מס ארה"ב: על מנת לדרוש פטור אישי עבור בן/בת הזוג צריך שיהיה להם מספר זיהוי אמריקאי לצרכי מס SSN/ITIN

הכניסו את כתובת האימייל שלכם, כדי לעקוב אחרי הבלוג ולקבל עדכונים על פוסטים חדשים במייל.

הצטרפו אל 296 שכבר עוקבים אחריו

אם אתם מעוניינים לעזור במימון האתר, תשקלו להירשם לאחד השירותים האינטרנטיים הבאים שיעזרו לכם להוזיל את הקניות באינטרנט שלכם: Ebates, Honey. לקריאה נוספת ראו כאן

אם יש לכם שאלות פרטניות בנוגע למצבכם האישי מבחינת מס ארה"ב, תוכלו לפרסם אותו כאן בתגובות ותקבלו מענה ממני. השימוש בתשובה שאתן לכם הוא על אחריותכם בלבד.

הפוסט הזה מיועד לאמריקאים הנשואים לבן או בת זוג שאינם אמריקאיים והמגישים בסטטוס Married Filing Separately או Head of Household.

על פי החוק, ניתן לדרוש פטור אישי ($4,050 בשנת 2017) עבור בן או בת זוג נשואים שאינם אמריקאיים בתנאי שאין להם הכנסה לצרכי דוח מס אמריקאי (עסק בארה"ב, נדל"ן בארה"ב וכו'). עם זאת, בפוסטים הנוגעים למילוי של הדוחות (2015, 2016, 2017), כתבתי שאין צורך במספר זיהוי לצרכי מס אמריקאיים. מסתבר שטעיתי…

בעקבות הודעה מאחד הקוראים שקרא לעומק את ההנחיות, מסתבר שעל מנת לקבל פטור אישי עבור בן/בת זוג שאינם אזרחים יש צורך בהשגת מספר SSN/ITIN עבורם.

אני מקווה להוציא פוסט בהקדם על התהליך של הוצאת מספר שכזה ודורש הגשת טופס W-7 עבור בן/בת הזוג.

איך לא שמת לב לזה?

כי לא קראתי את כל ההנחיות מהתחלה ועד הסוף, אלא התחלתי בהנחיות לשורה 1 בטופס. מסתבר שהיה מידע חשוב לפני ההוראות לשורה 1.

בהנחיות לשורה 3 (סטטוס הגשה Married Filing Separately) כתוב:

Be sure to enter your spouse's SSN or ITIN on Form 1040. If your spouse doesn't have and isn't required to have an SSN or ITIN, enter “NRA.”

בהנחיות לשורה 4 (סטטוס Head of Household) כתוב שניתן להגיש כ-HOH אם:

You are married to a nonresident alien at any time during the year and you don’t choose to treat him or her as a resident alien.

בהמשך בהנחיות לשורה 6b (דרישת פטור אישי עבור בן/בת זוג):

Spouse: 
Check the box on line 6b if either of the following applies.
1. Your filing status is married filing jointly and your spouse can't be claimed as a dependent on another person's return.
2. You were married at the end of 2017, your filing status is married filing separately or  head of household, and both of the following apply.
a. Your spouse had no income and isn't filing a return.
b. Your spouse can't be claimed as a dependent on another person's return.

על פניו נראה שצדקתי בהסבר הראשוני שלי. איפה פספסתי?

לפני שמתחילים בכלל ההנחיות למילוי הטופס יש פסקה קטנה שבה כתוב:

Nonresident Alien Spouse
If your spouse is a nonresident alien, he or she must have either an SSN or an
ITIN if:
1. You file a joint return,
2. You file a separate return and claim an exemption for your spouse, or
Your spouse is filing a separate return.

כלומר, על מנת לקבל פטור אישי עבור בן/בת הזוג יש צורך במספר זיהוי עבורם.

הגשתי דוח ובו דרשתי (ואף קיבלתי) פטור אישי עבור בן/בת הזוג, מה עושים?

הפחד העיקרי הוא שה-IRS יבצע ביקורת וישלול את הפטור האישי שדרשתם. אתם צריכים לבדוק מה קורה לחבות המס שלכם ללא אותו פטור אישי (את הבדיקה הייתי מבצע שלוש שנים אחורה).

  1. אם לאחר גריעת הפטור, יש לכם חוב (על פניו) ל-IRS, לא הייתי ממהר להגיש דוח מתקן. הייתי מחכה שה-IRS יעלה על זה (אם וכאשר) ואז להגיש דוח מתקן תוך כדי הוצאת ITIN לבן/בת הזוג.
  2. אם לאחר גריעת הפטור, אין לכם חבות מס, לא הייתי מתאמץ להגיש תיקון. טעויות טכניות שכאלה, אם ה-IRS רוצה לתקן, הוא פשוט מתקן ושולח מכתב עדכון לנישום. כנראה שאם זה לא מוביל לחוב הם לא יתאמצו לשלוח תיקון.
  3. מי שעוד לא שלח דוח ל-2017, שיצרף לדוח שלו טופס W-7 אם כל הטפסים התומכים (פרטים בקרוב). זה גורר כמובן משלוח דוח בדואר, ועיכוב אפשרי בביצוע שלו כולל החזרי מס אם יש לכם.
  4. במצבים מסוימים, הייתי פשוט שוקל לוותר על הפטור הזה (אם למשל אתם נשואים ללא ילדים ובכל מקרה אין לכם חוב).

האם המתורגמן הפיננסי איבד את היכולת הבנת הנקרא וצריך להפסיק לסמוך על הפוסטים שלו?

כנראה. בכל מקרה, לא מומלץ לקחת כמובן מאליו מידע שקוראים באינטרנט, וחשוב לוודא בעצמכם כל פרט ופרט שקוראים. לא סתם יש לי דיסקליימר (סמי-)ארוך בסוף של כל פוסט הנוגע למיסוי.

עם זאת, למרות ההנחיות אני לא חושב שיש כאן בעיה אקוטית, מכיוון שצריך להבדיל בין הגבלה בחסות החוק להגבלה אדמיניסטרטיבית (בדומה לטפסי 1098 לגבי החזר מס בגין לימודים). הזכות לקבל פטור אישי עבור בן/בת זוג שאינו אזרח היא זכות לפי החוק. ה-IRS הוסיף תקנות לחוק שדורשות הוצאת מספר זיהוי עבורו (כלומר, הם יכולים לשלול את הפטור, אך מבחינה חוקית אתם עדיין זכאים לו). עדיף כמובן, משאנחנו יודעים נתון זה לפעול בדרך המיטבית, וזה להוציא מס' ITIN לבן/בת הזוג.

מקווה שעוד השבוע אוציא מדריך למילוי ושליחת טופס W-7.

מה עם ההמשך?

לא הייתי דואג לגבי ההמשך (לפחות לא עד 2026). החל משנת המס 2018 אין יותר פטורים אישיים כלל.

 הכניסו את כתובת האימייל שלכם, כדי לעקוב אחרי הבלוג ולקבל עדכונים על פוסטים חדשים במייל.

הצטרפו אל 296 שכבר עוקבים אחריואזהרה: אני איני רואה חשבון אמריקאי וגם לא רואה חשבון ישראלי. אני גם לא יועץ מס באף אחת מהמדינות הנ"ל (גם לא באף מדינה אחרת). את כל המידע שאני מספק כאן אני למדתי בעצמי תוך התייעצות חד פעמית עם רואה חשבון ועם אנשים אחרים המגישים בעצמם. חוק המס האמריקאי הוא חוק סבוך נורא, והמצבים שאתאר כאן הם יחסית פשוטים – הכנסה כשכיר, רווח הון על מניות, דיבידנדים, ריבית מהבנק/אג"ח, הכנסה משכירות (שלא כחלק מעסק). אם אתם בעלי עסק/עצמאים, אתם יכולים להשליך חלק מהדברים שיכתבו כאן על המצב שלכם, אך כרגע לא אעסוק בדיווח עבור בעלי עסקים. מילוי הדוחות דורש ידע שתוכלו לקבלו כאן בחינם, אך השימוש בו הוא על אחריותכם בלבד. באופן כללי, לא מומלץ להסתמך על בלוגים רנדומליים ברשת.
בהתאם לדרישות בחוזר 230 של ה-IRS, אני מתריע בפניכם, שכל מידע הנוגע לענייני מס פדרלי בארה"ב המובא בתקשורת זו, כולל כל לינק או צרופה, לא נכתב על מנת שתוכלו (א) להימנע ממסים שאתם חייבים להם על פי דין כולל קנסות, או (ב) לקדם, לשווק, או להמליץ לכל אדם אחר לגבי כל עניין או עסקה המובא בתקשורת זו.
מודעות פרסומת

3 מחשבות על “מס ארה"ב: על מנת לדרוש פטור אישי עבור בן/בת הזוג צריך שיהיה להם מספר זיהוי אמריקאי לצרכי מס SSN/ITIN

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s