מס ארה"ב: שאל את המתורגמן

הדף הזה מובא בכדי לרכז בו שאלות של הקוראים בענייני מס ארה"ב. המטרה של הדף הוא שיהיה מקום נוח לבוא ולחפש שאלות שכבר נענו בבלוג וכן להתרשם ממקרים ושאלות של אחרים וכן ללמוד מהם. ניתן לראות את הדף הזה כמעין "מיקור-המונים" למטרות מילוי דוחות מס ארה"ב. חשוב לי שתדעו שכשאתם שואלים שאלות ומסיאים דוגמאות למצבים שונים אתם לא רק עוזרים לעצמכם, אלא גם עוזרים לקהל הקוראים כאן.

אני מבקש לא לחשוף פרטים אישיים (במיוחד לא את ה-SSN או את שמותיכם המלאים), במידה ואתם מנצלים את הפלטפורמה הזו.

הוספתי לינק בדף הראשי של הבלוג לדף זה על מנת שיהיה נוח למצוא אותו.

את הבלוג הזה בניתי וכתבתי בזמני הפנוי ואני משתדל לענות בהקדם לכל שאלה שעולה, אך אני מצפה שתגלו הבנה אם תשובה לשאלה מסוימת מתעכבת. ייתכן ואני צריך לבצע מחקר קטן לפני המענה ובהחלט גם ייתכן וחיי הפרטיים לא מאפשרים לי לענות באותו רגע/יום/שבוע/חודש/שנה.

אני מדגיש שהתשובות שאספק בדף זה הם דעותיי בלבד ואין לראות בהם תחליף ליעוץ רשמי ומלא אצל מומחה מס. אני מביא כאן כלשושנו את האזהרה שאני מביא בכל פוסט הנוגע למיסי ארה"ב:

אזהרה: אני איני רואה חשבון אמריקאי וגם לא רואה חשבון ישראלי. אני גם לא יועץ מס באף אחת מהמדינות הנ"ל (גם לא באף מדינה אחרת). את כל המידע שאני מספק כאן אני למדתי בעצמי תוך התייעצות חד פעמית עם רואה חשבון ועם אנשים אחרים המגישים בעצמם. חוק המס האמריקאי הוא חוק סבוך נורא, והמצבים שאתאר כאן הם יחסית פשוטים – הכנסה כשכיר, רווח הון על מניות, דיבידנדים, ריבית מהבנק/אג"ח, הכנסה משכירות (שלא כחלק מעסק). אם אתם בעלי עסק/עצמאים, אתם יכולים להשליך חלק מהדברים שיכתבו כאן על המצב שלכם, אך כרגע לא אעסוק בדיווח עבור בעלי עסקים. מילוי הדוחות דורש ידע שתוכלו לקבלו כאן בחינם, אך השימוש בו הוא על אחריותכם בלבד. באופן כללי, לא מומלץ להסתמך על בלוגים רנדומליים ברשת.

בהתאם לדרישות בחוזר 230 של ה-IRS, אני מתריע בפניכם, שכל ייעוץ הנוגע לענייני מס פדרלי בארה"ב המובא בתקשורת זו, כולל כל לינק או צרופה, לא נכתב על מנת שתוכלו (א) להימנע ממסים שאתם חייבים להם על פי דין כולל קנסות, או (ב) לקדם, לשווק, או להמליץ לכל אדם אחר לגבי כל עניין או עסקה המובא בתקשורת זו.

מחכה לשאלותיכם בתגובות 🙂

יעקב

 

מודעות פרסומת

155 מחשבות על “מס ארה"ב: שאל את המתורגמן

  1. שאלה:
   1. האם שמעת על TaxAc ? האם זו תוכנה? תוכנה מסחרית? לא מסחרית? אמינה? חינמית?- מה ידוע לך עליה?
   2. האם אתה יכול להמליץ על תוכנה חינמית להכנת דוחות המס האמריקניים ובדיקת ההחזר המגיע או התשלום הצפוי?

   תודה מראש!

   אריק

   אהבתי

   1. 1) התוכנה TaxAct היא תוכנה מסחרית לכל דבר, אבל היא חלק מהתוכנות המאושרות לשימוש חינמי על ידי ה-IRS כל עוד ההכנסות לא עוברות סף מסוים ($52,000 וגיל פחות מ-56).
    עוד פרטים על תוכנות חינמיות ניתן למצוא כאן.

    2) אני נוטה לא להמליץ על תוכנות, כי לכל אחד יש צרכים שונים. אני אישית משתמש ב-olt.com, נראה לי שהם יכולים להיות יותר יעילים בממשק שלהם, אבל הם מתאימים לצרכים שלי.
    לגבי בדיקה על החזר מס אתה מוזמן להשתמש במחשבון שפיתחתי. תקרא היטב את ההנחיות לפני השימוש, וכמו כן שים לב למגבלות המצויינות.

    אהבתי

    1. תודה רבה!
     אך עדיין אינני מבין מה עושות התוכנות שהצגת בתשובתך: האם הן מבצעות רק סימולציה של חבות או זיכוי מס? אם כן אז למה חלות כל המגבלות של הגיל, וההכנסה – הרשומות בכל תוכנה; או אולי התוכנות ממש מפיקות את הדו"ח ?

     אהבתי

     1. התוכנות מגישות ממש את הדוח עבורך ומשדרות אותו ל-IRS כך שאתה לא צריך להדפיס ולשלוח אותו בדואר. (להוציא נמצב שבן/בת הזוג הוא NRA ואז ברוב המקרים לא ניתן לשדר את הדוח באינטרנט).

      התוכנות מגבילות את הגילאים להגשה חינמית מכיוון שמשרד האוצר האמריקאי מסבסבד אותם אבל רק עבור אוכלוסיות מסוימות.

      אתה יכול להשתמש בתוכנות הללו בתשלום אם אתה לא עומד בקריטריונים. אני יודע ש-olt גובים 8 דולר בשנה אבל חייב כרטיס אשראי אמריקאי.

      אהבתי

    1. אין לי בעיה שתמליץ על תוכנה כזאת או אחרת, אבל מבקש עם רשימת יתרונות וחסרונות הנוגעת למגישים "זרים". כמובן לפרסם עלות לתוכנה אם יש ולתת גילוי נאות אם צריך (למשל, אם אתה קרוב משפחה לש מפתח התוכנה, או שיש לך affiliate איתם).

     אהבתי

  2. יעקב וכל הפורום המכובד – שוב שלום וברכה,

   שאלה בקשר ל-FBAR
   אם יש לי תיק ניירות ערך, עם מניות שונות – אך כולן מתנהלות תחת אותו מס' חשבון בבנק – האם אני פשוט יכול לצרף את כל נתוני סוף השנה ולדווח בשורה אחת בטבלת ה-FBAR ?

   תודה, אריק

   אהבתי

   1. הדיווח הוא ברמת חשבון ולא ברמת נכס.

    רק שים לב שצריך למלא בטופס ערך מקסימלי שחשבון באותו שנה, ולא ערך בסוף שנה.

    את הערך המקסימלי ממירים לדולרים עם שער המרה של היום האחרון בשנה (3.841 ש"ח לדולר עבור שנת 2016)
    בהצלחה 🙂

    אהבתי

    1. אני רוצה לוודא שהבנתי נכונה:

     נניח שיש לי מנייה A בשווי 5000 דולר, מנייה B בשווי 2000 דולר, מנייה C בשווי 7000 – וכולן מתנהלות דרך חשבון הבנק שלי שמספרו נניח 12345 – אז כעת בדף ה- פבאר אני פשוט מסכם 14,000 דולר תחת מס' חשבון 12345 – ללא צורך בפירוק תיק המניות למרכיביו? האם הבנתי נכון?

     אהבתי

     1. הבנת נכון (בהנחה שערכי המניות לא זזו במהלך השנה).
      במידה וכן היו שינויי ערך במהלך השנה יש למצוא אתה יום בהם הערך הכולל היה מקסימלי (רוב בתי ההשקעות בארץ יתנו לך פירוט יתרות חודשי, שאני מניח שזה מספיק טוב).

      אהבתי

  3. שאלה –
   מי שנולד בארה"ב
   ואין לו הכנסות עד 2016 -או הכנסות נמוכות מאד 20000 בשנה
   האם הוא צריך להגיש דוח עבור שנים קודמות
   אם כן כיצד

   אהבתי

   1. כתבתי על חובות הדיווח כאן
    שים לב, שאם יש הכנסות פאסיביות מסוגים מסוימים יתכן ויש חובת הגשה גם אם לא עבר את הספים המוצינים בפוסט.

    לגבי איך להגיש, אתה יכול להתחיל מכאן

    אהבתי

 1. שאלה + תשובה (כתוב בלשון זכר אך מתייחס ל-2 המינים):
  אם אתה נשוי אך אשתך אינה אזרחית אמריקאית יש בפנייך 2 אפשרויות – או להוציא לה מספר זיהוי לצורכי מס (TIN) או להכריז עליה כ"לא אזרחית לא תושבת" – או NRA.
  2 האפשרויות לא חביבות במיוחד. הוצאת מספר זיהוי לצורכי מס כרוכה בעלות + ביקור נוטריון + קונסוליה + זמן.
  האפשרות השנייה בהכרזה על בת הזוג כ-NRA היא שחייבים להגיש כ"Married Filing Separately" מה שאומר ניכויים נמוכים יותר, אם כי אני מניח שלרוב הישראלים (שאין להם חבות מס בארה"ב, בין השאר בזכות ה-foreign income exclusion) זה פחות רלוונטי. זה גם אומר שאי אפשר להגיש אלקטרונית, אלא חייבים להגיש ידנית. המיסים שלנו כרגע בדרכים ל-IRS לאחר שבחרנו באופציה זו.
  המלצה: ה-IRS מפעיל קו טלפון בפילדלפיה שנועד בדיוק למשלמי מס "בינלאומיים" (זה כולל אותנו). הנציגים מאוד מקצועיים, יכולים להדריך בקלות, ושעות הפעילות רחבות מאוד. עם המחירים הנמוכים הנוכחיים ברוב חברות הסלולר לשיחות לחו"ל, אני מצאתי את האופציה הזו כמסייעת מאוד. פרטים נוספים כאן:
  If you are a taxpayer with specific individual or business account questions you should contact the International Taxpayer Service Call Center by phone or fax. The International Call Center is operational Monday through Friday, from 6:00 a.m. to 11:00 p.m. (Eastern Time):
  Tel: 267-941-1000 (not toll-free)

  https://www.irs.gov/uac/contact-my-local-office-internationally

  שאלה: אם בכמה שנים האחרונות לא הייתה לי חבות מס אך כן הייתי צריך לדווח מס, האם לדעתך זה מספיק פשוט להתחיל למלא השנה, או שאתה ממליץ ללכת על ה-streamlined filing procedure שדורש 3 שנים אחורה, cover letter, וכו'?

  וכרגיל – תודה על הפוסט ועל הבלוג 🙂

  אהבתי

  1. אריק בוקר טוב,
   תודה על ההמלצה.
   מספר שאלות:
   1. אישתי היא אזרחית אמריקאית ואני לא. אנחנו לא התייחסנו אלי במילוי הטפסים. מדוע אתה אומר שצריך להכריז עלי כNRA?
   2. למה לא בחרת עבורך בסטטוס head of household(מאפשר ניכויים גדולים יותר)? זה מה שבחרנו לאישתי.
   3. בסטטטוס MFS לא ניתן להגיש אלקטרונית, מדוע?

   אהבתי

   1. 1. אישתי היא אזרחית אמריקאית ואני לא. אנחנו לא התייחסנו אלי במילוי הטפסים. מדוע אתה אומר שצריך להכריז עלי כNRA?

    יש למלא NRA במקום ה-SSN שלך (שאין לך). כך אשתך תוכל לקבל Personal Exemption גם עבורך (ניכוי של עוד $4,050 מההכנסה שלה). זה עוזר להוריד את השכר מה שמאפשר קבלת הטבות התלויות בשכר (כגון החזר מס בגין ילדים, החזר מס בגין לימודים).

    2. למה לא בחרת עבורך בסטטוס head of household(מאפשר ניכויים גדולים יותר)? זה מה שבחרנו לאישתי.

    אני מניח כי אין לו ילדים מזכים לסטטוס הזה.

    3. בסטטטוס MFS לא ניתן להגיש אלקטרונית, מדוע?

    ניתן להגיש אלקטרונית, אך אם רוצים לקבל Personal Exemption עבור בן הזוג, לא ניתן כי התוכנות לא מאפשרות לרשום NRA במקום מספר SSN ולכן צריך להדפיס ולמלא את זה עם עט ולשלוח בדואר (זה לא קריז של התוכנות, אלה הנחיות של ה-IRS).
    מי שהPersonal Exemption לא מפריע לו יכול להגיש אלקטרונית מבלי לדרוש Personal Exemption עבור בן/בת הזוג.

    אהבתי

    1. העדפתי להכניס את אשתי כ-NRA מ-3 סיבות:
     א. ההעדפה שלי היא לכל היותר לטעות, ולעולם לא לשקר. לא לגופים רשמיים באופן כללי ובטח לא ל-IRS. קרי, אם אני לא "רווק", ממש לא רציתי להצהיר על עצמי כרווק. אם יש טעות כלשהי במיסים שלי אוכל לטעון לתום לב. אם הייתי מכריז על עצמי כרווק זה היה שקר. ההשלכה של זה היא כנראה כלום, אך בכל זאת – למען השקט שלי.

     ב. משיחה עם ה-IRS כאשר ביררתי על הנושא נאמר לי כי בהינתן שאני נשוי עומדות בפני האפשרות של להוציא TIN לאשתי או להגיש כ-married filing seperately. להגיש כרווק בכלל לא הועלה כאופציה. כאמור, מעדיף גם להקשיב להם ולטעון כי פעלתי בתום לב ולפי ההנחיות שלי מהם אם חס וחלילה יעשו לי audit או משהו

     ג. מתישהו בעתיד ארצה שאשתי תקבל אזרחות ואני רוצה to establish a timeline של נישואין. אם אכריז כי אנו נשואים משנת X אך מאז X בכל המיסים שלי הכרזתי על עצמי כ-single, אני מניח שזה ירים כמה גבות – אף כי כביכול המערכות לא קשורות אחת לשנייה…

     אהבתי

    2. שלום,
     האמת שזה ניסיון שני שלי לשלוח את ההודעה הזו. הייתי בטוח שכבר שלחתי אותה כשהייתי בעבודה, אבל עכשיו אני לא רואה שהיא מופיעה, אז אני תוהה אם שלחתי אותה בעמוד אחר או שהיא לא נשלחה מלכתחילה.
     בכל אופן…
     קודם כל תודה על הבלוג.
     שנית, עקבתי אחרי ההוראות. ואני נשוי המגיש בנפרד (ולבת הזוג אין אזרחות, ולכן SSN). השתמשתי באתר המומלץ של ה-OLT, וגם פתחתי להם טיקט על בעיית ה-NRA (כי שכתבת שאתה עשית בעמוד אחר בבלוג), אבל הם דיסמסו אותי ואמרו לי שאאלץ לשלוח את הטפסים ידנית.
     אז מכך אני מסיק שכל מי שהוא באותה סיטואציה כמוני (כמו שאריק כתב פה למעלה), בעצם חייב לשלוח ידנית את הטפסים ?

     ועוד שאלה, בהינתן שאין לי חבות מס, האם שווה לא כרגע לנסות לבקש דחייה או שכבר מאוחר מידי ? כי ברור לי שאם אני אאלץ לשלוח את הטפסים בסופו של דבר הם יגיעו אחרי הדד ליין (עוד לא סיימתי הכל, ובניתי במקור על זה שמשלוח אלקטרוני הוא מעכשיו לעכשיו).

     אהבתי

     1. שלום וברוך הבא,
      למי שמגיב בפעם הראשונה המערכת מעבירה לאישור שלי. בפעמים הבאות היא כבר מאשרת אוטומטית את ההודעה.

      אכן העניין עם מילוי NRA במקום SSN של בן/בת זוג הוא נושא בעייתי.
      הבעיה היא עם ה-IRS שלא מאשרים לבתי התכנה לאפשר את הדבר הזה, ולכן כרגע המצב שמי שרוצה להשתמש בפטור עבור בן/בת הזוג חייב לשלוח בדואר.
      עבור מי שעושה החרגת שכר, ואין לו הכנסות נוספות גדולו מדי, ניתן לוותר על הפטור האישי השני ופשוט להגיש אלקטרונית.
      מי שעושה זיכוי מס זר, הייתי ממליץ להתאמץ ולשלוח בדואר כי כל ניכוי מההכנסה מקטינה את המס המתחייב ומגדילה את העודף שיועבר לשנים הבאות.

      אהבתי

    3. כן, אבל זה בדיוק העניין. אני לא מעוניין בפטור עבור בת הזוג אבל עצם העובדה שבחרתי "נשואים אך מגישים בנפרד", מכריח אותי להכניס פרטים עבור הבת זוג, ובפרט את ה-SSN שלה. לא ככה ?

     אהבתי

  2. כשאתה כותב להוציא TIN אני מניח שאתה מתכוון גם להתייחס לאשתך כתושבת לצרכי מס. במצב זה אתה גם צריך לדווח על כל ההכנסות שלה מכל העולם (עם כל המשתמע מכך). מצד שני אתם תוכלו להגיש כ-Married Filing Jointly.
   יש לשקול בכובד ראש מהלך שכזה היות וניתן לבחור בו פעם אחת בחיים, וניתן לבטל אותו פעם אחת בחיים.

   אכן לרוב הישראלים, זה לא בהכרח משתלם בגלל שבלאו הכי אינם חייבים במס, אז למה להכניס את הבן-זוג למערכת המס הסבוכה הזו?

   תודה על הטיפ לגבי מוקד שאלות של ה-IRS לנישומים "זרים". אשמח לשמוע אילו שאלות שאלת כדי שאוכל להבין לאיזה רמת קושי ניתן להגיע איתם.

   לגבי ה-Streamlined Procedure. בהנחה והגשת FBAR כדין ובזמן, רק הייתי מגיש רטרואקטיבית את שלושת הדוחות. אך אם לא הגשת FBAR על אותם שנים, ב-Streamlined הם מבטיחים לך שלא תיקנס בשל כך (כמובן שיש להשלים את הגשת ה-FBAR 6 שנים אחורה על פי ההנחיות בפוסט הזה).
   אבל האמת, התהליך הוא די פשוט כך שכנראה בכל מקרה משתלם להגיש דרך ה-Streamlined.

   אהבתי

   1. לפני מס' שנים התקשרתי בלי שום ידע מוקדם כלל מלבד שמועה על ה-Streamlined Procedure. הנציג הסביר לי באופן מדוייק מה לעשות, איך לעשות, איפה אפשר למצוא עוד הוראות (tax publication 54 for international tax payers and non resident aliens), איפה באתר הם נמצאים ועוד. בסה"כ דיברנו בערך 40 דקות והוא ידע לענות על כל שאלה וגם נתן הסברים על דברים שכלל לא חשבתי לשאול, כמו ה-minimum essential coverage וה-foreign income exclusion שלא הייתי מודע אליו בזמנו.

    לפני מס' שבועות דיברתי איתם שוב בנוגע לעניין הנישואין וגם – הנציגה עברה איתי על דברים, שאלה אותי מס' שאלות ואז אמרה לי מה האופציות שלי, איפה אפשר לקבל מידע נוסף ועוד.

    בניגוד לפקידי מס הכנסה בישראל שכבר נתנו לי מידע שאני יודע שהוא שגוי, וכאשר הקשתי אמרו לי "תתייעץ עם יועץ מס או רואה חשבון או משהו אולי הוא יידע יותר טוב", מעולם לא הצלחתי (לא שניסיתי…) להתקיל את הנציגים של המשרד הבינ"ל של ה-IRS בשאלה שהם לא ידעו לתת עליה תשובה מצויינת. גם כאשר הפנו לחוזר מסויים ידעו לתת את ההוראה הרלוונטית בעצמם (כלומר לא רק אמרו לי "זה כתוב בפרסום 54, תסתכל איפשהו שם").

    אהבתי

 2. מתורגמן יקר,

  אישתי אזרחית מלידה ושלושת הילדים שלנו החל משנה שעברה, 2016.

  על שם אישתי יש חשבון בנק(משותף לשנינו) לשם נכנסת המשכורת שלה (וקצבת ילדים) יש גם חשבונות פנסיונים (פנסיה, השתלמות וכו') וזהו , אין על שמה חשבון השקעות ודברים נוספים. עשינו זאת על מנת לפשט את תהליך מילוי הטפסים וליצור מצב של מילוי של מינימום הכרחי של טפסים.

  עכשיו אנו לקראת שליחת הטפסים לשנת 2016, פעם ראשונה ללא עזרתו של רואה חשבון והרבה מאוד בעזרתך. את החישובים של כל הטפסים עשיתי גם ידנית בעזרת הפוסטים שלך (עם מחשבוני האקסל – נהדר) וגם באמצעות olt.com שאיתם גם נשלח את הדיווח.

  רגע לפני השליחה אשמח להתייעץ איתך במספר נושאים:

  1) בהתבסס על הפרטים שרשמתי למעלה, האם אלה הטפסים שצריך לשלוח או שיש נוספים, נספחים?
  א. 1040
  ב. schedule B- למילוי חלק 3
  ג. 6251
  ד. 1116- general
  ה. 1116AMT- genral
  ו. 8965 – פטור מכיסוי רפואי
  ז. הצהרה לגבי מגורים בחו"ל ומסביר הגשה חודשיים לאחר הזמן המקורי.

  2) schedule B ו – 8965 הם לא טפסים ברורים למשלוח, האם קיימת רשימת טפסים מחייבת? אם כן, אשמח להפניה. אם לא, איך יודעים אילו טפסים יש לשלוח מעבר לאלה הברורים (1040, 1116 וכד')

  3) מהמילוי של שני טפסי 1116 (כללי רגיל וכללי AMT) נראה שגם השנה יש לנו יתרה של זיכוי(כמו בשנים קודמות) – מה עושים עם זה – האם מוסיפים על הזיכוי הקיים (של שנים קודמות), רושמים את הזיכוי שנה אחורה ו-10 קדימה רק לזיכוי השנה? באיזה טופס רושמים זאת?

  4) לגבי זיכוי מס של הכנסות פסיביות, ב2016 לא היו שום הכנסות פסיביות אך יש סיכוי (קטן אבל קיים) שיהיה פדיון של קרן השתלמות, ולכן רוצה לשמור על הזיכוי לשנים הבאות, איך משמרים זיכוי פסיבי כאשר בשנים הקרובות אין צפי להכנסות פסיביות?

  5) האם במידה ויש אפס בטופס 6251 אז לא רושמים כלום ב1040 שורה 45?

  6) הסטטוס של אישתי הוא HOH, ראיתי שרשמת שהיא יכולה לקבל פטור (exemption) גם על בן זוג לא אמריקאי (אני לא אזרח, ללא ITIN או SSN ולא רשום כבן זוג לצורכי מס), האם הבנתי נכון? אם כן, תוכל להפנות אותי היכן רשום?

  7) בOLT הם מבקשים רק qualifying dependent אחד עבור סטטוס HOH, האם בעייתי או שזה מה צריך לHOH?

  8) בchild tax credit יכול להיות מצב שלא זכאים לזיכוי מס אבל כן להחזר מלא של 1000$ לילד? הכיצד?

  9) החזר מס ילדים, איפה מעדכנים את החשבון לאן לשלוח את ההחזר? אם בשורות 76 אז כיצד רושמים את הפרטים של הבנק הישראלי סימול בנק/מספר סניף/מספר חשבון.

  תודה רבה,
  ליאור

  אהבתי

  1. על שם אישתי יש חשבון בנק(משותף לשנינו) לשם נכנסת המשכורת שלה (וקצבת ילדים) יש גם חשבונות פנסיונים (פנסיה, השתלמות וכו') וזהו , אין על שמה חשבון השקעות ודברים נוספים. עשינו זאת על מנת לפשט את תהליך מילוי הטפסים וליצור מצב של מילוי של מינימום הכרחי של טפסים.

   יש שתי עניינים הנוגעים להעברה שביצעתם.
   1) צריך לבדוק שבשנה מסוימת אשתך לא העביר אליך יותר מ-$147,000 שזה המגבלה השנתית שאזרח יכול להעביר לבן-זוגו ללא מס. היות ואשתך החזיקה בחצי מהחשבונות המשוטפים, יש לבדוק שחצי מהסכום הנ"ל לא עובר את הסף.
   2) להבנתי המירבית (ראה כאן להסבר נוסף), אם היו לכם PFIC בחשבונות משותפים, יש לבצע מכירה רעיונית על חצי מהם בשנת ההעברה אליך (החצי שהיה שייך לה). דבר זה כנראה יגרור תשלום מס. אם זהו המצב, היות ואני לא אוהב להגיד לאנשים שהם חייבים מס ל-IRS ללא שה-IRS ביקש זאת מהם, אני ממליץ לכם לקבל חוות דעת נוספת.

   1) בהתבסס על הפרטים שרשמתי למעלה, האם אלה הטפסים שצריך לשלוח או שיש נוספים, נספחים?
   א. 1040
   ב. schedule B- למילוי חלק 3
   ג. 6251
   ד. 1116- general
   ה. 1116AMT- genral
   ו. 8965 – פטור מכיסוי רפואי
   ז. הצהרה לגבי מגורים בחו"ל ומסביר הגשה חודשיים לאחר הזמן המקורי.

   נראה שמצאת את הכל 🙂

   2) schedule B ו – 8965 הם לא טפסים ברורים למשלוח, האם קיימת רשימת טפסים מחייבת? אם כן, אשמח להפניה. אם לא, איך יודעים אילו טפסים יש לשלוח מעבר לאלה הברורים (1040, 1116 וכד')

   אין רשימת טפסים מחייבת, מלבד 1040. בחוברת ההסבר לטופס 1040 תוכל למצוא את כל המצבים השונים בהם צריך להגיש נספחים.
   אולי מלבד Schedule B לזרים שאין להם שום הכנסה מריבית או דיבידנדים. זה באמת היה צריך לקרוא לעומק בהנחיות של Schedule B.

   3) מהמילוי של שני טפסי 1116 (כללי רגיל וכללי AMT) נראה שגם השנה יש לנו יתרה של זיכוי(כמו בשנים קודמות) – מה עושים עם זה – האם מוסיפים על הזיכוי הקיים (של שנים קודמות), רושמים את הזיכוי שנה אחורה ו-10 קדימה רק לזיכוי השנה? באיזה טופס רושמים זאת?

   אין טופס שצריך למלא. יש לנהל רישום מדוקדק בצד, ובשנה שבה משתמשים בזיכוי מס עודף משנים קודמות יש לצרף נספח לטופס 1116 עם פירוט החישוב.

   4) לגבי זיכוי מס של הכנסות פסיביות, ב2016 לא היו שום הכנסות פסיביות אך יש סיכוי (קטן אבל קיים) שיהיה פדיון של קרן השתלמות, ולכן רוצה לשמור על הזיכוי לשנים הבאות, איך משמרים זיכוי פסיבי כאשר בשנים הקרובות אין צפי להכנסות פסיביות?

   ממלאים טופס 1116 להכנסות פסיביות (וגם 1116 AMT להכנסות פסיביות). מנהלים רישום מדוקדק בצד.
   שים לב שיתכן שקרן השתלמות היא הכנסה רגילה (היות והיא מבוססת על הכנסה מהמעסיק), ויתכן שהיא חלקה רגילה וחלקה (הרווחים) פסיבית. תלוי בגישה לפיה אתה מדווח על קרן השתלמות.

   5) האם במידה ויש אפס בטופס 6251 אז לא רושמים כלום ב1040 שורה 45?

   השארת סעיף ריק כמוה כמילוי אפס. התוכנות ממלאות אפס (ממה שאני מכיר).

   6) הסטטוס של אישתי הוא HOH, ראיתי שרשמת שהיא יכולה לקבל פטור (exemption) גם על בן זוג לא אמריקאי (אני לא אזרח, ללא ITIN או SSN ולא רשום כבן זוג לצורכי מס), האם הבנתי נכון? אם כן, תוכל להפנות אותי היכן רשום?

   כאן וכאן, וכאן.

   7) בOLT הם מבקשים רק qualifying dependent אחד עבור סטטוס HOH, האם בעייתי או שזה מה צריך לHOH?

   לא בעייתי, זה רק בשביל להוכיח שאתה זכאי לסטטוס HOH, זה לא משנה אם יש לך ילד אחד מזכה או 20.
   את כל הילדים האמריקאיים בכל מקרה ממלאים בסעיף 6(c).

   8) בchild tax credit יכול להיות מצב שלא זכאים לזיכוי מס אבל כן להחזר מלא של 1000$ לילד? הכיצד?

   ייתכן מאוד (אך לא אם משתמשים ב-Foreign Employement Income Exemption).
   זיכוי מס (בניגוד להחזר מס) מוריד את המס המתחייב אבל לא מתחת ל-0. אז אם אתה חייב 0, אז לא "תקבל" את הזיכוי מס בשורה 52 (Child tax credit).
   ישנם מספר זיכויי מס שניתן לקבל אותם גם כהחזר ולא רק כזיכוי והם: זיכוי מס לילדים, זיכוי מס ללימודים, וה-EITC (שזה דומה למס הכנסה שלילי אצלנו ולא רלוונטי אם גרים בישראל).
   לכן כן תקבל את החזר המס בשורה 67 (Additional child tax credit. Attach Schedule 8812).

   9) החזר מס ילדים, איפה מעדכנים את החשבון לאן לשלוח את ההחזר? אם בשורות 76 אז כיצד רושמים את הפרטים של הבנק הישראלי סימול בנק/מספר סניף/מספר חשבון.

   לא ניתן לקבל את ההחזר לחשבון בנק שאינו אמריקאי. אם אין לך חשבון אמריקאי הם ישלחו לך צ'ק דולרי לכתובת שמילאתם בראשית הטופס.
   במצב זה על פי ההנחיות יש למלא קו שיכסה את התיבות בסעיפים 76b ו-76d.

   המון בהצלחה!!!

   אהבתי

   1. תודה על התשובה המהירה והשלמה. עוד כמה הבהרות בבקשה.
    (דבר טכני קטן,לא הצלחתי להגיב לציטוט כמו שאתה עושה-איך עושים זאת?)

    יש שתי עניינים הנוגעים להעברה שביצעתם.
    1) צריך לבדוק שבשנה מסוימת אשתך לא העביר אליך יותר מ-$147,000 שזה המגבלה השנתית שאזרח יכול להעביר לבן-זוגו ללא מס. היות ואשתך החזיקה בחצי מהחשבונות המשוטפים, יש לבדוק שחצי מהסכום הנ"ל לא עובר את הסף.
    2) להבנתי המירבית (ראה כאן להסבר נוסף), אם היו לכם PFIC בחשבונות משותפים, יש לבצע מכירה רעיונית על חצי מהם בשנת ההעברה אליך (החצי שהיה שייך לה). דבר זה כנראה יגרור תשלום מס. אם זהו המצב, היות ואני לא אוהב להגיד לאנשים שהם חייבים מס ל-IRS ללא שה-IRS ביקש זאת מהם, אני ממליץ לכם לקבל חוות דעת נוספת.

    שאלה:
    1. לצערי (שמחתי) אין לנו כ"כ הרבה כסף להעביר 🙂
    2. לא היינו צריכים מכירה רעיונית כי מכרנו הכל בשביל הדירה שקנינו (: אני צריך לראות איך הרו"ח שנעזרנו בו רשם את המכירה של הקרנות. האם חילק את הסכומים לחצי וגם איך התייחס לקרנות PFIC, במידה ואני מוצא שלא עשה זאת מספיק טוב, האם יש טעם לשלוח תיקון? אלו היו שנים של הגילוי מרצון. אם כן, איך עושים זאת?

    אין טופס שצריך למלא. יש לנהל רישום מדוקדק בצד, ובשנה שבה משתמשים בזיכוי מס עודף משנים קודמות יש לצרף נספח לטופס 1116 עם פירוט החישוב.

    תגובה:
    הרו"ח שעבדנו איתו השתמש בשנים של הזיכוי בשני סוגי טפסי עזר Foreign income reconciliation ו- 1116 credit carryback/forward שצירף אותם לדוחות המוגשים לכל סוג רגיל ו-AMT והכנסה כללית ופאסיבית.

    ממלאים טופס 1116 להכנסות פסיביות(וגם 1116 AMT להכנסות פסיביות). מנהלים רישום מדוקדק בצד.שים לב שיתכן שקרן השתלמות היא הכנסה רגילה (היות והיא מבוססת על הכנסה מהמעסיק), ויתכן שהיא חלקה רגילה וחלקה (הרווחים) פסיבית. תלוי בגישה לפיה אתה מדווח על קרן השתלמות.

    שאלה:
    בכל מקרה ממלאים, גם אם אין הכנסות? ממלאים את כל הפרטים מלבד ההכנסות(שאין)? בשורת 10 ממלאים את ההפרש מהזיכוי?

    שוב, הרבה תודה.

    אהבתי

    1. (דבר טכני קטן,לא הצלחתי להגיב לציטוט כמו שאתה עושה-איך עושים זאת?)

     זכות שמורה לאדמיניסרטור 🙂 מקווה להקים פורום בעתיד, שיאפשר זאת לכולם.

     א היינו צריכים מכירה רעיונית כי מכרנו הכל בשביל הדירה שקנינו (: אני צריך לראות איך הרו"ח שנעזרנו בו רשם את המכירה של הקרנות. האם חילק את הסכומים לחצי וגם איך התייחס לקרנות PFIC, במידה ואני מוצא שלא עשה זאת מספיק טוב, האם יש טעם לשלוח תיקון? אלו היו שנים של הגילוי מרצון. אם כן, איך עושים זאת?

     לדעתי יש טעם להגיש תיקון, מהסיבה הפשוטה שספציפית ל-PFIC לא מתחיל התיישנות עד שלא מגישים דוחות מס (כלומר הם יכולים לחזור אחרוה גם 20 שנה ולחייב אותך במס על ה-PFIC). לא יודע עד כמה סביר שיעשו את זה אבל מהניסיון שלי חישבתי שיוצא לי $150 מס וזה היה סכום כזה שאמרתי שעדיף לשלם אותו ולישון בשקט.
     ע"פ ההסבר כאן, פשוט מגישים תיקון (טופס 1040X) + מכתב הסבר. בנוסף אם יש חבות מס (+קנסות) יש לשלם אותו עד מועד הגשת התיקון.
     בעיקרון תיקון דוח ממלאים שוב את כל הדוח + נספחים עם הנתונים המתוקנים, ובנוסף מוסיפים טופס 1040X שהוא עושה השוואה בין הטופס הקודם לטופס הנוכחי.

     הרו"ח שעבדנו איתו השתמש בשנים של הזיכוי בשני סוגי טפסי עזר Foreign income reconciliation ו- 1116 credit carryback/forward שצירף אותם לדוחות המוגשים לכל סוג רגיל ו-AMT והכנסה כללית ופאסיבית.

     אלה כנראה טפסים פנימיים שלו (או שהתוכנה שלו מפיקה אותם).
     אני פשוט מתעד בגיליון גוגל ייעודי.
     בכל מקרה בשנה שתרצה לממש את הזיכויים העודפים תצטרך להגיש נספח מסודר עם פירוט לאילו שנים זה מתייחס ומה הסכומים.

     בכל מקרה ממלאים, גם אם אין הכנסות? ממלאים את כל הפרטים מלבד ההכנסות(שאין)? בשורת 10 ממלאים את ההפרש מהזיכוי?

     אני ממלא בכל מקרה בשביל הסדר הטוב. רו"ח שדיברתי איתו אמר שהוא לא ממלא (כנראה לא משתלם לו מבחינת זמן), ואז רק בשנה שצריך הוא עובר על החשבונות של הלקוח ומגיש את הנספח המפורט.

     אהבתי

     1. אז רוב הטפסים של OLT נראים כמו המילוי הידני שלי (:
      רגע לפני קו הסיום, כמה שאלות אחרונות.
      1. כתבת שלטופס 1116 יש לצרף נספח עם פירוט החישוב כאשר מגישים עם יתרת הזיכויים. האם יש נספח מובנה (משהו ברשת)?

      רשמת שאתה מתעד אתה זיכויים בגיליון גוגל ייעודי, יש משהו ברשת?
      OLT ממלאים גם את חלק 3 של טופס 6251, האם תקין או יגרום לבעיות ?
      OLT הוסיפו שתי הצהרות:
      אחת ל1116
      FORM 1116 -PART II COLUMN N Foreign taxes Paid or Accrued Statement WAGE
      שניה ל1116AMT
      FORM 1116 AMT – PART II COLUMN K Foreign taxes withheld for Dividends Statement
      FORM 1116 AMT – PART II COLUMN N Foreign taxes Paid or Accrued Statement WAGE
      לא היה לנו שום דבר עם דבידנדים, מדוע רשמו זאת? האם בעקבות מילוי scheduale B?
      אם אני מעוניין להוסיף הצהרה נוספת – לדוגמה על הגשה מאוחרת מכיוון שגרים מחוץ לארה"ב, האם אפשר לעשות זאת?
      רשמת שיתכן שקרן השתלמות היא הכנסה רגילה (היות והיא מבוססת על הכנסה מהמעסיק), ויתכן שהיא חלקה רגילה וחלקה (הרווחים) פסיבית. תלוי בגישה לפיה אתה מדווח על קרן השתלמות. במידה ומתייחסים אליה כהכנסה רגילה, כיצד מחשבים את הרווחים ואת ההפקדות של העובד?

      תודה רבה

      אהבתי

      1. 1) את הצריך נספח כזה רק במידה ואתה מנצל זיכוי עודף משנים קודמות. אתה צריך לפרט מאיזה שנה/שנים אתה מעביר לשנה הנוכחית וכמה, וכמה נשאר לך לנצל עבור אותם שנים. לא מכיר פורמט מובנה. את היכול להסתכל בעמוד 23 של חוברת 54 על הדוגמאות של ה-IRS.

       2) יש לי גיליון גוגל בחשבון שלי שאני פשוט רושם כמה לדוגמא:
       ראה דוגמא: https://docs.google.com/spreadsheets/d/188eGpXWzxzbBK5g0Ur2sr8DfC4tGzkUJ3-CFyM4QqRo/view

       3) כל מקום שאין מה למלא OLT ממלאים 0. לא אמור לגרום לבעיות. גם בשאר הטפסים הוא עושה את זה.

       4)תבדוק במילוי 1116 של הקטגוריה הפסיבית שלא מילאת בטעות בשדות של ה-AMT משהו בדיבידנדים.

       5) יש אפשרות להוסיף Preparer notes בתפריט MISCELLANEOUS .

       6) אני מניח שהתכוונת רווחים והפקדות של המעסיק (על הפקדות העובד דיווחת כבר בשנה שהפקדת אותם לקרן). רו"ח לרוב פשוט עושים 75% מהסכום.
       לא יצא לי לפדות קרן השתלמות, אבל בדוחות השנתיים רשום איזה חלק זה הפקדות עובד אילו הפקדות מעסיק ואילו רווחים. אני מאמין שאם תבקש מבית ההשקעות הם יוכלו לפרט לך את זה גם לגבי המשיכה.

       אהבתי

       1. מספר שאלות על טופס 1116
        1. רשמת בפוסט על זיכוי מס זר שבשורה 10 "….יש להזין מסים עודפים שלא נוצלו מהעשר השנים האחרונות בתנאי שחסר זיכוי מס לשנה הזאת. אם גם השנה יש עודף אין צורך להעביר מסים". השנה יש לנו עודף, אז בעקרון לא צריך למלא את שורה 10 באף טופס 1116?
        2. רשמת כאן למעלה שאתה בכל מקרה ממלא 1116 להכנסות פסיביות. בOLT הוא נותן למלא ללא הכנסות רק אם אני רושם את הזיכוי משנים עברו בשורה 10. אז פשוט למלא את הזיכוי (למרות שרשמת שעושים זאת רק אם יש צורך בזיכוי)? האם בגלל שבפועל רק רשמתי את הזיכוי הקיים אך ללא ניצול אז אין צורך בפירוט כל העברות הזיכויים מכל השנים? או שפשוט לוותר השנה על המילוי של הטופס הפסיבי?
        3. במידה ואני ממלא את שורה 10 הוא מבקש הסבר. מה לרשום לו? את הפירוט של הזיכויים כל השנים? אם כן, למלא בטבלה את כל הזיכויים משנים עברו?
        4. למרות ששורה 22 ב1116 גדולה בהכנסה גנרית הוא בOLT ממלאים את שורות 23-30 בהכנסות פסיביות(שם אין הכנסה) האם באג או שזה לא קריטי?
        5. לא מצליח להפטר מהערה זו בהצהרהבטופס 1116AMT
        FORM 1116 AMT – PART II COLUMN K Foreign taxes withheld for Dividends Statement מופיע לאחר שאני ממלא טופס 6251 וזה כשעדיין לא עשיתי 1116 לפסיבי.
        6. בהמשך לשאלה הקודמת OLT ממלאים לי את חלק 3 ב6251 נראה שיש קשר, מכיר זאת?

        מצטער אם השאלות מוגזמות בדקדקנות שלהם (: …..מנסה סוף סוף להגיש…….

        אהבתי

       2. 1) אם אתה לא מעביר זיכוי מס זר משנים קודמות, אז אין צורך למלא את שורה 10 (או לשים 0).

        2) לא זכור לי שרשמתי שאני בכל מקרה ממלא 1116 להכנסות פסיביות. בשנים האחרונות היו לי תמיד הכנסות פסיביות ולכן מילאתי.
        ייתכן ואתה מתכוון עבור מי שהחריג שכר מעבודה, ויש לו הכנסות פסיביות הנמוכות מהניכוי הסטנדרטי והפטורים האישיים. מכיוון והמס הוא 0 אז יש אנשים שפשוט מעדיפים לא למלא טופס 1116 בשביל להעביר את המסים העודפים ששולמו הלאה. כנראה שהתכוונתי למצב הזה שאז אני גם אעדיף למלא בשביל להעביר את המסים הפאסיביים קדימה.

        3) זה בדיוק הנספח שצריך למלא בשביל להסביר מאילו שנים אתה מעביר וכמה, וכמה עודף נשאר לך באותם שנים לאחר שהעברת. להערכתי אין שם מספיק תווים בשביל למלא בצורה מדויקת את המידע, ולכן אני מעריך שתצטרך להדפיס את הדוח לצרף נספח שערכת בוורד/אקסל ולשלוח בדואר.

        4) לא יודע אם זה באג ואם זה קריטי או לא. תפתח Ticket (צד ימין כמעט בכל מסך באתר) ותשאל אותם. כשפניתי אליהם בעבר הם ענו לי תוך 24 שעות ותיקנו את הבעיה תוך 72 שעות.

        5) תוסיף את הבעיה הזו ב-Ticket שתשלח אליהם.

        6) נראה לי שעניתי לך על זה. הם ממלאים שם דברים שהם לא אפסים? מלבד שורות שזה ערכים קבועים או ערכים משורות קודמות בטופס (כמו שורה 36, 43, 49).

        אין שום בעיה לדקדק אפילו עוד 🙂 בהצלחה

        תעדכן בבקשה מה ענו לך ב-Ticket

        אהבתי

       3. we made it……הגשנו. לשנה ראשון זה בהחלט היה מאתגר וכרוך בהרבה זמן מול בלוגים, טפסים, ואתרי אינטרנט. מקווה שהכל יעבור בשלום (עוד יומיים נכנס לאתר ונראה שהם קיבלו זאת). מתורגמן, רוצה לומר לך הרבה הרבה תודה על כל המאמץ, הזמן וההשקעה שלך, זה מדהים. שנפגש בשמחות.

        Liked by 1 person

 3. תודה על הכל….

  שאלה 1:
  השנה בגלל שיקולים איישים אני מעוניין לרשום את כתובת שלי בדוח 1040 בכתובת של המשפחה שלי בארה"ב ולא בארץ כמו בשנים הקודמות. האם יש בעיה בכך היות ואני מבקש פטור על מס בריאות כתוצאה מאי שהייה בארה"ב וגם מבקש זיכוי מס על הכנסות ששולם עליהם בארץ וגם עבור טיפול בילדים בארץ?
  האם בעקבות כך אני נחשב אזרח המדינה בה אני רושם את עצמי ומחויב בדוח למדינה בעקבות כך?

  שאלה 2:
  הוצאות טיפול בילדים- במידה ויהיה ביקורת אילו מסמכים לדעתך אצטרך לצרף מעבר לאישור של המטפל?

  אודה על פוסט בנושא התמודדות עם ביקורת של ה- IRS

  אהבתי

  1. שאלה 1:
   לא מצאתי משהו חד משמעי. על פניו נראה שהכתובת נועדה לקבלת תכתובת בלבד. נראה שאין בהכרח קשר, כי זה אמור להיות כתובת נוכחית, ולא כתובת במהלך שנת המס.
   אפשר לשאול מה המטרה של זה? אלא אם כן הייתה לי סיבה מאוד טובה, לא הייתי מתעסק עם זה אם זו לא כתובת המגורים שלך.

   שאלה 2:
   אני מניח (ללא ביסוס) שקבלה מתורגמת לאנגלית עם חותמת נוטריון בשגרירות.

   אני גם אודה על פוסט הנוגע להתמודדות, לשמחתי/לצערי לא יצא לי עדיין להיות מבוקר 🙂

   אם מישהו בקהל עבר את זה ורוצה לשתף כפוסט אורח, אשמח

   אהבתי

   1. לשאלתך מדוע אני רוצה להעביר כתובת לשם…
    אני מעונין לעבוד על הקרדיט שלי בארה"ב. אני משקיע שם ומעונין לקחת משכנתא אמריקאית. בהתיעצות עם גורם מקומי חשבתי להעביר את הכתובת לשם…

    אהבתי

 4. שלום ותודה על הבלוג!
  שאלה – אני ביקשתי הארכה עד אוקטובר ושילמתי את המיסים בינתיים ב direct pay של ה irs
  לא קיבלתי מספר confirmation על התשלום ועכשיו אין לי דרך לקבל אישור תשלום.
  כמובן שבארץ אני רוצה להראות למס הכנסה ששילמתי מיסים בארה״ב אבל הם רוצים אישור תשלום. ניסיתי בכל מיני דרכים ולא הצלחתי. אפילו התקשרתי אליהם.
  האם יש לך עצה איך בכל זאת אשיג את האישור?
  תודה

  אהבתי

   1. בעצם אמרו שאין להם דרך לעזור לי…. שאפשר לקבל את ה account transcript רק כשמגישים את ה 1040 ולא לפני. אז אני ב catch 22… למי מגישים קודם? בארץ או בחו״ל?

    אהבתי

    1. אני מגיש קודם בארץ מכיוון שישי להם זכות ראשונים על מיסוי על כמעט כל ההכנסות (מלבד הכנסות אמריקאיות).
     אך לפני זה אני ממלא את דוח המס האמריקאי ורואה אם יש לי חבות מס, אם כן אני כמובן מנצל אותו לזיכוי מס זר בישראל.

     אהבתי

  1. ציטוט מדף שאלות ותשובות שלהם:

   I lost my Direct Pay confirmation number, can I retrieve it?
   Unfortunately, the Direct Pay application cannot currently retrieve your confirmation number once you leave the application.

   ניסית להראות למס הכנסה ישראל את ההעברה הבנקאית או פירוט אשראי?

   ממה שאני מכיר מס הכנסה בדרך כלל מבקשים את דוח המס (1040) שלך כדי להוכיח תשלום מס. את יכולה למלא אותו ולהראות אותו למס הכנסה ישראל אפילו לפני שאת מגיש בארה"ב. רק תוודאי שהכל בדוק כדי שלא יהיו תיקונים בהמשך.

   אהבתי

 5. תודה יעקב על הכל
  אילו מסלולי גילוי מרצון קיימים לאלו שלא הגישו דוחות מס אמריקאים
  תודה

  אהבתי

  1. אני כתבתי על המסלול הפשוט כאן.
   המסלולים האחרים מיועדים לאנשים שיש להם חשש בפלילים ולכן ראוי שיתייעצו עם רואה חשבון שהוא גם עורך דין (לרואה חשבון אין חובת סודיות מול הרשויות).

   אהבתי

 6. מתורגמן יקר, שלום וברכה!
  ראשית, תודתי העמוקה על הבלוג המחכים והמושקע שעוזר ומפשט עניינים שעד היום כלל לא היו בתודעתי. הגעתי לכאן מאתר הסולידית ומאז עוקב בקביעות. מסיר בפניך את הכובע.
  אשמח לעזרה ולשמוע את דעתך בנוגע להתלבטות שיש לי.
  אני בשנות השלושים לחיי, נשוי + 4 ילדים מתחת לגיל 10. אני אזרח ארה"ב ואשתי לא. עד היום לא עשיתי כלום בנוגע לאזרחות שלי. למשמעות והחובה במילוי דוחות והגשתם התוודעתי כאן. עד היום הייתי בגישה של לא מעוניין לתת ולא לקבל. האזרחות לא ממש עניינה אותי. הייתי די משוכנע שכל עוד אני לא מתכנן לעבוד או לבקר בארה"ב, אני לא מעניין את רשויות המס. עכשיו אני מבין יותר טוב שזה לא ממש עובד ככה…
  בכל אופן, עכשיו שאני כבר מנסה להבין איך למלא ולהגיש דוחות, אני שוקל גם את עניין האזרחות לילדים בכדי להנות מהחזרי המס שמקבלים, כפי שהתייחסת אליהם בכמה פוסטים. ההתלבטות היא משיקולים כלכליים גרידא. כיוון שלצורך כך נשתמש בחוק הסבא, העניין כרוך בהוצאה גדולה (אגרות + ויזות + הטסת כל המשפחה לארה"ב = כ50 א"ש) אך אני רואה זאת בתור השקעה.
  לכן, הייתי שמח לשמוע את דעתך:
  1. האם אזרחות ארה"ב לילד כיום באופן כללי יכולה להועיל לילד או שהיא נטל?
  2. האם החזרי המס בסבירות כלשהי עתידים להיפסק בזמן הקרוב?
  3. כיוון שלא דיווחתי עד כה, ואעשה גילוי מרצון, האם כדאי לעשות בליווי משרד רואי חשבון?
  4. בקרוב תכנס לתוקפה התכנית החדשה של שר האוצר נטו משפחה – האם יהיו לה השפעות על הזכאות להחזרי המס?

  תודה מראש על כל העזרה!!

  אהבתי

  1. האם אזרחות ארה"ב לילד כיום באופן כללי יכולה להועיל לילד או שהיא נטל?

   התועלת היא בעיקר בפן של עוד אזרחות לילד, זה פותח בפניו הרבה אופציות שלא היה נחשף אליהם (למשל, להחליט שהוא קם בוקר אחד והולך לעבוד בארה"ב, לא צריך ויזות, לא צריך אישורים).
   יכול ללכת ללימודים שם, בלי ויזה ייעודית.
   מבחינה כלכלית, כרגע המצב שהאזרחות הוא נטל. דוחות המס עולים כסף או זמן. צריך לזכור להגיש אותם כל שנה. הבנקים התחילו להעביר מידע לגבי אמריקאיים ל-IRS.
   אם אתה מתכוון לתת את ה-$1,000 לילד, אז אולי זה יהיה פחות נטל בשבילו 🙂

   אני אישית רואה את היתרונות כעולים מעל החסרונות, אבל מצד שני "מילוי דוחות" זה השם האמצעי שלי, וכנראה הילדים שלי ידעו למלא את הדוחות בצורה עיוורת. אבל זה עדיין דורש ממני להיות במעקב מתמיד אחרי עדכונים בתחום.
   בנוסף, אני רואה את האזרחות כביטוח כנגד חוסר יציבות במזרח התיכון. You never know.

   האם החזרי המס בסבירות כלשהי עתידים להיפסק בזמן הקרוב?

   אין לי שום דרך לדעת את זה. דווקא שמעתי שטראמפ מתכוון להגדיל את הזיכוי ל-$1,500, אבל הם תמיד יכולים לקבוע איזה תקנה שתצמצם את הזכאות לאזרחים "זרים".
   כמו שב-2014 קבעו שמי שעושה החרגת שכר לא יכול לקבל החזר מס בגין ילדים.

   כיוון שלא דיווחתי עד כה, ואעשה גילוי מרצון, האם כדאי לעשות בליווי משרד רואי חשבון?

   לדעתי אם אתה לא מפחד להגיש לבד בשנה רגילה, אז אין הבדל לשנה של גילוי מרצון.
   כפי שהסברתי בפוסט הרלוונטי, הבדיקה של הדוחות הללו על ידי ה-IRS לא שונה מהבדיקה הרגילה שהם עושים לדוחות שמוגשים בזמן.

   בקרוב תכנס לתוקפה התכנית החדשה של שר האוצר נטו משפחה – האם יהיו לה השפעות על הזכאות להחזרי המס?

   בהחלט. היות ונתחיל לשלם פחות מסים בישראל, אז לחלק מהאנשים יהיה עדיף לעשות החרגת שכר במקום זיכוי מס זר, ואז הם לא יוכלו לקבל את החזר המס.
   עם זאת יש לבדוק פרטנית מכיוון ובהחלט ייתכן שניתן לעשות זיכוי מס זר ולקזז חלק מהמס ואת שאר המס באמצעות הזיכוי בגין הוצאות טיפול בילדים (אן רלוונטי), וכן באמצעות הזיכוי מס לילדים, ואת היתרה לקבל כהחזר מס. במצב זה נקבל כנראה פחות מ$1000 לילד לשנה.

   Liked by 1 person

   1. לפי החוק הקיים היום, ניתן לקבל אזרחות מלידה אם אתה:
    1) נולד בארה"ב ללא קשר לאזרחות ההורים שלך, כל עוד הם אינם שם בשליחות דיפלומטית
    2) נולד להורים אמריקאיים
    3) נולד להורה אמריקאי בתנאי שההורה גר בארה"ב לפחות 5 שנים מתוכם לפחות שנתיים מעל גיל 14

    חוק הסבא בא לענות על המצב השלישי כאשר להורה אין את תקופת השהות הנדרשת. במקרה זה ובמידה שההורה של הילד הינו אמריקאי (זהו תנאי מחייב), ניתן להשתמש בתקופת השהות של הסבא/סבתא (בתנאי שגם הם אמריקאיים).
    במצב זה לא ניתן לקבל את האזרחות בשגרירות במקום הלידה של הילד, אלא צריך קודם למלא את כל הטפסים ולצרף הוכחות לשהות, וההורה האמריקאי צריך לטוס איתו לארה"ב לאחר קבלת זימון לתאריך ספציפי (ניתן לדחות אותו אם יש צורך, אך אין הרבה אופציות להשפיע על התאריך הנ"ל), ולהגיע איתו לראיון באחת ממשרדי הפנים שם (פורמלי לחלוטין, לפי הטפסים הם כבר יודעים אם הוא זכאי לאזרחות או לא, ולא יזמינו אתכם אלא אם כן אתם עומדים בקריטריונים).
    התהליך גם כרוך בעמלה שכיום עומדת על $1,170 לילד.

    ראוי לציין שבמצב זה הילד לא נחשב אזרח מלידה אלא רק מאותו יום שהגיע לראיון במשרד הפנים האמריקאי. כלומר רק מהשנה בה הפך לאזרח ניתן לקבל עליו פטור אישי בדוח השנתי, לדרוש עבורו זיכוי בגיון הוצאות בטיפול שלו, וכן זיכוי/החזר מס בגין ילדים ואפילו החזר מס אם שילמתם לו על הלימודים.

    אני מתכנן לכתוב פוסט על התהליך שכן עברתי אותו עם הילד הראשון לפני כשנתיים, ומתכנן לעבור אותו שוב עם הילד השני לאחר שיוולד (ומתנצל מראש אם אהיה פחות זמין בתקופה הקרובה).
    אם אתם רוצים יש פוסט מעולה באנגלית על הנושא. תקראו גם את התגובות, יש שם הרבה שאלות מעולות ואפילו עורכת דין שמתמחה בנושא שעונה על השאלות.

    אהבתי

 7. תודה רבה,
  קראתי את הפוסטים שלך ונעזרתי בהם רבות השנה, בהכנת הדוחות לIRS.
  ברצוני לשאול: אם בחרתי בקופות גמל לחסכון לכל ילד (מביטוח לאומי), איך אני מדווחת עליהן?

  אהבתי

  1. אתה מוזמן לשאול כל שאלה כאן, לא משנה כמה היא נראית לך טריוויאלית, ואענה לך כמיטב יכולתי עד שתבין.
   אין לי בעיה אפילו שנעשה שאלות ותשובות על כל סעיף בטופס, עד למילוי מלא שלו.

   אהבתי

    1. הטופס הראשי נקרא 1040 ואתה יכול למצוא אותו כאן

     אם אתה צריך טפסים לשנים קודמות, אתה יכול לחפש כאן, פשוט לרשום את מספר הטופס שאתה מחפש ואז לבחור את השנה במתאימה מהרשימה שתצא.

     ממליץ לך לקרוא את סדרת המס מהתחלה כדי להבין יותר טוב אילו טפסים נוספים אתה צריך. בכל המינימום של המינימום של טפסים הוא 1040, ScheduleB, 8965.

     כל זה נכון רק לשנת המס 2016.

     אהבתי

 8. שלום למומחה – שאלה לגבי RSU:

  מכרתי השנה, אחרי שהחזקתי לאורך זמן, RSU שקיבלתי ממקום העבודה בישראל.
  המניות הן של חברה אמריקאית, ומוחזקות אצל ברוקר אמריקאי עם נאמן ישראלי.
  במכירה נוכה לי מס במקור של 25%, על ידי הנאמן, למס ההכנסה הישראלי, וכמובן מס הכנסה על הערך ביום ה- VEST.
  איך אני מבצע זיכוי מס זר על מס רווחי הון ששילמתי במקור בישראל ולא מגיע למצב של כפל מס? טופס 1116 מאפשר זיכוי רק של רווח ממניות זרות, לא?
  אותה שאלה רלוונטית גם לדיבידנדים.

  תודה רבה מראש על העזרה

  אהבתי

  1. שלום,
   רצוי לציין שאני לא מומחה 🙂
   אני לא רואה שום הבדל בין רווחי ההון מ-RSU לרווחי הון רגילים.

   אם כבר, להיפך, זיכוי מס זר ניתן לקחת רק על הכנסות שאינם משטח ארה"ב.
   מיקום רווחי הון מוגדר כמקום התושבות שלך, ללא קשר למיקום החברה. לכן כל עוד אתה תושב ישראל, רווחי ההון נחשבים הכנסה "זרה" ותוכל לקבל עליהם זיכוי מס זר.

   בפועל החישוב שנעשה לגבי זיכוי מס זר, הוא שלא ניתן לקבל בשנה מסוימת יותר מ- [הכנסה זרה] לחלק ל-[הכנסה כוללת] כפול [המס המחושב בארה"ב].
   דוגמא: נגיד ההכנסה הכוללת שלך $100,000 ומתוכם יש לך דיבידנדים מארה"ב על סך $20,000, וחבות המס שלך בארה"ב לפני זיכוי מס זר הוא $10,000. לא תוכל לקחת זיכוי מס זר על יותר מ-$8,000 (ללא קשר לכמה מס שילמת בפועל לישראל). את היתרה תוכל להעביר לשנים הבאות, אבל גם בשנים הבאות תהיה כפוף לאותה מגבלה.

   לגבי דיבידנדים, בהנחה שהם מארה"ב, הם נחשבים הכנסה אמריקאית ולכן הם יקטינו את הזיכוי, בהנחה והם מישראל, הם לא ישפיעו על הזיכוי, מלבד ההשפעה שיש בלאו הכי בשורה 18 של טופס 1116 על דיבידנדים מועדפים זרים.
   ראה את הפוסט הזה להסבר על התאמות להכנסה זרה. תשתה הרבה קפה לפני שאתה קורא 🙂

   אהבתי

 9. שתיתי הרבה קפה אבל אני לא בטוח שהוא היה מספיק חזק…

  אני רוצה לוודא שהבנתי נכון –
  מניה אמריקאית המחלקת דיבידנד:
  * רווח הון נחשב רווח זר,לפי מקום התושבות, ואפשר להתקזז על מס שנוכה במקור ע"י מס הכנסה הישראלי.
  * הדיבידנד נחשב אמריקאי ולכן, על אף ש-25% נוכו במקור לרשויות בישראל נדרש לשלם מס בנוסף ל- irs.

  (אם כך, לפי הפוסט הראשון שלך אצל הסולידית, צריך לא להשקיע במניות מחוץ לארה"ב בגלל pfic, אבל להימנע ממניות המחלקות דיבידנד בגלל כפל מס?)

  תודה רבה

  אהבתי

  1. הדיבידנד נחשב אמריקאי ולכן, על אף ש-25% נוכו במקור לרשויות בישראל נדרש לשלם מס בנוסף ל- irs.

   לא בדיוק, ישנו חישוב שמקזז את כמות המס שניתן לקחת כזיכוי מס זר – כפי שהדגמתי כאן

   בפועל, אל תשכח שמסים שאתה משלם לארה"ב אתה יכול לקחת כזיכוי מס זר בדוח השנתי בישראל. על דיבידנדים לא אמור לצאת לך יותר מ-25% בכל מקרה.

   אם כך, לפי הפוסט הראשון שלך אצל הסולידית, צריך לא להשקיע במניות מחוץ לארה"ב בגלל pfic, אבל להימנע ממניות המחלקות דיבידנד בגלל כפל מס?

   אין בעיה עם מניות פרטניות מחוץ לארה"ב, אלא רק עם קרנות נאמנות (ודומותיה).
   בנוגע להימנע ממניות מחלקות, אתה צריך לזכור שבסופו של דבר המטרה שלך היא לא למזער את המס שאתה משלם אלא למקסם את הכסף שנשאר אצלך בכיס. אני אישית הייתי מעדיף שמניות לא יחלקו דיבידנדים בכלל, היות וזה מתקזז מערך המניה וסתם יוצר אירוע מס.
   אם אתה דוגל בגישה הפסיבית, בתור אמריקאי תוכל להשקיע רק בקרנות אמריקאיות, והם תמיד מחלקות את הדיבידנדים. החוק לא מאפשר להם לצבור את הדיבידנים למחיר הקרן.

   אהבתי

 10. מצאתי את ההסבר בחלק 10b של זיכוי מס זר שורה 5. (עוד הרבה קפה 😜).

  תודה וסליחה על הפספוס – לא אעלב אם תמחק את השאלות האחרונות כדי להוריד עומס מהשרשור.

  אהבתי

 11. שלום ותודה
  מנסה למלא בOLT אחרי שנכשלתי בשליחה בFREE FILE בגלל ההכנסות בארץ זרה
  איך אני מדווחת הכנסות, בהנחה שאני לא רוצה להחריג ב2555 אלה לקבל החזרים על ילדים. (אני עילגת בשעה הזאת)
  האפשרות היחידה שהם מציעים היא W-2, שאין לי כמובן
  תודה

  אהבתי

 12. אה. חשבתי שCOMPENSATION מתייחס להוצאות שאינם מעבודה. (פנסיות ופיצויים). תודה!!
  אני מסתבכת שם כהוגן, מנסה עדיין להתמודד עם ההדרכות שלך
  (שלחתי תמיד FREEFILEFILABLE. כל כך הרבה יותר פשוט)

  Liked by 1 person

  1. שוב אני, תודה!
   לפי טבלת המס אני לא חייבת במס לאמריקאים. יש לי מעט עודף. כך גם לפי OLT, לא כל המס ששילמתי בארץ נוצל. מצד שני, לפי התוכנה אני חייבת במס לאמריקאים.
   יש מצב שבו אני חייבת במס לארה"ב מצד אחד אבל מצד שני לא מנוצל כל המס ששילמתי בארץ? עשיתי משהו לא נכון?
   מעתיקה את הרמז היחיד שקיבלתי מOLT:
   Excess tax over the total of other credits allowable before Child Tax Credit. $2097

   אהבתי

   1. פתחתי טיקט והם הכירו לי את האופציה לראות את הנתונים על הטופס עצמו. הקלה!
    מצאתי שבשורה 20 בטופס 1116 יש סכום אחר מאשר בשורה 44 ב1040.
    שילמתי מיסים בארץ הקודש ערך של 8464 דולרים
    אני חייבת לדוד סם 7926 דולרים
    והם "זיכו" אותי על 5829 דולרים
    את השאר קיזזו לי מההחזר של הילדים
    שאלתי אותם ספציפית עכשיו על הפער בין השורות, אעדכן לכשיהיה. יש לך השערה איך יכול להיווצר הפער?

    אהבתי

    1. יש אפשרות ב-OLT לראות את ה"טופס" באופן רציף? אני תמיד הייתי מגיע לחלק האחרון, אומר להם שאני רוצה להגיש ידנית ואז מקבל את האפשרות להדפיס וכד' – מאוד טרחני…

     אהבתי

     1. אני תמיד רואה כפתור View Forms בשורה העליונה, לא משנה באיזה שלב אני במילוי. כמובן שבהתחלה זה מוביל לרשימה ריקה, אך ככל שאני ממלא גם הרשימה שם של הטפסים מתמלאת.

      אהבתי

    2. בהחלט. זיכוי מס זר ניתן רק עבור החלק היחסי של מסים שנוגעים להכנסות זרות.

     ייתכן ו-25% מההכנסות שלך הם ממקורות אמריקאיים (דיבדנדים, ריבית, נדלן בארה"ב)? אם לא, צריך לראות שהזנת נכון את הנתונים ל-1116.

     אהבתי

 13. כלההכנסות שלי ישראליות. חלק מהם היו מדמי לידה וקרן השתלמות
  זה משנה?
  (ב1116 בשורה 20 כתוב להעתיק את שורה 44 מ1040. הם לא העתיקו. כתבו מס אחר)

  אהבתי

  1. זה לא אמור לשנות (גם המס בשורה 44 מחושב בהתבסס על ההכנסות הללו).
   בטופס 1116 של AMT זה בוודאות מספר אחר, במקום שורה 44 מ-1040, רושמים שם את שורה 31 של טופס 6251. להסבר נוסף ראי כאן.
   אם זה ב-1116 הרגיל אז אין לי מה להמליץ לך מלבד לחכות לתשובה שלהם.

   אהבתי

    1. מסתבר שזה קשור לAMT
     קראתי שוב את הפוסט שלך בנושא
     האם יתכן שעל הסכום שמעל 83800 (מדווחים כזוג), אני אשלם 26% מס למרות העודפים שנותרו לי מהתשלום בישראל?

     אהבתי

     1. אמנם החישוב הוא 26% מעל הסף שציינת (ויש גם מדרגה נוספת של 28% אבל לבעלי הכנסות מאוד גבוהות), אבל ה-AMT נכנס לתוקף רק אם הוא עוקף את המס הרגיל.
      תסתכלי על שורות 31-35 בטופס 6251 ותראי שאת מחשבת את ההפרש מעל המס הרגיל.

      אהבתי

       1. עדכון:
        שלחתי סופסוף. (טעיתי באחד הנתונים ב1116 AMT). מסקנות:
        1. בנוגע לOLT- יעילות חלקית בפתרון בעיות. לא יצביעו על השורה הבעייתית ולא יחפשו טעות אלה יפנו להסברים של הIRS. מצד שני- הי! זה היה בחינם! לא דרשו פני. אז מה אני רוצה מהם?
        2. חשוב ומעניין- בעניין טפסי 1098T: ב OLT יש אפשרות לבחור – אין לי טופס 1098T. בחרתי וקיבלתי "הנחה" של 4000 דולר בהכנסות שלי. האם יתכן שהם פועלים בניגוד להוראות?

        נעזרתי בך המון! תודה רבה! (ואפשר כבר לאחל מזל טוב? מקווה שבבריאות ובנחת)

        אהבתי

        1. צריך להבין שהם חברת תוכנה, ולא יועצי מס. ה-IRS בדק ואישר שבהינתן נתונים נכונים הם יפיקו תוצאה נכונה, אבל האחריות להכנסת נתונים נכונים הוא של הנישום.

        2. ישנם קבוצה של אנשים הפטורים מקבלת 1098-T (בעיקר סטודנטים בארה"ב שהם על ויזה ולא אזרחים) אך מוסדות זרים אינם עונים על הקריטריונים לפטור שכזה.

        3. אז הם לא פועלים בניגוד להוראות, אלא מאפשרים את האופציה למי שזה רלוונטי עבורו.
         ממליץ לך לתקן את הדוח.

         תודה על האיחולים!!! אעדכן כשיהיה לי עוד Personal Exemption ואני כבר חייב את הפוסט לגבי הוצאת אזרחות לפי "כלל הסבא".

        אהבתי

 14. רציתי לברר איך אני יכול לדעת האם אני חייב לדווח על מיסים או לא.
  וכן איך אני אדע אם יש עוד טפסים שאני צריך למלא לפני שאני שולח

  אהבתי

  1. Filing Requirements
   If you are a U.S. citizen or resident alien, the rules for filing income, estate, and gift tax returns and for paying estimated tax are generally the same whether you are in the United States or abroad.
   Your income, filing status, and age generally determine whether you must file an income tax return. Generally, you must file a return for 2016 if your gross income from worldwide sources is

   Filing Status* Amount
   Single …………………….  $10,350
   65 or older ………………. $11,900
   Head of household …………… $13,350
   65 or older ………………. $14,900
   Qualifying widow(er) …………. $16,650
   65 or older ………………. $17,900
   Married filing jointly ………….. $20,700
   Not living with spouse at end of
   year …………………… $ 4,050
   One spouse 65 or older ……… $21,950
   Both spouses 65 or older ……. $23,200
   Married filing separately ……….. $ 4,050

   מתוך פרסום 54 של ה-IRS, מדריך המס לשנת 2016 לאזרחי ארה"ב השוהים מחוץ לארה"ב:
   https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p54.pdf

   Liked by 1 person

    1. יש לך את הפוסט של המתורגמן הפיננסי אם כן. במאמר מוסגר אומר שאם אתה מתקשה כ"כ באנגלית בהחלט לא הייתי מגיש מיסים באופן עצמאי.

     אהבתי

  2. אתה יכול לבדוק את חבות ההגשה לפי הפוסט הזה: https://fintranslator.com/2017/01/03/2016-standard-deduction-personal-exemption/

   בתור ישראלי הדוח השנתי הכי בסיסי (אם המשכורת הכנסתך היחידה) יכלול 4 טפסים: 1040, Schedule B
   2555 או 2555EZ
   8965

   אם תפרט לגבי שאר הכנסותיך אוכל להגיד לך אילו עוד טפסים למלא ולהכווין לפוסטים רלוונטיים (במידה וכתבתי אותם)

   בנוסף במידה וסך חשבונותיך הזרים עברו סכום של $10,000 אתה חייב להגיש דיווח על חשבונות בטופס שנקרא FBAR. כתבתי על אופן ההגשה כאן:
   https://fintranslator.com/2017/03/15/fbar-filing-for-2016-tax-year/

   אהבתי

 15. שלום, ותודה על הבלוג.
  אני פנסיונר, שמקבל פנסיה תקציבית ממשרד החינוך, אין לי כ"כ הרבה מס, כך שעם טופס 1116, אני עדיין חייב במס גבוה.
  אני מקבל טופס 106 עם התקציב.
  האם ניתן להחריג את הפנסיה עם טופס 2555? בסך הכל זה כסף שניתן לי על עבודתי במשך שנים רבות.

  אהבתי

 16. האם יש לדווח ב-FBAR על כספים בקרן השתלמות/קרן פנסיה/קופת גמל?
  קראתי/הבנתי שמוסדות אלו פטורים מדיווח לפי חוק הפטקא.

  אהבתי

  1. ה-FBAR קיים משנות ה-70 בערך. FATCA מ-2011 אם אני לא טועה.

   לא יודע איך קיבלו את ההחלטות לגבי מה בתי ההשקעות צריכות לדווח במסגרת FATCA, אבל עד כמה שאני מכיר מדווחים על כלל החשבונות במסגרת ה-FBAR.

   אהבתי

 17. שלום, מילאתי את כל הטפסים ידנית ואני רוצה לשלוח אותם בדואר.
  רק כדי לוודא, מחיפוש באינטרנט הגעתי לעמוד הזה :
  https://www.irs.gov/uac/international-where-to-file-form-1040-1040a-and-1040ez-addresses-for-taxpayers-and-tax-professionals

  ואני מבין שאם אין לי תשלום מס, אז אני אמור לשלוח לכתובת הבאה :

  Department of the Treasury
  Internal Revenue Service
  Austin, TX 73301-0215
  USA

  זה נכון ?

  כמו כן, איך אני מקבל חיווי שהכל בסדר. וש :
  1. הם קיבלו את המכתב
  2. הטפסים שלי עברו בהצלחה

  זה שני מכתבים שונים שהם שולחים לכתובת המגורים שלי ? אותו מכתב ? תוך כמה זמן אני אמור לצפות לזה.

  רב תודות על הבלוג.

  אהבתי

  1. שלום וברוך הבא

   הכתובת נכונה למקרה שלא מצרפים תשלום.

   ה-IRS לא שולח מכתבי אישור. הוא יפנה אליך אם:
   1) עשית טעות בדוח (למשל טעות חישוב, או שמילאת סטטוס שאתה לא זכאי לו)
   2) עלית בגורל והוא מתכוון לעשות לך ביקורת (סעיף 1 יכול לגרום ל-2)

   כדי לוודא שהדוח הגיע אני ממליץ:
   1) לשלוח בדואר רשום, ולבדוק אם הגיע באתר USPS (עם אותו מספר עקיבה שניפקו לך בדואר), אתה יכול לסדר ש-USPS ישלחו לך מייל על כל שינוי בסטטוס המשלוח (רק אחרי שהחבילה הגיעה לארה"ב)
   2) כחודש לאחר הגעת הדוח אליהם, להתקשר ל- 1-267-941-1000+ ולשאול אותם. ממליץ להתקשר בדיוק ב-13:00 כי שם זה בדיוק 6:00 ובדיוק נפתחים הקווים, כך שלא תהיה המתנה ארוכה.
   3) לאחר שיגידו לך שהתקבל, כדי שיהיה לך אישור רשמי של קבלת הדוח, תבקש סיכום של הדוח שלך (Transcript) בלינק הזה.
   צריך למלא שם מס' SSN, תאריך לידה, כתובת שרשמת על הדוח. כתוב שזה מגיע תוך 5-10 ימים אך תחכה בסבלנות (יקח חודש-חודשיים).

   בהצלחה 🙂

   אהבתי

 18. שלום שלום! שאלה קצת מביכה. לבושתי, טרם סיימתי (או אפילו התחלתי בדיווחי המס).
  כנראה בעוד מספר שבועות אני צריך לטוס לארה"ב בענייני עבודה. לא הייתי שם כבר 17 שנה.
  האם יש סיכוי שאעצר בכניסיתי לארה"ב באשמת חוסר דיווח? האם אני צפוי להיתקל בבעיות?
  תודה שוב על הבלוג הנהדר!!

  אהבתי

  1. דבר ראשון אין לך מה להתבייש בו. מס זה שוד, ואני לא חושב שיש חובה מוסרית בדיווחים האלו, אלא שיש סיכון בחוסר דיווח ולכן כדאי למזער אותו.

   הדבר היחיד ששמעתי כסנקציה, זה שהקונסוליה לא תסכים לחדש לך את הדרכון אם חבות המס שלך היא $50,000 ומעלה וה-IRS התחיל בפעולות גבייה.
   אני מניח (ומקווה) שזה לא המצב אצלך 🙂 אם כן, הייתי פונה לאיש מקצוע בעל נסיון בתחום הספציפי הזה.

   האמת שיש מצב שזה יכול לקרות לישראלי, וזה אם הוא עצמאי ואינו משלם את ה-Self Employment Tax ל-Social Security. היות ואין אמנה סוציאלית בין ישראל לארה"ב אז צריך לשלם ביטוח לאומי גם כאן וגם שם (שכירים אינם צריכים).

   שים לב, שלרוב הישראלים אין חבות מס והדיווח רק נועד כדי להוכיח שאין חבות מס וכדי לנצל את החרגת השכר (ההחרגה היא לא אוטומטית, אלא רק אם ביקשת במפורש בדוח השנתי).

   אהבתי

   1. תודה על התשובה המהירה! כמובן, הבושה נובעת מזה שאתה טורח כבר זמן רב לפשט כ"כ את תהליך הדיווח, ואני טרם עשיתי דבר בנידון…
    לעצם העניין. אני שכיר, וכפי שכתבת אני די משוכנע שאין לי חבות מס, אלא רק חובת דיווחים על שנים אחורה וגילוי מרצון כפי שפרטת בעבר בבלוג. תכננתי השבוע ללכת לקונסוליה לחידוש הדרכון. מקווה שאכן לא יעשו לי בעיות.
    רציתי רק לברר האם מכירים כאן בבלוג מקרים בהם אזרחים שלא דיווחו, והגיעו לארה"ב, האם עוכבו או שעשו להם בעיות כלשהן.
    תודה!

    אהבתי

 19. שלום המתורגמן,
  אני מתכוון לקחת על עצמי ללמוד את התהליך ולבצע את הדיווח בכל שנה בעצמי.
  הודות לבלוג שלך יש בי אמונה שזה אפשרי אז באמת שאפו ענק ותודה רבה.

  אנחנו מתכוונים להתחיל לדווח על הכנסות ומילוי FBAR מ- 2016 והלאה (לא לפני עקב הכנסה נמוכה מהרף).
  להלן הנתונים:
  אנו זוג נשוי בני 30 כאשר אשתי עולה חדשה מארה"ב (שנת עליה 2011) ואני ישראלי.
  על מנת לפשט את העניין אנו מעוניינים לדווח כזוג נשוי בנפרד MFS (רק אשתי בלבד).

  רכשנו דירה במסגרת התכנית מחיר למשתכן בינואר 2017 כאשר שנינו רשומים על החוזה (מחיר חוזה 800k שקל).
  זוהי דירה יחידה על שמנו כאשר אנו מתכוונים בגמר הבנייה להשכיר את הדירה לדיירים (בכ-3000 ש"ח) ובמקביל לשכור במקום אחר (במחיר גבוה יותר).
  בהמשך (לאחר 5 שנים עקב ההגבלה של מחיר למשתכן) אנו מעוניינים לבצע מכירה של הדירה (נניח ששווי הדירה יעלה מיליון ש"ח) ולקנות דירה אחרת יקרה יותר ובמקום אחר ולגור שם (בכל מקרה בכל נקודת זמן יהיה לנו דירה יחידה)
  אני מודע לכך שנצטרך לדווח על שכירות כהכנסה.
  מה לגבי מס בעת מכירת הדירה? האם העובדה שאנו לא נגור שם תשפיע על גובה הזיכוי?
  האם לדעתך הסרה שלה מהחוזה יכול להיות פתרון (לא בטוח שזה אפשרי דרך מחיר למשתכן) או שזה מהווה אירוע מס שצריך לדווח?

  שאלה לגבי דיווח הכנסות.
  הנתונים:
  כששכירה: מרוויחה כ-7000 ש"ח בחודש (84k בשנה) ואינה זכאית לקרן השתלמות דרך העבודה.
  כעצמאית: משתנה משנה לשנה אך לאחר הוצאות לא יותר 5000$ שנתי (אני מודע על כפל תשלום ביטוח הלאומי).

  האם בנתונים אלו לדעתך שווה לפתוח קרן השתלמות כעצמאית או שפשוט לוותר על התענוג ולהשקיע למשל את הכסף בקופת גמל להשקעה על שמי בלבד ולהיות ממוסה במערכת הישראלית בלבד (כאמור אני לא אזרח אמריקאי) .

  שאלה נוספת:
  גיליתי שיש לאשתי חשבון השקעה שההורים שלה הפקידו 1000 דולר מאז לידתה (28 שנים) וכרגע קיים שם 14000 דולר.
  החשבון הינו מסוג (Growth and Income Fund(VGRIX שלדעתי זה קרן נאמנות.
  https://am.jpmorgan.com/us/en/asset-management/gim/adv/products/d/jpmorgan-growth-and-income-fund-a-4812a1456##FeesandMinimums
  האם צריך לדווח על חשבון זה למרות שהוא מושקע בארצות הברית?
  האם לדעתך זה יכול להיות אפיק שיכול להיות יותר משתלם מקרן השתלמות/פנסיה מישראל ושווה להפקיד אליו באופן שוטף?

  שאלה אחרונה בקשר לקרן הפנסיה:
  קיימת לאשתי קרן פנסיה ברירת מחדל של מיטב דש (כסטטוס שכירה).
  האם לדעתך יש צורך לטפל גם בקרן הפנסיה מבחינת אפיקי השקעה? אם כן אז איך בדיוק?
  (לפי הלינק מטה אני רואה שאין צורך לגעת… מה לדעתך? )
  http://www.tax4us.co.il/%D7%A7%D7%A8%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%A4%D7%A0%D7%A1%D7%99%D7%94-pfic/

  *נ.ב: שיחקתי במחשבון שלך ולא ראיתי שניתן להכניס מכירת דירה.

  ושוב המון תודה.

  אהבתי

  1. שלום וברוך הבא לבלוג

   אנחנו מתכוונים להתחיל לדווח על הכנסות ומילוי FBAR מ- 2016 והלאה (לא לפני עקב הכנסה נמוכה מהרף).

   לגבי ה-FBAR, תנאי ההגשה הם שונים ותלויים בסכום המצטבר בחשבונות הזרים באותה שנה.

   מה לגבי מס בעת מכירת הדירה? האם העובדה שאנו לא נגור שם תשפיע על גובה הזיכוי?

   לפי החוק האמריקאי, הרווח ממכירת דירה, היא רווח הון לכל דבר. כלומר צריך לדווח אותו בטופס 8949 ו-ScheduleD.
   בגלל שאתם שותפים בבעלות על הבית, אשתך צריכה לדווח רק על חצי מהרווח.
   עם זאת, במידה וגרים בבית 2 מתוך ה-5 השנים שקדמו למכירה יש פטור על סך $250,000 ליחיד (או $500,000 לזוג). הפטור הוא על רווח לא על סכום המכירה. כלומר גם אם תמכרו ב-2 מיליון, וזה יהיה רווח של 1.2 מיליון, אז חצי מזה זה רווח של 600 אלף ובתלות בשערי הדולר ביום הקנייה וביום המכירה, זה כנראה יצא פחות מ-250K.

   במקרה שלכם כנראה ואשתך תצטרך לדווח על הרווח משום שאתם לא גרים שם. בגלל שאתם גם משכירים את הדירה, אני ממליץ לפנות לאיש מקצוע בעל נסיון שיוכל להסביר לכם את הניואנסים בדירה להשקעה בהיבטי מיסוי אמריקאי.
   מהמעט שאני יודע, זה שצריך לדווח על ההכנסות משכירות אך גם יש הוצאות מותרות (בינהם פחת על הדירה), אך כשמוכרים, צריך להוסיף את פחת שקוזז למחיר המכירה ולכן יכול לצאת יותר רווח מהפעולה החשבונית הפשוטה של מחיר מכירה פחות מחיר קנייה.

   האם לדעתך הסרה שלה מהחוזה יכול להיות פתרון (לא בטוח שזה אפשרי דרך מחיר למשתכן) או שזה מהווה אירוע מס שצריך לדווח?

   בהחלט, אשתך יכולה לתת לך מתנות בכל שנת מס עד לסך של $147,000 (נכון ל-2017), ללא השלכות מס.

   האם בנתונים אלו לדעתך שווה לפתוח קרן השתלמות כעצמאית או שפשוט לוותר על התענוג ולהשקיע למשל את הכסף בקופת גמל להשקעה על שמי בלבד ולהיות ממוסה במערכת הישראלית בלבד (כאמור אני לא אזרח אמריקאי) .

   זו שאלה טריקית, קרנות השתלמות לעצמאיים, עד כמה שאני מכיר ממוסים כחשבונות השקעה לכל דבר (ולכן גם יש בהם סיכון PFIC). לדעתי הסיכון עולה על הסיכוי.
   ללא קשר למיסים, אני לא רואה יותר מדי ערך בפטור ממס רווחי הון בקרן השתלמות, משום שדמי הניהול עלולים לאכול את הטבת המס, כלומר תשלמו יותר בדמי ניהול מאשר שתחסכו במיסים (הדבר הזה תקף גם לקופת גמל להשקעה – אני בכלל נמנע מחשבונות שהם לא פטורים ממס ויש להם דמי ניהול).

   האם צריך לדווח על חשבון זה למרות שהוא מושקע בארצות הברית?

   בהחלט, אשתך צריכה לדווח על כל הכנסה שהיא מפיקה מכל חשבון שברשותה. הברוקר אמור לספק לה טופס 1099-DIV ו-1099-INT ו-1099-B (לא בהכרח את כולם, תלוי בסוגי ההכנסה שהפיקה) עבור כל שנת מס בה קיבלה הכנסות מהחשבון.
   את הערכים מטפסי 1099 יש להעתיק לדוח השנתי.

   צריך גם לציין שאשתך מחויבת בדיווח ההכנסות הללו בדוח השנתי שלה לישראל, וכן בתשלום של 25% מס (או השלמה ל-25% במידה והיא חייבת עליהם מס לארה"ב).

   האם לדעתך זה יכול להיות אפיק שיכול להיות יותר משתלם מקרן השתלמות/פנסיה מישראל ושווה להפקיד אליו באופן שוטף?

   מבלי להתייחס למסים, נכנסתי ללינק ונחרדתי קשות מדמי הניהול בקרן הנ"ל (1.13%).
   מצד שני הקרן הזאת עקפה את מדד ה-SP500 ב-30 השנים האחרונות אך בממוצע רק ב-0.4% לשנה. לכן בעצם הקרן הזו הפסידה למדד המניות הרחב.
   לדעתי, שווה להפקיד לחשבון זר, אבל צריך לדעת מה עושים במיוחד עם חבות המס גם לארה"ב וגם לישראל. (בהנחה ולא יצא לכם שום חבות מס לארה"ב תצטרכו לשלם 25% לישראל על הרווחים מהחשבון הזר).

   קיימת לאשתי קרן פנסיה ברירת מחדל של מיטב דש (כסטטוס שכירה).
   האם לדעתך יש צורך לטפל גם בקרן הפנסיה מבחינת אפיקי השקעה? אם כן אז איך בדיוק?

   אני גם מסכים עם המאמר המצוטט שאין צורך לדווח על הכנסות מקרן הפנסיה כ-PFIC, ומבחינתי אני מתכוון לדווח על הכנסות מהפנסיה רק כשאמשוך כקצבה.
   לכן, אין צורך להתאים את אפיק ההשקעה רק בגלל זה.
   עם זאת, בגיל שלכם ועם אופק ההשקעה שלכם, היית מחפש אפיק השקעה בקרן הפנסיה שמשקיע באחוז מנייתי גבוה. כמה גבוה? זה כבר תלוי בכם. אני אישית היית הולך על המסלול המנייתי, לדעתי מסלול תלוי-גיל הוא קונסרבטיבי מדי ולא יספק לכם את הצמיחה שאתם צריכים בשביל שיהיה לכם כמה שיותר לעת זקנה. כמובן שבגישה זו ככל שמתקדמים עם הגיל, צריך להיות עם יד על הדופק, בעוד שבמסלול תלוי-גיל הם מתאימים את אחוז המניות בגיל 50, ואז שוב בגיל 60.

   *נ.ב: שיחקתי במחשבון שלך ולא ראיתי שניתן להכניס מכירת דירה.

   כפי שכתבתי רווח ממכירת דירה הוא רווח הון לכל דבר, אמרתם שתמכרו את הדירה בעבור 5 שנים ולכן זה יהיה רווח הון ארוך טווח (מעל לשנה). אל תשכח לחלק ב-2 (או לא לחלק בכלל אם אתם מתכוונים להעביר את הדירה על שמך).

   ושוב המון תודה.

   בשמחה 🙂 אני בטוח שיהיו שאלות המשך, ואשמח לענות גם עליהם.

   אהבתי

   1. תודה רבה על המענה זה לא מובן מאליו ההשקעה בתשובות שלך.. ממש תודה!

    כמו כן יש לי מספר שאלות בהמשך לתשובתך..
    אתה רשמת: "בהחלט, אשתך יכולה לתת לך מתנות בכל שנת מס עד לסך של $147,000 (נכון ל-2017), ללא השלכות מס"

    האם תוכל לחדד את התהליך על אופן הדיווח ואם בכלל צריך לדווח על נתינת המתנה (לא מדובר במזומן אלא בהעברת זכויות הדירה של החלק שלה אלי) ?
    כמו כן אני מזכיר כי אני ישראלי והיא מגישה בסטטוס נפרד.
    האם בכלל צריך לדווח על העברת בעלות דירה כמתנה לבן זוג? אם כן איזה טפסים?
    נניח שגובה המקסימלי למתנה בשנת מכירה הדירה הנו עד $147,000, האם ניתן לקבל לבצע העברת בעלות של החלק שלה כ"מתנה" ולאחר אני אבצע את מכירת הדירה ולכאורה אנחנו מוגנים עד רווח של $147,000 עבור המכירה?
    באותו עניין האם אנו פטורים ממילוי טופס 8949 ו-ScheduleD בכל רגע נתון מכיוון שאני אמכור ולא היא?

    אתה רשמת: "צריך גם לציין שאשתך מחויבת בדיווח ההכנסות הללו בדוח השנתי שלה לישראל, וכן בתשלום של 25% מס (או השלמה ל-25% במידה והיא חייבת עליהם מס לארה"ב)."

    אשתי עלתה לפני כ- 6 שנים ולפי הבנתי עולה חדש בעל פטור למשך 10 שנים על הכנסות פירותיות (מפעילות מחוץ לישראל גם בתקופת הפטור) ורווחי הון שאם מקורם בחו"ל (לא ברור לי אם גם בתקופת הפטור ניתן לרכוש או רק למשוך מהשקעות שבוצעו לפני).
    האם כללי המשחק אם ככה משתנים ואין צורך לדווח לישראל בשנים אלו?

    אתה רשמת: "מבלי להתייחס למסים, נכנסתי ללינק ונחרדתי קשות מדמי הניהול בקרן הנ"ל (1.13%)."

    אני גם אישית דיי נחרדתי כשראיתי זאת במיוחד לאחר שנרשמתי לפני כחודש לקבוצת הרכישה לדמי ניהול מוזלים שפרסמת דרכך בלינק (תודה רבה!). בכל מקרה מקווה לכל הפחות להתמקח ולבקש להוריד דמי ניהול .
    כמו שהזכרתי החיסכון הזה נפתח משנת לידתה ולפי מה שהבנתי מהוריה זה חשבון ללא מיסוי (אמריקאי) אם מושכים אותו בפרישה (כרגע לא מבין על איזה סטטוס/תוכנית החיסכון הזה ולא ברור לי בכלל אם כל שנה הוא ממוסה אוטומטית במקור והרווחים מושקים מחדש אבל בכל מקרה אנסה לחקור זאת).
    המטרה שלי בסופו של דבר לדעת אם בכלל שווה להחזיק את הכסף בניהול זר שם או "לשבור" את החיסכון ולהעביר לברוקר ישראלי.
    האם קיים/רשמת/תרגמת פוסט הממליץ על אסטרטגיה לגבי ניהול חשבון זר תוך התייחסות למשמעות של אזרחות כפולה?

    שאלה אחרונה…
    אתה רשמת: "אני גם מסכים עם המאמר המצוטט שאין צורך לדווח על הכנסות מקרן הפנסיה כ-PFIC, ומבחינתי אני מתכוון לדווח על הכנסות מהפנסיה רק כשאמשוך כקצבה."

    האם אתה אישית מפריש לקרן פנסיה מסורתית (עם רכיבי PIFC)?
    אם לא איך אתה עושה את זה בתור שכיר/עצמאי (איך מוצאים קרן/מסלול ללא PIFC)?

    סליחה על החפירה ושוב המון תודה!

    אהבתי

    1. האם תוכל לחדד את התהליך על אופן הדיווח ואם בכלל צריך לדווח על נתינת המתנה (לא מדובר במזומן אלא בהעברת זכויות הדירה של החלק שלה אלי) ?
     האם בכלל צריך לדווח על העברת בעלות דירה כמתנה לבן זוג? אם כן איזה טפסים?

     עד לגובה הנ"ל אין צורך בדיווח כלל.

     מעל הגובה הנ"ל יש להגיש טופס 709 על מנת לשלם מס על העודף מעל התקרה, או לחלופין לנצל חלק מהפטור ממס ירושה ($5.49 מיליון נכון ל-2017).
     המלצה שלי לא לעבור את התקרה בשנה מסוימת כדי לחסוך בכאב ראש.

     נניח שגובה המקסימלי למתנה בשנת מכירה הדירה הנו עד $147,000, האם ניתן לקבל לבצע העברת בעלות של החלק שלה כ"מתנה" ולאחר אני אבצע את מכירת הדירה ולכאורה אנחנו מוגנים עד רווח של $147,000 עבור המכירה?

     לכאורה כן. היות ומדובר בסכומים משמעותיים ובעסקה חד פעמית, הייתי מתייעץ עם לפחות עוד מומחה אחד (ולהזכירך שאני לא מומחה מוסמך).
     כנראה שצריך לתעד את מתן המתנה באיזשהו מסמך משפטי.

     באותו עניין האם אנו פטורים ממילוי טופס 8949 ו-ScheduleD בכל רגע נתון מכיוון שאני אמכור ולא היא?

     בהנחה והדירה תהיה שייכת רק לך בעת המכירה, אז לא תצטרכו לערב את הדירה בדוחות המס האמריקאיים.

     אשתי עלתה לפני כ- 6 שנים ולפי הבנתי עולה חדש בעל פטור למשך 10 שנים על הכנסות פירותיות (מפעילות מחוץ לישראל גם בתקופת הפטור) ורווחי הון שאם מקורם בחו"ל (לא ברור לי אם גם בתקופת הפטור ניתן לרכוש או רק למשוך מהשקעות שבוצעו לפני).
     האם כללי המשחק אם ככה משתנים ואין צורך לדווח לישראל בשנים אלו?

     מה שרשמתי כמובן מתייחס לשנים שאחרי הפטור.
     הפטור להבנתי מתייחס רק להשקעות שהיו כבר קיימות בזמן העלייה.
     מותר לרכוש, אבל כנראה שתצטרכו לדווח על זה.

     בכל מקרה מקווה לכל הפחות להתמקח ולבקש להוריד דמי ניהול .
     כמו שהזכרתי החיסכון הזה נפתח משנת לידתה ולפי מה שהבנתי מהוריה זה חשבון ללא מיסוי (אמריקאי) אם מושכים אותו בפרישה (כרגע לא מבין על איזה סטטוס/תוכנית החיסכון הזה ולא ברור לי בכלל אם כל שנה הוא ממוסה אוטומטית במקור והרווחים מושקים מחדש אבל בכל מקרה אנסה לחקור זאת).

     זו קרן נאמנות, לא ניתן לדעתי להתמקח איתם על דמי הניהול. מה שכן ניתן לעשות זה למכור אותו ולקנות קרן נאמנות אחרת.
     אני מניח שמדובר ב-ROTH IRA, אם אכן זהו המצב, סוג החשבון הזה טוב מאוד לדעתי (לי יש כזה, ממליץ לך לקרוא פוסט אורח שהופיע אצלי בבלוג בעניין זה).
     אם אכן זהו חשבון מסוג זה, תוכלו למכור את הקרן המדוברת מבלי שיהיה לזה השלכות מס, ולקנות קרן אחרת. כמובן שבחירת הקרן האחרת (או קרנות), צריכה להתאים למטרות ההשקעה שלכם.
     על פי חוות דעת שקיבלתי בחשבון מסוג זה (Roth) אין גם חובות דיווח לישראל (אבל ממליץ לכם לקבל חוות דעת משלכם כדי לוודא, זכרו שאני גם לא "מוסמך" וגם שאני בלוגר רנדומלי באינטרנט).

     האם קיים/רשמת/תרגמת פוסט הממליץ על אסטרטגיה לגבי ניהול חשבון זר תוך התייחסות למשמעות של אזרחות כפולה?

     לצערי טרם, למרות שאני מנהל גם חשבון ממוסה אצל ברוקר זר, וגם חשבון פטור ממס (Roth IRA) אצל ברוקר זר.
     לפי חוות דעת שקיבלתי מרואה חשבון המבין במיסוי ישראלי, על ההכנסות מהחשבון הממוסה (דיבידנדים, ואם יש אז גם רווחי/הפסדי הון) אני מדווח בכל שנה בדוח שנתי לישראל.
     על ההכנסות מהחשבון הפטור אני לא מדווח, אך מומלץ לך לגשת לרואה חשבון ולקבל חוות דעת משל עצמך.

     האם אתה אישית מפריש לקרן פנסיה מסורתית (עם רכיבי PIFC)?
     אם לא איך אתה עושה את זה בתור שכיר/עצמאי (איך מוצאים קרן/מסלול ללא PIFC)?

     אני אישית מפריש לקופת גמל של IBI במסלול SP500.
     לדעתי במסלול הזה אין PFIC היות והם משקיעים ישירות בחוזים עתידיים, ולא בקרנות נאמנות המחקות את המדד.
     עם זאת, לפני שעברתי למסלול הזה הייתי בקרן פנסיה רגילה שאני בטוח שהיו בה די והותר קרנות שיסווגו כ-PFIC.
     בקרוב אני מתכוון לנייד את הכספים לקופת גמל בניהול אישי (לפי הפוסט שפרסמתי), ולרכוש שם קרנות אמריקאיות בלבד.

     אני ממש לא יועץ פנסיוני, ולכן אני מפציר בכל מי שקורא את זה לא לפעול כמוני מבלי לדעת מה הוא עושה. המסלול SP500 הוא מסלול שהינו 100% מנייתי ולכן חשוב לוודא שאתם מסוגלים להתמודד עם התנודתיות שלו לפני שתעברו למסלול שכזה.
     מסלול של ניהול אישי הוא לא זול, יש עמלות קנייה ורכישה, וצריך לבחור מה לקנות בניגוד למסלולים מנוהלים.
     בנוסף בקופת גמל אין ביטוחים (שארים ואבדן כושר עבודה), ויש לדאוג לביטוחים אלו, במידה וצריך, ובמידה שהמעסיק לא רוכש עבורכם אותם.

     סליחה על החפירה ושוב המון תודה!

     בשמחה, מוזמן לשאול תמיד 🙂

     אהבתי

 20. הי אינבסטור, מקווה ששלומך מצויין! שמעתי שכבר שניתיים הרו"ח האמריקאיים בארץ שמגישים דוחו"ת ל- IRS מחשיבים כל שנה את הרווחי הון מקרנות השתלמות נזילות כהכנסה חייבת במס להבדיל ממיסוי בעת פדיון הקרן השתלמות… ידוע לך משהו ??

  אהבתי

  1. שלום וברוך הבא לבלוג

   אני יודע שיש כאלו שהחליט לעשות זאת, יש כאלו שנותנים ללקוח להחליט, ויש כאלו שממשיכים לדווח רק בפדיון.

   מי צודק? אין לי מושג.
   יש יתרונות וחסרונות לכל אחת מהגישות.

   אהבתי

 21. קודם, תודה על כל המידע וההשקעה

  אני מתכוון להתחיל לדווח ורוצה לנצל את תוכנית הגילוי מרצון, אם כבר אני מדווח אז אני רוצה לדווח כמה שיותר אחורה שאפשר כדי לנצל את החזר המס על לימודים אקדמיים. כמה אחורה ניתן לדווח? האם ניתן לעשות זאת בתוכנה שאתה משתמש(olt)? אם לא, יש תוכנה מומלצת אחרת? יש עוד משהו שאתה ממליץ לשים אליו לב בהקשר הזה?

  תודה

  אהבתי

  1. אחורה אתה יכול לדווח כמה שאתה רוצה. לרוב אין צורך בגלל התיישנות.

   אבל שים לב, החזר מס ניתן לקבל רק אם לא עברו 3 שנים ממועד ההגשה המקורי של שנת המס.
   למשל, אם דוח המס מתייחס לשנת 2013, תאריך ההגשה היתה ה-15/4/2014 ולכן לא תוכל לקבל החזר מס בגין שנה זו.
   על השנים 2014 והלאה תוכל לקבל החזר מס בהגשה של דוחות על שנים אלו.

   באתר של Olt.com אני רואה שהוא מאפשר הגשות עד וכולל 2012.

   בכל מקרה גילוי מרצון אתה צריך לשלוח בדואר, ולא יכול להגיש ממוחשב. אמנם אתה יכול למלא את הטפסים של כל שנה בתוכנה ואז להדפיס אותם ולשלוח.

   אין לי המלצות על תוכנות. גם Olt לא מתאימה לכולם, זה מאוד פרסונלי.

   אהבתי

 22. שאלת קיטבג

  כשהתחלתי למלא את הטפסים דרך OLT נשאלתי אם אני משלם על ביטוח רפואי, אני מניח שמס בריאות ותשלום לקופת חולים לא נחשבים כמס בריאות?

  אגב, בשתי מילים אתה יכול להסביר למה הם שואלים את זה?

  אהבתי

  1. תקרא כאן לגבי מה עושה מי שאין לו ביטוח בריאות אמריקאי

   אם אני לא טועה, ב-olt מילאתי שלא היה לי ביטוח בריאות ומאוחר יותר יש מקום למלא את טופס 8965 בשביל הפטור.

   אהבתי

 23. שאלה טכנית על OLT
  את ההכנסות שלי מעבודה אני מכניס בטופס W-2? כי הוא מבקש identification number של המעסיק שמן הסתם אין לי וגם לא מאפשר להכניס כתובת זרה (בלי ZIP CODE ו STATE)

  אהבתי

   1. תודה!

    כמעט מוכן להגשה!

    אבל לפני זה, בעיה אחרונה – אני ממלא את טופס 1116 בשביל מס הכנסה ששילמתי בOLT והוא לא מעביר לי אותו ל1040 ובגלל זה נוצרת לי חבות מס (ה1116 היה אמור לקזז אותה) יש לך רעיון מה מילאתי לא נכון??

    אהבתי

  1. אני מניח שהתכוונת על הפטור האמריקאי (עד $250,000 ליחיד ו-$500,000 לזוג).
   אין צורך לדווח.

   שימי לב שאם הכסף מהמכירה נכנס לחשבון הבנק שלך יש סיכוי טוב שתצטרכי להגיש טופס 8938 באותה שנה עם הדוח השנתי.
   כתבתי על זה כאן.

   אהבתי

 24. שלום לך ותודה על המדריך המופלא
  מצרף כאן 2 שאלות
  1. מס ששולם בישראל והתקבל זיכוי בעדו, כגון: סעיף 46 או עבור הוצאות רפואיות, איך הוא נחשב לגבי הIRS מבין 3 האפשרויות?
  כאילו לא שולם מס ולכן חייב לשלם להם?
  אין חבות מס וגם אין זיכוי?
  אין חבות ויש זיכוי?
  2. בת זוגי אמריקאית ואני לא אך יש ברשותי SSN כיון שהתגוררתי בארה"ב בתור סטודנט, האם זה מספק או שצריך להוציא את הNIT? במקרה וSSN שלי מספק, האם זה אומר שאני יכול גם להגיש בצורה וירטואלית?
  תודה מראש על המענה

  אהבתי

  1. שלום וברוך הבא לבלוג 🙂

   1. מותר לקבל זיכוי מס זר רק על חבות המס האמיתית והסופית שלך. אם קיבלת זיכוי זה כאילו לא שילמת אותו.
    לא בהכרח זה אומר שתצטרך לשלם מס לארה"ב, יש הרבה דרכים אחרות להקטין את חבות המס, מה שגם בסיסי המס (הסכומים שעליהם יש לשלם מס) ומדרגות המס שונות, ולכן כל מקרה צריך לבחון בפני עצמו.
    אתה מוזמן להשתמש במחשבון שכתבתי:
    אשמח לעזור לך עם הקלטים השונים למחשבון.

   2. אני לא מומחה גדול להגירה. ממה שקראתי, הבנתי ש-SSN ברגע שמופק הוא שלך לכל החיים.
    אז כנראה תוכלו להגיש אלקטרונית. השאלה הגדולה היא אם אתה רוצה בכלל להגיש על שניכם ולא רק על אשתך.

   אהבתי

   1. שכחתי לציין שלנו 2 ילדים ולכן כן אעשה דיווח מאוחד, לפי מה שהבנתי שבאם רוצים לקבל את החזר מס המקסימלי לילדים צריך להגיש מאוחד, האם אני צודק?
    עוד משהו האם אין צורך לצרף הוכחות על מהימנות הדיווחים כדוגמת 106 וכדומה?
    לא מצאתי לכך תשובה בפוסטים.

    אהבתי

    1. זה מאוד תלוי בהכנסות של אשתך, ובהכנסות המאוחדות.
     ייתכן ומשתלם לכם להגיש מאוחד וייתכן שאין צורך, ובנוסף ייתכן גם שרק בהגשה נפרדת שלה תקבלו את ההטבה.
     זה הכל פונקציה של המספרים הספציפיים.
     אתה יכול להשתמש במחשבון שנתתי לך לינק אליו, או לפרסם כאן את ההכנסות שלכם ואני אעשה את החישוב.

     אין צורך לצרף טפסי 106, טפסי 867, וכדומה.
     אם וכאשר תהיה אחד מה-1% שעוברים ביקורת כל שנה, הם יבקשו ממך לתרגם את האסמכתאות בשגרירות או בקונסוליה.

     אהבתי

     1. תודה לך, בזכותך כמעט והשלמתי את כל הדוח וחסכתי עלויות מיותרות,
      1. אני כרגע ממלא אלקטרונית ושולח להם דוח של 2016, דוח 2015 נמצא אצלי מוכן לשליחה פיזית, האם להמתין ש2015 יגיע ואז להגיש 2016 או שאין צורך? אציין רק שב2016 מגיע לנו תשלום מהם וב2015 אנו מבקשים החרגת שכר זר.
      2. הדוח של 2016 אשתי שהיא האזרחית מגישה בתור ראש משק, לי יש חשבון בנק על שמי (ללא אשתי) בארה"ב, האם ניתן לבקש שישלחו את הכסף לשם? מישהו נתקל בכזה דבר? באתר olt.com הם כותבים שחייב להיות על שם ממלא הדוח, כמובן שם המשפחה זהה.

      אהבתי

       1. אם תמתין, לא תוכל להגיש את 2016 דיגיטלית. ב-18 לנובמבר ה-IRS סוגרים את המערכת הדיגיטלית לדוחות של שנת 2016.
        אני לא יכול לחשוב על סיבה למה אתה צריך לחכות ש-2015 יהיה מוגש בהכרח לפני. אני לא מכיר את המצב הספציפי שלך אבל נראה שאין קשר בין הדוחות.
        מה שכן, בהגשה אלקטרונית יבקשו ממך את ה-AGI של שנת 2015. מכיוון שטרם הגשת, אז תצטרך למלא 0.
       2. לדעתי זה תלוי בבנק עצמו, אצלי החשבון רשום רק על שמי, אבל הדוח הוא משותף לשנינו, בהתחלה הבנק אמר לי שלא אוכל לקבל לשם את ההחזר, ומאוחר יותר עדכן שכן ניתן.
        כבר שנתיים שאני מעביר את ההחזר לשם, אז אני מציע שתשאל את הבנק אם יסכים לקבל את זה.

       זה ציטוט מאתר של ה-IRS:

       Remember: You can direct your refund to any of your checking or savings accounts, but you cannot direct your refund to someone else’s account, except for your spouse’s account, if this is a joint refund. No more than three electronic refunds can be directly deposited into a single financial account or pre-paid debit card. Taxpayers who exceed the limit will receive an IRS notice and a paper refund.

       נראה שזה לא, אבל תשאל את הבנק שלך.

       אהבתי

 25. מישהוא מכיר תוכנה טובה , חינמית , להגשת דוחות מיסי מדינה ? MD וכן CA ? אשמח לדעת…. תודה מראש!

  אהבתי

 26. במשך שנים הגשנו דו"ח שנתי בעזרת TURBO TAX עם FEIE. לא ידענו שעל משיכת כספים מקרן השתלמות וקופות גמל נצטרך להצהיר על הכנסה פסיבית. – 1- איך כדאי לפעול עכשיו ? -2 – להגיש דוחות מחדש אך להשתמש ב FOREIGN TAX CREDIT ? יש סכום מקסמילי שעבורו לא משלמים מס על הכנסה פסיבית ?

  אהבתי

  1. הכל שאלה של כמה זמן עבר מאז מועד ההגשה החוקי של הדוח הרלוונטי.
   אם עברו יותר מ-3 שנים ומדובר בסכום שקטן מ-25% מההכנסה שלך לאותה שנה (כולל הסכום הזה), אז בעיקרון חל התיישנות.
   אם הסכום מעל 25% אז יש ל-IRS שש שנים למצוא אותך.

   עכשיו לגבי הכנסות מקרן השתלמות וקופת גמל, לא בטוח שכל ההכנסה פאסיבית. אם חלק מההכנסה מקורה בהפקדות מעסיק, אזי זו הכנסה רגילה.

   לגבי אופן הפעולה, אז אני מניח שזה תלוי באם חלה התיישנות.
   בהנחה ותחליט להגיש מחדש, אתה יכול להשתמש ב-Foreign Tax Credit, אבל צריך לציין שאם אתה מוותר על שימוש ב-FEIE לשנה מסוימת, אתה לא יכול לקחת את זה במשך 5 שנים, ותצטרך להגיש מחד גם עבור שנים עוקבות לשנה שהגשת.
   אופציה שאפשר לנסות, היא לקחת FEIE על סכום חלקי מהכנסת העבודה, ואז לא ויתרת בעצם, אבל יש לציין שכתוב בהנחיות שה-IRS שומר לעצמו במצבים כאלה לשלול את השימוש ב-FEIE אם הוא לא מוחל על כלל המשכורת, אך אני מכיר אנשים שכדרך קבע משתמשים בשיטה הזו (כדי להחריג חלק מהשכר), בינתיים ללא ביקורת או שלילה.

   לגבי סכום מקסימלי – חישוב המס נעשה בהתחשב בכלל ההכנסות שלך. אם סך ההכנסות מחוץ לעבודה (קרן השתלמות + קופת גמל), קטן מהניכוי הסטנדרטי והפטורים האישיים לאותה שנה, אז בפועל הם יהיו פטורים ממס. אם הם גבוהים תהיה חייב במס. אשמח לעזור לך עם החישובים.

   אהבתי

   1. רב תודות על תשובתך – עדיין לא משכנו כספים מקרנות ההשתלמות אך בקרוב נצטרך את הכספים האלה. אני לא בקיא בכל המונחים בנושא המיסוי ויתכן ואני חוזר על שאלה שכבר נשאלה. כספים שמעביד מעביר לקופת קרן הפנסיה הם למעשה חלק מהמשכורת עליהם שילמתי מס והם מטופס 106 – האם מחשבה זאות נכוכנה ? המס האהיה חייב לשלם הוא על הרווחים של ההפקדות – של העובד ושל המעביד ? הבנתי שיש גישות שונות של דווח – האם יש תקדימים ודרכים מקובלות שה IRS מכיר בהן – או צריך פשוט להגיש ולקוות לטוב ?

    אהבתי

    1. ישנם מספר שיטות למיסוי קרן השתלמות לשכירים ולא ברור איזו נכונה (בעיקר תלוי באם תעבור ביקורת ומה המבקר חושב שצריך להיות)
     שיטה 1: דיווח בעת פדיון, כל מה שעובר מהקרן לחשבון הבנק שלך מכפילים ב-0.75 (כי על ההפקדות שלך כבר מוסית בעבר) ומדווחים כהכנסה רגילה. הרציונל הוא שזה פיצוי דחוי של המעסיק ולכן לא צריך לדווח כל עוד זה נמצא "אצל המעסיק". זו השיטה שמאוד נפוצה לדיווח אצל רואי החשבון בארץ.
     שיטה 2: דיווח הפקדות מעסיק בשנה שבה הופקדו לקרן, ודיווח על הרווחים בכל שנה כרווחי הון. (זהו חוק 402b עם הנחה של בעל משכורת גבוהה בחברה – מעל $125,000). לחלופין, דיווח הפקדות מעסיק בשנה שבה הופקדו לקרן, ודיווח על הרווחים רק בעת פדיון.
     שיטה 3: מיסוי כנאמנות, בכל שנה מצמידים את הקרן לדולר ומדווחים על ההפרש כהכנסה רגילה. כלומר ערך הקרן בסוף שנה בדולרים (פחות) סך הפקדות שנתי בדולר (פחות) ערך הקרן בתחילת שנה בדולר. כמובן שהמרה לדולר כל ערך לפי היום הרלוונטי. זו השיטה הכי דרקונית.

     אתה צריך לבדוק אם הכנסת לשכר את הפקדות המעסיק כל השנים הללו או לא (בטופס 106 זה מופרד מהשכר למס שלך). אם לא, הייתי מדווח לפי 1. אם כן, הייתי מדווח בפדיון רק על הרווחים.

     אני אישית הולך עם שיטה 1 (לא רו"ח ולכן זו לא המלצה/עצה/ייעוץ). אם וכאשר אעבור ביקורת ויגידו לי אחרת, אז אפעל אחרת.
     שיטה 2 צוברת תאוצה בשנים האחרונות כי יש פחד שה-IRS יחליטו שאין הצדקה לדחות את ההכנסה הזאת.

     לעצמאים הסיפור שונה מכיוון שלא ניתן לטעון שיש כאן דחיית שכר של המעסיק (שזה אתה). במצב של עצמאי הייתי מתלבט בין שיטה 2 ללא להפקיד לקרן השתלמות בכלל.

     אהבתי

 27. שוב תודה על המא – לא ברור לי הכוונה של ההכפלה ב 0.75 – נניח שהוצאתי 100.000 ש"ח מקרן ההשתלמות.
  אתה מניח ש 25.000 ש"ח היו הפקדות שלי ושל המעביד שעל סכום זה כבר שילמתי מסים כך שעל הסכום של 75.000 ש"ח אשלם מיסים ? אפשר לדעת במדויק מה הוא סכום ההפקדות שבוצעו ? האם לחברות ההשקעות יש מאת המידע – כחלק מתוני הלקוח ? לי יש קופה משנת 1995 ואין לי את הנתונים של כל השנים.
  יש דרך קלה לחשב מה הוא הסכום שניתן למשוך מקופת קרן השתלמות עוד השנה מבלי לשלם מס כאשר שיטת הגשת הדו"ח היא FEIE ? שאלה אחרונה להערב : האם ניתן לעבור משיטה 1 לשיטה 2 כאשר מגישים את הדו"ח בשנה הבאה ?
  שוב תודה על המאמץ !!!!

  אהבתי

  1. הקופות שומרות מידע מדויק לגבי הפקדות שלך אל מות המעביד אל מול הרווחים (אך ייתכן שלא מ-1995). טכנית, רתה צודק וצריך לדווח על הכנסות מעסיק + רווחים. בפועל רואי החשבון עושים לעצמם קיצורי דרך ומדווחים על 75%, ייתכן בגלל מצבים כמו שלך של קרן ישנה.

   על מנת לחשב את הסכום הניתן למשיכה, האם המשיכה היא ההכנסה היחידה מלבד ההכנסה שלך מעבודה? מה סטטוס ההגשה, האם יש ילדים (אמריקאיים), לימודים גבוהים?

   לא הייתי עובר בין שתי השיטות אלא לאחר הנזלה מלאה של קרן ההשתלמות. סתם מתכון לבלבול ובלאגן.

   אהבתי

 28. שוב תודה. לגבי הסכום למשיכה : הגשת הדו"ח היא Married filing jointly – FEIE – ישנם רווחי הון סדר גודל סה"כ השנה 15 אלף ש"ח. האם יש מחשבון בעזרתו ניתן לבצע את החישוב ?

  אהבתי

  1. עקרונית לזוג נשוי יש הכנסה פטורה ממס על סך $20,800, אם יש ילדים אמריקאיים זה מוסיף לפחות $4,050 (יותר אם פוטנציאלית אתם רוצים לנצל את הזיכוי בגין ילדים כנגד המשיכה במקום לקבל את זה כהחזר מס).
   אז אם אין ילדים נשאר לך $5,800 דולר, תחלק ב-0.75 ויוצא שאתה יכול לפדות $7,733.

   המחשבון היחיד שאני יכול לחשוב עליו שמתחשב ב-FEIE הוא זה שאני כתבתי אך הוא מותאם ל-2016.
   אחרי שתעתיק את המחשבון אליך פשוט תחסיר מהסכום שאתה מזין כמשיכה ממוסה מקרן ההשתלמות $100 שזה ההפרש בין הניכוי הסטנדרטי של 2016 לזה של 2017.
   על מנת להתגבר על הפער אתה יכול להקטין את כל ההכנסות שלך ב-2.5% כי זה היה המדד בין שנת 2016 ל-2017, ותמיד מצמידים את מדרגות המס למדד. זה יתן לך קירוב טוב.

   אם תרצה פשוט תפרט פה את כלל ההכנסות מכל המקורות, ואני אבצע לך את החישוב המדויק על 2017.

   אהבתי

 29. שלום ותודה רבה על המידע המועיל שאתה מפרסם, איזה מזל שיש אנשים כמוך.

  יש לי אזרחות אמריקאית. מעולם לא דיווחתי מס לארה"ב ולא שילמתי ביטוח לאומי לארה"ב.
  אני רשום כעצמאי בארץ 3 שנים, לפני כן הייתי שכיר 3 שנים.
  הכנסתי השנתית מעולם לא הגיעה ל-100,000 ש"ח, ויש לי קרנות פנסיה והשתלמות.
  הבנתי שמעבר לדיווח מס, עצמאי חייב בתשלום של 15% על ההכנסה לביטוח הלאומי האמריקאי.

  מספר שאלות:

  האם במצבי שווה בכלל להתחיל לדווח? אני מניח שכן, ועל אחת כמה וכמה כי ההכנסות יגדלו הרבה בעתיד, אבל אשמח לשמוע את דעתך. אציין שהפקדתי כסף לקרן השתלמות, וצירפתי טופס W9. לכן ייתכן שהרשויות האמריקאיות יקבלו עליי דיווח.
  האם יחייבו אותי על תשלום ביטוח לאומי בדיעבד על השנים האחרונות?
  על הנייר, חוות הדיווח היא 3 דו"חות מס אחורה, 6 דו"חות FBAR אחורה, ודו"ח גילוי מרצון. שמעתי שאף על פי שזו החובה בחוק, מספיק לדווח דו"ח אחד מכל סוג כדי לרצות את ה-IRS. ידוע לך משהו על זה? אם היית במקומי היית מדווח את כל הדו"חות או רק אחד מכל סוג?
  האם לדעתך כדאי לשלם לבעל מקצוע או שאפשר למלא בעצמי בקלות? אם כן, באמצעות אילו מערכות? אם לא, האם אתה מכיר בעל מקצוע מהימן?

  תודה רבה!
  דני

  אהבתי

  1. בשנים האחרונות האמריקאים הגבירו את אמצעי האכיפה של אזרחים "זרים" על ידי חוק ה-FATCA והסכמים בינלאומיים (הסכם זה מילה חזקה למה שקרה, יותר כמו הפחדה באמצעת הטלת קנסות, אבל ניחא).
   האם שווה להתחיל לדווח? רק אתה תוכל לענות על זה. בעיני יש סיכון בחוסר דיווח ולכן אני עושה זאת.

   האם יחייבו רטוראקטיבית על ביטוח לאומי? בקצרה, כן. באריכות, אתה תעשה את זה כי החיוב על ביטוח לאומי מחושב בדוח השנתי של ה-IRS. בנוסף, יחייבו אותך גם בקנסות וריבית. עם הריבית אין מה לעשות, אבל את הקנסות ניתן לבקש לבטל (לא עולה לנסות). שים לב שבכל יום שעובר הריבית ממשיכה להצטבר.

   אני לא מכיר שמספיק לדווח דוח אחד מכל סוג. ההנחיות המפורשות של ה-IRS מעודדות שימוש בגילוי מרצון הפשוט.

   לדעתי, זה לא קל למלא את הדוחות, אך אפשרי. דרושה הכוונה לפחות בפעם הראשונה (הבלוג שלי עשוי להיות הכוונה מספקת לחלק מן האנשים).
   אם לאחר שקראת את ההנחיות בבלוג, ושאלת אותי שאלות בדף שאל את המתורגמן, אתה עדיין מרגיש שאתה צריך הפניה לבעל מקצוע, אתה יכול לפנות אליי במייל:
   fintranslator1040@gmail.com

   אהבתי

   1. תודה רבה על התגובה.

    אתה יודע אם אפשר להיפתר מהחובות לביטוח הלאומי שלהם באמצעות ויתור על האזרחות?

    יש תשלום של 2350$, חובת דיווח על הכנסות ונכסים, ומס עזיבה.
    השאלה אם זה פותר אותי מלשלם בדיעבד לביטוח לאומי, או שהם עדיין יוכלו לקנוס אותי ב-10,000$ על כל הפרה של החוקים שלהם, להקפיא לי חשבונות וכו', למרות שויתרתי על האזרחות.

    אהבתי

    1. לא ניתן להיפטר מהחובות על ביטוח לאומי באמצעות ויתור על האזרחות, לפחות לא בדרך שאני מכיר. האמת שיש דרך אחת, אבל זה גם long shot וגם יעלה לך יותר מהמסים שאתה חייב (כנראה).

     אם תחליט לוותר אכן תצטרך לשלם את העמלה של $2,350 ולהגיש דוחות תקניים חמש שנים אחורה ולשלם כל חבות מס, קנסות וריבית.
     לגבי מס עזיבה, זה רלוונטי רק אם סך הנכסים שלך בעת העזיבה הם לפחות $2,000,000 או אם חבות המס הממוצעת הממודדת שלך בחמש השנים שקדמו לויתור הייתה מעל $150,000. זה לא רלוונטי להרבה אנשים, בקיצור.

     אני לא מכיר דרך שהם יכולים להקפיא לך חשבונות בישראל, או לגבות ממך כספים כשאתה בישראל . הסנקציה היחידה שכרגע הם עושים זה אי-חידוש דרכון לבעלי חבות מס של $50,000 ומעלה.

     לדעתי, אתה צריך לשבת ולהחליט, או לשלם את המס והריבית ולקוות לביטול קנסות ולהגיש דוחות מעתה והלאה או לפנות למומחה עם נסיון רב בתחום (כנראה שילוב של עורך דין הגירה + רואה חשבון) ולבדוק את האופציות.

     בשלב ראשון הייתי מחשב את המס + הריבית, אני יכול לעזור לך אם אתה רוצה.
     אחר כך תחליט איך להתקדם.

     אהבתי

     1. אם כך, אשמח לפרט לך קצת את מצבי ולנסות להבין איך מתמודדים עם השוד הזה.

      אני צעיר. ב-3 שנים האחרונות עבדתי רק חודשיים בשנה.
      עכשיו משסיימתי לטייל בעולם, ארחיב את העסקים, ולכן פתחתי את נושא האזרחות.
      עשו לי אזרחות אמריקאית כשהייתי ילד.
      מעולם לא דיווחתי לרשויות האמריקאיות על שום דבר.
      לא הייתי שם מגיל 16, אין לי שם עסקים או לקוחות, ואין לי תוכניות ספציפיות להגיע לשם.
      הייתי שכיר שנה וחצי (2012 – 2015), הכנסותיי לא הגיעו ל-45,000$ באף שנה.
      הייתי רשום כעצמאי שנתיים וחצי (2015 – היום), במהלכן הכנסותיי לא הגיעו ל-30,000$ באף שנה.

      כעת אני מנסה למצוא דרך לצמצם את הנזקים. מספר שאלות:
      1. כתבת שהרשויות האמריקאיות לא יכולות להטיל עליי שום סנקציות כל עוד אני מחוץ לארה"ב, חוץ מאי-חידוש דרכון. אין לי דרכון אמריקאי ולא אכפת לי לא לקבל אחד. כלומר, במידה ואני לא נוקט שום פעולה ולא מגיע אף פעם לארה"ב, לא נשקפת סכנה ממשית משום סוג. נכון?
      2. האם להישאר פאסיבי יחסום באופן מוחלט את האפשרות שלי לבקר בארה"ב בעתיד?
      האם זה יכול להתנות את הביקור בתשלום ריביות וקנסות עתק שיתפחו עם השנים או אפילו מעצר?
      3. על שנות עבודתי כשכיר, תיאורטית אני לא צריך לשלם מיסים ל-IRS, אבל לא מילאתי טפסי החרגת שכר. האם אפשר למלא אותם בדיעבד?
      4. על שנות עבודתי כעצמאי אני מחויב בתשלום בדיעבד של 15.3% מההכנסות לביטוח לאומי.
      אם הייתי מגלה את המצב בזמן, הייתי נרשם כשכיר אצל כל הלקוחות וכך נפתר מחובת התשלום. בפועל, יצא שזרקתי עשרות אלפי שקלים לפח. האם יש לך רעיון איך אפשר להמתיק את רוע הגזירה, חוץ מלא לשלם?
      5. במקרה ואתה לא בטוח לגבי חלק מהשאלות, האם אתה מכיר בעל מקצוע מהימן שידע לענות עליהן? הגעתי לכל מיני בעלי מקצוע דרך האינטרנט, וניכר היה שאין לאף אחד מהם ידע רחב בתחום.

      שוב תודה רבה, אני שואל רק אחרי חיפושים ארוכים ומייגעים באינטרנט.

      אהבתי

       1. נכון להיום, אבל אני לא הייתי מסתמך על משהו שקראתי באינטרנט והייתי מוודא את זה ומוודא שאני מודע לזה שיש סיכון שישראל תחתום אמנה כזאת עם ארה"ב בכל רגע. לחלופין אני לא אופתע עם ארה"ב תתחיל ללחוץ על הבנקים ישירות להחזיק סכומים.
       2. לא יודע. זו שאלה לעורך דין שמכיר את חוקי ההגירה של ארה"ב.
       3. ניתן למלא אותם בדיעבד, בתנאי שה-IRS לא פנה אליך קודם.
       4. אני לא מכיר דרך. קח בחשבון שזה לא כסף שנזרק לפח אלא בתלות בכמות השנים שתהיה עצמאי תוכל לקבל קצבת זקנה מ-Social Security.

       הסכומים שציינת (הכנסות שנתיות) הם דולריים או שקליים?

       אהבתי

       1. שוב תודה רבה.
        הסכומים שציינתי הם דולריים ($). ההכנסה היא בשקלים, אבל חילקתי אותה בשער ההמרה ל-2016 שפורסם ע"י ה-IRS לשם השוואה ישירה בדולרים מול חוקי המס האמריקאים.

        בנוגע לקצבת זקנה, ההטבה מתחילה רק אם שילמתי ביטוח לאומי לאורך 10 שנים. כלומר שאם אהפוך לחברה או שכיר לפני שסגרתי 10 שנים כעצמאי, לא אקבל את הקצבה. נכון?
        בנוסף, האם הקצבה מגודרת איכשהו? הרי מי יודע מה יהיה ערך הדולר עוד 40 שנה.

        אהבתי

       2. אז לגבי הסכומים אין מה לעשות באמת, עצמאיים חייבים לדווח ברגע שההכנסות שלהם מהעסק מעל $400 (בניגוד לשכיר רווק שצריך לדווח רק מ-$10,300).

        לגבי קצבת הזקנה זה נכון שצריך הכנסות מדווחות של לפחות 10 שנים (האמת לדייק אז 40 רבעונים).
        אין שום גידור בין הדולר לשקל, אבל הקצבה ממודדת, כלומר אתה כביכול מקבל הצמדה למדד (האמריקאי) על התשלומים שלך לביטוח לאומי האמריקאי.

        אהבתי

 30. שלום
  שמי דוד, לומד באוניברסיטה העברית ובעל אזרחות אמריקאית.
  אני ניגש בימים אלה למלא טופס 8863 עבור החזרי מס/שכר לימוד לסטודנטים בשביל שנת 2017, והשנה יש שם דרישה לרשום מספר EIN של מוסד הלימודים.
  השאלה שלי, מה זה אומר? האם EIN זה קוד המוסד? שאלתי במדור שכר לימוד שלנו והם לא ידעו לענות. אני יודע בוודאות שהאוניברסיטה מוכרת ע"י הממשלה לצורך החזר מס.
  תודה

  אהבתי

  1. EIN זהו אכן קוד המוסד. אמור להיות רשום לך על טופס 1098-T שמדור שכר לימוד מביאים לך. בנוסף לדרישה של EIN יש גם דרישה שהמוסד יביא לך טופס 1098-T כתנאי לקבלת ההחזר (נכון החל משנת מס 2016).
   אני לא מכיר את התהליך לקבלת הטופס הנ"ל באוניברסיטה העברית. אני מניח שצריך לפנות למדור שכר לימוד, או לבית ספר הבינלאומי.
   אם תגלה משהו, אשמח שתשף כאן בבלוג לרווחת הקוראים.

   אהבתי

   1. תודה!
    לגבי טופס T-1098, אני לא בטוח שזה קריטי. ראה בדף ההנחיות למילוי הטופס 8863
    https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/i8863.pdf
    יש שם סעיף (בעמוד הראשון- "Reminders") שאומר שאם מוסד הלימודים אינו מחוייב לספק את ה-T-1098 אז הסטודנט יכול לבקש החזר מס בלי זה. אני מניח שהאוניברסיטאות בארץ לא מחוייבות לספק כי החוק האמריקאי לא חל עליהן.
    אעדכן.
    דוד

    אהבתי

    1. תמשיך לקרוא את הקובץ, ותראה שהפטורים הם רק עבור סטודנט זר באוניברסיטה אמריקאית או עבור סטודנט שלקח מעט קורסים. לא ראיתי בשום מקום החרגה לאוניברסיטה זרה.

     אל תמעיט בערכה של ממשלת ארה"ב לנסות לכפות את חוקיה בכל העולם, אחרת לא היינו במצב הזה מלכתחילה.

     בכל מקרה אף ממלא טפסים מקצועי או רואה חשבון לא ידרוש עבורך את ההחזר הזה בלי טופס 1098-T משום שהם מחויבים למלא טופס בו הם מצהירים שיש לך את כל מה שצריך כדי לקבל את ההחזר. על כל לקוח שימצא שהם לא עמדו בבדיקה הנדרשת, הם יקנסו ב-$500 לפחות.

     תראה, תנסה להשיג את הטופס הנ"ל. אמור להיות, כי יש לעברית סטודנטי transfer אמריקאיים רבים שבונים על זה.

     אהבתי

     1. אבל אני מבין שהדרישה אינה חדשה, ובשנה שעברה מילאתי אצל ממלאת טפסים מקצועית וקיבלתי החזר בלי למלא 1098-T. השנה היא אמרה לי שמספר ה EIN אמור להספיק.
      כאן יש לי בעיה: קוד המוסד של האו' העברית הוא 30818. זה לא מספיק מספרים עבור EIN, כמופיע בטופס 8863. https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/f8863.pdf
      ראה בעמ' 2 סעיף 4 שם

      אהבתי

      1. הדרישה אמנם אינה חדשה, אך 2016 הייתה השנה הראשונה שה-IRS כתב במפורש שלא יתן את ההחזר למי שלא קיבל 1098-T (וכאמור העברית לא נופלת תחת הפטורים). לדעי שווה לך לחפש את המשרד בעברית שמנפיק את זה, אבל אם לא אז פשוט קח בחשבון שעלולים לשלול את ההחזר.

       תשאל את ממלאת המיסים מה היא ממלאת בטופס 8867 שורה 11.

       אהבתי

       1. טוב,
        אחרי כמה ימים של בירורים ופניות, ההודעה שקיבלתי מהאוניברסיטה היא שהם לא מספקים 1098-T.
        אבל דיברתי עם ממלאת הטפסים והיא אמרה לי שהיא הגישה בקשות בשנה האחרונה בלי הטופס הנ"ל, ואני אמור להיות זכאי להחזר.
        נ.ב. למעוניינים,מספר ה EIN של האונ' העברית הוא 23-7285905.

        אהבתי

       2. תודה רבה על שיתוף ה-EIN. מעריך את זה ואני בטוח שקוראים נוספים יפיקו מזה ערך.

        מעולם לא טענתי שאתה לא זכאי (חוקית) להחזר. לדעתי הדרישה הזו של ה-IRS מוגזמת.
        עם זאת, להתווכח איתם עולה לא מעט כסף.

        כל מה שאמרתי, שתיקח בחשבון שאתה עשוי לא לקבל את ההחזר, אם מישהו שם יחליט לאכוף קצת יותר או שבדיוק התקינו תוכנה חדשה שבודקת את זה. רוב ההחזרים פשוט מאושרים כפי שהם ולא נלקחים לבדיקה ידנית.

        אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s