סדרת ההשקעות של JL Collins – איך לבחור את הקצאת הנכסים שלכם

זהו החלק הארבעה-עשר בסדרת ההשקעות של JL Collins, המבוססת על הספר "המסלול הפשוט אל העושר" שפרסם לאחרונה. חלקים נוספים תוכלו לראות בעמוד הייעודי של הסדרה.

את הסדרה המקורית באנגלית תוכלו לקרוא באתר של JL Collins

היום ג'ים יתן לנו כלים איך לבחור את ההקצאה בין שתי הנכסים שהוא מציע שנחזיק בתיק ההשקעות – מניות ואג"ח.

אני מזכיר שהעצות שהוא נותן מוכוונות לקהל משקיעים אמריקאי, ולא בהכרח מתאימות לקהל בינלאומי. ישנם כמה הערות ושיקולים שהוספתי בסוף הפוסט לקהל הקוראים שאינו אמריקאי (בטח יש איזה אחד).

החיים מלאים איזונים ובחירות. תוסיפו קצת מזה, תורידו טיפה מפה. בהקשר של השקעות, האיזונים והבחירות שלכם תלויים בעיקר במזג שלכם ובמטרות שלכם.
חנונים פיננסים כמוני הם היוצאים מהכלל. אנשים שפויים לא רוצים להיות מוטרדים מהעניינים הללו. הבת שלי עזרה לי להבין את זה בערך באותו זמן שבו גם הבנתי שההשקעה הכי יעילה היא גם הכי פשוטה.
לא רק שאין צורך בהשקעות מורכבות ויקרות, הם גם נותנות ביצועי חסר. התעסקות קבועה עם ההשקעות, כמעט תמיד מובילה לתוצאות גרועות יותר. היכולת לבצע כמה בחירות מבוססות ולתת להם לרוץ היא תמצית ההצלחה, והמהות של המסלול הפשוט אל העושר.
מקריאה של הספר עד עתה, אתם כבר יודעים את כל זה. אתם גם יודעים, שבעזרתו האדיבה של מושג הפשטות,  אנו מתייחסים להשקעות שלנו בשתי שלבים עיקריים ובאמצעות שתי קרנות:

 • שלב צבירת העושר ושלב שימור העושר. אולי גם שילוב של השתיים.
 • VTSAX/VTI (קרן מחקה מדד כלל המניות האמריקאיות) ו – VBTLX/BND (קרן מחקה מדד כלל האג"ח האמריקאי).
 • המתורגמן:בפרק הבא ג'ים יסביר למה הוא לא חושב שצריך גיוון לשווקים בינלאומיים ושהשוק האמריקאי מספיק. עד אז נזכור, שעבור מישהו שאין לו אזרחות או תושבות אמריקאית, יש את עניין מס הירושה שחל החל מ-$60,000. עבור אזרחים/תושבים, מס הירושה הוא רק החל מ-$5,490,000.

שלב צבירת ההון הוא בזמן שאתם עובדים ויש לכם הכנסה פנויה שאותה אתם חוסכים ומשקיעים. לשלב הזה אני מעדיף 100% מניות ו-VTI היא הקרן שאני מעדיף כדי להיחשף לזה. אם המטרה שלכם היא עצמאות כלכלית, אחוז החיסכון שלכם צריך להיות גבוה בשנים הללו. ככל שתזרימו כסף חדש להשקעות שלכם, זה ישמש כמעין החלקה לתנודתיות הגבוהה של שוק המניות.
לשלב שימור ההון אתם עוברים ברגע שאתם מפסיקים לעבוד ואין לכם הכנסה קבועה, ומתחילים לחיות מההשקעות שלכם. בנקודת זמן זו, אני ממליץ להוסיף אג"ח לתיק ההשקעות שלכם. בדיוק כמו המזומן שהשקעתם בתקופת צבירת ההון, האג"ח יעזור כעת להחליק את התנודתיות.
כמובן שבעולם האמיתי החלוקה עלולה להיות לא כל כך ברורה. אולי לאחר הפרישה תראו שיש לכם בכל זאת הכנסה מסוימת. או שבמהלך השנים אתם תעברו משלב אחד לשני ובחזרה יותר מפעם אחת. אתם עשויים לעזוב עבודה עם שכר גבוה, לטובת עבודה פחות משתלמת אבל שאתם אוהבים יותר. בקריירה שלי קרו הרבה מקרים בהם בחרתי לעזוב עבודה לכמה חודשים או אפילו שנים. בכל פעם שזה קרה, השלב שלי השתנה.
אם תשתמשו במסגרת הזו שנתתי לכם, קרי שתי שלבים ושתי קרנות, יהיו לכם את כל הכלים בשביל למצוא את האיזון שלכם. על מנת למצוא את האיזון תרצו אולי להתחשב בעוד שתי שיקולים: כמה אתם מוכנים להתאמץ ומהו סיבולת הסיכון שלכם.

מאמץ

עבור שלב צבירת ההון הקצאה של 100% מניות היא תמצית הפשטות. אך כפי שראינו, ישנם מחקרים שמציעים שאחוז קטן של אג"ח (נגיד בין 10-25%), אפילו משיאים תשואה עודפת על תיק 100% מניות. תוכלו לראות את ההשפעה של ההחלטה הזו על תקופות שונות באמצעות מחשבונים שונים באינטרנט (המתורגמן: אני אוהב את portfoliovisualizer.com ואת retloyzer.com).
אם תבדקו את זה, אתם תראו שהוספת אג"ח מעבר ל-25% מתחיל לפגוע בתוצאות.
זכרו שמחקרים אלו לא חקוקים בסלע ושכל המחשבונים מניחים הנחות מסוימות לגבי העתיד. ההבדל בין התשואה הסופית של תיק 100% מניות לתיק עם 80% מניות ו-20% אג"ח הוא פצפון. התחרות בינהן שבה יתגלה התוצאה הסופית לאורך העשורים כנראה שתהיה מאוד קרובה, והמנצח הוא בלתי ניתן לחיזוי. בדיוק בגלל זה, אני מעדיף את הפשטות, ולכן ממליץ על תיק 100% מנייתי.
עם זאת, אם אתם מוכנים להשקיע טיפה מאמץ, תוכלו להחליק קצת את התנודתיות ואולי לייצר תשואה עודפת על ידי הוספה של 10-25% אג"ח לתיק ההשקעות שלכם. אם תעשו זאת, תרצו בערך פעם בשנה לאזן בין הקרנות על מנת לשמור על היחס שבחרתם. בנוסף, אתם אולי תרצו לאזן גם בכל פעם שהשוק מבצע שינוי גדול כלפי מעלה או מטה (20%+).  זה אומר שאתם בעצם תמכרו יחידות של אפיק ההשקעה שביצועיו היו טובים יותר ותקנו יחידות באפיק שירד.
אם יש לכם אפשרות, אתם תרצו לבצע את השינוי הזה בחשבון פטור ממס (כמו קרן פנסיה או השתלמות), כדי שלא תצטרכו לשלם מסים על רווחי הון. התשלום של מס רווח הון יהווה נטל משמעותי על הצמיחה של התיק שלכם וזוהי סיבה נוספת שאולי כדאי להחזקי רק 100% מניות בקרן אחת.  האיזון הוא פשוט יחסית ואמור לקחת לכם שעות בודדות בשנה. אך כמו החלפת השמן במכונית שלכם, זה קריטי שבאמת תבצעו אותה.
אם אתם לא בטוחים שתצליחו לזכור לאזן את התיק או שאין לכם כוח לזה, יש לכם אופציה להשקיע ב – Target Retirement Funds או TRF. אלו יתנו לכם לבחור הקצאת נכסים רצויה ויעשו את האיזון הזה בשבילכם. הם יעלו טיפה יותר בדמי ניהול, אך הם עדיין אמורים להיות בעלות נמוכה.
המתורגמן:אני לא בטוח שתושבי ישראלי יכולים לרכוש יחידות בקרנות כאלו משום שלרוב הם באות רק בצורה של קרן נאמנות, ולנו יש בד"כ אופציה לרכוש רק קרנות סל (ETF).
בכל פעם שתעברו בין שלב צבירת ההון לשלב שימור ההון, תרצו לחשב מסלול מחדש ולהתאים את הקצאת הנכסים שלכם.
איזון ובחירה Yin and Yang.

האם לגיל שלי יש משמעות?

ברמה הכללית, אני מעדיף לחלק את שלבי ההשקעה שלנו באמצעות שלבי חיים ולא בכלי הנפוץ יותר של גיל.
זהו אישוש לעובדה שאנשים חיים זמן רב יותר, ומנהלים חיים מגוונים יותר. במיוחד הקוראים של הספר הזה. ישנם אנשים שפורשים מאוד מוקדם. אחרים פורשים מעבודות בעלי שכר גבוה ועוברים לעבודות פחות מתגמלות אשר יותר משקפות את הערכים שלהם. ישנם אחרים, כמוני, אשר נכנסים ויוצאים מעבודות לפי מה שמתאים להם, וכך השלבים משתנים להם מעת לעת.
אז נראה שהגיל לא ממש משנה, לפחות לא כמו שהיה פעם.
עם זאת, הגיל כן מתחיל להגביל את האופציות ככל שהוא מתקדם. אפליה מבוססת גיל היא דבר שריר וקיים, במיוחד בעולם העסקי. ככל שתתבגרו, ייתכן ולא יהיו לכם כל האפשרויות שהיו לכם בצעירותכם. אם מסע חייכם כולל עזיבה של עבודה בשכר גבוה מעת לעת, חשוב לזכור זאת.
בנוסף, ככל שהגיל מתקדם, יהיה לכם פחות ופחות זמן לכוח העצום של ריבית דריבית לפעול על ההשקעות שלכם ולהתגבר על ירידות בשוק.
שני השיקולים הללו ישפיעו על פרופיל הסיכון שלכם וייתכן ותרצו להוסיף אג"ח בשלב קצת יותר מוקדם אם אכן זה המקרה.

האם ישנו זמן מועדף לאיזון במהלך השנה?

לא ממש. טרם ראיתי מחקר אמין שהצביע על זמן ספציפי במהלך השנה שעובד בצורה הכי טובה. גם אם מישהו ימצא זמן כזה, כולם ינהרו אליו וכך זה יבטל את ההשפעה שלו.
אני כן מציע להתרחק מסוף/תחילת השנה. זהו זמן פופולרי בו אנשים מאזנים ויש רבים שמוכרים לטובת יצירת מגני מס ומבצעים רכישות חדשות. אני מעדיף להימנע מהעיוות קצר הטווח שדבר זה עלול לגרום בשוק. אנחנו מאזנים פעם בשנה ביום ההולדת של אשתי. תאריך די אקראי וקל לזכור אותו.

חלק מההשקעות שלי נמצאים בחשבונות בעלי הטבות מס וחלק בחשבון השקעות רגיל. איך אני מאזן את כל אלו?

זה יכול להיות טיפה מסורבל ותצטרכו לעבוד עם מה שיש לכם. לאמריקאים עדיף להחזיק אג"ח בחשבונות עם הטבות מס, אך זה יכול לסבך קצת את האיזון.
דבר ראשון, אתם צריכים להתחשב בכל ההשקעות שלכם כאשר אתם מחשבים את הקצאת הנכסים הנוכחית. (המתורגמן: לישראלים שבינינו זה כולל גם את קרן הפנסיה, ביטוח המנהלים או קופת הגמל, קרן ההשתלמות וכל חשבון נוסף דומה).
לאחר מכן, ככלל רצוי לבצע שינויים רק בחשבונות בעלי הטבות מס, על מנת להימנע מיצירת אירועי מס. זאת ההמלצה שלי, אלא אם כן יש לכם הפסדי הון בשנה מסוימת. אזי רצוי דווקא לנצל אותם בחשבון ממוסה אם אפשרי.
למשל, ייתכן ואתם מחזיקים VTI גם בחשבון ההמוסה שלכם וגם בקרן השתלמות בניהול עצמי. אם תצטרכו למכור על מנת לאזן באותה שנה, תמכרו את היחידות שנמצאות בחשבון הממוסה על מנת ליצור לעצמכם מגן מס. תוכלו לקזז אותו כנגד כל רווח הון שיש לכם באותה שנה. כמו כן, תוכלו לקזז אותו כנגד עד $3,000 משכר עבודה, וכל הפסד מעבר תוכלו להעביר לשנים הבאות (המתורגמן: אלו החוקים בארה"ב, בישראל ניתן לקזז הפסדי הון רק נגד רווחי הון, וכל הפסד עודף מועבר לשנים הבאות).
הערה לאמרקאים: אם אתם מוכרים VTI בחשבון ממוסה, היזהרו מלקנות אותו בחשבון אחרב-30 ימים העוקבים את המכירה. אם תעשו זאת, זה יחשב "wash sale" בעיני ה-IRS ויבטל את ההפסד ואת מגן המס שהוא יצר לכם.
לקריאה נוספת בעניין, אני ממליץ על הפוסט המעולה של הסולידית – "בעצם יש לכם רק תיק השקעת אחד".

האם איזון לעתים קרובות יותר משפר את הביצועים?

בתי השקעות המציעים את השירות הנ"ל טוענים שלאורך זמן זה נכון, אך אני לא בטוח שאני קונה את זה. אם כבר, אני נוטה לכיוון השני, בדיוק כמו ג'ק בוגל (המייסד של Vanguard).
אדון בוגל מציין מחקר שבוצע ב-Vanguard אשר השווה תיקים בעלי מניות ואג"ח שאוזנו פעם בשנה לעומת כאלה שלא אוזנו בכלל. התוצאות הראו שהתיקים המאוזנים "ניצחו" את אלו שלא אוזנו בהפרש כל כך קטן שניתן לייחס אותו לרעש בדיוק כפי שניתן לייחס אותו לאיזונים. המסקנה שלו הייתה:

"איזון הינה העדפה אישית, ולא העדפה שהסטטיסטיקה מגבה. אין שום בעיה עם ביצוע האיזונים (למרות שאיני עושה זאת בעצמי), אך גם אין סיבה להזיע בגלל שינויים קטנים באחוז המניות בתיק."

אנחנו עדיין מאזנים פעם בשנה, אך אם הייתי משנה משהו בהתנהלות שלנו עם תיק ההשקעות, זה לא לדאוג לגבי זה בכלל.

אז זהו זה: אלו השיקולים והכלים שתצטרכו על מנת ליצור את הקצאת הנכסים שהכי מתאים למצב שלכם.

עכשיו אתם בטח תוהים למה לעזאזל אני לא מוסיף הקצה בינלאומית לתיק שלנו! בפרק הבא אספר לכם.

המתורגמן: אני שוב מזכיר, שהספר "המסלול הפשוט אל העושר" מיועד לקהל קוראים אמריקאי. למשקיעים ישראלים (שאינם אמריקאים), המעוניינים לבנות תיק השקעות, אני מזכיר שיש כמה שיקולים נוספים שצריך לקחת בחשבון:

 1. מס ירושה אמריקאי (לתיקים מעל $60,000).
 2. חשיפה למטבע חוץ.
 3. חשיפה נוספת לשווקים בינלאומיים.
 4. אין לכם בעיה להשקיע בקרנות המשקיעות את הדיבידנד חזרה בקרן (ללא אירוע מס).

לקריאה נוספת אני פשוט אכווין אתכם לפינת המשקיעים בפורום הסולידית. תוכלו לקבל שם שלל רעיונות ליצירת תיק פשוט כפי משוצע כאן רק עם כלים אחרים שאולי יותר יתאימו לכם.

שבוע טוב לכולם 🙂

לינק לפרק הקודם: סדרת ההשקעות של JL Collins – רעיונות לתיק השקעות
לינק לפרק הבא: סדרת ההשקעות של JL Collins – השקעות בינלאומיות

 

6 מחשבות על “סדרת ההשקעות של JL Collins – איך לבחור את הקצאת הנכסים שלכם

 1. לאחר האזנה לספר וקריאה חוזרת הייתי מציע אפשרות להשקעה בארץ. גם ג'ים אומר שאם אין אפשרות להשקיע בכלל השוק האמריקאי, גם מחקה S&P500 זה כמעט אותונ דבר

  לכן קרנות ישראליות מחקות סנופי או cspx עדיף.

  אהבתי

 2. הקצאת הנכסים שלי היא כרגע 100% מניות ואני מעוניין לעבור להקצאה של 20\80 לטובת המניות עבור איזון שנתי או כאשר השוק עולה\יורד ב20%.
  אג"ח כיום הוא לא אפיק שהייתי משקיע בו לאור הריבית הנמוכה היסטורית והתשואה השלילית.
  פקדון צמוד נזיל לא קיים ולא הייתי רוצה לתקוע את הכסף במסלול עם תחנת יציאה שנתית ולקחת סיכון של פספוס הזדמנות קנייה בזול כאשר המניות מתרסקות.
  לכן כרגע אני חושב להשאיר את ההקצאה על 100% מניות, ההפקדות החודשיות ירככו קצת את התנודתיות של השוק וכאשר האג"ח יתחיל להניב תשואות סולידיות חיוביות אתחיל לקנות בכסף חדש עד אשר אגיע למשקל הרצוי.
  אני לא מחשיב את האג"ח המיועדות בקרן הפנסיה כי אני מתכנן לפרוש לפני גיל 60.

  אשמח לשמוע את דעתך על התוכנית שלי ועל קן המחשבה.

  תודה

  אהבתי

  1. אני מאוד לא מתחבר לגישת הלחכות לקריסה בשביל להיכנס.
   מה שקורה 9 מתוך 10 פעמים זה שהשוק עולה 50% ואז "קורס" 20% ואתה נכנס במחיר יותר גבוה ממה שהיית אילו היית נכנס היום, אבל כביכול אחרי "קריסה".

   הדרך הכי טובה להתמודד עם סיכון ההשקעות זה להתאים את האלוקצייה בין המניות לאגח לפי:
   1) סיבולת הסיכון האישית
   2) טווח ההשקעה
   ולא לנסות לעשות תזמונים כאלה ואחרים.

   גם להתחיל לקנות אגח החל מאחוז ריבית כזה או אחר זה תזמון שוק.
   עד ריבית X יש לך בטן ל-100% מניות ואחרי ריבית X כבר אין לך?
   אם המטרה שלך להפחית סיכון בתיק, אגח יעשה את זה בכל סביבת ריבית.
   אם המטרה שלך להגדיל תשואה, אז בשביל זה יש את המניות.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s