סדרת מס ארה"ב (2016) – זיכוי מס בגין הפקדות לתוכניות פרישה

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

היום נדבר על זיכוי נוסף שניתן לקבל, והוא ניתן לבעלי הכנסות נמוכות אשר מפנים כסף לחיסכון לטובת פרישה (הוא מכונה זיכוי לחסכנים). היות והטבת המס היא אמריקאית, מדובר כמובן בחשבונות פרישה אמריקאיים. פוסט על הכדאיות של המהלך ניתן למצוא כאן.

על מנת לקבל את הזיכוי יש למלא את טופס 8880. את הזיכוי הסופי רושמים בטופס 1040 בשורה 51. היתרון בעיני בזיכוי הזה (אם אתם זכאים אליו כמובן), הוא שהוא ישאיר לכם יותר מההחזרים בכיס (בתנאי שאתם זכאים להם כמובן). למשל, אם זיכוי מס הזר לא מכסה את כל המס שאתם חייבים, אבל אתם לא רוצים להחריג שכר על מנת שתוכלו לקבל את החזר מס בגין ילדים.

מי זכאי לקבל את הזיכוי

אתם עשויים להיות זכאים לזיכוי הזה אם אתם ו/או בני זוגכם הפקדתם במהלך 2016 ל- (א) חשבון IRA רגיל או מסוג Roth (וכולל myRA), (ב) הפקדות לתוכניות פנסיה מסוג 401k, 403b, 457b, SEP או SIMPLE. (ג) הפקדות לפי חוק 4974c (שכולל גם TSP) או (ד) הפקדות לתוכנית 501(c)(18)(D).

אזהרה: בשום פנים ואופן אין לכלול הפקדות לקרן הפנסיה/ביטוח מנהלים/קופת גמל הישראלית שלכם.

אני לא אכנס לכל אחת מהתוכניות. הכי סביר שבתור ישראלים, אם הפקדתם למשהו זה יהיה Roth IRA או Traditional IRA.

עם זאת, לא תוכלו לקבל את הזיכוי אם אחת מהבאים תקף לגביכם:

 • הסכום בטופס 1040, שורה 38 בתוספת שכר שהחרגתם (יענו ה-MAGI שלכם), עולה על $30,750 ליחיד, $46,125 לראש אב בית, $61,500 לזוגות המגישים במשותף.
 • מי שביצע את ההפקדה (א) נולד אחרי ה-1 לינואר, 1999, (ב) מוצהר כתלוי בדוח של מישהו אחר (למשל ההורים שלו), (ג) היה סטודנט.

תזכורת: הייתם סטודנטים במהלך 2016 אם במהלך חמישה חודשים כלשהם בשנת 2016:

 • רשומים כסטודנטים בתוכנית מלאה,
 • לקחתם קורס אימון בחקלאות, במוסד לימודים, או במוסד ממשלתי.

מוסד לימודים כולל מוסדות למקצועות טכניים, מקצועיים ומכניים. אימון תוך כדי תעסוקה, בתי ספר בהתכתבות, ומוסד המציע קורסים אך ורק באינטרנט לא יחשיבו את התלמיד כסטודנט.

הנחיות למילוי הטופס

2016-8880

את עמודה b יש למלא רק אם ההגשה הינה משותפת.

שורה 1

יש למלא את סך ההפקדות ל-Traditional IRA או Roth IRA או myRA בשנת 2016. שימו לב שניתן להפקיד עד ה-15 לאפריל, 2017 ועדיין שזה יחשב לשנת 2016. יש לעדכן את המוסד הפיננסי בזמן ההפקדה לאיזה שנה אתם רוצים לשייך את הסכומים. לרוב המוסדות יפיקו לכם טופס 5498 אם המידע הרלוונטי. יש לקחת משם את הערך שמופיע בתיבה מס' 1 (ל-IRA רגיל) ובשורה 10 (ל-Roth).

שורה 2

הפקדות לתוכניות פרישה שנפתחו על ידי המעסיק, לפי התוכניות המצוינות לעיל. אם את מקבלים טופס W-2 מהמעסיק ייתכן והסכומים יופיעו שם בתיבה 12.

שורה 3

יש לסכום את שורות 1 ו-2 (לכל בן-זוג בנפרד).

שורה 4

כאן יש לכלול פדיונות שקיבלתם מחשבונות כאלו (לפעמים יש אפשרות לפדות אותם מוקדם מהצפוי במקרים מסוימים). יש להחשיב סכומים שנפדו מאחרי 2013 ועד תאריך ההגשה של שנת 2016 כולל הארכות (קרי, עד 18/4/2017 או 16/10/2017). יש לכלול סכומים שנפדו מהחשבונות המוזכרים לעיל בלבד. עם זאת אין לכלול סכומים:

 • שהועברו מחשבון אחד לחשבון אחר דומה (ולכן לא מחויבים במס)
 • סכומים שמחויבים במס בגלל שהועברו מ-Traditional IRA ל-Roth IRA
 • סכומים שהועבר מתוכנית פרישה של המעסיק ל-IRA
 • הלוואות שלקחתם מהחשבון
 • סכומים שהוצאתם מהחשבון בגלל שעברתם את סף ההפקדות לאותה שנה
 • סכומים שהפקדתם בשנה מסוימת והוצאתם עד תאריך ההגשה של אותה שנה (כולל רווחים מההפקדות הנ"ל)
 • דיבידנדים ששולמו כחלר מתוכנית מניות לעובדים תחת חוק 404k
 • סכומים שהתקבלו מתוכנית פרישה צבאית (מלבד ה-TSP)
 • פדיונות מ-IRA שעבר בירושה במידה ואתם לא בן-הזוג של הנפטר

אם אתם מגישים כזוג במשותף יש לכלול בשתי העמודות את סך הפדיונות של שניכם. החרגה. אין לכלול בשורה 4 את הפדיונות של בן-הזוג אם באותה שנה לא הגשתם הגשה משותפת.

דוגמא. פדיתם $5,000 מתוכנית פרישה (מהמצוינות לעיל) בשנת 2016. בן/בת הזוג, פדה $2,000 בשנת 2014 מ-Roth IRA.  אתם מגישים במשותף על שנת 2016, אבל ב-2014 לא הגשתם במשותף. לכן בעמודה (a) – העמודה שלכם אתם תזינו $5,000 (כלומר בלי ההפקדה בשנה שלא הגשתם במשותף), ובעמודה (b) תזינו $7,000 (שזה הסכום שבן/בת הזוג פדו בתוספת הסכום שנפדה בשנה בה הגשתם במשותף).

שורה 5

החסירו את שורה 4 משורה 3. אם יוצא לכם -0- או פחות, הזינו -0-.

שורה 6

בכל עמודה הזינו את הנמוך מבין הערך שמופיע בשורה 5 ו-$2,000.

שורה 7

סכמו את הסכומים משתי העמודות של שורה 6. אם יצא לכם -0-, עצרו, אתם לא יכולים לקבל את הזיכוי.

שורה 8

הזינו את הסכום משורה 38 של טופס 1040 (שזהו ה-AGI שלכם). אם החרגתם שכר, יש להוסיף בחזרה את השכר שהוחרג (בעצם זה ה-MAGI שלכם).

שורה 9

יש לבחור את השבר לפי סטטוס ההגשה שלכם ולפי ה-MAGI שלכם. אם התוצאה שלכם 0, אתם לא זכאים לזיכוי (כפי שנכתב כבר לעיל).

line9

דוגמא. זוג שמגיש במשותף שה-MAGI שלהם הינו $30,000, ירשום 0.5 בשורה 9. ראש אב בית שה-MAGI שלו הינו $38,000 ירשום 0.1. רווק או נשוי המגיש בנפרד שה-MAGI שלו הינו $35,000 ירשום 0.0 ובעצם לא זכאי לזיכוי.

שורה 10

הכפילו את הערך משורה 7 בשורה 9.

שורה 11

כמו בכל טופס של זיכויים, יש לחשב את ההגבלה על הזיכוי הנובעת מזיכויים אחרים שכבר הופיעו בטופס 1040 לפני הזיכוי הנ"ל. לצורך חישוב ההגבלה יש למלא את טופס העזר הבא (אלא אם כן אתם זכאים לזיכוי לזקנים ו/או נכים):

line11

בשורה 1 יש למלא את שורה 47 מטופס 1040 (סך המסים שאתם חייבים). בשורה 2 יש לסכום את הזיכויים מטופס 1040 שורות 48-50 וכן את הזיכוי לזקנים/נכים מטופס R שורה 22. בשורה 3 יש להחסיר את שורה 2 משורה 1. אם יצא לכם -0- ומטה, אתם לא זכאים לזיכוי. אם יצא  לכם יותר מ-0- אז רשמו את התוצאה בשורה 11 של טופס 8880.

שורה 12

יש להזין כאן את הנמוך מבין שורה 10 ושורה 11. כמו כן, יש להעתיק את התוצאה לשורה 51 של טופס 1040.

 

סיכום

ייתכן והחלטתם שבתור אזרחי ארה"ב כדאי לכם להפקיד לתוכניות פרישה אמריקאיות (בנוסף להפקדות שלכם לתוכניות הישראליות מן הסתם). במידה והכנסתכם הייתה נמוכה מסך מסוים, תוכלו לקבל אחוז מסוים מההפקדות כזיכוי מס. זכרו שזהו רק זיכוי, ולא תוכלו לקבל אותו כהחזר.

 הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.אזהרה: אני איני רואה חשבון אמריקאי וגם לא רואה חשבון ישראלי. אני גם לא יועץ מס באף אחת מהמדינות הנ"ל (גם לא באף מדינה אחרת). את כל המידע שאני מספק כאן אני למדתי בעצמי תוך התייעצות חדד פעמית עם רואה חשבון ועם אנשים אחרים המגישים בעצמם. חוק המס האמריקאי הוא חוק סבוך נורא, והמצבים שאתאר כאן הם יחסית פשוטים – הכנסה כשכיר, רווח הון על מניות, דיבידנדים, ריבית מהבנק/אג"ח, הכנסה משכירות (שלא כחלק מעסק). אם אתם בעלי עסק/עצמאים, אתם יכולים להשליך חלק מהדברים שיכתבו כאן על המצב שלכם, אך כרגע לא אעסוק בדיווח עבור בעלי עסקים. מילוי הדוחות דורש ידע שתוכלו לקבלו כאן בחינם, אך השימוש בו הוא על אחריותכם בלבד. באופן כללי, לא מומלץ להסתמך על בלוגים רנדומליים ברשת.
בהתאם לדרישות בחוזר 230 של ה-IRS, אני מתריע בפניכם, שכל ייעוץ הנוגע לענייני מס פדרלי בארה"ב המובא בתקשורת זו, כולל כל לינק או צרופה, לא נכתב על מנת שתוכלו (א) להימנע ממסים שאתם חייבים להם על פי דין כולל קנסות, או (ב) לקדם, לשווק, או להמליץ לכל אדם אחר לגבי כל עניין או עסקה המובא בתקשורת זו.

 

 

4 מחשבות על “סדרת מס ארה"ב (2016) – זיכוי מס בגין הפקדות לתוכניות פרישה

 1. גם אם מישהו קם בבוקר על הצד הלא נכון והחליט להפקיד לתכניות IRA (אני לא מדבר על המתגוררים בארה"ב), כמעט אף פעם הוא לא יהנה מהזיכוי הזה מכיון שבדרך כלל לא משלמים כאן מס לארה"ב, ובמקרים שכן, מדובר על הכנסות גבוהות מהרגיל.
  ומכיון שכך, עדיף להפקיד לתכנית שהיא אחרי מס, ואז לא צריך לשלם בפרישה…
  באמת עם הערכה מאוד גדולה לעבודתך, עדיף להתמקד בדברים שמשפיעים ישירות על משלם המיסים הישראלי כמו הפוסט המצויין שכתבת על Fbar ודברים נוספים.

  אהבתי

  1. הזיכוי הזה תקף גם להפקדות ל-Roth IRA, כך שיש עניין להציג אותו.
   בהתייעצות עם רו"ח ישראלי, נאמר 'החשבון הזה במקרה הטוב הוא דחיית מס, ובמקרה העוד יותר טוב פטור מלא ממס גם בישראל וגם בארה"ב.

   בלי קשר הזיכוי הזה יכול לעזור לסגור הפרשים במס לבעלי משכורות נמוכות ואז שהם עדיין יהיו זכאים למלוא הזיכוי לילדים, מלבד יתרונות המיסוי שהוא נותן. בוא נגיד ששמת 2000 דולר ב-Roth, ושההפרש בין המס הישראלי לאמריקאי הוא 500. כלומר בלי ההפקדה הזאת תקבל רק 500 דולר על הילד. אחרי ההפקדה הזאת תקבל 1000 דולר על הילד. החזר מייד של 500 דולר על השקעה של 2000, וזה בלי רווחים עתידיים.

   אהבתי

 2. שאלה:
  סטודנט אמריקאי שגר בארצות הברית מקבל תלוש משכורת ממעסיק ישראלי כ10000$ לשנה.
  בארצות הברית אין לו הכנסת משכורת.
  האם עליו לשלם social security tax לIRS.
  בארץ ביטוח לאומי על הכנסה כזו כ-4% ובארצות הברית כ-8%
  האם צריך לשלם את ההפרש?

  אהבתי

  1. מהמקור הזה: https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/how-to-report-wage-income-paid-by-foreign-governments-or-international-organizations-for-work-performed-in-the-united-states
   נראה שלא רק יצטרך להשלים את ההפרש אלא שמחשיבים אותו כעצמאי ולכן ישלם לא רק 8% אלא 15.3% שזה self-employment tax.

   זאת בגלל שאין אמנה סוציאלית בין ארה"ב לישראל.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s