סדרת מס ארה"ב (2020) – חלק 2 – מתחילים למלא את הדוח

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

בחלק 1 של הסדרה עמדנו על ההגדרות של הכנסה גולמית, והכנסה החייבת במס ואיך מחשבים את ההפרש ביניהם. היום נתחיל למלא את הדוח מההתחלה ועד הסוף.

אז בואו פשוט נתחיל למלא את הדוח. הדוח הראשי אותו יש למלא נקרא דוח 1040, (לינק לדוח הרלוונטי ל-2020). הדוח הוא בעל שני עמודים, ויש כמה דוחות נספחים שתצטרכו לצרף אליו בתלות בסוגי ההכנסה השונים שהיו לכם.

הערה: הפוסט הזה מתייחס להגשת הדוח עבור שנת המס 2020, כלומר הגשה באפריל 2021 (או עם הארכה למי שיש). מי שצריך את ההדרכה לשנת 2019 ניתן למצוא זאת כאן.

הערה++: אני יודע שרבים מחכים לפוסט על איך מגישים את הבקשה למענק קורונה השני או הפרשים ממענקי קורונה שטרם התקבלו. במיוחד לאנשים עם מיעוט הכנסות או ללא הכנסות. לאחר שאכתוב את הפוסט על החרגת שכר עבודה (שרלוונטי להרבה אנשים עם מיעוט הכנסות מעבודה), אדלג ישר למדריך של בקשת מענק קורונה, עם דוגמא באמצעות תוכנת OLT.com. שימו לב: אין יותר פורטל ייחודי לבקשת מענק קורונה, והדרך היחידה לקבל את המענק הוא על ידי הגשת דוח שנתי מלא לשנת 2020.

אם אתם מעוניינים לעזור במימון האתר, תשקלו להירשם לאחד השירותים האינטרנטיים הבאים שיעזרו לכם להוזיל את הקניות באינטרנט שלכם: Ebates, Honey. לקריאה נוספת ראו כאן

אם יש לכם שאלות פרטניות בנוגע למצבכם האישי מבחינת מס ארה"ב, תוכלו לפרסם אותו כאן בתגובות ותקבלו מענה ממני. השימוש בתשובה שאתן לכם הוא על אחריותכם בלבד.

מתחילים – איך לבחור סטטוס הגשה בדוח השנתי לאמריקאים

אז כמה כסף אהיה חייב ל-IRS? הלא כבר שילמתי למס הכנסה בישראל.

אז זהו… ישנם שתי אפשרויות  שבהן חבות המס בפועל תהיה שואפת לאפס. אם עוד לא קראתם לגביהם ממליץ לחזור ולקרוא את זה לפני שמתקדמים.

מי שרוצה דוגמא ויזואלית של איך למלא את הפרטים הללו בתוכנת OLT החינמית, מוזמן לראות את הדוגמא כאן. זוהי אמנם דוגמא עבור שנת המס 2019, אבל לא שונו שם הרבה דברים בממשק. מוזמנים לשאול בתגובות אם צריכים הבהרות לגבי התוכנה ואנסה לעזור.

בפוסט זה נתמקד בחלק העליון שלו שנראה כך והוא נוגע לפרטיכם האישיים וסטטוס הגשה:

1040-top-blank

בחלק זה ממלאים בעצם את הפרטים האישיים שלנו, כולל: שמות פרטיים ושמות משפחה (כפי שמופיע בכרטיס ה-Social Security שלנו), כתובת מגורים, מספרי זיהוי למס (Social Security Number – SSN). יש גם אופציה לבחור אם רוצים לתרום $3 לקמפיין הבחירות הנשיאותי (אל דאגה זה לא יוצא מהכסף שלכם).

בנוסף, צריך לבחור את סטטוס ההגשה בחלק שנקרא Filing Status. אני מקווה שההסבר בפוסט הקודם היה ברור כדי שכל אחד ידע לבחור את הסטטוס שלו. במידה ולא, אני מביא כאן תרגום של ההנחיות של ה-IRS מתוך קובץ ההנחיות הנספח לטופס 1040 לגבי כל שורה ושורה:

אזהרה חמורה: החלק הבא מאווווווד משעמם… מי שלא רוצה לקרוא חוקים ודקויות, שלא יקרא בין שני הקווים, ושידלג לדוגמאות.(אני משתמש בלשון זכר. תתבעו אותי.)

רווק – Single

רווק – ניתן לסמן את התיבה בשורת Filing Status אם אחד מהתנאים הבאים התקיים ב-31.12.2020:

 • מעולם לא היית נשוי
 • היית גרוש לפי החוק המקומי. אם בסוף 2020 הגירושין עדיין לא היו סופיים, אתה נחשב עדיין נשוי ולא ניתן לסמן את תיבה 1.
 • התאלמנת לפני ה-1.1.2020 ולא התחתנת עד סוף 2020. למרות זאת אם יש לך ילד שתלוי בך כלכלית (הגדרה לזה יש בהמשך), תוכל אולי להשתמש בסטטוס של אלמן מוכר, ראו הנחיות של סטטוס זה בהמשך.

נשואים המגישים יחדיו  – Married Filing Jointly – MFJ

נשואים המגישים יחדיו – ניתן לסמן את התיבה Married Filing Jointly אם מתקיימים אחד מהתנאים הבאים:

 • היית נשוי בסוף שנת 2020, גם אם לא גרת עם בן זוגך בסוף 2020.
 • בן זוגך נפטר ב-2020 ולא התחתנת עד סוף השנה.
 • היית נשוי בסוף 2020, ובן זוגך נפטר ב-2021 לפני מועד הגשת הדוח.

זוג נשוי המגיש יחדיו מדווחים על הכנסתם המשותפת ומנכים את הניכויים והפטורים בדוח מאוחד. הם יכולים להגיש דוח ביחד גם אם יש להם רק הכנסה אחת או שאפילו לא גרו ביחד כל השנה. עם זאת, על שני בני הזוג לחתום על הדוח. ברגע שהגשתם דוח משותף, לא ניתן להגיש דוח בנפרד על אותה שנה (בשנים הבאות ניתן).

חבות המס לזוג המגיש יחדיו – אם תגישו יחד, שניכם תהיו אחראיים לחבות המס, לריבית ולקנסות הנוגעות לדוח שהגשתם. כלומר, אם בן זוגך לא ישלם את המס, האחריות תיפול עליך. או, אם אחד מבני הזוג לא ידווח נכון את המס המתחייב, שני בני הזוג ישאו בהפרשים שיחיל עליכם ה-IRS. אתה עלול לרצות להגיש בנפרד אם:

 • אתה מאמין שבן זוגך לא מדווח על כלל הכנסותיו, או,
 • אתה לא רוצה להיות אחראי במקרה שבן זוגך משלם פחות מס ממה שצריך.

ראה את ההנחיות לסטטוס Married Filing Separately. בנוסף, קיימים הנחיות מיוחדות לבן זוג "תמים" אשר בן זוגו עובר עבירות פליליות בתחום המס.

זרים שאינם תושבים – באופן כללי, זוג נשוי לא יכול להגיש יחדיו אם אחד מהם הוא אינו אזרח וגם לא תושב של ארה"ב (לדוגמא: בן הזוג שהוא רק ישראלי). עם זאת, ניתן לבחור להגדיר את בן-הזוג כתושב ארה"ב לצרכי מס ולהגיש יחדיו. כתבתי פוסט מיוחד בנושא.

גילוי נאות: אשתי לא אמריקאית אבל אנחנו החשבנו אותה כתושבת לצרכי מס והגשנו את הדוח ביחד עד הדוח של 2017. יתרונות וחסרונות של החלטה כזו, כתבתי בעבר כאן.

נשואים המגישים בנפרד – Married Filing Separately – MFS

נשואים המגישים בנפרד – באופן כללי, אם אתה נשוי ומגיש דוח בנפרד, אתה מדווח על הכנסתך האישית, ניכויים שלך וזיכויים שלך. אתה אחראי למס המתחייב מהדוח האישי שלך בלבד.

עם זאת, לרוב יצא לך חבות מס יותר גדולה בצורת הגשה זו, מאשר בצורות הגשה נוספות שניתן לבחור. כמו כן, בהגשה בנפרד, לא ניתן לנכות ריבית על הלוואות לימודים, לנכות שכר לימוד מההכנסה, לקבל החזר מס על לימודים, ולקבל החזר מס על הכנסה נמוכה (האחרון לא רלוונטי לישראלים). כמו כן, לא ניתן להשתמש בניכוי הסטנדרטי אם בן זוגך מפרט את הניכויים שלו.

תוודא שאתה מכניס את ה-SSN או ITIN (מס' זיהוי לצורך מס) של בן זוגך בטופס 1040. אם אין לבן זוגך מספר זיהוי וגם אין צורך שיהיה לו (למשל: לא אזרח ולא תושב), פשוט הכנס NRA במקום המספר. את השם של בן/בת הזוג יש למלא באזור הריק בסוף שורת Filing Status אחרי Qualifying Widower.

(לא רלוונטי לשנים 2018-2025 – מי שרוצה לקבל פטור אישי עבור בן/בת הזוג שלו צריך להוציא לו מספר זיהוי ITIN על ידי הגשת טופס W-7 ביחד עם הדוח השנתי, או מחוץ לעונת המסים, ראו כאן פרטים נוספים)

NRA – Non Resident Alien – זר שאינו תושב.
על כל הניכויים והזיכויים יהיו פוסטים בהמשך.

ראש אב בית – Head of Household – HOH

ראש אב בית – סטטוס זה נועד עבור יחידים לא נשואים אשר מממנים מחייה בביתם לאנשים אחרים (שעומדים בתנאים מסוימם שיפורטו בהמשך). אתה נחשב לא נשוי למטרה זו אם אחד מהבאים מתקיים:

 • אם היית גרוש לפי החוק במדינה שלך בסוף 2020. אם הגירושין לא נכנסו לתוקפם עד סוף 2020, אתה עדיין נחשב נשוי.
 • אתה נשוי אך גרת בנפרד מזוגתך ב-6 החודשים האחרונים של 2020 ואתה עומד בחוקים האחרים של אנשים נשויים החיים בנפרד שיבואו בהמשך.
 • אתה נשוי ל-NRA בכל זמן במהלך השנה ואתה בוחר שלא להתייחס אליהם כתושב לצרכי מס.

סמן את התיבה ראש אב בית אם אתה לא נשוי (או נחשב לא נשוי) ואחד מהבאים חל עליך:

כלל 1. שילמת מעל לחצי מעלות תחזוקת הבית שהיה הבית העיקרי בכל 2020 עבור הורה שלך שאתה יכול להחשיב כתלוי בשורת Dependents (ראו מעלה), אלא אם כן חל הסכם שיתוף עלויות (למשל בין האחים). ההורה לא חייב לגור איתך לצורך כלל זה.

עכשיו בעברית: אם לא הייתם נחשבים נשואים ושילמתם על המחייה (יותר מחצי ממנה) של הורה, גם אם לא גר אתכם, אתם יכולים להשתמש בסטטוס זה.

כלל 2. שילמתם מעל חצי מעלות מגורים בבית בו גרתם ובו גר אחד מהבאים מעל למחצית השנה:

 1. כל אדם שאתם יכולים להצהיר עליו כתלוי בכם בשורת Dependents. אך אל תכללו:
  • ילד שהוא נחשב תלוי בכם בגלל הסכם גירושין (ראו הנחיות לשורת Dependents).
  • אדם שתלוי בכם רק בגלל שגר אתכם ב-2020.
  • אדם שנחשב תלוי בכם אם יש לכם הסכם לשיתוף עלויות בגינו.
 2. ילד שלכם שאינו נשוי שלא נחשב תלוי שלכם (למשל אם יש לכם ילד ללא אזרחות אמריקאית).
 3. ילד שלכם שנשוי, שאינו נחשב תלוי שלכם רק בגלל שמישהו אחר יכול להחשיב אותו כתלוי שלו (למשל הסבא של הילד).
 4. ילד בחזקתכם, אך שלא נחשב תלוי שלכם בגלל החוקים הנוגעים להורים גרושים.

אם לא הצהרתם על הילד כתלוי בכם בשורת Dependents (למשל כי גרושתכם מצהירה שהוא תלוי שלה או כי לילד אין אזרחות אמריקאית), רשמו את שמו מתחת לשורה של Filing Status איפה שיש את הטקסט הבא:
If you checked the MFS box, enter the name of spouse. If you checked the HOH or QW box, enter the child’s name if the qualifying person is
a child but not your dependent.

שימו לב: על מנת שילד יחשב תלוי בכם מבחינת החוק האמריקאי הוא חייב להיות אמריקאי (אזרח/תושב) בעצמו. אך בשביל שאתם תחשבו HOH אין צורך שהילד יהיה אמריקאי.

ראש משק בית כאמור רלוונטי לאמריקאי שנשוי לישראלית (או הפוך), עם ילדים מתחת לגיל 19 שגרים איתם, או סטודנט מתחת לגיל 24 שתומכים בהם כלכלית. בהמשך בהנחיות יש הסבר לקביעת מי ייחשב תלוי.

אלמן מוכר עם ילד תלוי – Qualifying Widower – QW

אלמן מוכר עם ילד תלוי – תוכלו לסמן את Qualifying Widower אם כל התנאים הבאים מתקיימים:

 1. בן זוגכם נפטר ב-2018 או ב-2019 ולא התחתנתם בשנית לפני סוף 2020.
 2. יש לכם ילד (אפילו ילד חורג) שאתם יכולים להצהיר כתלוי בשורת Dependents. ילד אומנה אינו כלול בסעיף זה.
 3. הילד גר בביתכם בכל שנת 2020. מלבד מצבים מאושרים (פנימייה, אשפוז, שירות צבאי, כלא).
 4. שילמתם מעל לחצי עלות תחזוקת ביתכם.
 5. עמדתם בתנאים לסטטוס של הגשה משותפת בשנה בה נפטר בן הזוג, גם אם לא עשיתם זאת בפועל.

אם בן זוגכם נפטר ב-2020 לא תוכלו להשתמש בסטטוס זה (אלא בסטטוס של נשואים המגישים יחדיו).

ילד מאומץ. ילד שאימצתם נחשב ילד שלכם לכל דבר ועניין.

לצורך העניין, בשנה שבן זוגכם נפטר אתם עדיין יכולים להגיש כנשואים המגישים יחדיו, ובשנתיים הבאות כאלמן מוכר, לאחר מכן תהפכו להיות ראש אב בית במידה והילדים הם תלויים שלכם או שתגישו כרווק אם הילדים כבר לא  תלויים שלכם. בהמשך אביא את ההגדרה המדויקת לתלוי.

שורת Standard Deduction

אתם צריכים לסמו בעמוד הראשון את התנאים השונים שיכולים להשפיע על גודל הניכוי הסטנדרטי שלכם.

אם אתם יכולים להיחשב תלויים של בן אדם אחר (למשל, ההורים שלכם), או שנולדתם לפני ה-2 לינואר 1956 או שהייתם עיוורים במהלך השנה, צריך לסמן את התיבות המתאימות בשורה: Standard Deduction.

אם התנאים הללו מתקיימים עבור בן/בת הזוג שלכם אז יש לסמן את התיבות המתאימות בשורה: Spouse Standard Deduction.

כל סימון שכזה יגדיל את הניכוי הסטנדרטי שתקבלו.

עכשיו מגיעים לחלק ה"מסובך": מי יכול להיחשב תלוי שלכם.

שורת Dependents

ישנם 4 שלבים לקביעת מי נחשב כתלוי וניתן לרשום את שמו בשורת Dependents.

שלב 1 – מיהו ילד מזכה

ילד מזכה הינו אחד מהבאים: בן שלכם, בת שלכם, ילד מאומץ, ילד אומנה, אח, אחות, אח חורג, אחות חורגת, חצי אח, חצי אחות, או שאיר של כל אחד מהם (למשל נכד, אחיינית, אחיין) ועומד באחד משלושה קריטריונים:

 1. היה מתחת לגיל 19 בסוף 2020 וצעיר יותר ממך (או מהבת זוג במקרה של הגשה משותפת), או
 2. מתחת לגיל 24 בסוף 2020, סטודנט, וצעיר ממך (או מזוגתך במקרה של הגשה משותפת), או
 3. בכל גיל ונכה 100%

בנוסף, יש תנאי שהילד לא סיפק לעצמו יותר מחצי עלות מחייתו לאותה שנה, ואינו מגיש דוח כנשוי משותף, אלא אם כן רק מגיש דוח כדי לקבל החזר מס בגין מס עודף ששילם במהלך השנה (לא רלוונטי לישראלים). כמו כן, הילד היה צריך לגור איתך יותר מחצי מהשנה, חוץ מהמצבים המאושרים המתוארים לעיל.

אם יש לכם ילד מזכה, עברו לשלב 2, אם לא עברו לשלב 4.

שלב 2 – האם ילדכם המזכה הוא תלוי שלכם

 1. האם הילד היה אזרח או תושב ארה"ב, או תושב של קנדה או מקסיקו, אם כן עברו לשאלה 2, אם לא הוא לא נחשב תלוי שלכם.
 2. האם הילד היה נשוי? אם לא, עברו לשאלה 3, אם כן, רק בתנאי שהוא מגיש דוח רק על מנת לקבל החזר על מסים עודפים ששילם.
 3. האם אתם (או זוגתכם אם הגשה משותפת), יכולים להיחשב כתלויים בדוח של מישהו אחר (למשל ההורים שלכם). אם כן, לא תוכלו להחשיב אתת הילד כתלוי שלכם ולא תוכלו למלא אותו בשורת Dependents,
  אם לא, תוכלו למלא את שורת Dependents עמודות 1-3 – שם ושם משפחה, מספר SSN, ואת הקרבה בינכם לילד (ברוב המקרים פשוט תרשמו Son או Daughter). ועברו לשלב 3 לראות אם אתם יכולים לקבל החזר מס בגין ילדכם התלוי.

שלב 3 – האם ילדכם התלוי מזכה אתכם ב"קצבת" ילדים

הערה: "קצבת" ילדים היא לא ממש קצבה. זה יותר זיכוי/החזר מס שבמקרה של חבות מס תוריד אותו בשווי הקצבה. ברוב המקרים אם נותר הפרש ניתן לקבל אותו ממש כהחזר $$$ ליד (אבל זה תלוי גם בהכנסות שלכם). הזיכוי עומד על זיכוי מקסימלי של $2,000 לילד, כאשר מתוכם ניתן לקבל החזר של עד $1,400 לילד. בפועל, נתוני ההכנסות שלכם יכולים להקטין את הסכום.

על קצבת הילדים יהיה פוסט נפרד משום שהוא נושא שלם בפני עצמו, ואני מאמין שהוא מאוד רלוונטי להרבה ישראלים-אמריקאיים (הפוסט הרלוונטי לשנת 2019 נמצא כאן).

החל משנת המס 2015 ה-IRS מחמיר בנהלים וקובע שחייב שיהיה לילד SSN/ITIN/ATIN עד תאריך הגשת הדוח (כולל הארכות במידה וביקשתם).

 1. האם לילד היה מונפק מס' זהות לצרכי מס אמריקאי (SSN/ITIN/ATIN) לפני תאריך הגשת הדו"ח (כולל הארכות במידה וביקשתם – בפועל עד ה-15/10/2021). אם כן, המשיכו לשאלה 2, אם לא, לא תוכלו לקבל החזר מס בגין הילד לשנת 2020.
 2. האם הילד היה אזרח ארה"ב, תושב ארה"ב או נתין ארה"ב (US National)?
 3. אם הילד מאומץ ראו את ההחרגה למבחן האזרחות בהמשך. אם כן, המשיכו לשאלה 3, אם לא, לא תוכלו לקבל החזר מס בגין הילד לשנת 2020.
 4. האם הילד היה מתחת לגיל 17 בסוף 2020? אם לא, עצרו! הילד לא מזכה אתכם בהחזר מס בגין ילדים, אך החל מ-2019 תוכלו לסמן אותו בתיבה Credit for other dependents. אם כן, המשיכו לשאלה הבאה.
 5. האם לילד היה מספר SSN המזכה אותו לעבוד בחופשיות בשטח ארה"ב? אם כן, הילד מזכה אתכם בקצבת ילדים ואתם צריכים לסמן את התיבה בעמודה (4) הנקרא Child tax credit. אם לא, הילד אינו מזכה אתכם בהחזר מס. תוכלו לסמן את התיבה תחת Credit for other dependents שיוריד לכם את חבות המס אבל לא תקבלו החזר.

שלב 4 – האם קרוב משפחה שלכם נחשב תלוי שלכם?

קרוב משפחה מזכה הוא אחד מהבאים:

 • בן, בת, ילד חורג, ילד אמנה, או שאר של אחד מאלה (למשל נכד או נין), או:
 • אח, אחות, חצי אח, חצי אחות, או ילד של אחד מהם (למשל אחיין/אחיינית), או:
 • אב, אם, או קדמון שלהם ו/או אח שלהם (למשל סבא, סבתא, דוד, דודה), או:
 • אח חורג, אחות חורגת, אב חורג, אם חורגת, חתן, כלה, חם, חמות, גיס או גיסה, או:
 • כל אדם אחר (מלבד בן הזוג) שגר אתכם כל השנה כחלק ממשק ביתכם, ובתנאי שהיחסים בינכם לא עברו על הדין המקומי (ולא נפרט). אם האדם המדובר לא גר אתכם כל השנה, ראו החרגה לזמן מגורים בהמשך.

בנוסף, לאותו קרוב אסור להיות ילד מזכה של אף משלם מס אחר (ראו שלב 1). לצורך העניין, אדם אינו נחשב משלם מס אם לא היה חייב להגיש דוח שנתי, או שהסיבה שהוא מגיש זה רק כדי לקבל החזר על מסים עודפים שנגבו.

בנוסף, לאותו קרוב צריך להיות הכנסה גולמית של מתחת ל-$4,300 ב-2020. אם אותו אדם היה נכה ב-100% ראו החרגה למבחן הכנסה בהמשך.

בנוסף, הייתם צריכים לספק להם לפחות מחצית מעלות מחייתם ב-2020.

כעת נעבור לשאלות אותם צריך לשאול כדי להיחשב קרוב מזכה:

 1. האם אותו אדם עומד בתנאים לעיל (של שלב 4)? אם כן, המשיכו לשאלה הבאה.
 2. האם האדם היה אזרח/תושב ארה"ב? אם כן, המשיכו. אם לא, לא תוכלו להחשיבו כקרוב מזכה.
 3. האם הקרוב היה נשוי? אם כן, ראו את ההנחיות לנשואים בהמשך. אם לא, המשיכו.
 4. האם אתם (או זוגכם, אם הגשה משותפת) יכולים להיחשב כתלויים בדוח שנתי של מישהו אחר (לפי שלבים 1,2 ו-4)? אם כן, הקרוב לא יכול להיות התלוי שלכם. אם לא, תוכלו להחשיב את הקרוב כתלוי שלכם. מלאו את שמו ו-SSN ואת הקרבה בינכם בשורת Dependents – עמודות 1-3. תעברו לשלב 5.

שלב 5 – האם קרוב משפחה שלכם שנחשב תלוי שלכם יכול לזכות אתכם בזיכוי מס?

 1. האם לקרוב המזכה היה מספר SSN/ITIN/ATIN שהונפק לפני תאריך ההגשה של הדוח (כולל הארכות במידה וביקשתם)? אם כן, המשיכו לשאלה 2. אם לא, לא תוכלו לקבל זיכוי מס בגין אותו קרוב.
 2. האם הקרוב המזכה היה אזרח, תושב או נתין של ארה"ב? אם הילד היה מאומץ, ראו החרגה למבחן האזרחת בהמשך. אם כן, תוכלו לקבל זיכוי מס (לא החזר מס) בגין אותו קרוב. תסמנו בעמודה 4 את Credit for other dependents. אם לא, לא תוכלו לקבל זיכוי מס בגינם, אין לסמן דבר.

הגדרות נוספות:

ילד מאומץ. ילד מאומץ נחשב ילד שלכם לכל דבר. אם אינכם יודעים את מספר ה-SSN שלו, יש להוציא לו מספר ATIN. ילד שלא היה לו אחד המספרים האלה עד לתאריך ההגשה (כולל הארכות) לא יוכל להיות זכאי ל"קצבת" הילדים.

ילד להורים גרושים. החוק פה מאוד מסובך, ואני ממליץ פשוט לפנות לעורך דין המבין בחוקי המס האמריקאיים במקרים הללו.

החרגה למבחן האזרחות. במידה ואתם אזרחים אמריקאיים ואימצתם ילד שגר אתכם כל השנה, הילד הזה עומד במבחן האזרחות בשלב 2, שאלה 1; בשלב 3, שאלה 2; בשלב 4, שאלה 2, ובשלב 5, שאלה 2.

החרגה למבחן ההכנסה. אם קרוב שלכם (כולל כל אדם שגר אתכם במהלך כל השנה), הוא נכה 100%, והרוויח כסף מעבודה במוסד מוכר לעבודת נכים (אני מניח שזה צריך להיות מוכר על ידי האמרקאיים), ניתן להחריג סכומים אלו מההכנסה שלו לפני שקובעים אם עבר את ה-$4,300 או לא.

החרגה לזמן מגורים. אם התלוי נעדר ממגורים בביתכם בשל, בית ספר, חופשה, עסקים, סיבות רפואיות, שרות צבאי, או כליאה במתקן לנוער, ניתן להחשיב זמן זה כזמן שהתלוי גר איתכם. עבור ילד מזכה שנולד/נפטר ב-2020, ניתן להחשיב שגר איתכם יותר מחצי מהשנה, אם גר אתכם יותר מחצי מהזמן שהילד חי באותה שנה. עבור כל אדם אחר שנולד/נפטר ב-2020 הוא נחשב שגר אתכם מעל חצי שנה אם גר אתכם כל הזמן שהיו בחיים ב-2020.

סטודנט. סטודנט הוא ילדכם אשר היה רשום כסטודנט מלא לפחות חמישה חודשים מתוך 2020 במוסד לימודים, או שהיה בתוכנית הכשרה בחווה חקלאית כחלק מלימודים או הכשרה ממלכתית. מוסד לימודים כולל גם מוסדות טכניים, מקצועיים או הנדסאים. ההגדרה לא כוללת הכשרה בעבודה, לימודים בהתכתבות או לימודים באינטרנט.דוגמאות

החוקים לעיל מכילים הרבה טקסט, ואני מודע שלא לכל אחד יש את הכוח והרצון לעבור על הכל. לכן אסכם כאן את המקרים הכי נפוצים, ואעשה את זה עם דוגמה של חלק הטופס ממולא עבור כל אחד.

שימו לב! החל מ-2020 יש שאלה לגבי מכירות של מטבעות וירטואליים.

בואו נסתכל על משה ועל כל השלבים בחיים שלו. משה נולד להורים אמריקאיים וקיבל אזרחות מלידה. נניח שעד גיל 25 לא עמד בקריטריון להגשת דוחות שנתיים (ראו את הקריטריון כאן). בגיל 25 משה יגיש כרווק (Single). משה אינו נשוי ואין לו ילדים ולכן לא ימלא את החלק הנוגע לתלויים.

1040-top-single

עברו כמה שנים ומשה נישא לבחירת לבו טלי, גם היא אמריקאית. כך יראה הטופס עבורם לפני הילדים.
1040-top-mfj

כעבור כמה שנים, כבר יש לזוג המאושר שני ילדים מקסימים: אמיר ונירית. משה וטלי הוציאו לילדים אזרחות אמריקאית וקיבלו עבורם מס' SSN.

1040-top-mfj+kids

ברוך, החבר של משה, התחתן עם גלי, ישראלית שאינה אמריקאית. לצורך פשטות הם בחרו שלא להחשיב את גלי כתושבת אמריקאית לצרכי מס. לפני הילדים כך יראה הטופס של ברוך:

1040-top-mfs

לברוך וגלי נולד ילד בשם אמיר (חברים טובים הרי אמרנו). הם הוציאו לאמיר אזרחות אמריקאית וקיבלו עבורו מס' SSN. היות ולברוך יש כבר ילדים תלויים הוא יכול (וצריך) לבחור בסטטוס של ראש משק בית (בהנחה שעומד בתנאים המפורטים למעלה – שעיקרן שהוא מממן יותר ממחצית עלות ביתו).

1040-top-hoh+kids

במידה וברוך לא היה מוציא לילד שלו אזרחות אמריקאית, וכך היה ממלא:

1040-top-hoh+kids-no-ctc

הערה: במידה וברוך וגלי ירצו להחשיב את גלי כתושבת לצרכי מס הם יצטרכו להוציא לה מס' ITIN היות והיא לא זכאית ל-SSN בגלל שהיא לא אמריקאית, ורק אז יוכלו להגיש כנשואים במשותף. כתבתי על הנושא הזה בהרחבה:

מס ארה"ב: צירוף בן/בת הזוג הישראלי למערכת המס האמריקאית

הערה חשובה! ישנו ויכוח אם מי שרוצה להיחשב HOH צריך להרוויח יותר מבן זוגו על מנת לעמוד בתנאי של "מממן לפחות מחצית ממחייתו של הילד המזכה". 

אני אישית הייתי נזהר וממלא כנשוי המגיש בנפרד (MFS) במצב זה, או מתייעץ עם יועץ מס בסוגיה הזו.
זו סוגיה חשובה מכיוון שיש דברים שזמינים ל-MFS ולא זמינים ל-HOH (לדוגמא, החזרי מס עבור לימודים והפקדות ל-Roth IRA).

סיכום

אני מקווה שכל אחד למד מהפוסט הזה איך לבחור את סטטוס ההגשה שלו וכמה פטורים אישיים הוא יכול לדווח בדוח (רמז: בשנים 2018-2025 זה יהיה אפס, אך בתמורה יש ניכוי סטנדרטי וזיכויי/החזרי מס בגין ילדים מוגדלים). הרוב המוחלט של המקרים עונים על הדוגמאות שנתתי לאחר פירוט החוקים. במקרים האחרים (אימוץ, גירושין, נכות) כדאי (לפחות בשנה הראשונה) לפנות לעורך דין ורואה חשבון המבינים בנושא.

אם אתם מעוניינים לעזור במימון האתר, תשקלו להירשם לאחד השירותים האינטרנטיים הבאים שיעזרו לכם להוזיל את הקניות באינטרנט שלכם: Ebates, Honey. לקריאה נוספת ראו כאן

אם יש לכם שאלות פרטניות בנוגע למצבכם האישי מבחינת מס ארה"ב, תוכלו לפרסם אותו כאן בתגובות ותקבלו מענה ממני. השימוש בתשובה שאתן לכם הוא על אחריותכם בלבד.

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

אזהרה: אני איני רואה חשבון אמריקאי וגם לא רואה חשבון ישראלי. אני גם לא יועץ מס באף אחת מהמדינות הנ"ל (גם לא באף מדינה אחרת). את כל המידע שאני מספק כאן אני למדתי בעצמי תוך התייעצות חד פעמית עם רואה חשבון ועם אנשים אחרים המגישים בעצמם. חוק המס האמריקאי הוא חוק סבוך נורא, והמצבים שאתאר כאן הם יחסית פשוטים – הכנסה כשכיר, רווח הון על מניות, דיבידנדים, ריבית מהבנק/אג"ח, הכנסה משכירות (שלא כחלק מעסק). אם אתם בעלי עסק/עצמאים, אתם יכולים להשליך חלק מהדברים שיכתבו כאן על המצב שלכם, אך כרגע לא אעסוק בדיווח עבור בעלי עסקים. מילוי הדוחות דורש ידע שתוכלו לקבלו כאן בחינם, אך השימוש בו הוא על אחריותכם בלבד. באופן כללי, לא מומלץ להסתמך על בלוגים רנדומליים ברשת.
בהתאם לדרישות בחוזר 230 של ה-IRS, אני מתריע בפניכם, שכל מידע הנוגע לענייני מס פדרלי בארה"ב המובא בתקשורת זו, כולל כל לינק או צרופה, לא נכתב על מנת שתוכלו (א) להימנע ממסים שאתם חייבים להם על פי דין כולל קנסות, או (ב) לקדם, לשווק, או להמליץ לכל אדם אחר לגבי כל עניין או עסקה המובא בתקשורת זו.

38 מחשבות על “סדרת מס ארה"ב (2020) – חלק 2 – מתחילים למלא את הדוח

 1. האם ניתן למלא את טופס 1040 באתר IRS באופן מקוון? פעם ראשונה אני באתר הזה, תודה ממש טוב, אשמח לכל סיוע

  אהבתי

 2. שלום "המתורגמן הפננסי",
  ראשית תודה על כל הפוסטים המחכימים!
  שאלה:
  אני אזרח אמריקאי שלא חל עליו חובת דיווח עד לשנת 2019 (הכנסה נמוכה מאוד)
  אני שכיר ונשוי לישראלית (NRA) יש לנו 4 ילדים (גם הם NRA) [מכיוון שלא גרתי בארה"ב מגיל 18]
  התחלתי דיווח כרווק, מכיוון שאיננו נשואים בארה"ב, בOLT יצא שאני צריך לשלם כמה אלפי דולרים למס.
  ממה שקראתי בבלוג הנהדר שלך הבנתי שאני יכול להחריג את ההכנסות מהמעסיק שלי (הסכום אינו עולה על 100K 😉
  אני מתכנן לטוס לארה"ב בכדי לאזרח את הילדים ביום מן הימים. (בעידן הקורונה זה נהיה יותר ויותר אפשרי עם האפשרות לעבוד מרחוק)
  שאלתי:
  האם כאשר אחריג את הכנסות 2020 בכדי לא להתחייב במס [2555] יצא שלא אוכל לקבל בעתיד החזרים בגין ארבעת ילדי?

  בתודה מראש!

  אהבתי

  1. היי, אין שום בעיה להחריג הכנסה ב2020, ולקבל החזר מס עבור ילדים בשנה שהיא לא 2020 🙂 פשוט בשנה שאתה רוצה לדרוש החזר מס לילדים, תצטרך לא להחריג שכר

   אהבתי

 3. שלום המתורגמן!
  האם בעזרת תוכנת OLT ניתן למלא ולהגיש את דוח המס השנתי במלואו?
  שמעתי גם על שירות Turbotax האמריקאי, האם אתה מכיר / ממליץ?
  נתקלתי בקשיים במילוי הדוח וחשבתי להיעזר בתוכנה או שירות אינטרנטי אם קיים כזה (העלות להגשת הדוחות בארץ גבוהה מאוד).
  תודה!!

  אהבתי

  1. אכן ניתן להשתמש בOLT להגשת הדוח המלא.
   TurboTax נחשבת תוכנה טובה ויקרה, אבל מעולם לא השתמשתי בה בעצמי.
   עבור דוחות פשוטים יכול להיות שTurboTax זה קצת אוברקיל

   אהבתי

 4. שאלתי כבר על זה, ומילאתי ב OLT כדי שאוכל להשתמש במשפט שכתבת: על מנת שילד יחשב תלוי בכם מבחינת החוק האמריקאי הוא חייב להיות אמריקאי (אזרח/תושב) בעצמו. אך בשביל שאתם תחשבו HOH אין צורך שהילד יהיה אמריקאי.
  מילאתי את הת.ז. שלו במקום SS (כי התוכנה מחייבת למלא) והדוח חזר עם סירוב, והשגיאה היא:
  Each DependentSSNmust be within the valid range of SSN
  מה אפשר לעשות?
  (המקרה הוא אב לילדים לא אזרחים, שמרוויח יותר מ 75,000$ ולכן מגיש כ HOH)

  אהבתי

  1. אני ניסיתי מספרים עד שהצלחתי (בכל מקרה המספר לא נכנס לדוח).
   אני חושב שהצליח לי 000-00-0001

   אין תנאי שHOH ירוויח מעל $75,000, אלא שיהיה המכניס העיקרי לתא המשפחתי.

   אהבתי

   1. תודה! אנסה. כבר חשבתי להתייאש.
    אם עשית את המספר הזה, הוא יגיד לי עכשיו שהמספר שכתבתי כבר דווח כמישהו אחר 🙂
    גם אם כן, אנסה עוד.
    אם שולחים ידנית בדואר, אפשר בכלל בלי מספר SS רק שם?
    התכוונתי שהוא צריך להיות HOH מכיוון שמכניס הרבה, ואם ידווח כ SINGLE לא יהיה זכאי למענק, לכן אם מוסיפים את ילדו, הוא נחשב, לפי מה שכתבת כ HOH ואז יוכל לקבל המענק. וכן מתקיים התנאי שהוא המכניס העיקרי.

    אהבתי

    1. היות והמספר הזה לא משודר עם הדוח, סיכוי נמוך שהם יגידו שהמספר כבר בשימוש, מה שגם את לא הראשונה ששואלת אותי ונראה לי שכבר עוד אנשים הצליחו כך.

     אם שולחים ידנית, אכן אין צורך למלא שום מספר. רק את השם בשורה למעלה (לא איפה שהרובריקה לילדים) לפי ההנחיות כאן

     אהבתי

     1. בד"כ אני מגישה עם Free file ושם א"א להגיש ילדים תלויים בלי SS תקף. לכן ניסיתי ב OLT.
      לפי ההנחיות שכתבת, אפשר למלא זאת גם ב Free file!
      באמת בשורה ההיא אפשר לכתוב כל מספר שעולה על הדעת, וכמו שראיתי עיצה בפוסטים שלך או בשו"ת שאחריהם, לכתוב מס' טלפון…

      אהבתי

      1. אני חייב להדגיש, לצורך הגדרת HOH אין צורך שהילד יהיה תלוי/dependent.
       לכן לא בטוח שמה שהצעתי יהיה תקף ל-FreeFile, צריך להיזהר עם זה, שהילד לא יכנס לרשימת התלויים וירשם המספר בדוח המשודר.

       אהבתי

 5. שאלה לגבי סטטוס המילוי. זוג נשוי. יעל אזרחית אמריקאית, יוסי אזרח ישראלי ויש להם ילדים קטנים אזרחיים ישראלים (לכן לא נחשבים תלויים). הכנסתם פחות יותר זהה. הבנתי שיעל יכולה למלא HOH בתנאי שהיא המכניס העיקרי לתא המשפחתי. האם הכנסה פחות או יותר זהה נחשבת כמכניס עיקרי. האם הקריטריון גמיש.

  אהבתי

 6. תודה ושפו ענק על המידע הרב והנהיר שהנגשת פה. שירות מדהים לטובת הכלל. יישר כח!
  רוצה לוודא שהבנתי נכון.
  אני מגיש HOH, כיוון שאשתי איננה אזרחית.
  שלבים 1-3 מתייחסים לילדיי שעד גיל 19.
  שלב 4-5 יכולים להתייחס לילדיי שמעל גיל 19 שאינם נשואים ואינם עובדים.
  כולם אזרחים אמריקאים.
  כלומר כולם יכולים להיחשב כמזכים (Qualifying) ולתלויים (Dependent), נכון?
  בהזדמנות זו אשאל שאלה נוספת, אם לילדיי לא תהיה אפשרות לעשות לילדיהם אזרחות ועל כן לא יזכו בהחזרי מס גם כשיהיו להם ילדים, ובכדי לחסוך להם את כל הטירחה בהגשת דוחות כל שנה רק בשביל האפשרות להיכנס לארה"ב ללא ויזה ואולי אם אי פעם ירצו לעבוד שם (אשאיר זאת כמובן לשיקולם), מה הפרוצדורה לבטל את האזרחות וכמה זה עולה? הבנתי שזה לא פשוט ודי יקר.

  אהבתי

  1. היי,

   הבנת נכון, גם ילדים מעל גיל 19, אשר אתה מממן לפחות מחצית מעלות מחייתם, ושמרוויחים פחות מ-$4,300, יכול להיחשב dependents שלך.
   אבל הם לא Qualifying Child, והם לא מזכים אותך ב-Child Tax Credit.
   הם עשויים לזכות אותך בDependent credits שזה $500 לכל Dependent אבל זה זיכוי שיכול להוריד חבות מס, לא להתקבל כהחזר.

   לגבי תהליך ויתור אזרחות, יש המון מידע באתר של השגרירות האמריקאית

   אהבתי

 7. שלום
  יש לי אזרחות אמריקאית. אני נשואה לישראלי וכל ילדי אינם עם אזרחות אמריקאית וכמובן גרים בארץ. הגשתי את הדוח האחרון כHOH. כעת קיבלתי מכתב מהIRS שהם שינוי את הסטטוס שלי כsingle (והוסיפו את הקוד 101D) ועל כן הם טוענים שאני צריכה לשלם מס (וכמובן בתוספת קנס). האם לפי ההגדרות אני אכן יכולה להשתמש בHOH? האם הם ידרשו אישורים לכך?

  אהבתי

  1. בשביל להיות HOH, את צריכה:
   1. להיות לא-נשואה, או נשואה ל"זר" ( מתקיים עבורך)
   2. צריך שיהיו לך ילדים (מתקיים עבורך)
   3. להכניס יותר כסף לבית מבעלך (מכל המקורות)

   אם 3 מתקיים, פשוט תתקשרי אליהם ותסדירי את זה (+1-267-941-1000, 1 כדי להישאר באנגלית ואז בתפריט 4 ואז 2)
   ייתכן ויבקשו ממך לשלוח מכתב (תתעקשי לסדר את זה בטלפון ואם לא יסכימו אז פקס בזמן שאת נשארת איתם על הקו עד שהם מקבלים)

   אם 3 לא מתקיים, אז את צריכה להגיש כ-Married Filing Separately ולא Single. בכל מקרה לא אמור להיות לך חבות מס בגלל השינוי.
   גם את זה תוכלי לשאול בטלפון, אבל כנראה שבמצב הזה תידרשי להגיש תיקון דוח ולהראות שאין לך חבות מס.

   אהבתי

   1. תודה על המענה המהיר. אני רואה שSingle ו Married Filing Separately זה אותו deduction. אם כך מדוע נראה לך שזה יוצא שונה?
    בנוסף האם יש לך את המספר פקס?
    תודה

    אהבתי

     1. בהחלט, ואפילו מתנות מההורים.
      הבדיקה היא האם את תורמת למשק הבית יותר מ50% מההוצאות.
      הדרך הכי קלה להראות את זה אם את מכניסה למשק הבית יותר מ-50% מההכנסות.

      אהבתי

      1. לאחר בירור עם נציגה מהIRS משום שהילדים אינם תושבי ארה"ב וגם ללא אזרחות לא ניתן להצהיר עליהם ועל כן אינני זכאי ל HOH. כעת אני צריכה לשלוח תיקון כדי להוכיח שאינני חייבת במס (כפי שהם טוענים לאחר השינוי שהם עשו ל Single). מה הדרך הטובה ביותר לעשות את השינוי? האם לשלוח רק את הטפסים המתוקנים לאחר השינוי האם לשלוח את כל הטפסים מחדש? האם כדאי לצרף גם איזשהו מכתב המסביר את השינוי? לפי הנציגה ניתן לשלוח את הטפסים רק בדואר. איך אוכל לדעת את הססטוס לאחר קבלת הטפסים? האם גם לאחר התיקון אצטרך לשלם איזשהו קנס?
       תודה

       אהבתי

       1. הנציגה טועה, אין שום דרישה שהילדים יהיו בעלי אזרחות או תושבות אמריקאית לצורך סטטוס HOH.

        תיקונים נעשים על גבי טופס 1040-X, וניתן לשדר אותו בתוכנה שהשתמשת למלא את ה1040, כלומר אין חובה בדואר כמו שהנציגה טענה.

        כשמשדרים יש אופציה להוסיף Preparer Notes ושם את יכולה לפרט על ההצדקה בשימוש בHOH.

        אהבתי

       2. אבל ממה שאני הבנתי צריך להצהיר על הילדים אפשהו בטופס. איפה בדיוק אפשר להצהיר עליהם? ממה שאני ראיתי צריך social security number או ITIN?

        אהבתי

   2. הי
    אמריקאית עם ילד ובן זוג לא אמריקאים
    נראה שבתוך ה OLT אין ממש דרך לדווח על HOH מבלי לדווח על ילד שהוא qulifying או dependent.
    ברגע שמסמנים HOH התוכנה ישר מעבירה לדף שחייבים למלא את פרטי הדיפנדנט, ואם הילד אינו אמריקאי אי אפשר.
    איך אפשר לפתור את זה?
    תודה

    אהבתי

    1. זה קצת מבלבל אבל יש את השאלה לגבי אם רוצים שהילד יוגדר כdependent ואז בוחרים לא, אבל בשאלה מאוחר יותר כששואלים אם רוצים שיוגדר כqualifying dependent בוחרים כן.

     אהבתי

     1. אבל הם מבקשים למלא את פרטי הילד כולל ssn, והילד לא אמריקאי ואין לו שום אמצעי זיהוי אמריקאי. מה אפשר למלא במקום או שיש דרך לא למלא את הפרטים שלו?

      אהבתי

 8. הי, האם דמי לידה שמקבלים מביטוח לאומי הם בגדר הכנסה של עבודה/שכר? או משהו אחר? אם משהו אחר, האם תוכל לומר מהו?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s