מס ארה"ב – עונת המסים 2016 החלה

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

אמריקאים שהינם תושבי ישראל מחויבים לדווח על הכנסתם העולמית ל-IRS. בנוסף, יש להגיש הצהרת הון על חשבונות "זרים", קרי לא אמריקאיים, לרשות האכיפה במשרד האוצר האמריקאי.

באפריל 2017 אמריקאים יצטרכו להגיש את הדוח השנתי ל-IRS. בפועל לאמריקאים שגרים בחו"ל יש חודשיים נוספים שניתן להגיש בהם ללא שזה נחשב איחור. בנוסף, ניתן להגיש בקשה להארכה של עוד 4 חודשים כך שבפועל יש עד אוקטובר 2017 להגיש.

בשבועות הקרובים אעדכן את כל הפוסטים של סדרת מס ארה"ב, כך שישקפו את הנהלים והערכים המתאימים לשנת המס 2016.

עדכונים חשובים לקראת עונת המסים 2016

תאריך ההגשה לדוח השנתי (טופס 1040)

יש להגיש את הדוח עד ה-18 לאפריל, 2017. תאריך ההגשה הוא ב-18 ולא ב-15, בגלל שה-15 נופל בשבת, ביום ראשון יש חופש בד"כ בארה"ב ויום שני ה-17 הוא יום חג בוושינגטון הבירה, ולכן דוחים הכל ל-18, גם אם אתם לא גרים בוושינגטון.
הטופס לשנת 2016 זהה לטופס של שנת 2015. את הטופס לשנת 2016 ניתן לראות כאן.

תאריך ההגשה ל-FBAR

ה-FBAR הוא מעין הצהרת הון על חשבונות "זרים" שיש לכם (בנק, פנסיה, השתלמות, פוליסות פיננסיות, קופות גמל וכו'). כלומר, על החשבונות הרגילים שיש לכם ביומיום. עד היום תאריך ההגשה של ה-FBAR היה עד ה-30 ליוני של כל שנה. החל מהשנה תאריך ההגשה של ה-FBAR הוא אותו תאריך הגשה של הדוח השנתי. אתם יכולים לראות כאן איך להגיש את ה-FBAR. ייתכן ולא תקבלו את כל הדוחות מהגורמים הנ"ל עד ה-18 לאפריל, ולכן FINCEN (הרשות במשרד האוצר האמריקאי שאליה מגישים את ה-FBAR) נותנת הארכה אוטומטית של 6 חודשים להגשה (כלומר עד ה-15 לאוקטובר, 2017). אין צורך לבקש הארכה להגשת ה-FBAR בניגוד לדוח השנתי שיש לבקש הארכה אם רוצים תוספת של 6 חודשים. אני עדיין ממליץ במידת האפשר להגיש כמה שיותר מוקדם כדי לסיים עם זה ולעבור הלאה, ככלות הכל לוקח 10 דקות למלא FBAR.

החזרי מס מסוימים עלולים להתעכב

בגלל שינויים בחוק, ה-IRS לא יכול לשחרר החזרי מס בגין ילדים או בגין לימודים לפני ה-15 בפברואר. תוסיפו עוד כמה שבועות למשלוח הצ'ק בדואר או כמה ימים אם יש לכם חשבון בנק אמריקאי ואתם מעוניינים שההחזר יגיע לשם.
לישראלים זה לא כל כך משנה משום שאנחנו לא מקבלים את טופס 106 לפני סוף מרץ, ולא מומלץ להגיש דוח בהסתמך על הנתונים המצטברים של משכורת דצמבר אלא רק על טופס 106 רשמי.
אם אתם זכאים להחזר מס ניתן לבדוק את הסטטוס שלו באתר:  Where’s My Refund, או באפליקציית IRS2Go בסמארטפון.

שלילת זכאות לזיכוי והחזר מס בגין ילדים

אם תבקשו זיכוי ו/או החזר מס בגין ילדים למרות שאתם לא זכאים לו, ייתכן וישללו לכם את הזכות לבקש אותם למשך 10 שנים. תבדקו היטב אם אתם עומדים בקריטריונים! כמובן שאעדכן את הפוסט הרלוונטי משנת 2015.

שלילת זכאות להחזר מס בגין לימודים

אם תבקשו החזר מס בגין לימודים למרות שאתם לא זכאים לו, ייתכן וישללו לכם את הזכות לבקש אותו למשך 10 שנים. תבדקו היטב אם אתם עומדים בקריטריונים! כמובן שאעדכן אתת הפוסט הרלוונטי משנת 2015.

הזמנת סיכום חשבון מס

אתם יכולים להזמין בדואר סיכום מס (נקרא transcript) להגשות משנים קודמות. ראו כאן.

אימות הגשה אלקטרוני

בשנים קודמות כאשר הגשתם אלקטרונית ייתכן וה-IRS הפיק לכם PIN בן 5 ספרות לצורך זיהוי ממוחשב. השנה על מנת לבצע אימות בהגשה אלקטרונית של הדוח תצטרכו לדעת את ה-AGI שלכם מהדוח של 2015 (שורה 38 של טופס 1040). לחלופין, תתבקשו להמציא לעצמכם PIN בן 5 ספרות.

חידוש ITIN

ITIN הוא מספר זהות לצרכי מס עבור אלו שאין להם זכאות לקבל מספר Social Security (למשל בן/בת זוג אשר מגישים במשותף למרות שאינם אמריקאיים). אם הפיקו לכם ITIN לפני ה-1 לינואר 2013, או שלא נעשה בו שימוש בשלוש השנים האחרונות, ייתכן ותצטרכו לחדש אותו באמצעות הגשת טופס W-7 מחדש. זה ידרוש חתימה של נוטריון על צילום דרכון שלכם, וחותמת אפוסטיל של בית משפט על הצילום. אני מתכנן פוסט בנושא.

עדכון הפטור האישי

הפטור האישי לשנת המס 2016 הוגדל מ-$4,000 ל-$4,050. אבל הפטור מוקטן אם ה-AGI שלכם גדול מ-$155,650 אם אתם נשואים המגישים בנפרד, $259,400 אם אתם רווקים, $285,350 אם אתם ראש אב בית, או $311,300 אם אתם נשואים המגישים במשותף. אתם יכולים לראות את ההקטנה בהנחיות לשורה 42 של טופס 1040 כאן.

ניכוי סטנדרטי לראש אב בית

בשנת המס 2016, הניכוי הסטנדרטי לראש אב בית גדל ל-$9,300. הניכויים הסטנדרטים לשאר המגישים נשארו זהים לערכים שלהם מ-2015.

אז מה אני צריך לעשות?

בינתיים… כלום.

אתם יכולים לעבור ברפרוף על הפוסטים בסדרת מס ארה"ב של 2015 ולקרוא את אלו שמתאימים להכנסות שלכם מ-2016. אתם יכולים גם להוריד את מחשבון המס שבניתי ולשחק איתו ולראות איפה אתם עומדים פחות או יותר (אעדכן את המחשבון לשנת 2016 אבל החישובים אמורים להיות מאוד דומים).

לצורך הגשת הדוח השנתי (טופס 1040 ונספחים):

 • במרץ המעסיקים יחלקו לכם טפסי 106 בהם סיכום השכר שלכם לשנת 2016.
 • בנוסף בנקים יפיקו לכם טופס 867 שבו יפורטו ריבית ודיבידנדים שקיבלתם.
 • אם מכרתם מניות במהלך השנה אתם צריכים לבקש מהבנק/בית השקעות אישור מכירה לכל מכירה נפרדת שביצעתם ובה יש את כל הנתונים הרלוונטיים: תאריך הקנייה, ערך הקנייה, תאריך המכירה, ערך המכירה. זכרו שאתם צריכים לחשב את הרווח בדולרים, וייתכן ולא יהיה קשר לאם הרווחתם או לא בשקלים. אם אתם משקיעים בבית השקעות אמריקאי הם כבר יפיקו לכם את הדוחות המתאימים (1099-DIV, 1099-INT, 1099-B). במידה והסכום קטן מ-$10 הם לא יפיקו לכם דוח, אך אתם עדיין צריכים לדווח על הסכום הנ"ל כהכנסה.
 • מי שקיבל תשלומים מביטוח לאומי שישיג מהם אישורים על התשלומים הנ"ל (דמי לידה ודמי אבטלה וקצבת נכות אינם פטורים ממס אמריקאי, קצבת הזקנה, קצבת ילדים ודמי פגיעה כן).
 • אישורים על הכנסה מדירה להשכרה (לא ידון בבלוג זה)
 • אישורים על משיכות מקופות גמל וקרנות השתלמות (במידה ויש)
 • אישורים על תשלום למוסד לימודים מוכר – התנאי הוא שהתשלום בוצע ב-2016 והתשלום הוא על סמסטר שהתחיל ב-2016 או עד מרץ 2017
 • אישורים על תשלומים לטיפול בילדיכים עד גיל 13 (גנים/מעונות/מטפלת/בייביסיטר שנתנה לכם קבלה במקרה) – לא כולל גן חובה ובית ספר

לצורך הגשת ה-FBAR עליכם לאסוף דוחות שנתיים:

 • בנקים
 • בתי השקעות בישראל/אירופה
 • פוליסות פיננסיות
 • קרנות פנסיה/קופות גמל/ביטוחי מנהלים
 • קרנות השתלמות
 • ביטוחי חיים שיש להם ערך חיסכון (לא נפוץ בישראל)

נושאים נוספים בבלוג

מלבד עדכון כל הפוסטים כך שישקפו את הנהלים הנכונים לשנת 2016, אני מקווה שאצליח לדון בנושאים הבאים:

 • זיכוי בשל חיסכון פנסיוני – בעלי הכנסות נמוכות אשר מפקידים לחיסכון פנסיוני אמריקאי יכולים לקבל זיכוי על הפקדות אלו
 • הגשת דוחות כנשואים במשותף לאמריקאי שבן/בת זוגו אינם אמריקאיים (יש יתרונות ויש חסרונות)
 • הוצאת אזרחות אמריקאית לילדים שנולדים בישראל
 • הקטנת חבות המס תוך שקלול שתי מערכות המס (אמריקאית וישראלית)

 

בנימה זו אני רוצה לאחל לכולם Happy Holidays, ולאחל לכם שתשלמו פחות מס בשנה הבאה

 

 הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.אזהרה: אני איני רואה חשבון אמריקאי וגם לא רואה חשבון ישראלי. אני גם לא יועץ מס באף אחת מהמדינות הנ"ל (גם לא באף מדינה אחרת). את כל המידע שאני מספק כאן אני למדתי בעצמי תוך התייעצות חד פעמית עם רואה חשבון ועם אנשים אחרים המגישים בעצמם.. חוק המס האמריקאי הוא חוק סבוך נורא, והמצבים שאתאר כאן הם יחסית פשוטים – הכנסה כשכיר, רווח הון על מניות, דיבידנדים, ריבית מהבנק/אג"ח, הכנסה משכירות (שלא כחלק מעסק). אם אתם בעלי עסק/עצמאים, אתם יכולים להשליך חלק מהדברים שיכתבו כאן על המצב שלכם, אך כרגע לא אעסוק בדיווח עבור בעלי עסקים. מילוי הדוחות דורש ידע שתוכלו לקבלו כאן בחינם, אך השימוש בו הוא על אחריותכם בלבד. באופן כללי, לא מומלץ להסתמך על בלוגים רנדומליים ברשת.

10 מחשבות על “מס ארה"ב – עונת המסים 2016 החלה

 1. הי,

  לא יודע אם זה הפוסט המתאים,
  וגם אמרת שתכתוב על זה פוסט.

  שאלתי היא,
  אשתי ישראלית עם מספר ITIN ועד היום הגשנו במשותף.
  האם ישנה אפשרות להפסיק לדווח עליה, ואני אדווח כראש אב בית?

  תודה מראש

  אהבתי

  1. יש אפשרות כזאת.
   בשנה בה אתם מחליטים לעשות זאת, אתה פשוט מגיש בתור ראש אב בית או נשוי המגיש בנפרד
   צריך לצרף טופס שמצהיר על כך ביחד עם הדוח השנתי.
   אם אתה מגיש בתור ראש אב בית תוודא שאתה עומד בכל הקריטריונים.

   אהבתי

  1. בערך כל אתר של רואי חשבון בארץ פרסמו שלדעתם זה נחשב pfic ולכן מומלץ להפקיד לחיסכון בבנק שעליו צריך רק לדווח על הריבית בפדיון עצמו.
   ל-20 שנה באמת לא כדאי להחזיק pfic בלי לבצע דיווח רציף, כי הריבית יכולה לאכול את הרווחים ואפילו את הקרן.
   אבל בקרוב (בעקבות ההתפתחויות הנ"ל) אכתוב פוסט בו אדגים כיצד לדווח באופן רציף על החיסכון הזה (בשיטת mark-to-market או "קיבוע לשוק") ובו נראה שהרווח השנתי תמיד יהיה פטור ממס, ולכן בקצת מאמץ אפשר לתת לילד ליהנות מהרווחים של שוק ההון.
   מי שמתכוון לשים בכל מקרה במסלול עם סיכון בינוני או מועט, כבר עדיף לו לשים בחיסכון בנקאי (משיקולי pfic, אבל לדעתי גם משיקולי תשואה).

   אהבתי

 2. היי,
  אי אפשר לפרגן מספיק על ההנגשה של החומר שאתה עושה!
  יצא לך לכתוב את המאמר הזה של הקיבוע שוק?
  יש חובת דיווח על התוכניות של הילדים? ואם אחד הילדים לא אמריקאי בשלב זה ומתי שהוא נוציא לו אזרחות?
  תודה רבה וחג שמח!

  אהבתי

  1. תודה רבה על המילים החמות, בהחלט כיף לדעת שיש אנשים שממשיכים להפיק ערך מהאתר.

   לגבי קיבוע שוק, כתבתי על זה בדיוק בדוגמא שאתה צריך לגבי חיסכון לכל ילד. תוכל לראות זאת כאן.

   לגבי חובת דיווח, אין חובת דיווח שוטפת. עם זאת, מה שאני מציע בפוסט לעיל היא דרך בה עדיין לאפשר לילד להשקיע בקופת גמל במסגרת חיסכון לכל ילד מבלי להיחשף למס גבוה מהאמריקאים בעת הפדיון.
   המלצות רוב רואי החשבון בארץ הוא להימנע מקופות גמל בשל סיבוכי PFIC, ולשים את החיסכון לכל ילד בחיסכון בנקאי (הריבית שם לא רעה ד.א.).

   לגבי ילד לא אמריקאי, יש להתחיל לדווח רק משנת הפיכתו לאמריקאי. כלומר, בהנחה ואתה עובד לפי קיבוע לשוק, כל הרווחים שנצברו לפני הפיכתו לאזרח לא יהיו ברי דיווח. תצטרך לדווח על הרווחים בתוכנית רק החל מהשנה שהתאזרח.

   הערת אגב: (אני מניח שאתה מתייחס כאן לילדים שמוצאת להם אזרחות לפי חוק הסבא, ואינם זכאים לאזרחות מלידה.
   ילדים שזכאים לאזרחות מלידה, נחשבים אזרחים מלידה גם אם לא הוצאה להם אזרחות בפועל. מדובר בילד שאחד מההורים עומד בתנאי מגורים בארה"ב של 5 שנים לפחות מתוכן לפחות שנתיים אחרי גיל 14.)

   אהבתי

   1. תודה על התשובה!
    שתי שאלות בבקשה:
    1. בחישוב מס אלטרנטיבי יש צורך בSchedule D שונה?
    2. מה אומר המשפט הזה: כמו כן, ההכנסה המינימאלית הונמכה ל-$2,500, כך שההחזר מוגבל ל-15% מההכנסה מעל $2,500.(הכוונה בהחזר מס בגין ילדים). השנה הייתי מובטל רוב השנה כך שההכנסות שלי נמוכות, זה אומר שאוכל לקבל רק החזר חלקי?
    תודה!

    אהבתי

     1. רק אם היו לך הכנסות "מיוחדות" כמו מכירת מתכות יקרות או מכירת נכס נדלן ששימש כהשקעה.

     2. אם ההכנסה שלך מעבודה הייתה פחות מ-$2,500 לא תקבל החזר מס. החל מ-$11,833.33 תקבל החזר מס מקסימלי ($1,400). בין לבין תקבל החזר מס חלקי.
      יש גם סכומי מקסימום להחזר המס (מעל 200,000 אם אתה מגיש בנפרד או 400,000 כזוג).

     אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s