשואה ראינו שכדאי לבטל את ביטוח המנהלים עם המקדם ה"מובטח". בואו נראה את המשך הטבלה ב-4% ומעלה. קודם לביטוח מנהלים:

bm_full

קרן פנסיה:

kp_full

בקיצור, שיפור התשואה לא עוזרת לביטוח המנהלים ולמקדם ה"מובטח".

מי שמעוניין להעתיק אליו את הגליון שלי (עריכה: כעת המחשבון שלי מחשב גם את תוחלת החיים, תודה לנדב על האקסל שלו ועל הנוסחאות מתוכו!):

זה הלינק

דיסקליימר לסיום

אין איך לכתוב את זה יותר חריף: אני לא יועץ פנסיוני ואתם מקבלים כאן החלטה שלא ניתנת להפוך אותה בהמשך. תוודאו שאתם מבינים את החישובים וההגיון שלי. תסמכו אך ורק על עצמכם וההגיון הבריא שלכם, כי לאף אחד לא יהיה איכפת יותר מהכסף שלכם מעצמכם.

שאלות פתוחות לסיום

מה זה ה-10% שביקשת להוריד?

בעצם זה נובע מזה שיש הבדלים בביטוחים השונים לקצבה בין ביטוח מנהלים לקרן פנסיה. בביטוח מנהלים מדובר בקצבה עם הבטחת תשלום ל-240 תשלומים. כלומר, אם קורה לכם משהו 10 שנים אחרי שהתחלתם לקבל קצבה, המוטבים שלכם יקבלו את הקצבה למשך 10 שנים נוספות וזהו.

בקרן פנסיה, המקדם הרגיל (זה שראינו בקובץ אקסל של נדב) מהווה מקדם לתוכנית ללא הבטחת תשלומים, אבל כן שבן/בת הזוג תקבל 60% מהקצבה שלכם אחרי מותכם. עם זאת יש אופציה גם בקרן הפנסיה לעשות הבטחת תשלומים ל-100% קצבה וגם שאחרי הבטחת התשלומים בן/בת הזוג ימשיכו לקבל 60%. אם עושים הבטחה של 180 תשלומים, קצבת הפנסיה יורדת ב-3% יחסית לקצבה ללא הבטחת תשלומים. אם עושים הבטחת תשלומים ל-240 חודשים, קצבת הפנסיה יורדת ב-13%. אז השתמשתי ב-10% כדי לשקף את זה שה-13% זה בגלל שיש עוד התוספת ביטוח אחרי שנגמר הבטחת ה-240 תשלומים, ובן/בת הזוג ימשיכו לקבל 60% קצבה עד מותם.

אז אני באמת הולך לבטל את ביטוח המנהלים שלי?

וואללה תלוי בכם. יש אנשים שהפחד מהתארכות תוחלת החיים יאפיל על השיקול לבטל את הפוליסה. לגיטימי, אבל כדאי שתדעו כמה זה עולה לכם, ושתקחו החלטה מושכלת ולא שמבוססת על פחדים של סוכן/משווק פנסיה, או אי אילו "אמיתות" ששמעתם מחברים לעבודה.הכניסו את כתובת האימייל שלכם, כדי לעקוב אחרי הבלוג ולקבל עדכונים על פוסטים חדשים במייל.אזהרה: אני איני רואה חשבון אמריקאי וגם לא רואה חשבון ישראלי. אני גם לא יועץ מס באף אחת מהמדינות הנ"ל (גם לא באף מדינה אחרת). את כל המידע שאני מספק כאן אני למדתי בעצמי תוך התייעצות חד פעמית עם רואה חשבון ועם אנשים אחרים המגישים בעצמם. חוק המס האמריקאי הוא חוק סבוך נורא, והמצבים שאתאר כאן הם יחסית פשוטים – הכנסה כשכיר, רווח הון על מניות, דיבידנדים, ריבית מהבנק/אג"ח, הכנסה משכירות (שלא כחלק מעסק). אם אתם בעלי עסק/עצמאים, אתם יכולים להשליך חלק מהדברים שיכתבו כאן על המצב שלכם, אך כרגע לא אעסוק בדיווח עבור בעלי עסקים. מילוי הדוחות דורש ידע שתוכלו לקבלו כאן בחינם, אך השימוש בו הוא על אחריותכם בלבד. באופן כללי, לא מומלץ להסתמך על בלוגים רנדומליים ברשת.
אני גם לא יועץ פנסיוני!
מודעות פרסומת

25 מחשבות על “האם לוותר על המקדם ה"מובטח" בביטוח מנהלים?

 1. כל כך לא רלוונטי אליי (אני בקרן פנסיה חדשה מקיפה), ולא קראתי את כל הפוסט, רק עלעלתי בו, אבל חייב לציין שהיסודיות שלך והפירוט, צורת ההתנסחות והכתיבה הרהוטה והברורה פשוט משובחים.
  אתה דוגמא ומופת.
  תודה רבה!

  Liked by 1 person

   1. מתורגמן, אני מדמיין או שבביטוח מנהלים יש הגבלת קבלת קצבאות עד למקסימום של 240 קצבאות? (במילים אחרות – 20 שנות קצבה).
    מודה שאני לא בקיא בפרטים ומעיון קצר בכל זכות, נדמה שיש בחירה לגבי האופציה הזו.
    זה נכון?

    אהבתי

    1. היי ביולוג,

     ה-240 חודשים היא תקופת הבטחת קצבאות, כלומר הם מתחייבים לשלם לך לפחות 240 קצבאות לא משנה מה.
     אם אתה נפטר לפני סוף הזמן, המוטבים שלך ימשיכו לקבל את שאר הקצבאות (אך לא מעבר).
     אם אתה ממשיך לחיות מעבר ל-240 חודשים, אתה ממשיך לקבל קצבה עד סוף חייך.

     שים לב, שבביטוחי מנהלים יש מסלולי פרישה שונים, אך ההתחייבות למקדם ה"מובטח" הוא אך ורק למסלול פרישה הספציפי הזה שכולל הבטחה ל-240 קצבאות.
     ניתן לעשות כמו בקרן פנסיה, ללא תקופת הבטחה בכלל, אבל לכל מסלול פרישה שאינו ברירת המחדל, המקדם יקבע בעת הפרישה.

     גם בקרן פנסיה אתה יכול לעשות הבטחת קצבאות (במחיר של ירידה בקצבה החודשית).
     בקרן פנסיה, ברירת המחדל היא שתקבל קצבה עד סוף חייך לפי המקדם הנהוג באותו זמן, והבת זוג תמשיך לקבל 60% מהקצבה לאחר לכתך ועד סוף חייה.
     ניתן גם לבחור שהבת/בן זוג יקבלו 100% (במחיר של ירידה בקצבה) או 30% (ואז יש העלאה של הקצבה המקורית).

     Liked by 1 person

   1. מה שנחמד פה זה שאין יותר מדי הנחות… זה פשוט סדרה של חישובים עם תוצאה.

    אני מכיר הרבה זמן את הנושא של המקדם וכו', אבל תמיד היה לי תכנון כללי של הפרשה חצי-חצי לפנסיה וביטוח מנהלים, ופדיון הוני של אחד מהם בהתאם לקצבה.
    לאחרונה הפנמתי שבעצם אין משמעות כמעט לשום דבר מעבר לקצבה החודשית, ולכן זה הופך להיות חישוב מתמטי בלי יותר מדי מעבר.

    Liked by 1 person

    1. כמה הנחות שאני הנחתי:

     1. איזון אקטוארי בקרנות הפנסיה באמת יהיה סביב האפס כמו שבאוצר טוענים.

     2. התעלמתי מהרכיבים הביטוחיים, אבל לרוב יש יתרון עצום בקרנות הפנסיה לעומת ביטוחים בביטוחי מנהלים או בשוק הפרטי.

     3. אין שיקולים אחרים שיכולים פרטנית להטות את הכף. למשל שיש לך מחלה קיימת ולכן אם תסגור את הביטוחים החיצוניים ותעבור לקרן פנסיה לא תהיה מבוטח על המחלה הזו ב5 השנחם הראשונות. אני בטוח שיש עוד אנקדוטות שיכולות במקרים פרטיים לגרור בחינה אחרת של המצב.

     Liked by 1 person

 2. לא התמקדת ביתרון משמעותי של ביטוחי המנהלים.
  יש אנשים שעבורם ביטוח מנהלים משתלם משמעותית, והרבה יותר, מקרן פנסיה.
  האנשים האלו מכונים סוכני ביטוח.
  אמנם הזכרת אותם בקטנה, אבל לא פירטת באמת על מגוון היתרונות שהם יכולים להשיג באמצעות ביטוח מנהלים.
  יש להם אפשרות להגדלה של המשכורת החודשית, הטבות כמו נופשים למיניהם שהם מקבלים מחברות הביטוח.
  רק בגלל חשש שאולי תוחלת החיים לא תעלה כ"כ הרבה, אתה רוצה לבטל להם את כל היתרונות האלו?

  צריך להתחשב בכל השיקולים, ולא להסתכל רק מהשיקול הצר של כמה כסף יהיה לי בפנסיה אם תוחלת החיים לא תעלה ממש ממש. 😉

  Liked by 1 person

  1. עשית לי את היום דוא"ל מזויף 🙂

   אני עדיין לא מבין איך ההסתדרות לא ארגנה את כל הסוכנים ומכריחים את ביטוח המנהלים להיות מוצר ברירת המחדל. בעצם שיהיה כבר המוצר היחיד.

   Liked by 1 person

 3. בעניין ההשקעה של 50000 בחברה שטוענת שהיא תוכל להאריך את החיים בהפרש הלא הגיוני:
  האנלוגיה לדעתי לא נכונה כי פה אתה כביכול משקיע את זה בכל החברות בעולם ששואפות להאריך את החיים, לא בחברה ספציפית.
  מספיק שאחת מהן תצליח, לא משנה איזו החיים יתארכו. זה יותר הימור ולא השקעה – אתה מהמר על 50000 ש"ח האם אחת מהחברות בעולם תגיע לפריצת הדרך או האם יחד כמה חברות ישיגו כל אחת בחלקה פריצת דרך שתוביל לעלייה בתוחלת החיים.
  ואז האינטואיציה כבר פחות צועקת שזה לא הגיוני וכל אחד יבחר האם להסתמך על הסטטיסטיקה.

  אהבתי

  1. אם בעיניך זה סיכוי סביר אז תישאר בכיף. בעיניי ההפרש לא מצדיק שום הימור כזה.

   אגב, בדוגמה הזו זה יוצא 50,000 כי ההפקדות שלו מינוריות והצבירה שלו קטנה.
   לבן אדם שמתכוון להמשיך עד הפנסיה זה יוצא מאות אלפי שקלים.

   אהבתי

 4. שלום,
  תודה על המידע,
  אבקש התייחסות לביטוח מנהלים משנת 1997 עם מקדם מובטח של 157 והבטחה ל120 תשלומים (אני בן 54),
  והאם החישוב ( הטבלה) עדין תקפים

  אהבתי

  1. שלום, על פניו עד עכשיו המחשבון התייחס רק לאופציה של 240 תשלומים שקיימים בביטוחי מנהלים מהשנים 2001-2012.

   הוספתי אופצי הלבחור בין 240 ל-120 תשלומים. במקרה של 120 תשלומים יש פגיעה של 1% בקצבה/מקדם ושיקפתי את זה במחשבון.

   מוזמן לבדוק שוב אחרי העדכון שלי.

   תזכור לוודא מול יועץ מוסמך במקרה שאתה מחליט לוותר על ביטוח המנהלים כי אני בטוח שיש שיקולים שהם לא "מתמטיים".

   אהבתי

 5. מה לגבי כל השינויים הצפויים ביציאה לגמלאות?
  – מעלים את גיל הפרישה בכל פעם מחדש וקשה לצפות מה הגיל לפרישה יהיה בפנסיה עד שנגיע לשם. הגיוני לקבע את הגיל.
  – יש את הסיפור עם גיל הפרישה לנשים שכבר פוגע בכלל החוסכים ועשוי לפגוע עוד יותר. לא יודע אם זה נכנס בקטגוריה של האיזון האקטוארי שהוא סיכון בפני עצמו.

  יש הגיון מסוים בלא לסמוך על האוצר ולנתק קשר עם ציבור החוסכים האחר.

  איך אפשר לכמת את הסיכונים האלו כדי להגיע להחלטה מושכלת?

  אהבתי

  1. 1) אתה לא מקבע את גיל הפרישה. גם בקרן פנסיה וגם בביטוח מנהלים ניתן להמשיך למשוך קצבה אפילו מגיל 60. אין קשר בין גיל הפרישה החוקי לגיל בו ניתן למשוך קצבה מהמוצרים הפנסיוניים.
   2) הדבר היחיד שגיל הפרישה החוקי משפיע עליו זה הטבות המס שמקבלים על הקצבה. ב-2025 זה יגיע ל-5,682 שקלים ראשונים של הקצבה יהיו פטורים ממס לגמרי. אבל אין קשר למוצר, אם ידחו את גיל הפרישה גם בביטוח מנהלים ידחו לך את ההתחלה של קבלת הטבת המס גם אם תתחיל למשוך קצבה בגיל 67.
   3) גיל הפרישה לנשים שלא העלו משפיע על קרנות הפנסיה הותיקות, לא על החדשות. הקרנות הותיקות הן גרעוניות והובטח להן שכדי להתמודד עם זה יעלו את גיל הפרישה לנשים. קרנות הפנסיה החדשות משקפות את גיל הפרישה הנוכחי, אם יעלו את גיל הפרישה לנשים זה רק יטיב עם החוסכים.
   4) איזון אקטוארי עבר טיפולים מקיפים כדי לוודא שהתוחלת שלו תהיה 0 וסטיית התקן מאוד קטנה, כך שהיא כבר לא פקטור. בגדול גם הפרידו בין החוסכים לבין אלו שיצאו לפנסיה כדי שלא יהיה סבסוד צולב. כמו כן התאימו את הפרמיות של ביטוח הנכות כך שלא יווצר גרעון (כאמור בכל שנה מסוימת יכול להיות גרעון קטן או עודף קטן, אבל זה הרבה פחות מהותי ממה שהיה בעבר).

   5) יש הגיון מסוים לכל כיוון שהוא, צריך לקבל החלטה מתוך ידע ולא מתוך חשש.

   כימות הסיכונים:
   העלאת גיל הפרישה – כפי שציינתי משפיע עליך בצורה שווה ללא קשר למכשיר שבחרת.
   גיל הפרישה לנשים – פשוט לא רלוונטי אם אתה לא בקרן פנסיה ותיקה (מלפני 1995).
   איזון אקטוארי – לפי המודלים של האוצר אמור להיות 0.

   ההחלטה צריכה יותר להיות לדעתי לפי הסדר הבא:
   1) מסלול השקעה
   2) דמי ניהול
   3) ביטוחים והצורך בהם
   4) שירות של הקופה

   אני נתקעתי ב-(1) ולכן אני בקופ"ג IRA ורוכש ביטוחים בעצמי.

   Liked by 1 person

 6. הי,
  הזנתי את הפרטים.
  אבל יש לי בעיה איך להזין את דמי הניהול של ביטוח המנהלים. הביטוח שלי מ 1995 קרן י הישנה. אז יש דמי ניהול מהצבירה של 0.6 ו 15% מהרווחים (אם אינני טועה).
  לקחת דוגמא של החצי שנה האחרונה שדמי הניהול כולם יצאו 0.85 מהצבירה.
  תוחלת החיים לפנסיה יצאה החל מ 83.4 עד 84.6 בתשואה הגבוהה.

  מהמספרים האם אני מסיק נכונה שאין מובהקות לויתור על ביטוח המנהלים ?

  אהבתי

  1. על מנת לבדוק תצטרך לחשב לכל עמודה של תשואה בנפרד.

   כלומר לעמודה של 3% תעשה דמי ניהול של 1.05% שזה 0.6% ועוד 15% מ-3%.
   לעמודה של 4% תעשה 1.2%.
   לעמודה של 5% תעשה 1.35%.
   לעמודה של 6% תעשה 1.5%.
   לעמודה של 7% תעשה 1.65%.
   לעמודה של 8% תעשה 1.8%.

   לטווח ארוך זה יותר ידמה את דמי הניהול האמיתיים מאשר שימוש ב-0.85 שמייצג את 2018 שהייתה הפסדית או בעלת רווחים מזעריים ברוב החברות.

   תרשום את התוצאה של כל עמודה בצד ואז תגיע למסקנה.

   אהבתי

   1. מקווה שהבנתי אותך נכון. שיניתי את דמי הניהול ואז הסתכלתי על התוצאה בעמודה המתאימה לפי אחוז התשובה.
    מבחינת תוחלת החיים הנדרשת, יצא לי
    3%: 84.4
    4%: 86.1
    5%: 87.1
    6%: 88
    7%: 89.2
    8%: 90.4

    מנסה להבין את המובהקות של התוצאות הנל לגבי האם לצאת מביטוח המנהלים,
    ו/או האם בעת העלאות שכר להגדיל את ההפרשות לשם או להגדיל דווקא את ההפרשות לקרן פנסיה

    אהבתי

       1. היי תודה רבה על הכתבה המפורטת. יש לי התלבטות דומה האם לוותר 3 ביטוחי מנהלים לטובת קרן פנסיה/קופת גמל. כל התחום חדש לי לחלוטין האם יש סיכוי לקבל ממך עזרה עם החישובים?

        אהבתי

       2. בגדול יש מחשבון בתוך המאמר לשימושך. אני יכול לעזור להסביר את התוצאות של מה שיוצא לך שם.
        ממליץ למלא את התאים במחשבון, ולפרסם כאן בתגובה את התוצאה (השורה האחרונה בטבלה השנייה).

        אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s