מס ארה"ב: תהליך גילוי מרצון (הפשוט) – Streamlined Procedure

הכניסו את כתובת האימייל שלכם, כדי לעקוב אחרי הבלוג ולקבל עדכונים על פוסטים חדשים במייל.

שלום לכולם, בפוסט זה אביא הסברים בעברית לגבי תהליך גילוי מרצון לאנשים שלא הגישו דוחות מס בשנים האחרונות.

לפני שנתחיל אומר שהגישה שאני נקטתי בה אז הייתה גישה של הגשה שקטה. כלומר, להגיש דוחות מס עד 3 שנים אחורה, ו-FBAR עד 6 שנים אחורה. כל אחד כמובן לפי חבות הגשה בפועל בשנים הללו.

עם זאת, בעקבות שינויים מהשנים האחרונות כנראה שיותר בטוח להגיש דרך תוכנית גילוי מרצון, במיוחד לאחר שה-IRS הפחית משמעותית את ההשלכות שלו, והוא מאוד דומה להגשה שקטה כעת, מלבד העובדה שחותמים על תצהיר שאתם מגישים באיחור ושהחוסר בהגשה הייתה לא בזדון.

אני לא יכול להגיד לכם במה לבחור, אז פשוט אביא את דברי ה-IRS (בעברית, כמובן), ואתם תחליטו.

מטרת תהליך גילוי מרצון

התהליך שמתואר למטה זמין לאנשים המצהירים שחוסר הדיווח על החשבונות הזרים, וחוסר בתשלום מס על חשבונות אלו לא נבע מכוונת זדון מצידם. תהליך גילוי מרצון עוצב כך שיספק למשלמי מיסים הנמצאים במצב זה:

 • תהליך פשוט להגשה של דוחות מתוקנים או מאוחרים, ו-
 • תהליך לתשלום מס וקנסות הנובעים מדוחות מתוקנים או מאוחרים, ו-
 • תנאים שנועדו לפתור את חובותיהם.

כפי שיתואר בהמשך, התהליך שהוצע לראשונה ב-1 לספטמבר, 2012, הורחב ושונה על מנת להתאים לקבוצה יותר גדולה של אמריקאיים. השינויים העיקריים שחלו בתהליך כוללים:

 • הארכת האפשרות להצטרף לתהליך לאזרחים שהם גם תושבי ארה"ב
 • ביטול של הסף המינימלי של חבות מס של לפחות $1,500
 • ביטול של הערכת הסיכון שהיה מקושר לתהליך שהוכרז ב-2012.

תנאי זכאות להצטרפות לתהליך Streamlined Procedure

התהליך נועד רק ליחידים, וכולל גם עזבונות של יחידים. התהליך מוצע גם לאזרחים הנמצאים בשטח ארה"ב וגם מחוצה לו.

הנישום חייב להצהיר שהתנהגותו הייתה לא מכוונת. הנישום, בין אם שהה בשטח ארה"ב או מחוצה לו, יהיה חייב להצהיר על כך שחוסר דיווח הכנסות, חוסר בתשלום מסים וחוסר הגשת דוחות, כולל FBAR, היה לא מכוון.

ה-IRS פתחו בבחינה של מצב המס שלכם. אם ה-IRS כבר פתח בבדיקה של דוחות המס שלכם או חשבונות שלכם שלא דיווחתם,  לא תוכלו להצטרף לתוכנית. תוכלו כמובן להתייעץ עם רו"ח או עו"ד במקרה זה. באופן דומה, אם ה-IRS פתחו נגדכם בחקירה פלילית, גם לא תוכלו להצטרף לתוכנית גילוי מרצון.

אם אתם זכאים להצטרף אבל כבר הגשתם דוחות לגבי השנים הרלוונטיות, עדיין תצטרכו לשלם את הקנסות שקבעו לכם בגין אותם שנים. כלומר, אם הגשתם דוחות באיחור, וקבעו לכם קנס (לא יקבעו לכם קנס אם אין לכם חוב מס), ומאוחר יותר גיליתם שיש סיכוי שתקבלו קנס מופחת אם תיכנסו לתוכנית, אז לא יוותרו לכם על הקנס המוגדל במקרה זה.

אתם צריכים מספר מזהה למס בתוקף. לאזרחים ותושבים אמריקאיים מדובר ב-Social Security Number – SSN. למי שאני זכאי ל-SSN אזי המספר המזהה נקרא ITIN. אם אין לכם ITIN, ניתן להצטרף לתוכנית רק אם היא מלווה בטופס בקשה ל-ITIN (טופס W7). מקווה לתרגם לכם את ההנחיות לזה בהקדם.

שמעתי שיש גם OVDP ויש גם Streamlined Procedue. במה לבחור?

מי שחושב שחוסר דיווח הכנסות, חוסר התשלום, וחוסר בדיווח על חשבונות נבע מפעולה מכוונת, ורוצים להבטיח שהם לא יהיו נתונים לתהליך פלילי, ו/או לקנסות כספיים כבדים יכולים לשקול להצטרך ל- Offshore Voluntary Disclosure Program. אני מקווה שאף אחד לא במצב הזה, אבל אם כן, ההמלצה שלי היא למצוא רו"ח שהוא גם עו"ד. רו"ח לא מחויב לסודיות וניתן להכריח אותו להעיד נגדכם.

אופי הטיפול תחת תהליך גילוי מרצון

דוחות מס שיוגשו תחת תהליך גילוי מרצון (בין אם מישהו בתוך שטח ארה"ב או מחוצה לו), יטופלו כמו כל הגשת דוחות אחרת. כתוצאה מכך, לא תקבלו כל אישור מה-IRS על הגשת הדוחות, והתהליך לא יכלול חתימה על הסכם סגירת תיק מול ה-IRS.

דוחות שיוגשו בתהליך הנ"ל לא יהיו חשופים לביקורת בצורה אוטומטית, אך ייתכן והם יבחרו לביקורת תחת תהליך בחירת דוחות לביקורת הרגילה ושתקפה לכל דוח מס שמוגש. כמו כן, הדוחות (כמו כל דוח), ייתכן ויבדקו שלמותם ועדכניותם כנגד מידע המתקבל מבנקים, יועצים פיננסיים ומקורות אחרים. לפיכך, הדוחות יכולים להיות חשופים לביקורת, קנסות נוספים ואפילו הליך פלילי, במקרה הצורך (אני מניח שזה נכתב כדי שמעלימי מס לא יכנסו בדלת האחורית ויקבלו קנס מופחת ופטור מחקירה פלילית בדרך זו). מי שחושב שחוסר ההגשה שלו הייתה מכוונת שיפנה לתהליך ה-OVDP ויפנה לעו"ד מוסמך.

לאחר שתגישו את הדוחות בתהליך גילוי מרצון, מצופה מכם לעמוד בכל הגשות עתידיות הקבועות בחוקף, לפי נהלי ההגשה הרגילים.

זכאות להצטרפות לתהליך לאמריקאיים החיים מחוץ לארה"ב

בנוסף לתנאים המפורטים לעיל, צריך לעמוד גם בשתי התנאים הבאים:

 1.  באחד משלושת השנים האחרונות לגביהם לא הגשתם דוחות מקום מגוריכם הראשי לא היה בארה"ב, וכמו כן הייתם פיסית מחוץ לשטח ארה"ב לפחות 330 ימים מתוך השנה. שהויות זמניות בארה"ב, ואפילו בעלות על בית בארה"ב לא בהכרח גורר שמקום מגוריכם היה בארה"ב. אם באמת מעניין אתכם אתם יכולים לקרוא עוד על מה נחשב "מקום מגורים ראשי" בקובץ הזה. תחפשו את המילה abode.
 2. בשנים הרלוונטיות, לא דיווחתם על הכנסה מחשבון זר ולא שילמתם מס בגין הכנסה זו לפי חוקי ארה"ב, ובנוסף ייתכן ולא הגשתם FBAR בגין חשבון זה. השמטות אלו היו חייבים להיות כתוצאה מהתנהגות לא-מכוונות. התנהגות לא מכוונת היא התנהגות שנובעת כתוצאה מרשלנות, הסח הדעת, טעות או שנבעה מחוסר הבנה בתום לב של דרישות החוק.

דוגמא 1: מר W נולד בארה"ב אך עבר לגרמניה עם הוריו כשהיה בן 5. הוא גר שם מאז, ואין לו מקום מגורים בארה"ב. מר W עומד בתנאי הראשון לגבי חוסר-תושבות.

דוגמא 2: אותו סיפור כמו בדוגמא 1, אבל הפעם נניח שמר W חזר לארה"ב ב-2014 וקבע שם את מקום מגוריו. שלוש השנים הרלוונטיות שחלפו ובהם לא הגיש דוחות מס היו 2013, 2014, 2015. מר W עדיין עומד בתנאי, היות ובאחד מהשנים הוא לא היה בשטח ארה"ב יותר מ-330 יום ולא היה לו מקום מגורים שם.

הנחיות להגשה לפי התהליך

כתוב שאם לא עובדים במדויק לפי ההנחיות, הדוחות יעובדו כאילו לא הוגשו דרך התהליך, ולכן לא יהיה פטור מהקנסות שהתהליך מציע.

 1. לכל אחת משלוש השנים האחרונות שלגביהם תאריך ההגשה עבר: (א) אם דוח המס לא הוגש בעבר, הגישו דוח מלא ומדויק על טופס 1040, ביחד עם דוחות מידע נוספים לפי הצורך (למשל 3520 לנאמנות זרה, 5471 לחברה זרה, 8938 לחשבונות זרים אם ערכם היה מעך סף מסוים), גם אם דוחות אלו אמורות להיות מוגשות בנפרד מטופס 1040 בשנה רגילה. (ב) אם הדוח כבר הוגש בעבר, ואתם רוצים לתקן אותו, הגישו דוח תיקון מלא ומדויק על טופס 1040X, ביחד עם דוחות המידע לפי הצורך שהוזכרו לעיל.
 2. בראש כל דוח (טופס 1040) בעמוד הראשון ובראש כל דוח מידע המפורט לעיל (רק אם אתם חייבים להגיש אותם), יש לכתוב בעט אדום "Streamlined Foreign Offshore" על מנת לציין שהדוחות מוגשים דרך התהליך. סעיף זה הוא קריטי על מנת להבטיח שהדוחות יקבלו את התנאים המיוחדים שהתהליך מבטיח.
 3. יש למלא ולחתום על טופס 14653 שהוא הצהרה על (א) שאתם זכאים להצטרף לתהליך, (ב) שכל ה-FBAR הוגשו (ראו סעיף 8 למטה), (ג) ושכל חוסרי הדיווח וההגשות היו לא-מכוונים. אתם צריכים להגיש גם את העותק המקורי החתום, וכמו כן לצרף העתק לכל דוח מס ודוח מידע המוגש דרך התהליך הזה. אין צורך לצרף העתק של הטופס ל-FBAR. אם לא תגישו טופס זה, או שהוא יהיה לא מלא או שיהיה חסר בו מידע, הדוחות יעובדו כאילו הוגשו לא דרך התהליך, ולא תהיו זכאים לתנאים המיטיבים של התהליך.
 4. יש לשלם את כל המס כפי שמופיע בדוחות המס שהגשתם, וכן ריבית על התשלומים המאוחרים. אם אתם מצרפים צ'ק, יש לרשום עליו את מספר ה-SSN שלכם. אם הריבית לא חושבה כראוי, ייתכן ותקבלו חשבון לתשלום נוסף, או לחלופין החזר מס. תוכלו לחשב את הריבית עם המחשבון הזה.
 5. אם אתם לא זכאים למספר SSN ואין לכם מספר ITIN, יש לצרף לכל הטפסים שאתם מגישים, גם טופס בקשה ל-ITIN (טופס W7).
 6. סעיף זה נוגע למדינות שיש באמנת המס שלה עם ארה"ב סעיף המאפשר לדחות הכנסות שהופקדו לחסכונות פנסיוניים. אין באמנת המס בין ישראל לארה"ב סעיף כזה (רק לאנגליה ובלגיה).
 7. את כל המסמכים שמילאתם לפי ההנחיות לעיל, ביחד עם התשלום (או אם שילמתם באשראי אז קבלה מהאתר ששילמתם דרכה), צריך להישלח בדואר (הגשות אלקטרוניות לא תתקבלנה) אל:

  Internal Revenue Service
  3651 South I-H 35
  Stop 6063 AUSC
  Attn:  Streamlined Foreign Offshore
  Austin, TX 78741

  הכתובת הזו מיועדת רק להגשות תחת תהליך זה. להגשות עתידיות יש להשתמש בכתובת הרגילה וכמובן שעדיף לעשות הגשה אלקטרונית באמצעות תוכנה ייעודית.

 8. עבור כל אחת משש השנים האחרונות שתאריך הגשת ה-FBAR עברה, יש להגיש FBAR לפי ההנחיות הרגילות בצורה אלקטרונית. בעמוד הראשון של ה-FBAR יש לבחור ב-Other תחת ההסבר לאיחור, ובקופסא שמופיעה לרשום:  "Streamlined Filing Compliance Procedures". להסבר בעברית להגשת FBAR פנו לפוסט הזה.

סיכום

אם בחרתם להגיש דרך תהליך גילוי מרצון או שלא, אני מקווה שאתם יישרתם קו עם חובות ההגשה שלכם, ומעתה והלאה תעמדו בחובות הללו ביתר קלות.

 הכניסו את כתובת האימייל שלכם, כדי לעקוב אחרי הבלוג ולקבל עדכונים על פוסטים חדשים במייל.אזהרה: אני איני רואה חשבון אמריקאי וגם לא רואה חשבון ישראלי. אני גם לא יועץ מס באף אחת מהמדינות הנ"ל (גם לא באף מדינה אחרת). את כל המידע שאני מספק כאן אני למדתי בעצמי תוך התייעצות חדד פעמית עם רואה חשבון ועם אנשים אחרים המגישים בעצמם. חוק המס האמריקאי הוא חוק סבוך נורא, והמצבים שאתאר כאן הם יחסית פשוטים – הכנסה כשכיר, רווח הון על מניות, דיבידנדים, ריבית מהבנק/אג"ח, הכנסה משכירות (שלא כחלק מעסק). אם אתם בעלי עסק/עצמאים, אתם יכולים להשליך חלק מהדברים שיכתבו כאן על המצב שלכם, אך כרגע לא אעסוק בדיווח עבור בעלי עסקים. מילוי הדוחות דורש ידע שתוכלו לקבלו כאן בחינם, אך השימוש בו הוא על אחריותכם בלבד. באופן כללי, לא מומלץ להסתמך על בלוגים רנדומליים ברשת.
בהתאם לדרישות בחוזר 230 של ה-IRS, אני מתריע בפניכם, שכל ייעוץ הנוגע לענייני מס פדרלי בארה"ב המובא בתקשורת זו, כולל כל לינק או צרופה, לא נכתב על מנת שתוכלו (א) להימנע ממסים שאתם חייבים להם על פי דין כולל קנסות, או (ב) לקדם, לשווק, או להמליץ לכל אדם אחר לגבי כל עניין או עסקה המובא בתקשורת זו.

84 מחשבות על “מס ארה"ב: תהליך גילוי מרצון (הפשוט) – Streamlined Procedure

 1. יש לשים לב למונח 'תאריך ההגשה עבר':
  עבור דוחות מס הכוונה ל 18 באפריל, אלא אם הגשתם בקשה להארכה. (לא אמצע יוני מכיון שבלי תצהיר מיוחד אין את ההארכה הזו).
  עבור דוחות ה Fbar כנראה שהכוונה ל אמצע אוקטובר, מכיון שהשנה הזמן מתארך אוטומטית למי שלא מגיש עד אמצע אוקטובר.
  כך שמי שמגיש השנה את התכנית אחרי ה 18 באפריל, צריך בעצם להגיש 3 שנים דוחות = 2014, 2015 ו 2016. ודוחות Fbar על השנים 2010 עד 2016 שזה 7 שנים ולא שש.

  אהבתי

   1. שלום רב
    יש לי מספר שאלות :

    אם ברצוני לדווח עוד בשנת 2019 במסגרת גילוי מרצון אצטרך להגיש 1044 עבור 2016, 2017,2018 ו – FBAR עבור 2013 , 2014, 2015, 2016, 2017, 2018. נכון ? בהנחה שהכל עובר בסדר עד מתי אני חייב להגיש FBAR ו 1044 לשנת 2019.

    ב- FBAR …כשאני מחשב את הערך הכספי של חשבון הבנק האם אני צריך להפחית הלוואות שיש לי ?

    ב 2015 פרשתי לגמלאות כך שעד 2015 לא קיבלתי כספים רק דו"ח שנתי מקרן הפנסיה המפרט את הסכומים (שלי ושל המעביד) שנצברו לזכותי בקופה . החל מ 2016 הפסקתי לקבל דוח שנתי והתחלתי לקבל לחשבון העו"ש בבנק תלוש חודשי. איך אני מדווח על כך ב- FBAR עד 2015 ומ 2016 עד היום.? באופן מעשי התלוש החודשי הפך להיות ההכנסה העיקרית בחשבון העו"ש.

    תודה מראש
    ישראל

    אהבתי

    1. אם ברצוני לדווח עוד בשנת 2019 במסגרת גילוי מרצון אצטרך להגיש 1044 עבור 2016, 2017,2018 ו – FBAR עבור 2013 , 2014, 2015, 2016, 2017, 2018. נכון ? בהנחה שהכל עובר בסדר עד מתי אני חייב להגיש FBAR ו 1044 לשנת 2019.

     נכון מאוד.
     את ההגשה עבור 2019 יש לעשות עד 15 לאפריל 2020. אך ניתן לקבל הארכה עד ה-15 לאוקטובר (ב-FBAR ההארכה היא אוטומטית ל-1040 צריך לבקש).

     ב- FBAR …כשאני מחשב את הערך הכספי של חשבון הבנק האם אני צריך להפחית הלוואות שיש לי ?

     לא מפחיתים את ההלוואות.

     לגבי שאלתך האחרונה, אתה אמור לקבל מקרן הפנסיה דוח יתרות כל שנה, ולדווח ב-FBAR לפי זה. תפנה אליהם ותבקש את זה.

     אהבתי

     1. משיחה עם נציג שרות של קרן הפנסיה שלי (קרן וותיקה מבטחים) מתברר שברגע שהחלטתי לא לפדות את הכספים עם פרישתו ובחרתי לקבל קצבה חודשית לכל החיים …"נמחקו" כל הכספים שנצברו על שמי ולא מונפק יותר דוח שנתי על שמי. זה אומר שהנכס הכספי היחיד שיש לי לדווח עליו ב- fbar ובטופס 1040 זה סכום הקצבה השנתי.
      אשמח להתייחסותך

      אהבתי

      1. בהחלט יכול להיות, אני לא בקיא מספיק בקרנות ותיקות. אולי כדאי לוודא את הטענה של הנציג באמצעות המסלקה הפנסיוניות (עולה 40 ש"ח אך יש דרכים לעשות בחינם דרך בנק לאומי, wobi ועוד).
       המסלקה תיתן לך את כל הנכסים הפנסיוניים הקיימים ברשותך.

       סכום הקצבה השנתי הוא הכנסה לא נכס.
       אם אין לך קרן פנסיה (לטענתם), אז הנכסים שאתה צריך לדווח ב-FBAR הם חשבון הבנק שלך וחשבון ההשקעות שלך.
       ב-1040 אתה צריך לדווח על הקצבה השנתית שקיבלת וכן על הכנסות מתיק ההשקעות (ככל שהיו).

       אהבתי

  1. היי,

   אם אני מגיש בימים אילו, על איזה שנים עליי להגיש fbar ודוח מס?
   מועד הגשה של ההצהרה זה 15 באוקטובר?
   מועד הגשה של הדוח מס זה 18 באפריל, אבל יש הערכה אוטומטית עד ה15 ליוני?
   האם הבנתי נכון?
   ועל פי מה שכתבתי, נכון לחודש פברואר 2019, אני צריך להגיש הצהרה על השנים 2012-2017 ודוח על 2015-2017, לאחר מכן עליי להגיש את ההצהרה ואת הדוח, עבור 2018, עד המועדים שפירטתי. אבל בנפרד מהתהליך גילוי מרצון, האם הבנתי נכון?
   ואם עד שהגיש כבר נעבור את אפריל אז אני אגיש את הדוח על 18-16 וההצהרה על 12-17?
   אשצח להכוונה כי כמו ששמת לב אני מבולבל 😉

   תודה!

   אהבתי

   1. אם בימים אלו, תצטרך להגיש לטובת גילוי מרצון דוח שנתי על השנים 2015-2017 וFBAR על השנים 12-17.
    את הדוח על 2018 אתה יכול להגיש עד ה15 לאפריל, 2019 עם הארכה אוטומטית עד ה-15 ליוני או לבקש הארכה עד ה-15 לאוקטובר (השנה אין חגים מיוחדים שדוחים את מועד ההגשה מה-15).
    את הfbar של 2018 אפשר להגיש עד ה15 לאפריל, 2019, אך יש הארכה אוטומטית עד ה15 לאוקטובר למי שלא מצליח להגיש בזמן.

    אם יעבור ה-15 לאפריל, אז תוכל להגיש אחורה רק על 2016-2017 אבל fbar עדיין תצטרך על 12-17 (כי פעם ההגשה של fbar הייתה עד ה30 ליוני).

    אכן ההגשה של 2018 ככל שתהיה בזמן (כולל הארכות) תגיש בנפרד מהגילוי מרצון.

    בהצלחה:)

    אהבתי

 2. שלום FINTRANSLATOR

  בפתיח כתבת "…הגישה האישית שלי היא שאם אין לכם חבות מס אז לנקוט בגישה של הגשה שקטה."
  האם לדעתך יש חיסרון כלשהו בערוץ הגילוי מרצון ? ואם לא התוכל להסביר /לנמק את גישתך האישית הנ"ל.

  אהבתי

  1. לדעתי מלבד המורכבות והצורך להקפיד על כל פרט ופרט, אין חיסרון בתהליך גילוי מרצון. להיפך, יש יתרון מובהק וזה הבטחה לא לקנוס בגין החוסר ב-FBAR קודמים.
   הגישה שלי היא שהגילוי מרצון נועד לאנשים עם חובות שרוצים לשלם אותם אבל עם קנסות מינימליים. נראה לי שזה תלוי בהרבה דברים. למשל מישהו בן 22 שמגלה על חובות ההגשה, לעומת מישהו בן 50 שעובד שנים רבות וצבר סכומים רבים בחשבונות.
   כנראה שעדיף להיכנס לתהליך לגילוי מרצון, במיוחד שהוא נותן וודאות (עד כמה שניתן) לגבי הקנסות על FBAR. כמובן שהפטור הזה מובטח רק למי שדיווח על כל ההכנסות מאותם חשבונות זרים. עדכנתי את הפוסט כדי לשקף זאת.

   אהבתי

   1. אני מניח ששמת לב לכך שאני שואל שאלות במספר מקומות בבלוגים שלך בנסיון להקפיד על רלבנתיות לנושא הבלוג. אי לכך לא זכרתי להודות לך על תשובתך כאן.
    תודה רבה על התשובות ובעיקר על הסבלנות והסובלנות.
    רוברט

    אהבתי

 3. האם עדין ניתן להצטרף לתוכנית גילוי מרצון? אם כן אז עד מתי? אם לא אז מה אמור לעשות מי שלא ידע שיש חובת הגשה ומעולם לא הגיש דוח?

  האם אדרש/ אוכל להגיש שבע שנים אחורה?

  אהבתי

  1. נכון לעכשיו האריכו את האפשרות להצטרף לתוכנית ללא הגבלת זמן לכל מי שעומד בקריטריונים (המפורטים בפוסט לעיל).

   תקרא את הפוסט לעיל. אתה תידרש להגיש דוחות מס (Tax Return) שלוש שנים אחורה, ודוחות על חשבונות זרים (FBAR) שש שנים אחורה. תעקוב אחרי כל ההוראות המפורטים בפוסט.

   אהבתי

 4. אם בחלק מה-6 FBARs שאני צריך להגיש, אני לא עובר את הרף ה-10,000$ בכלל החשבונות שלי,
  האם אני עדין מחויב להגיש אותם בכל זאת, לצרף מכתב הבהרה או משהו אחר?

  אהבתי

  1. הגשת FBAR גם אם כחלק מתהליך גילוי מרצון, צריכה להיעשות רק עבור שנים בנן היה נדרש. לכן במקרה שלך אם לא עברת את הסף בשנה מסוימת, אתה לא צריך להגיש FBAR עבורה.

   אם אתה מרגיש צורך הייתי מציין עבור אילו שנים הגשת דוח שנתי ועבור איזה שנים FBAR בטופס של הגילוי מרצון – טופס 14653. יש שם מקום לכתוב הסברים נלווים.

   אהבתי

 5. שלום,

  רציתי לשאול לגבי טופס 14653, האם כדאי לצרף מכתב מודפס המפרט את הסיבות לאי דיווח ההכנסות עד היום?
  או פשוט לרשום בכתב יד את הסיבות בעמוד השני של הטופס (יש שם חצי עמוד ריק)?

  תודה מראש

  אהבתי

 6. שלום רב,
  בימים אלו אני מסיים להכין את הדוחות במסגרת גילוי מרצון בעזרת ההוראות המפורטות שלך!!
  רציתי לדעת עד מתי ניתן להגיש את הדוחות? (לשנים 2014-2016 כמובן).

  תודה רבה על העזרה!!

  אהבתי

  1. כל הכבוד ובהצלחה!
   עקרונית כל הרעיון של גילוי מרצון הוא שאתה כבר מגיש באיחור ולכן אין דד-ליין.

   עם זאת, היות ואמורים להגיש שלוש שנים אחורה. אז אם נסתכל על תאריך ההגשה המקורי של 2014, שהיה ה-15 לאפריל 2015, נראה שיש לך עד ה-15 לאפריל 2018 להגיש.

   מה שכן יש לקחת בחשבון זה שאם ה-IRS פונה אליך לפני שאתה פונה אליו לגבי שנים חסרות, אזי לא תוכל להשתמש בהחרגת שכר זר על השנים הללו (זיכוי מס זר ניתן), ולכן יש עניין בהגשה מוקדמת ככל הניתן.

   אהבתי

   1. שלום רב
    אפשר לקבל הפניה למקור המידע לגבי כך שזיכוי מס כן יינתן גם אם ה irs יפנה אלי לפני שהספיק להגיש את הדוחות במסגרת ה streamlined…
    תודה , רוברט

    אהבתי

     1. קראתי …יותר נכון ניסיתי ובשלב מסויים התייאשתי.
      בכל אופן חיפשתי אך לא נתקלתי באיזכור של ה- streamlined.
      אז אני חוזר על שאלתי בצורה קצת אחרת : כתבת שאם ה IRS יפנה אלי לפני שאגיש את הדוחות הנדרשות בתכנית , אני לא אהיה זכאי להחריג שכר אך כן יתאפשר לי להשתתף בתכנית ולקזז מס זר. אז מאחר ואני ממילא לא יכול להחריג שכר כי ההכנסה היחידה שלי היא קיצבת פנסיה..אני למעשה לא מסתכן בדחיית ההגשה של ה streamlined עד שאלמד לעשות את זה לבד .
      היכן תעיתי בהבנת הנקרא.
      רוברט

      אהבתי

      1. על פניו, אם אתה בטוח שלא תהיה לך חבות מס, אז תיאורטית אין סיכון בדחייה.
       מצד שני, אם יש לך או לי טעות בחישובים, וכן יש לך חבות מס, אזי היא תצבור ריבית וקנסות שתלויות בזמן שעבר.

       דבר נוסף שרצוי לתת עליו את הדעת, אם יש לך חשבון שקיבלת ממנו הכנסה ולא דיווח על החשבון הזה ב-FBAR אז הם עלולים להחמיר איתך, לכן לא הייתי מתעכב יותר מדי.
       אמרת שיש לך חשבון השקעות עם מניות ישראליות, לא?
       אין משם הכנסות בשנים הרלוונטיות?

       אהבתי

 7. מגיש מחר בתהליך גילוי מרצון לאחר שסיימתי למלא את כל הטפסים הרלוונטים.

  רוצה להודות לך על ההסבר המפורט.
  מעורר השראה. עזרת לי בגדול
  ת-ו-ד-ה
  זה הכל

  אהבתי

 8. מתורכמן יקר,
  ראשית המון תודה לך על כל המדריכים זה ממש עזר לי
  אחרי שקראתי לא מעט אספתי מספר שאלות
  אשמח אם תוכל לעזור לי בהם

  FBAR – כרגע הבנתי שאצרטך לשלוח 6 שנים אחורה טפסי FBAR – האם נכון להיום זה טפסים של 2012-2017 או 2011-2016 ?
  בנוסף, המינמיום שקראתי הינו שיהיה בסה"כ השוטף הינו 10000$ לכל ההכנסות מכל החשבונות יחדיו
  השאלה שלי היא מה קורה אם באחת מהשנים האלו אין את המינימום ?
  בהגשת דוחות מס : בדומה לFBAR,נכון להיום איזה שנים אני צריך לשלוח ? 2015-2017 או 2014-2016 ? בכל מקרה – בשנת 2016 לא עברתי את הרף, כיצד לנהוג ?
  פשוט הבנתי ש2017 זה עד מחר (17.4.2018) וכנראה שלא אספיק להגיש, האם אצטרך לבקש הערכה בעזרת טופס 4868 או שמשום שאני מגיש דרך תכנית גילוי מרצון התאירכים פחות קריטיים ?
  לגבי הטופס הזכאות לתכנית – סעיף 4 במדריך לתכנית .

  "יש לשלם את כל המס כפי שמופיע בדוחות המס שהגשתם, וכן ריבית על התשלומים המאוחרים. אם אתם מצרפים צ'ק, יש לרשום עליו את מספר ה-SSN שלכם. אם הריבית לא חושבה כראוי,
  ייתכן ותקבלו חשבון לתשלום נוסף, או לחלופין החזר מס. תוכלו לחשב את הריבית עם המחשבון הזה"

  לא הבנתי על איזה מס מדובר – כי את כל המס שרשום בטפסי 106 שילמתי
  האם זהו מס אחר ?
  פשוט לא הבנתי את הסעיף ואת המשמעות של הריביות

  לא הבנתי עדיין היכן וכיצד שולחים את טופסי ה 1040

  אהבתי

  1. שלום

   אני שמח שאני יכול לעזור אך מהשאלות שלך עולה שעדיין יש קצת חוסר סדר ואנסה לפשט כאן את העניינים.

   1) לגבי הגשות FBAR, נכון להיום 6 שנים אחורה כולל גם את שנת 2011. אז אתה צריך עבור השנים 2011-2017. גם עבור 2017 כי עכשיו ממש זה תאריך ההגשה שלו (ועד ה-15 לאוקטובר 2018).

   2) בהגשת דוחות מס, היום הוא יום ההגשה האחרון עבור שנת המס 2014, אז תיאורטית היום אתה חייב להגיש את 2014, ומחר כבר לא ורק החל מ-2015.

   3) בתור תושב ישראל יש לך חודשיים נוספים אוטומטית (עד ה-15 ליוני, 2018) להגשה. אם אתה חושב שלא תגיש עד אז, כדאי לך להגיש הארכה (עד 15 לאוקטובר, 2018). אם חס וחלילה יש לך חוב מס בדוח שמוגש באיחור בלי הארכה, זה גורר קנסות.

   4) לגבי המס – ייתכן מאוד ובגלל שלא דיווחת על ההכנסות שלך לארה"ב שיש לך חבות מס לארה"ב. אם היית רק שכיר באותם שנים, הסבירות לכך נמוכה. אם היו לך הכנסות נוספות, כגון פדיון קרן השתלמות, או שכירות על דירה בארץ וכן הלאה, שהמאפיין שלהם שהם פטורים ממס בארץ אך לא פטורים ממס בארה"ב, ייתכן ונוצרה לך חבות מס בשנה מסוימת.
   חבות מס שלא משולמת בזמן חייבת ריבית פיגורים וכן קנסות.
   לכן עבור מי שמגיש בתהליך הגילוי מרצון, ומגלה שבאחד מהשנים הייתה לו חבות מס, צריך לשלם את המס הזה כולל הריביות והקנסות.

   את טפסי ה-1040 (+נספחים ומכתבים נלווים) כפי שמצוין בפוסט יש לשלוח אל:
   Internal Revenue Service
   3651 South I-H 35
   Stop 6063 AUSC
   Attn:  Streamlined Foreign Offshore
   Austin, TX 78741

   בנימה אישית, תיקח עוד כמה ימים כדי לקרוא לעומק את הפוסטים בבלוג שלי לפני שאתה מתחיל למלא. אם אתה עדיין מרגיש מבולבל אתה מוזמן לשאול עוד שאלות כמובן, ובמקרה הצורך לפנות למישהו עם נסיון למילוי הטפסים.

   אהבתי

 9. שלום ותודה למתורגמן על כל הבלוג!
  רק מפנה תשומת לב למקרה שעוד מישהו מסתבך עם זה,
  לפחות אצלי, טופס 14653 לא נפתח בדפדפן כרום, אבל באקספלורר כן.

  אהבתי

 10. היי,

  שאלה בנוגע למשלוח המסמכים במסגרת תהליך הגילוי מרצון.
  סיימתי להכין את כל הטפסים והשאלה שלי היא איך אני אמור לשלוח את טפסים? או מה הדרך המומלצת למשלוח? דואר רגיל? שליחים?או ש=לשלוח דרך חברה פרטית?
  מה אתה ממליץ?

  תודה
  אלכס

  אהבתי

    1. התקבל – החברה ששלחת דרכה תגיד לך.

     נקלט במערכת – אתה יכול לחכות חודש-חודשיים ואז להתקשר
     1-267-9411000+ ולשאול, ממליץ להתקשר בדיוק ב-13:00 שעון ישראל

     אם שנות ההגשה הן אחת מ4 השנים האחרונות תוכל גם לבקש סיכום הדוח (תחפש get transcript בגוגל)

     אהבתי

     1. היי,

      תגיד, אין דרך אחר לוודא קליטת מסמכים. מייל למשל?
      הזמינות שלהם, במיוחד בימים אילו היא אפסית…

      אהבתי

 11. מתורגמן יקר,
  אני אזרחית ארה"ב שגרה בארה"ב. יש לי מספר שאלות לגבי תהליך הגילוי מרצון:
  1) האם יש שוני בתהליך או במשמעות שלו לאנשים המתגוררים בארה"ב, לעומת אזרחים אמריקאים המתגוררים בארץ?
  2) במידה והגשתי מיסים ויש לי קופות גמל שלא דווחו בתקופה הרלבנטית (גם לא בטופס 8938), אך גם לא נפדו, האם אני צריכה להגיש טופס 1040 מתוקן? זאת אומרת, האם הייתה עלי חובה לדווח על קופות גמל אלו, או האם כל עוד לא היה פדיון לא הייתה עלי חובת דיווח ולכן אין צורך בטופס 1040 מתוקן?
  3) האם יש איזשהם יתרונות להגשה שקטה על פני הליך הגילוי מרצון?

  אהבתי

  1. שלום ליאור,

   1) אכן יש הבדל: תוכלי לראות כאן את ההנחיות לתושבי ארה"ב. ההדל הכי מהותי הוא שלתושבים אין פטור "אוטומטי" מקנס על חוסר הדיווח.
   הייתי מתייעץ עם יועץ מס בעל ניסיון בתחום הזה כדי לבחון את האופציות שלך.

   2) זו שאלת השאלות. יש כאלה שמדווחים רק בעת פדיון, ויש כאלה שמדווחים בשוטף על הרווחים. לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות וסיכונים משלו.
   יועץ המס שתלכי אליו יוכל לעזור לך גם בזה.

   3) היות ואין לי שום נסיון עם גילוי מרצון מלבד שעזרתי לכמה חברים שלי, ואליהם ספציפית לא פנו אני באמת לא יודע לענות לך על השאלה הזו.
   מכיר גם אנשים שעשו הגשה שקטה. מצד שני, אין לי שום נסיון עם אנשים שעשו רילוקיישן.

   אהבתי

 12. היי,
  אם היינו בארהב במשך 50 יום ב2018,
  וב 2016-2017 לא היינו בכלל, האם עדיין אפשר להגיש במסגרת תוכנית הסטריימליין?
  תודה

  אהבתי

 13. היי, תודה רבה על כל המידע!

  התחלתי בתהליך של גילוי מרצון, והגשתי FBAR לשנים הרלוונטיות אחורה.
  לצערי פספסתי את סעיף 8 שציינת לעיל בפוסט, ובסיבה שבגינה רשמתי את ההגשה המאוחרת, הייתה שלא ידעתי (ולא תחת אחר – Streamlined Filing Compliance Procedures).

  עשיתי זאת ממש לאחרונה, וטרם קיבלתי אישור סופי שה-FBAR הוכר (כלומר קיבלתי מייל ראשוני שציין שהטופס התקבל, אך טרם קיבלתי מייל שני (שאמור להגיע תוך יום -יומיים) שה- FBAR הוכר).

  שאלתי היא כזאת,
  האם לדעתך כדאי לשלוח מייל לכתובת BSAEFilingHelp@fincen.gov ולבקש מהם לשנות את סיבת ההגשה המאוחרת (תחת ההנחה שאני מתחיל בתהליך גילוי מרצון), או שמא עדיף לא לשלוח את המייל (ולהשאיר את הסיבה לחוסר המילוי כ- לא ידעתי) בכדי לא לעורר בעיות שעלולות להיות (חשיפה לביקורת למשל)?

  אהבתי

 14. הי,
  אני מעוניין לסגור את כל הפערים שיש לי מול הIRS
  אין לי חובת דיווח על השנים 2017 – 2019 כי הרווחתי פחות מהסף.
  יש לי חובת דיווח על FBAR.
  האם אני יכול לדווח על הFBAR כstreamlined procedure בצורה אלקטרונית, מבלי לשלוח בדואר טופס 14653?

  אני מתכננן לדווח על הFBAR בstreamlined process כדי להמנע מקנסות, ולדווח על הכנסה מ2019 בצורה רגילה כדי לקבל את המענק של 1200$ בגין הקורונה. יש משהו שאני צריך לשים לב אליו?

  תודה רבה!!!

  אהבתי

  1. אם יש לך רק FBAR להגשה, תוכל לפעול כמתואר כאן.

   בגדול מגישים רק את הFBAR, בוחרים בעמוד הראשון את סיבת האיחור ורושמים הסבר קצר על האיחור.

   על כל שנה מגישים FBAR נפרד.

   אהבתי

 15. מתורגמן יקר,
  את טופס 14653 כתבת שצריך לצרף לכל דוח ודף מידע.
  מה הכוונה לכל דף מידע?
  לצרף העתק לכל אחד מ f1040s6, f1040s1, f2555ez, f8965 ?
  למרות שאני שולח את כולם ביחד?
  תודה

  אהבתי

  1. הכוונה שמצרפים העתק לכל שנה שאת מגישה. במעטפה שמים:
   1. טופס 14653 חתום
   2. דוח שנתי שנה א' פלוס העתק של 14653 מחובר באטב (לא להדק)
   3. כנל לגבי דוחות שנתיים לשנים ב+ג

   דוח מידע – לפעמים צריך להגיש דוחות מידע למיניהם כמו 3520, 5471 והם מוגשים בנםרד מה1040, אז אם את מגישה דוחות מידע כאלה, אז לצרף גם אליהם עותק של ה14653.

   אהבתי

 16. היי,
  קודם כל תודה על הפוסטים המעשירים, והנוחים.

  אני כרגע נמצא בתהליך פירוק שותפות, במקביל הבנתי שאני צריך להגיש את הדחות להיכנס לתוכנית גילוי מרצון,
  אני אוסף את כל המסמכים הדרושים ונערך לכך.
  אקראתי המון תגובות ופוסטים שכתבת אך לא הצלחתי למצוא מענה ברשת כלל לגבי הנושא של שותפות וחשבתי שאולי תוכל לענות לי על שאלה…

  האם ידוע לך על נושא שותפות עסקית ותשלומי ביטוחי לאומי כפולים,
  כעצמאי הבנתי כבר שאני מחוייב בדמי ביטוח לאומי כפולים,
  השאלה היא אם הייתי בשותפות והמשכורת שלי הייתה קבועה במשך 10 השנים האחרונות, אך ללא תלוש משכורת האם ייתכן שאני יכול לקבל פטור מתשלום דמי הסושייל סקיוריטי ל 3 השנים האחרונות?

  אשמח לדעתך, או אם יש לך רעיון עם מי אוכל להתייעץ בנושא ספציפי זה.

  תודה רבה מראש על הבלוג המצויין הזה

  אהבתי

  1. שלום וברוך הבא
   הבלוג במבנה הנוכחי שלו לא מתעסק במיסוי עצמאיים ושאר ישויות עסקיות לצרכי מס.

   אם אתה רוצה פרטי יועץ מס שאני ממליץ עליו אתה מוזמן לפנות אליי אל fintranslator1040 (אצל) gmail נקודה com

   אהבתי

 17. מתורגמן יקר,
  אם לא הגשתי מעולם ואני חייב לפי הקריטריונים להגיש את שני הדו"חות,
  תוכל להגיד לי כדי שאהיה בטוח על אילו שנים אני אמור להגיש את הדו"חות והFBAR במידה ואני מגיש לפני ה-15/07/20? ואם אני מגיש אחרי?
  אני קצת מסתבך עם הדחייה של הקורונה..

  אהבתי

 18. שלום רב ותודה על האינפרומציה המשובחת והמסודרת הזו !
  אני כרגע מגיש דוחות 2017,2018 עבור אשתי במסגרת תכנית גילוי מרצון,
  אני זוכר משהו שראיתי שאם אשתי דווחה בעבר בשנים 2017,2018 כתלויה על אביה, היא אינה צריכה למלא בשנים אלו טופס 8965? אני זוכר נכון או שאני טועה?

  אהבתי

  1. משהו לא ברור לי.

   אשתך דיווחה שהיא תלויה של אביה? או שהוא דיווח שהיא תלויה שלו בדוח שלו?

   ואתה בטוח שהיא צריכה גילוי מרצון? האם באחד השנים 2017-2019 גם לא הגישה FBAR וגם היה אמור להופיע לה בדוח הכנסה פאסיבית מאחד החשבונות הישראליים שלה?

   לגבי 8965 אכן אם היא תלויה, אבא שלה הוה צריך לרשום אותה ב8965 שלו ולכן היא לא צריכה.

   אהבתי

   1. תודה על התשובה.
    לגבי השאלה הראשונה טעות שלי בניסוח כמובן אביה דיווח עליה כתלויה,
    לגבי השאלה השנייה לא הבנתי מה שכתבת, לפי מה שהבנתי -ואולי אני טועה- זה שאם היא הכניסה ממשכורת מעבר לרף 12,200 $ בשנה היא חיייבת בהגשת דוחות כרגיל, אני טועה?
    למעשה היא לא הגישה בשנים אלו לא FBAR ולא דוחות שנתיים,

    אהבתי

    1. הספים לתלויים מעט שונים, אבל אם הרוויחה מעל $12,200 אז בכל מקרה יש לה חבות הגשה (על 2019), $12,000 על 2018, ו-$10,400 על 2017.

     לגבי הדוחות והFBAR הבנתי שהיא לא הגישה, אך האם הייתה חייבת להגיש?

     ובהנחה והייתה חייבת בFBAR בשנה מסוימת, האם באחד מהחשבונות הישראליים הייתה הכנסה (ריבית/דיבידנדים/רווחי הון וכו)?

     אהבתי

     1. לפי הספים האלו היא הייתה חייבת להגיש דוחות שנתיים,
      דוחות FBAR היא גם הייתה חייבת להגיש בשנים אלו,
      לגבי השאלה האם היה לה הכנסה מאחד מהחשבונות הישראלים התשובה היא לא, ההכנסות שהיו לה בשנים אלו זה משכורת חודשית וחשבון מניות אמריקאי.

      אהבתי

 19. שלום. בטרם אגיש באמצעות התהליך הנ"ל, שאלה לי.
  בטופס 14653 מצויין הדבר הבא
  If I seek a refund for any tax or "
  interest paid for the omitted income that I am reporting on my amended income tax returns because I feel that my payments were made
  beyond the assessment limitations period, I understand that I will forfeit the favorable terms of the Streamlined Procedures"

  אני כן מצפה להחזר על לימודים (לשנת 2018). האם זה יפגע בתהליך הגילוי מרצון?
  ואשמח אם תוכל להתייחס להבנתך את הסעיף הנ"ל

  אהבתי

  1. לפי מה שהבנתי מהפסקה הזאת, לא. מדובר כאן על מישהו שלא דיווח על הכנסות מסוימות, עכשיו בתהליך גילוי מרצון הוא שילם מעבר למה שצריך על אולם הכנסות (ליתר בטחון, או מתוך לחץ) ועכשיו הוא ירצה להגיש דוח מתקן כדי לדרוש החזר על אותו מס עודף.

   זה לא המקרה שלך.

   אתה בטוח אגב שאתה חייב גילוי מרצון?
   היו הכנסות פאסיביות מחשבונות ישראליים שהשמטת?

   אהבתי

 20. תודה רבה על התגובה!
  התחלתי לעבוד ולהרוויח מ2016 ולא דיווחתי מאז. אציין שבכל השנים 2016-2019 אין לי חבות מס.
  כמו כן ההכנסות שלי רק מישראל.
  מכיוון שלא דיווחתי על ההכנסות, אני חושב שצריך דיווח מרצון. האמנם?

  אהבתי

  1. בוא נגיד ככה, גילוי מרצון זה לא רעיון רע, עם זאת טיפה יותר מסובך בירוקרטי.
   הסיבה שאנשים הולכים לגילוי מרצון, לרוב, הוא בגלל ההבטחה לחוסר בקנסות FBAR, במידה והיה בנק ששילם לך ריבית או כל הכנסה אחרת, ולא דיווח על הבנק הזה ב-FBAR בזמן (קנס של $10,000 או 5% משווי החשבון, הגבוה מביניהם).
   בהנחה ולא היו הכנסות כאלה (מבנקים שלא דווח ב-FBAR), הסיכון לקנס יורד ולכן על פניו לא חייבים את ההגנה הזאת מפני קנסות ואז לא חייבים גילוי מרצון.
   במקרה כזה אפשר פשוט לעשות מה שנקרא הגשה שקטה.
   לגבי FBAR זה מתבצע ככה
   לגבי דוחות המס, אתה פשוט שולח בדואר את הדוחות עד 3 שנים אחורה.

   בקיצור החלטה שלך, יש לך כאן את כל השיקולים שאתה צריך.

   אהבתי

 21. רציתי לומר תודה רבה על הבלוג הזה, על הזמינות שלך לשאלות כאן, ממש לא מובן מאליו.
  הגשתי סוף סוף את הדוחות 3 שנים אחורה בתהליך גילוי מרצון.
  תודה רבה!

  אהבתי

  1. כיף לשמוע שלקחת אחריות ועשית לבדך את הדוחות.
   אשמח לשמוע גם בהמשך אם הכל נקלט כמו שצריך (הם לא מודיעים לך, אחרי כחצי שנה תתקשר לשאול).
   1-267-941-1000+

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s