כלכלה התנהגותית VI – הטיית אישור והטיית בדיעבד

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

סדרת המאמרים הזו התפרסמה לראשונה באתר Investopedia. למי שקורא אנגלית, זהו מקור מצוין ללמוד על מושגים מעולם הכלכלה וההשקעות.

 

ישנו ביטוי ישן, "לראות זה להאמין – Seeing is believing". הביטוי אולי נכון, אך ישנם מצבים שהוא עשוי להיות בעייתי. אם מה שרואים לא מתאר במדויק את המציאות, למשל, אז נקבל דוגמא נוספת להטייה שיש לה השפעה משמעותית על התנהגות הפרט. בחלק זה נחקור כיצד הטיית אישור והטיית הערכה בדיעבד משפיעות על התפיסות שלנו ועל קבלת ההחלטות הנגררת מהן.

הטיית אישור (Confirmation bias)

רוב הזמן, אנו נכנסים לאינטראקציה מסוימת עם דעה מוקדמת מסוג כלשהוא. במהלך פגישה ראשונית קשה מאוד להיחלץ מדעות אלו, מכיוון שאנשים מסננים ונותנים יותר תשומת לב למידע התומך בדיעות שלהם בעוד הם מתרצים את שאר המידע או מתעלמים ממנו. החשיבה הסלקטיבית הנ"ל משפיעה על אנשים בדרכים שונות ומגוונות, והיא ידועה בתור הטיית אישור.

בתחום ההשקעות, הטיות האישור סוברות שהמשקיע יטה לחפש מידע שתומך ברעיונות שלו לגבי השקעה מסוימת מאשר שימצאו מידע שסותר את הדיעה שלהם. היות ואנו קולטים את הנתונים הללו בצורות שונות, אנו חשופים לקבלת החלטות מוטית כתוצאה ממידע חד-צדדי אשר מעוות את מערכת הייחוס שלנו. בעקבות הטייה זו, משקיעים נוטים לא לראות את התמונה שלמה לגבי ההשקעה שלהם.

קחו לדוגמא משקיע ששומע על מניה "חמה" ממקור לא מאומת. המשקיע עשוי לחקור את המניה הנידונה על מנת "להוכיח" שהפוטנציאל הגלום בה הוא אמיתי. במקרה זה, המשקיע ימצא הרבה מידע חיובי שיעזור לו לאשש את ההטייה שלי (למשל גדילה בתזרים המזומנים של החברה או יחס חוב להון נמוך). בו בעת, הוא כנראה ידפדף בחוסר עניין או אפילו יתעלם מנורות אדומות, כמו הקטנה של בסיס הלקוחות של החברה, או צמצום של השווקים בה החברה פעילה.

הטיית הערכה בדיעבד (Hindsight bias)

הטיית הערכה בדיעבד היא דוגמא נוספת להטייה שנובעת מתפיסה מוטעית. הטייה זו קורית לרוב במצבים שאדם מאמין (לאחר המקרה) שאירוע מסוים היהי ניתן לחיזוי ושהוא היה צפוי ביותר. עם זאת, במקרים רבים, האירוע היה לא זה ולא זה.

אירועים רבים נראים ברורים מאליהם בדיעבד. מבחינה פסיכולוגית, אנו נחווה את הטיית הערכה בדיעבד כתוצאה מהצורך האנושי למצוא סדר בעולם. אנו יוצרים לעצמנו הסברים שמאפשרים לנו להאמין שאירועים בעבר היו ניתנים לחיזוי. הטיית בדיעבד וצורת החשיבה המגולמת בה הן לא בהכרח משהו רע, אך לעתים הן עלולות לגרום למשקיעים למצוא "קשרים" שגויים בין הסיבה לתוצאה של אירוע מסוים, ובכך גורמים לפישוט יתר של המצב מה שיגרום להם לקבל החלטות שגויות בעתיד.

קחו לדוגמא משקיעים שמאמינים שהיה ניתן לחזות את בועת הדוט קום של תחילת שנות ה-2000. את אותה הטייה ניתן למצוא לגבי כל בועה הסיטורית, כולל בועת הצבעונים משנות ה-1630. בכל בועה ובועה רואים מקרה ברור של הטיית בדיעבד: אם המידע לגבי הבועה היה כזה ברור, אז סביר להניח שמשקיעים לא היו נכנסים לבועה, והבועה לא הייתה מתפוצצת.

הטיית בדיעבד עלולה לגרום למשקיעים להרגשה מסוכנת של בטחון יתר. אם המשקיע מפתח ביטחון יתר, הם יאמצו לעצמם אמונה לא מבוססת שיש להם יכולת עילאית לבחירת מניות או יכולות השקעה. בסופו של דבר, זה יוביל לקבלת החלטות כלכליות מזיקות אם תחושה זו תישאר לאורך זמן.

הימנעות מהטיית אישור והטיית בדיעבד

הטיית אישור והטיית בדיעבד אלו נטיות שבהן אנו מרגישים צורך להתמקד בנתונים שמאמתים לנו מחשבה או דעה קדומה, או שהיא מספקת לנו הסבר לאירוע בעבר שגורמת לאותו אירוע להיראות מובן מאליו וניתן לחיזוי. ישנם בעיות רבות עם הטיות אלו, אך הבעיה העיקרית היא שהכרת ההטיות הללו לא בהכרח תעזור לנו להימנע מהם. מסיבה זאת, רצוי לפנות למישהו שיהווה את "קול ההגיון". אם תיאלצו להגן על העמדה שלכם אל מול דעה מנוגדת, יהיה יותר סביר שתגלו את החורים בטיעונים שלכם.

אם אתם מעוניינים לעזור במימון האתר, תשקלו להירשם לאחד השירותים האינטרנטיים הבאים שיעזרו לכם להוזיל את הקניות באינטרנט שלכם: Ebates, Honey. לקריאה נוספת ראו כאן

 


הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

מחשבה אחת על “כלכלה התנהגותית VI – הטיית אישור והטיית בדיעבד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s