תחזיקו חזק! השמיים נופלים!!!

עננה אדומה אפפה את שמי וול סטריט אתמול בערב. מה שהתחיל כיום מסחר שגרתי, נגרר לסחרור מרשים של נפילות יומיות. האם זהו הזמן למכור? מי שקרא את סדרת ההשקעות כבר יודע את התשובה. מי שלא קרא, שקודם יקרא.

חזרתם אלינו? אין לכם כוח לקרוא 34 פוסטים ככה זריז? אז אגיד לכם מה לעשות (רמז: כלום).

אזהרה: הפוסט הזה מפציר בכם שלא לבצע שום פעולה. מי שאיכשהו בלוג רנדומלי הניע אותו לבצע פעולה כלשהיא בתיק ההשקעות שלו, למרות שאותו בלוגר הפציר בו שלא, אז שידע שזה על אחריותו (ולא של הבלוגר הרנדומלי, למשל).

Screenshot_20180206-045119~2
ככה נראית עננה אדומה

אם נתעלם לרגע מ-BND (מדד כלל האג"ח האמריקאי) שהרס את רצף האדומים, ניתן לראות שכל המדדים המובילים בעולם נפלו אתמול בין 3%-5%.

הסבר בקצרה מה זה כל הסימולים בתמונה:

 • DJI – מדד הדאו ג'ונס הידוע שכולל 30 מהחברות המובילות בארה"ב. בעוד שכיום יש מדדים מדדים המחקים את כלל השוק, הוא נותר כמדד מייצג של כלל השוק, בעיקר כי ההיסטוריה שלו הכי ענפה.
 • SPX – מדד ה-S&P500 האמריקאי המכיל את 500 החברות הכי גדולות בארה"ב מבחינת שווי שוק. המדד הזה נפוץ מהרבה סיבות אך עיקרן כי היסטורית הוא הכי זול לרכישה למשקיעים מחוץ לארה"ב. לעתים מכונה מדד הסנופי.
 • VTI – מדד כלל המניות האמריקאיות (מכיל כ-3,700 חברות).
 • VO – מדד המכיל את 400 החברות הבינוניות בארה"ב מבחינת שווי שוק (בין 1 ל-100 מיליארד דולר).
 • VXUS – מדד של כל המניות בכל העולם מחוץ לארה"ב. מכיל כ-5,000 חברות.
 • VXF – המשלים למדד הסנופי. כלומר, יש בו את כל החברות מארה"ב מלבד ה-500 הגדולות. יעיל מאוד, למשל, כאשר יש לכם מסלול SP500 בקופת הגמל ואתם רוצים להשלים לכלל השוק האמריקאי.
 • BND – מדד כלל האג"ח האמריקאי. מכיל גם אג"ח ממשלתי וגם אג"ח קונצרני (של חברות). הדירוג המינמלי של האג"ח בקרן הוא BBB-.
 • VEA – מדד המניות מכלל המדינות המפותחות בעולם מלבד ארה"ב.
 • VWO – מדד המניות מכלל השווקים המתפתחים בעולם.

גילוי נאות: אני מחזיק חלק מן הניירות הללו. גם הילדים שלי (בני 2.58 ו-0.58) מחזיקים בכל או חלק מהניירות הללו. בעתיד אפרסם פוסט על אלוקציית הנכסים שלנו, אבל נכון לעכשיו רק אומר שאני נותן משקל עודף בתיק למניות קטנות (Small-Cap) ולשווקים מתפתחים ביחס למשקלם בשוק המניות העולמי הכולל. כמו כן, אנחנו ב-100% מניות בכל הכספים שהם מחוץ לדירה למגורים שלנו.

אז מה בעצם קרה אתמול?

מי יודע? כלומר יש ספקולציות, החל מחשש להעלאות ריבית תכופות יותר מהמצופה, ועד להשערה על אלגוריתמי השקעה שנכנסו לסחרור מכירות וכנראה שכמו תמיד גם תוספת כללית של לחץ ממשקיעים בודדים כתגובה למתרחש.

אז מה לעשות? למכור?

אם בניתם את תיק ההשקעות שלכם בצורה נכונה (לפי העקרונות המנחים שהתווה ג'ים), אז אתם גם יודעים שאתם בפנים לטווח הארוך, ואתם יודעים שנפילות כאלו הם חלק טבעי מהתהליך ואתם כבר הייתם אמורים להיות מוכנים לנפילה הזאת.

לא הייתי מוכן לנפילה הזאת. מה לעשות?

דבר ראשון, הייתי שואל את עצמי אם משהו מהותי השתנה מאז שקבעתי את תיק ההשקעות. צפי להעלאת ריבית זה לא משהו מהותי. גם חברים לעבודה שמוכרים את כל התיק שלהם ועוברים לביטקוין זה עדיין לא משהו מהותי (אבל בהחלט מעניין).

דוגמא למשהו מהותי, אתם חושבים שהצמיחה בעולם בעשורים הקרובים לא מצדיקים את הסיכון והלילות בלי שינה שלכם, יחסית לחלופות. אבל כדאי שקו המחשבה הזה יגובה גם בנתונים ומחקרים, ולא יהיה על בסיס תחושת הבטן שלכם מימי המסחר האחרונים.

אם אכן משהו מהותי השתנה, לדעתכם, שמצדיק שינוי בתיק ההשקעות שלכם, הייתי מחכה שהמים יהיו רגועים יותר לפני שהייתי מבצע את השינוי בפועל. הכי גרוע, זה לקבל החלטה בלהט הרגע, למכור אחרי הפסדים, ואז כשהשוק חוזר לעצמו (והוא יחזור, בין אם זה יקרה עוד יום או עוד חודש או עוד שנה), להתחרט ולנסות לחזור לתיק הקודם.

כדברי ג'ק בוגל:

Don't just do something, stand there!

אז מה המתורגמן עושה?

בואו קודם נראה את הנפילה היפה שהייתה בתיק ההשקעות של משפחת מתורגמני אתמול:

Screenshot_20180206-063604_3
השוק תמיד עולה, נכון? גרף השווי הנקי של משפחת מתורגמני מהחודש האחרון

אם תלכו על הגרף משמאל לימין אתם יכולים לראות את העליות והירידות של סוף ינואר שנבעו גם משינויים במדדים וגם משינויים בשער הדולר (אחרת הגרף היה עולה בלבד). ב-1 לפברואר רואים את העלייה הגדולה שנובעת מכניסת המשכורות וכן מכניסת הפקדות לקופות הגמל וההשתלמות השונות. לאחר מכן, רואים את הנפילונת של יום שישי (1%) ואז את הבאנג'י של אתמול. רק לסבר את האוזן הנפילה הייתה בסדר גודל של 75% מהמשכורות נטו שלנו.

זה לא מלחיץ אותך?

לא. אבל אני ישבתי, קראתי והשכלתי שעות על גבי שעות, והבנתי את התהליכים שמניעים את שוק ההון. אני יודע עמוק בבטן שאין סיבה להילחץ כעת. בנוסף,אני למוד ניסיון מהמשבר של 2008 (בו התיק שלי נחתך בכ-50%). ממליץ לכל מי שרוצה ללמוד להתחיל מסדרת ההשקעות של JL Collins (מתורגם מהספר שלו). אחר כך תקראו את הפוסט הזה של הסולידית: 90 שאלות פיננסיות שהתביישתם לשאול, כולל כל ההפניות בתוך הפוסט הנ"ל לפוסטים אחרים שלה שמרחיבים על הנאמר. אם אתם צריכים תוספת חיזוק לפני שאתם נכנסים לשוק, ממליץ על להירשם ל-10 מיילים בנושאי השקעות, פנסיה, גמל, השתלמות וכו'. מומלץ גם להצטרף לקבוצת הפייסבוק "הנינג'ה הפיננסית" שהיא קבוצת ה-Personal Finance הגדולה בישראל שאני אחד מהמודרטורים שלה. משם נשלחים המיילים, ואנשים שם שואלים שאלות ומקבלים תשובות מאנשים שיש להם יותר נסיון וידע, וכמובן גם מהנינג'ה בעצמו.

אז מה עושים?

בהנחה ושום דבר מהותי לא השתנה אז אתם פשוט צריכים להמשיך בשלושת הפעולות הבאות:

חסכו – השקיעו – חזרו שנית

למי שזה עוזר, תהפכו את הפעולות האלה לאוטומטיות על ידי הוראות קבע מהבנק לבית ההשקעות ואם אפשר אז גם פקודה אוטומטית לרכישה. זה יוריד מכם את קבלת ההחלטה בכל פעם שאתם צריכים לבצע רכישה.

אני לא יודע אם אנחנו הולכים לקראת משבר כולל, שוק דובי או סתם משברונים סטייל אוגוסט 2015 וינואר 2016, מה שכן מי שידבק במטרות שלו, יתעלם מצרחות האימה בתקשורת, ויבנה הבנה בסיסית בתהליכים של שוק ההון (אין צורך להיות מומחה), יעקוף את רוב רובם של המשקיעים האחרים, והכי חשוב יגיע לעצמאות כלכלית.

 

5 מחשבות על “תחזיקו חזק! השמיים נופלים!!!

  1. מגיב לעצמי כדי לומר שהיום עם משבר ה- COVID-19 ששוטף עת העולם כבר כחודש ויותר – הפוסט הזה רלוונטי מאי פעם…

   אהבתי

   1. כשהתחיל הבלאגן בסוף פברואר, עשיתי לו אפ בדף פייסבוק של הבלוג.

    מה שיפה בפוסט הוא שאני לא צריך לערוך אותו לעולם, כי הוא לא מתייחס בכלל למה גרם למשבר ועוד דברים שאולי מעניינים חלק מהאנשים אבל לא רלוונטיים בכלל לאיך אנחנו צריכים להתנהג.

    Liked by 1 person

    1. נחמד… כמובן שלא ידעתי על זה כי אני לא שם.
     פשוט הגעתי לכאן שוב באיזו הזדמנות מוזרה. לא כל כך זכרתי את הפוסט הזה (קורא יותר מדי), והיה מ-ע-ו-ל-ה לקרוא אותו שוב כשנתיים אחרי, לחדד רעיונות והרגשות.
     ההבדל היחיד הוא שהפעם משבר ה- COVID-19 הוא הרבה יותר עמוק, הרבה יותר כואב, הרבה יותר רציני, ממושך, מפחיד ומבהיל. לדעתי הלא מקצועית ולא חשובה, משבר 2020 יהיה ברמה של לפחות 2008, אם לא יותר.
     אבל גם אם אפסיד כסף, אני שמח להיות בשוק היום עם כמה מאות אלפי שקלים. זהו רגע המבחן האמיתי, ולא כל הדיבורים וקריאת הבלוגים והתגובות מסביב.
     מרגיש על עצמי את מה שקראתי כל השנים (לא הייתי קרוב ללהיות "בשוק" ב- 2008).
     Separate The Men From The Boys.

     תודה על חומר קריאה מצויין ורלוונטי מתמיד.

     אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s