[פוסט אורח] – מס ארה"ב – דברי הגולם על פנסיה אמריקאית

הכניסו את כתובת האימייל שלכם, כדי לעקוב אחרי הבלוג ולקבל עדכונים על פוסטים חדשים במייל.

היום אני מביא לכם פוסט אורח מאת הגולם. הגולם מביא סקירה על אופציות השקעה בחשבונות פנסיוניים לאזרחים אמריקאיים הגרים בישראל.

אמ;לק: אזרחי ארה"ב שגרים בארץ יכולים להפחית את המס על רווחי הון בעזרת שימוש בחשבונות פטורים בארה"ב.

חשבונות עם הקלות מס בארה"ב

401k

בדומה לפנסיה בארץ, מעסיקים רבים בארה"ב מפרישים לפנסיה עבור העובדים.  במגזר הפרטי, קרן הפנסיה נקראת 401k (על שם סעיף 401 תת־סעיף k בפקודת מס ההכנסה).  במגזר הציבורי והצבאי ישנן קרנות זהות בעלות שמות שונים.  
בניגוד לפנסיה בארץ, המעסיק בארה"ב לא מחויב לפתוח קרן פנסיה לעובד, ולא להפריש את אותה הכמות שהעובד מפריש.  רק מעסיק אמריקאי יכול לפתוח חשבונות 401k.

IRA

בנוסף, קיימים חשבונות פרישה פרטיים, שמאפשרים לעובדים לחסוך מהשכר לגיל הפרישה, ללא התערבות המעסיק, בדומה לקופת גמל להשקעה.  חשבונות אלו מכונים IRA – Individual retirement account.  סך ההפקדות בשנה לְIRA מוגבל ל$5,500 עד לגיל 50 או $6,500 מעל גיל 50.  
ההפרשה יכולה להיות גם בדיעבד על השנה הקודמת, עד אמצע אפריל.

Traditional vs. Roth

לכל אחד מהחשבונות 401k וְIRA יש שני סוגים:

 1. מסורתי (Traditional) בו ההפקדות פטורות ממס הכנסה (מפחיתות את הברוטו), אבל כל המשיכות מהקרן לאחר גיל הפרישה מחויבות במס הכנסה (במשיכה לפני גיל הפרישה יש גם קנסות).  כך, המס נדחה ובד"כ גם קָטֵן.
 2. רוֹתֿ (Roth) בו ההפקדות חייבות במס, אבל הקרן צומחת פטורה ממס, ואת הרווחים ניתן למשוך פטורים ממס אחרי גיל 59.5 (או במקרים מיוחדים אחרים).

חשבונות פנסיה אמריקאיים עבור אזרחי ארה"ב תושבי ישראל

שכירים של מעסיק ישראלי

עבור שכירים אזרחי ארה"ב המועסקים על ידי מעסיק ישראלי, לא ניתן לחסוך בחשבון 401k, אך ניתן להפריש לIRAְ  עד המקסימום, כל עוד ההכנסה לא נוכתה עם החרגת שכר עבודה.  אם משתמשים בזיכוי מס זר, אין שום מניעה.

לרוב, מס ההכנסה הישראלי גבוה מהמס האמריקאי, וניתן להשתמש בזיכוי מס זר. אולם, במקרים מיוחדים (כמו סטודנטים שמקבלים מלגה שפטורה ממס בארץ וחייבת במס בארה"ב), המס האמריקאי גבוה יותר, אא"כ מחריגים את ההכנסה. במקרה כזה לא ניתן להפקיד לְIRA, אא"כ לא מחריגים את השכר ומשתמשים בפטורים האחרים (ניכוי סטנדרטי פטורים אישיים) כדי להיפטר ממס על הכנסה זו.

הפקדה לIRAְ מסורתי איננה מועילה להפחתת מס ההכנסה בארץ, ולכן היא איננה כדאית.  לעומת זאת, הפקדה לְIRA מסוג רוֹתֿ תפטור את המפקיד ממס רווחי הון על חסכונותיו בקרן זו, אם הוא יכול להרשות לעצמו לחכות לגיל 59.5.

לבעלי הכנסה גבוהה מאוד, יש הגבלה על היכולת להפריש לְרוֹתֿ, אבל ישנה דלת אחורית שמאפשרת להפקיד לIRAְ מסורתי ומיד להמיר לְרוֹתֿ.

עצמאיים בישראל

עצמאיים יכולים לפתוח חשבון IRA בדיוק כמו שכירים.

מאחר ואין אמנת ביטוח לאומי (להלן: ביטו"ל) בין ישראל לבין ארה"ב, עצמאיים חייבים לשלם מס בריאות ודמי ביטו"ל לְSocial Security בארה"ב, בנוסף לדמי ביטו"ל ומס בריאות לביטו"ל בארץ.  ישנן דרכים בהן ניתן להקטין את המשכורת, ובכך גם את המס, אך היכולת להפריש לחשבונות הפנסיה פוחתת בהתאם.

עצמאיים או בעלי חברה שמעסיקה רק את בני הזוג, יכולים להפריש עד $18,000 + 20% מהרווחים לקרן 401k מסוג רוֹתֿ (או יותר, בהתאם לגיל הפורש וסוג החברה), בנוסף להפרשות לIRAְ.  ניתן להגדיל את ההפרשה עד ל$53,000 בעזרת פרצה שמכונה הדלת האחורית העצומה, אבל תחבולה זו הינה מסובכת על אף חוקיותהּ, ודורשת שיתוף פעולה של החברה שמנהלת את הקרן.

דיווח ומיסוי ברשות המיסים הישראלית

דעות רוה"ח חלוקות בקשר לשאלה האם משיכות מֵרוֹתֿ חייבות במס בארץ, בשל מחלוקת בפרשנות אמנת המס בין ישראל לארה"ב. עם זאת, מוסכם ביניהם שהקרנות לכל הפחות דוחות את המס עד למשיכה (מבלי להיכנס לסיבוך של PFIC).

יוצא מכך שאזרח ארה"ב תושב ישראל שהפקיד בכל שנה לIRAְ מסוג רוֹתֿ עד לגיל 65, ואז פרש מעבודה, ניתק תושבות ועבר לגור בארה"ב, יפטר לחלוטין ממיסים על רווחי הקרן, בין בישראל ובין בארה"ב.

מה ניתן להחזיק בחשבון פנסיה אמריקאי?

ניתן להחזיק ניירות סחירים בדומה לחשבונות חייבים במס, עם מספר הגבלות נוספות על מינוף ומכירה בחסר.

היכן ניתן לפתוח חשבון פנסיה אמריקאי?

אצל אותם ברוקרים בהם ניתן לפתוח חשבונות חייבים במס, ובאותן עמלות.  ברוקרים שדורשים מינימום לפתיחת חשבון חייב, אינם דורשים את אותו המינימום עבור חשבון פנסיה.  הברוקרים שעובדים עם תושבי ישראל הם:

 1. TD Ameritrade
 2. Charles Schwab
 3. Interactive Brokers (ניתן לפתוח גם דרך החברה הישראלית Interactive Israel)

תְּנָיַת־פְּטוֹר

כל המידע המובא בכתבה מיועד למטרות השכלה כללית בלבד, ואין בו כדי להחליף עצה של אנשי מקצוע מורשים.  למען הסר ספק, הכותב אינו איש מקצוע.  הנתונים המובאים בכתבה הם אסיף ממקורות שונים ברשת, ויתכנו בהם אי־דיוקים.  בהקשר זה, כמובן שאין לראות במידע המופיע כאן עצה או התוויה פיננסית.  אין לראות במידע המלצה להפסקה או שינוי של שימוש בקרנות/קופות/חשבונות מכל סוג שהוא.הכניסו את כתובת האימייל שלכם, כדי לעקוב אחרי הבלוג ולקבל עדכונים על פוסטים חדשים במייל.אזהרה: אני איני רואה חשבון אמריקאי וגם לא רואה חשבון ישראלי. אני גם לא יועץ מס באף אחת מהמדינות הנ"ל (גם לא באף מדינה אחרת). את כל המידע שאני מספק כאן אני למדתי בעצמי תוך התייעצות חד פעמית עם רואה חשבון ועם אנשים אחרים המגישים בעצמם.. חוק המס האמריקאי הוא חוק סבוך נורא, והמצבים שאתאר כאן הם יחסית פשוטים – הכנסה כשכיר, רווח הון על מניות, דיבידנדים, ריבית מהבנק/אג"ח, הכנסה משכירות (שלא כחלק מעסק). אם אתם בעלי עסק/עצמאים, אתם יכולים להשליך חלק מהדברים שיכתבו כאן על המצב שלכם, אך כרגע לא אעסוק בדיווח עבור בעלי עסקים. מילוי הדוחות דורש ידע שתוכלו לקבלו כאן בחינם, אך השימוש בו הוא על אחריותכם בלבד. באופן כללי, לא מומלץ להסתמך על בלוגים רנדומליים ברשת.
מודעות פרסומת

19 מחשבות על “[פוסט אורח] – מס ארה"ב – דברי הגולם על פנסיה אמריקאית

 1. במילים אחרות אפשר להפקיד לקרן roth, להיות פטור ממס בישראל, ולהזדכות על המס מול ארהב בעזרת זיכוי מס זר.
  בעת המשיכה של הרווחים (בגיל 60) ייתכן ותצטרכו לשלם מס בישראל אבל רוב הסיכויים שהחוקים בכל מקרה ישתנו עד אז…

  הערה נוספת: לא הבנתי בדיוק מה שכתבת על ביטו"ל. ישראלים צריכים לשלם ביטוח לאומי בארה"ב? פעם ראשונה שאני שומע על דבר כזה. וגם לא הבנתי בדיוק מה הקשר למאמר שלך

  אהבתי

  1. בחשבון roth שמים כספים שכבר מוסו והם צומחים פטורים ממס וגם פטורים ממס במשיכה (מבחינת מס אמריקאי), אין צורך בזיכוי מס זר.
   שים לב שנאמר שהפטור בישראל על משיכות רווחים מ-roth הוא ככל הנראה ולא וודאי, וזה היה חוות דעת של כמה רו"ח שכותב הפוסט התייעץ בהם.

   לגבי ביטוח לאומי, עצמאיים אזרחי ארה"ב שיש להם עסק בישראל צריכים לשלם ביטוח לאומי גם בישראל וגם בארה"ב. מצד שני מקבלים קצבת זקנה משתי המקומות (בארה"ב יש דרישה לוותק של 10 שנים או 40 רבעונים לפני שניתן לקבל קצבת זקנה). הקצבה האמריקאית ככל הנראה תהיה יותר שווה.
   אם הביטוח לאומי האמריקאי קצת כבד, ישנן שיטות לא לשלמו אבל צריך להתייעץ עם רואה חשבון שמתמחה בזה, על מנת להקים חברה ולמשוך משכורת וזה דורש בירוקרטיה ועלויות אחרות, אז צריך לבדוק מה יותר משתלם לטווח הארוך.

   אהבתי

   1. תוכל אולי להרחיב מה קורה בזמן משיכה לפני גיל 60? מבחינת מיסוי בארץ ומיסוי בארה"ב? ומה לגבי משיכה בשביל לקנות דירה בארץ?

    אהבתי

     1. אני לא מפריד השקעות בין הסלים השונים שאני מפקיד להם.

      אישית אני עם 100% מניות אז אני פשוט קונה אותו דבר גם בתוך ה-IRA.

      אבל אם היה לי רכיב אגחי, הייתי כנראה שם אותו בקרן פנסיה או ב-RothIRA.

      אהבתי

    1. לפני גיל 60:
     כל עוד אתה מושך לא יותר מהכמות שהפקדת, אין מס.
     בארץ (להערכתי) גם אין מס כי לא משכת רווחים. אבל זו נקודה שצריך להתייעץ עם רו"ח לפני ביצוע.

     לגבי רכישת דירה, ניתן למשוך עד $10,000 מהרווחים בשביל לרכוש דירה ראשונה. כלומר, ניתן למשוך את סכום ההפקדה + 10000 רווחים

     אהבתי

 2. למה להעדיף את החלק האגחי בroth לא עדיף את המניות שמשלמות דיביבדנד שם? בנוסף אין חישוב של מניות ארהב לעומת מהיות חול או מניות growth לעומת מניות וליו?

  אהבתי

  1. שוב, כרגע אני ב-100% מנייתי, אז זה אפילו לא רלוונטי אליי.

   אבל, אג"ח בחשבון ממוסה לאמריקאים ממוסה כהכנסה רגילה (טראמפ כנראה ישנה זאת) ובשנים של הכנסות גבוהות זה יכול להיות ממוסה ב-25% ומעלה (28%, 33%, 35%, 39.6%).
   בנוסף, זה יכול להיות מחויב בתוספת של 3.8% שהולך לממן את מערכת הבריאות האמריקאית. בכל מקרה אני לא מתכנן שאחוז האג"ח מהתיק שלי יעבור אי פעם 25% ולכן אני מוכן לספוג את זה שהוא יהיה בקרן הפנסיה שלי.

   מסכים איתך שבחשבונות פטורים ממס עדיף לשים קודם נכסים בעלי תוחלת תשואה גבוהה.

   אהבתי

 3. בארץ יש שני סוגים של קרן נאמנות, פטור וחייב. איך אפשר לדעת מה נחשב רוט? אם זה פטור, אז זה לכל הפחות יתן לכסף לגדול בלי תשלום מיסים. אבל אם זה חייב, אז בארץ ימסו אותו כל שנה גם ככה ואז זה מאבד את הכדאיות.

  אהבתי

  1. תודה על השאלה.

   חשוב להבדיל בין קרן נאמנות שהיא מוצר השקעה, ל-Roth IRA שהוא חשבון השקעות. ב-Roth אתה יכול לרכוש אי אילו מוצרי השקעה כולל קרנות נאמנות (לפי מה שבית ההשקעות מציע לך).

   שמעתי על שתי תיאוריות מאיפה מגיע הפטור ממס בחשבון Roth בהיבט הישראלי. הראשון הוא מתוקף אמנת המס שגורסת שלא ניתן למסות חשבונות פנסיוניות יותר ממה שמדינת המקור ממסה.
   התיאוריה השנייה גורסת שהפטור נובע דווקא מהדין הישראלי כפי שהוא מתאפשר בקופת גמל להשקעה.

   אני אישית יותר מתחבר לראשון, ורוה"ח שדיברתי איתו ואחרים שחברים שלי דיברו אותם ציינו את אמנת המס כמקור לפטור בישראל. כמובן ממליץ לכל אחד לקבל חוות דעת משלו (וכמובן לשתף בפורום).

   אהבתי

   1. מעניין. לא היכרתי את הקופת גמל להשקעה (וכנראה לא אכיר יותר מדי כי זה PFIC) אבל זה נשמע כמעט כמו רוט. אז אם אני חושב שלא צריך לגעת בכסף זה עד גיל 60, אז זה עדיף על השקעה רגילה. זה גם אומר שלא אצטרך לדווח כל שנה לא לארה"ב ולא לישראל על רווחי הון, דיבדנדים וכו.

    אהבתי

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s