סדרת ההשקעות של JL Collins – המסלול הכי פשוט לעושר

זהו החלק השישה-עשר בסדרת ההשקעות של JL Collins, המבוססת על הספר "המסלול הפשוט אל העושר" שפרסם לאחרונה. חלקים נוספים תוכלו לראות בעמוד הייעודי של הסדרה.

את הסדרה המקורית באנגלית תוכלו לקרוא באתר של JL Collins

אמרתי לעצמי שאי-אפשר להכניס את חג החירות בלי להמשיך וללמוד על החירות הגדולה מכולן – עצמאות כלכלית. עצמאות כלכלית תאפשר לכם להיות חופשיים ולחיות חיים מלאי משמעות.

היום ג'ים מציג לנו מוצר השקעה, שאולי בעצמו לא היה משקיע בו, אבל מתאים לאנשים שכן רוצים את ההגנה של אג"ח והשקעות בינלאומיות, אך לא רוצים להתעסק עם איזונים ועקיבה אחר התיק.

המוצר נקרא Target Retirement Fund (קרן לפרישה) – TRF, ולצערי לא ניתן למצוא אותו בישראל, ואין לו גרסה של ETF. אם מישהו מכיר בכל זאת דרך להשקיע בדבר כזה, אשמח לשמוע בתגובות (זה לא בשבילי, אבל אני כן ארגיש בנוח להמליץ עליו לאנשים בתנאי שהוא עומד בקריטריונים).

Take it away, ג'ים:

אז סבבה, קראתם עד עכשיו וראיתם שתיק צבירת ההון דורשת רק רכישה של קרן אחת ללא מאמץ, אך מתישהו תצטרכו את תיק שימור ההון ושם כבר יש שתי קרנות (המתורגמן: או יותר אם יש לכם צורך גם בקרן בינלאומית). אז אתם חושבים לעצמכם, "נו באמת. שתי קרנות? ואני צריך לאזן אותם פעם בשנה? זה יותר מדי בשבילי!" אולי אתם גם חושבים, " אני מבין מה הוא אמר בפרק הקודם (השקעות בינלאומיות), אבל עדיין אני מרגיש שאני צריך חשיפה בינלאומית בתיק שלי."

אני מבין את הכאב שלכם. אתם צריכים את המסלול הכי פשוט שקיים. אתם רוצים לקנות רק קרן אחת ולהחזיק בה עד יומכם האחרון. אתם רוצים שיטפלו בשבילכם בכל מה שקשור להקצאת נכסים ואיזונים. אתם עסוקים בבניית גשרים, ניהול מדינות, יצירות אמנות, מרפאים חולים, בונים עסקים או אפילו רק יושבים רגל על רגל על איזה חוף. אני מבין אתכם, ואני כאן בשבילכם.

מה שיותר חשוב, הוא ש-Vanguard גם כאן בשבילכם ויצרו 12 סדרות של קרנות פרישה (TRF). האמת, שגם בתי השקעות אחרים יצרו כאלה, אבל כפי שאתם יודעים Vanguard היא החברה המועדפת במחוזותינו, אז אנחנו נדבר על המוצרים שלהם. אם קרן הפנסיה שלכם מציעה קרנות של חברה אחרת, כל מה שכתוב בפרק הזה עדיין תקף לגבי הקרנות הללו.

אם תלכו לאתר של Vanguard, תראו ש-12 הקרנות הללו מתחילות מיעד פרישה ב-2010 ועד 2060, ובנוסף יש מסלול לאלו שכבר בפרישה. הרעיון הוא שאתם פשוט בוחרים את השנה שאתם מתכננים לפרוש בו וכך מוצאים את המסלול המתאים. חוץ מלהוסיף כמה שיותר כסף לאורך השנים ולדאוג למשיכת הכספים כאשר מגיע הזמן המתאים, אין עוד משהו שצריך לעשות. זהו פתרון יפה ואלגנטי.

בואו נציץ מתחת למכסה מנוע.
כל מסלול שכזה הוא בעצם "קרן של קרנות". כלומר, הקרן הספציפית מחזיקה קרנות אחרים, שלכל אחד מהם יש מטרות השקעה אחרות. במקרה של Vanguard, כל הקרנות הם מחקות מדד ובדמי ניהול נמוכים. כפי שאתם כבר יודעים, זה דבר טוב מאוד. ה-TRF מהשנים 2020-2060 מחזיקים 4 קרנות בלבד:

 • מדד כלל מניות ארה"ב (VTI)
 • מדד כלל אג"ח ארה"ב (BND)
 • מדד כלל המניות העולמיות מלבד ארה"ב (VXUS)
 • מדד כלל האג"ח העולמי מלבד ארה"ב (BNDX)

במסלולי פרישה של 2010, 2015, 2020 המסלולים מוסיפים:

 • מדד אג"ח צמוד מדד לטווח קצר (VTIP)

עם השנים וככל שתאריך היעד מתקרב, המסלולים אוטמטית יתאימו את ההקצאה בין הנכסים ויהפכו ליותר סולידיים ופחות תנודתיים. אתם לא צריכים להניף אצבע.

דמי הניהול הם בין 0.14% ל-0.16% תלוי בקרן. זה לא זול כמו הקרנות הבסיסיות (0.05% ל-VTI), אבל טובים מאוד בהינתן הפשטות שהם מציעים.

מה החסרונות?
ישנם אנשים שאומרים שהקרנות הללו הופכות סולידיות מדי, מוקדם מדי. אחרים מתלוננים שהקרנות אגרסיביים מדי. אם תשאלו אותי, Vanguard קלעו בול בפוני. אולי קצת סולידי מדי לטעמי, אבל אני קצת אגרסיבי עם ההשקעות שלי. מאוד קל לבצע התאמות אם ההקצאה לא לטעמכם. אם אתם רוצים גישה סולידית יותר (קרי, יותר אג"ח), תבחרו תאריך שהוא לפני היעד שלכם. ככל שהתאריך מוקדם יותר, כך המסלול סולידי יותר. אם אתם רוצים גישה אגרסיבית יותר (קרי, יותר מניות), פשוט תבחרו תאריך רחוק יותר.

חברות אחרות משתמשות בהקצאת נכסים שונה מ-Vanguard. אם זה מה שמוצע לכם בקרן הפנסיה שלכם (401k, 403b), תצטרכו להסתכל פנימה ולהחליט. אך אותם העקרונות לעיל חלות גם במקרה זה.

בהינתן היתרונות הללו והעלות הנמוכה יחסית, אני מרגיש בנוח להמליץ על TRF-ים. הם בחירה מצוינת להרבה אנשים, אולי אפילו לרוב האנשים. בכל מקרה, הם בהחלט יגברו על רוב המסלולים המנוהלים לאורך זמן.

עם זאת, אני עדיין מעדיף את הגישה שתיארתי בפרקים הקודמים מהסיבות הבאות:

 • דמי הניהול זולים יותר מאשר ב-TRF.
 • ה-TRF-ים מחזיקים אחזקות בינלאומיות. למרות שאלו בחירות מצוינות, אני לא מרגיש צורך לחשיפה בינלאומית נוספת, מעבר למה שיש במדד המניות האמריקאי (VTI).
 • כאשר אני מפריד בין האג"ח למניות, אני יכול לנתב כל אחזקה לקרן הכי מתאימה לה מבחינת מיסוי. אם אתם מחליטים להחזיק TRF, תחזיקו אותה איפה שהייתם מחזיקים אג"ח. (המתורגמן: לאמריקאים מדובר בחשבונות אשר פטורים ממס או מאפשרים דחיית מס, אך בישראל המס הוא זהה גם לאג"ח וגם לדיבידנדים ולכן מומלץ להחזיק בחשבונות פטורי/דחויי מס את מה שיתן תשואה הכי גדולה לאורך זמן) – ובכך לדחות את המס עליו הכי הרבה זמן).

איפה למצוא TRF

ה-TRF הפך לאופציה פופולרית בתוכניות פנסיה כגון 401k ו-403b. הרעיון הוא שלרוב האנשים אין כוח ועניין בבחירת ההשקעות שלהם (המתורגמן: בישראל עיוותו את ההנחה הזאת לכדי כך שחייבים מנהל מקצועי שינהל את ההשקעות, כמובן בתמורה לדמי ניהול גבוהים יותר). בסכימה הכללית, זהו רעיון טוב, ו-TRF מציעים פתרון אפקטיבי, פשוט, מאוזן ומהווה מעין "תחנה כוללת". בנוסף, בגלל שתוכניות כאלה דוחות את המס על הרווחים המצטברים, הריבית מהאג"ח והדיבידנדים מהמניות לא ממוסות עד לפדיון הקרן בפרישה. כמובן, שיש תוכניות שפטורות לגמרי ממס (Roth 401k, Roth IRA), שגם במשיכת הכספים לא צריך לשלם מסים (אך צריך לשלם מסים על כספים שמופקדים לתוכניות האלו).

מה עליי לעשות

אם קרן הפנסיה שלכם מציעים TRF מבית Vanguard או חלופות זולות מחברה אחרת, הם שווים את ההתייסות והשיקול שלכם.

אם אתם רוצים תיק השקעות שהוא פשוט ככל שניתן ועדיין אפקטיבי, TRF-ים מתאימים לכם. שמתי עליהם את חותמת המסלול הפשוט אל העושר :).

בואו נראה מה יש לנו בישראל…

אמממ…

כלום:(

הדבר הכי קרוב שהצלחתי למצוא זה את המסלול תלוי גיל בקרנות הפנסיה, שהפכו להיות ברירת מחדל לחוסכים שלא בוחרים את מסלול ההשקעות שלהם.

רוב החברות מציעות 4 מסלולים:

 • מסלול לבני 50 ומטה
 • מסלול לבני 50-60
 • מסלול לבני 60 ועד גיל פרישה
 • מסלול לאנשים שיצאו לפנסיה

זה פשוט הזוי בעיני שקיבצו אנשים בני 49 ואנשים בני 21 באותו קבוצה הכפופים לאותו שיקול של מנהל השקעות.

החברה היחידה שמציעה משהו דומה הם מנורה מבטחים עם מסלולי יעד פרישה. אך לדעתי הם שמרניים מדי. בואו ניקח לדוגמא את יעד פרישה 2060. יש להם 45% מניות. נשווה את זה ל-90% שTRF 2060 של Vanguard מציעים. אני גם בטח שאם נסתכל פנימה נמצא שבמנורה יש הטית ביתיות נרחבת לטובת מניות ואג"ח ישראלים (מדינה שחלקה היחסי בשווי השוק העולמי הוא 0.2%). בקרוב גם קרנות הפנסיה לא יקבלו אג"ח מיועדות עבור חוסכים הצעירים מגיל 50, ולכן הם יצטרכן למצוא מה לעשות עם 30% מהנכסים הללו. אני מקווה מאוד שיעשו עם החוסכים חסד, וישימו הכל במדד מניות נרחב ככל הניתן. קשה לי להאמין.

לצערי, Vanguard מאפשרים השקעה אצלם רק לתושבי ארה"ב. אם מישהו מעוניין "לחקות" את המסלולים של ואנגארד, ניתן למצוא את ההקצאה המתאימה בדף של כל מסלול. לוחצים על המסלול המתאים:

trf-vanguard

הוא יפתח את המשך הנתונים למסלול בהמשך הדף:

trf-vanguard-2

כדי לראות את ההקצאה לוחצים על Holdings & Management:

trf-vanguard-3

כאשר:

 • Vanguard Total Stock Market Index Fund Investor Shares זה VTI.
 • Vanguard Total International Stock Index Fund Investor Shares זה VXUS.
 • Vanguard Total Bond Market II Index Fund Investor Shares** – זה BND.
 • Vanguard Total International Bond Index Fund Investor Shares זה BNDX.
 • Vanguard Short-Term Inflation-Protected Securities Index Fund Investor Shares זה VTIPX (מופיע רק במסלולים של 2010-2020).

המלצה שלי במידה ואתם עושים הפקדות חודשיות (בהנחה ואין לכם פטור מעמלות קנייה ומכירה), היא לקנות כל חודש קרן אחרת, ולא לקנות את כל ה-ארבעה/חמישה בכל חודש. כל חודש תרכשו את הקרן שההפרש בין ההקצאה בפועל שלה להקצאה התיאורטית היא הגדולה ביותר. אין איזשהו יתרון בדבקות באחוז המדויק שמצוין באתר של ואנגארד, במיוחד לא בתחילת הדרך כאשר הצבירה נמוכה.

מאחל לכולם חג שמח ועצמאות כלכלית 🙂

לינק לפרק הקודם: סדרת ההשקעות של JL Collins – השקעות בינלאומיות
לינק לפרק הבא: סדרת ההשקעות של JL Collins – מה אם אין לי גישה ל-Vanguard?

7 מחשבות על “סדרת ההשקעות של JL Collins – המסלול הכי פשוט לעושר

 1. תודה רבה !
  אני קורא כל פרק ונהנה.
  אם אני שכיר בישראל ואזרח אמריקאי אני יכול להשקיע ב VANGUARD במקום קרן הפנסיה?

  אהבתי

  1. שלום וברוך הבא לבלוג

   בדיוק לפני כמה חודשים הכנסת העבירו חוק שניתן לשכירים לנהל בעצמם את החיסכון הפנסיוני שלהם, אך רק בצורה של קופת גמל.
   כתבתי על זה כאן, תוכל להצטרף לקבוצת רכישה שאמורה להוזיל מאוד את דמי הניהול במוצר הזה.
   דרך קופת הגמל תוכל לרכוש ETF של Vanguard.

   מצד שני, תשים לב שאם אתה מעביר את החיסכון שלך מקרן פנסיה לקופת גמל אתה מוותר על כמה דברים מובנים בקרן הפנסיה (כמו ביטוחים, ואג"ח מיועדות), אז אתה צריך לדון עם עצמך טוב טוב לפני שאתה מקבל החלטה כזו.

   אהבתי

 2. שלום,
  ראשית, תודה רבה על התרגום של הספר!
  אני חי ושכיר בישראל ואזרח אמריקני, אני מנסה להרשם לאפליקציה של IBKR על מנת להתחיל להשקיע. בתהליך ההרשמה הם מבקשים למלא Tax Residency, כשאני ממלא ישראל האתר דורש ממני למלא גם את ארה"ב בגלל האזרחות. האם במקרה יצא לך להתקל בזה או במשהו דומה לנושא ויודע/מוכן להמליץ?

  תודה רבה,
  גפן

  אהבתי

  1. היי אתה אכן ממלא ישראל בTax Residency עם מספר תעודת הזהות הישראלית שלך.
   לאחר מכן כשהם שואלים אם יש לך עוד אזרחויות אתה ממלא ארה"ב, עם הSSN שלך.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s