סדרת מס ארה"ב (2019) – חלק 2 – מתחילים למלא את הדוח

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

בחלק 1 של הסדרה עמדנו על ההגדרות של הכנסה גולמית, והכנסה החייבת במס ואיך מחשבים את ההפרש ביניהם. היום נתחיל למלא את הדוח מההתחלה ועד הסוף.

אז בואו פשוט נתחיל למלא את הדוח. הדוח הראשי אותו יש למלא נקרא דוח 1040, (לינק לדוח הרלוונטי ל-2019). הדוח הוא בעל שתי עמודים, ויש כמה דוחות נספחים שתצטרכו לצרף אליו בתלות בסוגי ההכנסה השונים שהיו לכם.

הערה: הפוסט הזה מתייחס להגשת הדוח עבור שנת המס 2019, כלומר הגשה באפריל 2020 (או עם הארכה למי שיש). מי שצריך את ההדרכה לשנת 2018 ניתן למצוא זאת כאן.

אם אתם מעוניינים לעזור במימון האתר, תשקלו להירשם לאחד השירותים האינטרנטיים הבאים שיעזרו לכם להוזיל את הקניות באינטרנט שלכם: Ebates, Honey. לקריאה נוספת ראו כאן

אם יש לכם שאלות פרטניות בנוגע למצבכם האישי מבחינת מס ארה"ב, תוכלו לפרסם אותו כאן בתגובות ותקבלו מענה ממני. השימוש בתשובה שאתן לכם הוא על אחריותכם בלבד.

אז כמה כסף אהיה חייב ל-IRS? הלא כבר שילמתי למס הכנסה בישראל.

אז זהו… ישנם שתי אפשרויות  שבהן חבות המס בפועל תהיה שואפת לאפס. אם עוד לא קראתם לגביהם ממליץ לחזור ולקרוא את זה לפני שמתקדמים.

בפוסט זה נתמקד בחלק העליון שלו שנראה כך והוא נוגע לפרטיכם האישיים וסטטוס הגשה:

1040-2019-top

 

בחלק זה ממלאים בעצם את הפרטים האישיים שלנו, כולל: שמות פרטיים ושמות משפחה (כפי שמופיע בכרטיס ה-Social Security שלנו), כתובת מגורים, מספרי זיהוי למס (Social Security Number – SSN). יש גם אופציה לבחור אם רוצים לתרום $3 לקמפיין הבחירות הנשיאותי (אל דאגה זה לא יוצא מהכסף שלכם).

בנוסף, צריך לבחור את סטטוס ההגשה בחלק שנקרא Filing Status. אני מקווה שההסבר בפוסט הקודם היה ברור כדי שכל אחד ידע לבחור את הסטטוס שלו. במידה ולא, אני מביא כאן תרגום של ההנחיות של ה-IRS מתוך קובץ ההנחיות הנספח לטופס 1040 לגבי כל שורה ושורה:

אזהרה חמורה: החלק הבא מאווווווד משעמם… מי שלא רוצה לקרוא חוקים ודקויות, שלא יקרא בין שתי הקווים, ושידלג לדוגמאות.(אני משתמש בלשון זכר. תתבעו אותי.)

רווק – Single

רווק – ניתן לסמן את התיבה בשורת Filing Status אם אחד מהתנאים הבאים התקיים ב-31.12.2019:

 • מעולם לא היית נשוי
 • היית גרוש לפי החוק המקומי. אם בסוף 2019 הגירושין עדיין לא היו סופיים, אתה נחשב עדיין נשוי ולא ניתן לסמן את תיבה 1.
 • התאלמנת לפני ה-1.1.2019 ולא התחתנת עד סוף 2019. למרות זאת אם יש לך ילד שתלוי בך כלכלית (הגדרה לזה יש בהמשך), תוכל אולי להשתמש בסטטוס של אלמן מוכר, ראו הנחיות של סטטוס זה בהמשך.

נשואים המגישים יחדיו  – Married Filing Jointly – MFJ

נשואים המגישים יחדיו – ניתן לסמן את התיבה Married Filing Jointly אם מתקיימים אחד מהתנאים הבאים:

 • היית נשוי בסוף שנת 2019, גם אם לא גרת עם בן זוגך בסוף 2019.
 • בן זוגך נפטר ב-2019 ולא התחתנת עד סוף השנה.
 • היית נשוי בסוף 2019, ובן זוגך נפטר ב-2020 לפני מועד הגשת הדוח.

זוג נשוי המגיש יחדיו מדווחים על הכנסתם המשותפת ומנכים את הניכויים והפטורים בדוח מאוחד. הם יכולים להגיש דוח ביחד גם אם יש להם רק הכנסה אחת או שאפילו לא גרו ביחד כל השנה. עם זאת, על שני בני הזוג לחתום על הדוח. ברגע שהגשתם דוח משותף, לא ניתן להגיש דוח בנפרד על אותה שנה (בשנים הבאות ניתן).

חבות המס לזוג המגיש יחדיו – אם תגישו יחד, שניכם תהיו אחראיים לחבות המס, לריבית ולקנסות הנוגעות לדוח שהגשתם. כלומר, אם בן זוגך לא ישלם את המס, האחריות תיפול עליך. או, אם אחד מבני הזוג לא ידווח נכון את המס המתחייב, שני בני הזוג ישאו בהפרשים שיחיל עליכם ה-IRS. אתה עלול לרצות להגיש בנפרד אם:

 • אתה מאמין שבן זוגך לא מדווח על כלל הכנסותיו, או,
 • אתה לא רוצה להיות אחראי במקרה שבן זוגך משלם פחות מס ממה שצריך.

ראה את ההנחיות לסטטוס Married Filing Separately. בנוסף, קיימים הנחיות מיוחדות לבן זוג "תמים" אשר בן זוגו עובר עבירות פליליות בתחום המס.

זרים שאינם תושבים – באופן כללי, זוג נשוי לא יכול להגיש יחדיו אם אחד מהם הוא אינו אזרח וגם לא תושב של ארה"ב (לדוגמא: בן הזוג שהוא רק ישראלי). אם זאת, ניתן לבחור להגדיר את בן-הזוג כתושב ארה"ב לצרכי מס ולהגיש יחדיו. כתבתי פוסט מיוחד בנושא.

גילוי נאות: אשתי לא אמריקאית אבל אנחנו החשבנו אותה כתושבת לצרכי מס והגשנו את הדוח ביחד עד הדוח של 2017. יתרונות וחסרונות של החלטה כזו, כתבתי בעבר כאן.

נשואים המגישים בנפרד – Married Filing Separately – MFS

נשואים המגישים בנפרד – באופן כללי, אם אתה נשוי ומגיש דוח בנפרד, אתה מדווח על הכנסתך האישית, ניכויים שלך וזיכויים שלך. אתה אחראי למס המתחייב מהדוח האישי שלך בלבד.

עם זאת, לרוב יצא לך חבות מס יותר גדולה בצורת הגשה זו, מאשר בצורות הגשה נוספות שניתן לבחור. כמו כן, בהגשה בנפרד, לא ניתן לנכות ריבית על הלוואות לימודים, לנכות שכר לימוד מההכנסה, לקבל החזר מס על לימודים, ולקבל החזר מס על הכנסה נמוכה (האחרון לא רלוונטי לישראלים). כמו כן, לא ניתן להשתמש בניכוי הסטנדרטי אם בן זוגך מפרט את הניכויים שלו.

תוודא שאתה מכניס את ה-SSN או ITIN (מס' זיהוי לצורך מס) של בן זוגך בטופס 1040. אם אין לבן זוגך מספר זיהוי וגם אין צורך שיהיה לו (למשל: לא אזרח ולא תושב), פשוט הכנס NRA במקום המספר. את השם של בן/בת הזוג יש למלא באזור הריק בסוף שורת Filing Status אחרי Qualifying Widower.

(לא רלוונטי לשנים 2018-2025 – מי שרוצה לקבל פטור אישי עבור בן/בת הזוג שלו צריך להוציא לו מספר זיהוי ITIN על ידי הגשת טופס W-7 ביחד עם הדוח השנתי, או מחוץ לעונת המסים, ראו כאן פרטים נוספים)

NRA – Non Resident Alien – זר שאינו תושב.
על כל הניכויים והזיכויים יהיו פוסטים בהמשך.

ראש אב בית – Head of Household – HOH

ראש אב בית – סטטוס זה נועד עבור יחידים לא נשואים אשר מממנים מחייה בביתם לאנשים אחרים (שעומדים בתנאים מסוימם שיפורטו בהמשך). אתה נחשב לא נשוי למטרה זו אם אחד מהבאים מתקיים:

 • אם היית גרוש לפי החוק במדינה שלך בסוף 2019. אם הגירושיI לא נכנסו לתוקפם עד סוף 2019, אתה עדיין נחשב נשוי.
 • אתה נשוי אך גרת בנפרד מזוגתך ב-6 החודשים האחרונים של 2019 ואתה עומד בחוקים האחרים של אנשים נשויים החיים בנפרד שיבואו בהמשך.
 • אתה נשוי ל-NRA בכל זמן במהלך השנה ואתה בוחר שלא להתייחס אליהם כתושב לצרכי מס.

סמן את התיבה ראש אב בית אם אתה לא נשוי (או נחשב לא נשוי) ואחד מהבאים חל עליך:

כלל 1. שילמת מעל לחצי מעלות תחזוקת הבית שהיה הבית העיקרי בכל 2019 עבור הורה שלך שאתה יכול להחשיב כתלוי בשורת Dependents (ראו מעלה), אלא אם כן חל הסכם שיתוף עלויות (למשל בין האחים). ההורה לא חייב לגור איתך לצורך כלל זה.

עכשיו בעברית: אם לא הייתם נחשבים נשואים ושילמתם על המחייה (יותר מחצי ממנה) של הורה, גם אם לא גר אתכם, אתם יכולים להשתמש בסטטוס זה.

כלל 2. שילמתם מעל חצי מעלות מגורים בבית בו גרתם ובו גר אחד מהבאים מעל לחצי מהשנה:

 1. כל אדם שאתם יכולים להצהיר עליו כתלוי בכם בשורת Dependents. אך אל תכללו:
  • ילד שהוא נחשב תלוי בכם בגלל הסכם גירושין (ראו הנחיות לשורת Dependents).
  • אדם שתלוי בכם רק בגלל שגר אתכם ב-2019.
  • אדם שנחשב תלוי בכם אם יש לכם הסכם לשיתוף עלויות בגינו.
 2. ילד שלכם שאינו נשוי שלא נחשב תלוי שלכם (למשל אם יש לכם ילד ללא אזרחות אמריקאית).
 3. ילד שלכם שנשוי, שאינו נחשב תלוי שלכם רק בגלל שמישהו אחר יכול להחשיב אותו כתלוי שלו (למשל הסבא של הילד).
 4. ילד בחזקתכם, אך שלא נחשב תלוי שלכם בגלל החוקים הנוגעים להורים גרושים.

אם לא הצהרתם על הילד כתלוי בכם בשורת Dependents (למשל כי גרושתכם מצהירה שהוא תלוי שלה או כי לילד אין אזרחות אמריקאית), רשמו את שמו מתחת לשורה של Filing Status איפה שיש את הטקסט הבא:
If you checked the MFS box, enter the name of spouse. If you checked the HOH or QW box, enter the child’s name if the qualifying person is
a child but not your dependent.

שימו לב: על מנת שילד יחשב תלוי בכם מבחינת החוק האמריקאי הוא חייב להיות אמריקאי (אזרח/תושב) בעצמו.

ראש משק בית כאמור רלוונטי לאמריקאי שנשוי לישראלית (או הפוך), עם ילדים מתחת לגיל 19 שגרים איתם, או סטודנט מתחת לגיל 24 שתומכים בהם כלכלית. בהמשך בהנחיות יש הסבר לקביעת מי ייחשב תלוי.

אלמן מוכר עם ילד תלוי – Qualifying Widower – QW

אלמן מוכר עם ילד תלוי – תוכלו לסמן את Qualifying Widower אם כל התנאים הבאים מתקיימים:

 1. בן זוגכם נפטר ב-2017 או ב-2018 ולא התחתנתם בשנית לפני סוף 2019.
 2. יש לכם ילד (אפילו ילד חורג) שאתם יכולים להצהיר כתלוי בשורת Dependents. ילד אומנה אינו כלול בסעיף זה.
 3. הילד גר בביתכם בכל שנת 2019. מלבד מצבים מאושרים (פנימייה, אשפוז, שירות צבאי, כלא).
 4. שילמתם מעל לחצי עלות תחזוקת ביתכם.
 5. עמדתם בתנאים לסטטוס של הגשה משותפת בשנה בה נפטר בן הזוג, גם אם לא עשיתם זאת בפועל.

אם בן זוגכם נפטר ב-2019 לא תוכלו להשתמש בסטטוס זה (אלא בסטטוס של נשואים המגישים יחדיו).

ילד מאומץ. ילד שאימצתם נחשב ילד שלכם לכל דבר ועניין.

לצורך העניין, בשנה שבן זוגכם נפטר אתם עדיין יכולים להגיש כנשואים המגישים יחדיו, ובשנתיים הבאות כאלמן מוכר, לאחר מכן תהפכו להיות ראש אב בית במידה והילדים הם תלויים שלכם או שתגישו כרווק אם הילדים כבר לא  תלויים שלכם. בהמשך אביא את ההגדרה המדויקת לתלוי.

שורת Standard Deduction

אתם תראו השנה שהדוח מעט שונה, אתם צריכים לסמו בעמוד הראשון את התנאים השונים שיכולים להשפיע על גודל הניכוי הסטנדרטי שלכם.

אם אתם יכולים להיחשב תלויים של בן אדם אחר (למשל, ההורים שלכם), או שנולדתם לפני ה-2 לינואר 1955 או שהייתם עיוורים במהלך השנה, צריך לסמן את התיבות המתאימות בשורה: Standard Deduction.

אם התנאים הללו מתקיימים עבור בן/בת הזוג שלכם אז יש לסמן את התיבות המתאימות בשורה: Spouse Standard Deduction.

כל סימון שכזה יגדיל את הניכוי הסטנדרטי שתקבלו.

עכשיו מגיעים לחלק ה"מסובך": מי יכול להיחשב תלוי שלכם.

שורת Dependents

ישנם 4 שלבים לקביעת מי נחשב כתלוי וניתן לרשום את שמו בשורת Dependents.

שלב 1 – מיהו ילד מזכה

ילד מזכה הינו אחד מהבאים: בן שלכם, בת שלכם, ילד מאומץ, ילד אומנה, אח, אחות, אח חורג, אחות חורגת, חצי אח, חצי אחות, או שאיר של כל אחד מהם (למשל נכד, אחיינית, אחיין) ועומד באחד משלושה קריטריונים:

 1. היה מתחת לגיל 19 בסוף 2019 וצעיר יותר ממך (או מהבת זוג במקרה של הגשה משותפת), או
 2. מתחת לגיל 24 בסוף 2019, סטודנט, וצעיר ממך (או מזוגתך במקרה של הגשה משותפת), או
 3. בכל גיל ונכה 100%

בנוסף, יש תנאי שהילד לא סיפק לעצמו יותר מחצי עלות מחייתו לאותה שנה, ואינו מגיש דוח כנשוי משותף, אלא אם כן רק מגיש דוח כדי לקבל החזר מס בגין מס עודף ששילם במהלך השנה (לא רלוונטי לישראלים). כמו כן, הילד היה צריך לגור איתך יותר מחצי מהשנה, חוץ מהמצבים המאושרים המתוארים לעיל.

אם יש לכם ילד מזכה, עברו לשלב 2, אם לא עברו לשלב 4.

שלב 2 – האם ילדכם המזכה הוא תלוי שלכם

 1. האם הילד היה אזרח או תושב ארה"ב, או תושב של קנדה או מקסיקו, אם כן עברו לשאלה 2, אם לא הוא לא נחשב תלוי שלכם.
 2. האם הילד היה נשוי? אם לא, עברו לשאלה 3, אם כן, רק בתנאי שהוא מגיש דוח רק על מנת לקבל החזר על מסים עודפים ששילם.
 3. האם אתם (או זוגתכם אם הגשה משותפת), יכולים להיחשב כתלויים בדוח של מישהו אחר (למשל ההורים שלכם). אם כן, לא תוכלו להחשיב אתת הילד כתלוי שלכם ולא תוכלו למלא אותו בשורת Dependents,
  אם לא, תוכלו למלא את שורת Dependents עמודות 1-3 – שם ושם משפחה, מספר SSN, ואת הקרבה בינכם לילד (ברוב המקרים פשוט תרשמו Son או Daughter). ועברו לשלב 3 לראות אם אתם יכולים לקבל החזר מס בגין ילדכם התלוי.

שלב 3 – האם ילדכם התלוי מזכה אתכם ב"קצבת" ילדים

הערה: "קצבת" ילדים היא לא ממש קצבה. זה יותר זיכוי מס שבמקרה של חבות מס תוריד אותו בשווי הקצבה. ברוב המקרים אם נותר הפרש ניתן לקבל אותו ממש כהחזר $$$ ליד (אבל זה תלוי גם בהכנסות שלכם). השנה גם העלו את ההחזר המקסימלי מ-$1,000 לילד ל-$1,400 לילד.

על קצבת הילדים יהיה פוסט נפרד משום שהוא נושא שלם בפני עצמו, ואני מאמין שהוא מאוד רלוונטי להרבה ישראלים-אמריקאיים (הפוסט הרלוונטי לשנת 2018 נמצא כאן).

השנה ה-IRS מחמיר בנהלים וקובע שחייב שיהיה לילד SSN/ITIN/ATIN עד תאריך הגשת הדוח (כולל הארכות במידה וביקשתם).

 1. האם לילד היה מונפק מס' זהות לצרכי מס אמריקאי (SSN/ITIN/ATIN) לפני תאריך הגשת הדו"ח (כולל הארכות במידה וביקשתם). אם כן, המשיכו לשאלה 2, אם לא, לא תוכלו לקבל החזר מס בגין הילד לשנת 2019.
 2. האם הילד היה אזרח ארה"ב, תושב ארה"ב או נתין ארה"ב (US National)?
 3. אם הילד מאומץ ראו את ההחרגה למבחן האזרחות בהמשך. אם כן, המשיכו לשאלה 3, אם לא, לא תוכלו לקבל החזר מס בגין הילד לשנת 2019.
 4. האם הילד היה מתחת לגיל 17 בסוף 2019? אם לא, עצרו! הילד לא מזכה אתכם בהחזר מס בגין ילדים, אך חדש ל-2019 תוכלו לסמן אותו בתיבה Credit for other dependents. אם כן, המשיכו לשאלה הבאה.
 5. האם לילד היה מספר SSN המזכה אותו לעבוד בחופשיות בשטח ארה"ב? אם כן, הילד מזכה אתכם בקצבת ילדים ואתם צריכים לסמן את התיבה בעמודה (4) הנקרא Child tax credit. אם לא, הילד אינו מזכה אתכם בהחזר מס. תוכלו לסמן את התיבה תחת Credit for other dependents שיוריד לכם את חבות המס אבל לא תקבלו החזר.

שלב 4 – האם קרוב משפחה שלכם נחשב תלוי שלכם?

קרוב משפחה מזכה הוא אחד מהבאים:

 • בן, בת, ילד חורג, ילד אמנה, או שאר של אחד מאלה (למשל נכד או נין), או:
 • אח, אחות, חצי אח, חצי אחות, או ילד של אחד מהם (למשל אחיין/אחיינית), או:
 • אב, אם, או קדמון שלהם ו/או אח שלהם (למשל סבא, סבתא, דוד, דודה), או:
 • אח חורג, אחות חורגת, אב חורג, אם חורגת, חתן, כלה, חם, חמות, גיס או גיסה, או:
 • כל אדם אחר (מלבד בן הזוג) שגר אתכם כל השנה כחלק ממשק ביתכם, ובתנאי שהיחסים בינכם לא עברו על החוקים המקומיים (ולא נפרט). אם האדם המדובר לא גר אתכם כל השנה, ראו החרגה לזמן מגורים בהמשך.

בנוסף, לאותו קרוב אסור להיות ילד מזכה של אף משלם מס אחר (ראו שלב 1). לצורך העניין, אדם אינו נחשב משלם מס אם לא היה חייב להגיש דוח שנתי, או שהסיבה שהוא מגיש זה רק כדי לקבל החזר על מסים עודפים שנגבו.

בנוסף, לאותו קרוב צריך להיות הכנסה גולמית של מתחת ל-$4,200 ב-2019. אם אותו אדם היה נכה ב-100% ראו החרגה למבחן הכנסה בהמשך.

בנוסף, הייתם צריכים לספק להם לפחות מחצית מעלות מחייתם ב-2019.

כעת נעבור לשאלות אותם צריך לשאול כדי להיחשב קרוב מזכה:

 1. האם אותו אדם עומד בתנאים לעיל (של שלב 4)? אם כן, המשיכו לשאלה הבאה.
 2. האם האדם היה אזרח/תושב ארה"ב? אם כן, המשיכו. אם לא, לא תוכלו להחשיבו כקרוב מזכה.
 3. האם הקרוב היה נשוי? אם כן, ראו את ההנחיות לנשואים בהמשך. אם לא, המשיכו.
 4. האם אתם (או זוגכם, אם הגשה משותפת) יכולים להיחשב כתלויים בדוח שנתי של מישהו אחר (לפי שלבים 1,2 ו-4)? אם כן, הקרוב לא יכול להיות התלוי שלכם. אם לא, תוכלו להחשיב את הקרוב כתלוי שלכם. מלאו את שמו ו-SSN ואת הקרבה בינכם בשורת Dependents – עמודות 1-3. תעברו לשלב 5.

שלב 5 – האם קרוב משפחה שלכם שנחשב תלוי שלכם יכול לזכות אתכם בזיכוי מס?

 1. האם לקרוב המזכה היה מספר SSN/ITIN/ATIN שהונפק לפני תאריך ההגשה של הדוח (כולל הארכות במידה וביקשתם)? אם כן, המשיכו לשאלה 2. אם לא, לא תוכלו לקבל זיכוי מס בגין אותו קרוב.
 2. האם הקרוב המזכה היה אזרח, תושב או נתין של ארה"ב? אם הילד היה מאומץ, ראו החרגה למבחן האזרחת בהמשך. אם כן, תוכלו לקבל זיכוי מס (לא החזר מס) בגין אותו קרוב. תסמנו בעמודה 4 את Credit for other dependents. אם לא, לא תוכלו לקבל זיכוי מס בגינם, אין לסמן דבר.

הגדרות נוספות:

ילד מאומץ. ילד מאומץ נחשב ילד שלכם לכל דבר. אם אינכם יודעים את מספר ה-SSN שלו, יש להוציא לו מספר ATIN. ילד שלא היה לו אחד המספרים האלה עד לתאריך ההגשה (כולל הארכות) לא יוכל להיות זכאי ל"קצבת" הילדים.

ילד להורים גרושים. החוק פה מאוד מסובך, ואני ממליץ פשוט לפנות לעורך דין המבין בחוקי המס האמריקאיים במקרים הללו.

החרגה למבחן האזרחות. במידה ואתם אזרחים אמריקאיים ואימצתם ילד שגר אתכם כל השנה, הילד הזה עומד במבחן האזרחות בשלב 2, שאלה 1; בשלב 3, שאלה 2; בשלב 4, שאלה 2, ובשלב 5, שאלה 2.

החרגה למבחן ההכנסה. אם קרוב שלכם (כולל כל אדם שגר אתכם במהלך כל השנה), הוא נכה 100%, והרוויח כסף מעבודה במוסד מוכר לעבודת נכים (אני מניח שזה צריך להיות מוכר על ידי האמרקאיים), ניתן להחריג סכומים אלו מההכנסה שלו לפני שקובעים אם עבר את ה-$4,200 או לא.

החרגה לזמן מגורים. אם התלוי נעדר ממגורים בביתכם בשל, בית ספר, חופשה, עסקים, סיבות רפואיות, שרות צבאי, או כליאה במתקן לנוער, ניתן להחשיב זמן זה כזמן שהתלוי גר איתכם. עבור ילד מזכה שנולד/נפטר ב-2019, ניתן להחשיב שגר איתכם יותר מחצי מהשנה, אם גר אתכם יותר מחצי מהזמן שהילד חי באותה שנה. עבור כל אדם אחר שנולד/נפטר ב-2019 הוא נחשב שגר אתכם מעל חצי שנה אם גר אתכם כל הזמן שהיו בחיים ב-2019.

סטודנט. סטודנט הוא ילדכם אשר היה רשום כסטודנט מלא לפחות חמישה חודשים מתוך 2019 במוסד לימודים, או שהיה בתוכנית הכשרה בחווה חקלאית כחלק מלימודים או הכשרה ממלכתית. מוסד לימודים כולל גם מוסדות טכניים, מקצועיים או הנדסאים. ההגדרה לא כוללת הכשרה בעבודה, לימודים בהתכתבות או לימודים באינטרנט.דוגמאות

החוקים לעיל מכילים הרבה טקסט, ואני מודע שלא לכל אחד יש את הכוח והרצון לעבור על הכל. לכן אסכם כאן את המקרים הכי נפוצים, ואעשה את זה עם דוגמה של חלק הטופס ממולא עבור כל אחד.

בואו נסתכל על משה ועל כל השלבים בחיים שלו. משה נולד להורים אמריקאיים וקיבל אזרחות מלידה. נניח שעד גיל 25 לא עמד בקריטריון להגשת דוחות שנתיים (ראו את הקריטריון כאן). בגיל 25 משה יגיש כרווק (Single). משה אינו נשוי ואין לו ילדים ולכן לא ימלא את החלק הנוגע לתלויים.

single-filled

 

עברו כמה שנים ומשה נישא לבחירת לבו טלי, גם היא אמריקאית. כך יראה הטופס עבורם לפני הילדים.
mfj-filled

כעבור כמה שנים, כבר יש לזוג המאושר שתי ילדים מקסימים: אמיר ונירית. משה וטלי הוציאו לילדים אזרחות אמריקאית וקיבלו עבורם מס' SSN.

mfj-w-kids-filled

ברוך, החבר של משה, התחתן עם גלי, ישראלית שאינה אמריקאית. לצורך פשטות הם בחרו שלא להחשיב את גלי כתושבת אמריקאית לצרכי מס. לפני הילדים כך יראה הטופס של ברוך:

mfs-filled

לברוך וגלי נולד ילד בשם אמיר (חברים טובים הרי אמרנו). הם הוציאו לאמיר אזרחות אמריקאית וקיבלו עבורו מס' SSN. היות ולברוך יש כבר ילדים תלויים הוא יכול (וצריך) לבחור בסטטוס של ראש משק בית (בהנחה שעומד בתנאים המפורטים למעלה).

hoh-american-kid

במידה וברוך לא היה מוציא לילד שלו אזרחות אמריקאית, וכך היה ממלא:

hoh-nra-kid

הערה: במידה וברוך וגלי ירצו להחשיב את גלי כתושבת לצרכי מס הם יצטרכו להוציא לה מס' ITIN היות והיא לא זכאית ל-SSN בגלל שהיא לא אמריקאית, ורק אז יוכלו להגיש כנשואים במשותף. כתבתי על הנושא הזה בהרחבה:

מס ארה"ב: צירוף בן/בת הזוג הישראלי למערכת המס האמריקאית

הערה חשובה! ישנו ויכוח אם מי שרוצה להיחשב HOH צריך להרוויח יותר מבן זוגו על מנת לעמוד בתנאי של "מממן לפחות מחצית ממחייתו של הילד המזכה". אפשר להתפלפל ולהגיד שבכל מקרה ההוצאות מתחלקות חצי-חצי בין ההורים ואז כן מממנים מחצית ממחייתו.

אני אישית הייתי נזהר וממלא כנשוי המגיש בנפרד (MFS) במצב זה, או מתייעץ עם יועץ מס בסוגיה הזו.
זו סוגיה חשובה מכיוון שיש דברים שזמינים ל-MFS ולא זמינים ל-HOH (לדוגמא, החזרי מס עבור לימודים והפקדות ל-Roth IRA).

סיכום

אני מקווה שכל אחד למד מהפוסט הזה איך לבחור את סטטוס ההגשה שלו וכמה פטורים אישיים הוא יכול לדווח בדוח (רמז: בשנים 2018-2025 זה יהיה אפס, אך בתמורה יש ניכוי סטנדרטי וזיכויי/החזרי מס בגין ילדים מוגדלים). הרוב המוחלט של המקרים עונים על הדוגמאות שנתתי לאחר פירוט החוקים. במקרים האחרים (אימוץ, גירושין, נכות) כדאי (לפחות בשנה הראשונה) לפנות לעורך דין ורואה חשבון המבינים בנושא.

אם אתם מעוניינים לעזור במימון האתר, תשקלו להירשם לאחד השירותים האינטרנטיים הבאים שיעזרו לכם להוזיל את הקניות באינטרנט שלכם: Ebates, Honey. לקריאה נוספת ראו כאן

אם יש לכם שאלות פרטניות בנוגע למצבכם האישי מבחינת מס ארה"ב, תוכלו לפרסם אותו כאן בתגובות ותקבלו מענה ממני. השימוש בתשובה שאתן לכם הוא על אחריותכם בלבד.

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

 

אזהרה: אני איני רואה חשבון אמריקאי וגם לא רואה חשבון ישראלי. אני גם לא יועץ מס באף אחת מהמדינות הנ"ל (גם לא באף מדינה אחרת). את כל המידע שאני מספק כאן אני למדתי בעצמי תוך התייעצות חד פעמית עם רואה חשבון ועם אנשים אחרים המגישים בעצמם. חוק המס האמריקאי הוא חוק סבוך נורא, והמצבים שאתאר כאן הם יחסית פשוטים – הכנסה כשכיר, רווח הון על מניות, דיבידנדים, ריבית מהבנק/אג"ח, הכנסה משכירות (שלא כחלק מעסק). אם אתם בעלי עסק/עצמאים, אתם יכולים להשליך חלק מהדברים שיכתבו כאן על המצב שלכם, אך כרגע לא אעסוק בדיווח עבור בעלי עסקים. מילוי הדוחות דורש ידע שתוכלו לקבלו כאן בחינם, אך השימוש בו הוא על אחריותכם בלבד. באופן כללי, לא מומלץ להסתמך על בלוגים רנדומליים ברשת.
בהתאם לדרישות בחוזר 230 של ה-IRS, אני מתריע בפניכם, שכל מידע הנוגע לענייני מס פדרלי בארה"ב המובא בתקשורת זו, כולל כל לינק או צרופה, לא נכתב על מנת שתוכלו (א) להימנע ממסים שאתם חייבים להם על פי דין כולל קנסות, או (ב) לקדם, לשווק, או להמליץ לכל אדם אחר לגבי כל עניין או עסקה המובא בתקשורת זו.

50 מחשבות על “סדרת מס ארה"ב (2019) – חלק 2 – מתחילים למלא את הדוח

  1. תקרא שוב את מה שכתבתי בפוסט, יש כאלה שמחשיבים הפקדות לפנסיה והשתלמות של המעסיק כהכנסה באותה שנה (ויש כאלה שדוחים לשנת הפדיון).

   לאילו מרכיבים אתה חושב שאולי צריך להיות פטור בצד האמריקאי?

   אהבתי

 1. קודם כל, אשריך. תודה רבה על המידע.
  האם ישראלי אמריקאי יכול לקבל את ה1,200$ מהקורונה? אם כן, עוד לא מיליתי החזר מס מעולם, עד מתי אני יכול למלא ועדיין לקבל?

  אהבתי

  1. אם תמלא השנה (על 2018/2019), תקבל השנה.

   אם לא תספיק, או סתם לא יתחשק לך, ככל הנראה הזיכוי הזה יופיע בדוח המס של 2020 (שמגישים ב2021), אז בהנחה וב2020 ההכנסות שלך היו בטווח הנדרש, תוכל לקבל את הזיכוי אז.

   אהבתי

 2. ראשית תודה על הפוסטים המסייעים להמון ישראלים/אמריקאים להגיש את הדו"ח כחוק.
  כתבת:
  האם הילד היה "מתחת" לגיל 17 בסוף 2019? אם לא, עצרו! הילד לא מזכה אתכם בהחזר מס בגין ילדים, אך חדש ל-2019 תוכלו לסמן אותו בתיבה Credit for other dependents. אם כן, המשיכו לשאלה הבאה.

  אם הבנתי נכון נראה לי שכוונתך "מעל" גיל 17.

  אהבתי

  1. תודה על המחמאות!

   תקרא שוב את השאלה, שים לב שאם התשובה לשאלה היא "לא" (כלומר הילד לא מתחת לגיל 17), אז אתה לא זכאי להחזר מס בגין ילדים.

   מודה שזה לא הכי straightforward. אני בסך הכל תרגמתי, הטענות להסברים של הIRS המקוריים באנגלית.

   אהבתי

  1. ילד מזכה חייב להיות פחות מגיל 17, ללא קשר למקום הלימודים שלו.
   אתה מתכוון dependent? לדעתי אם לא מדובר בתיכון או לימודים גבוהים, אז לא.

   אהבתי

 3. במידה ונולד ילד ב 2019 אך טרם סידרתי את האזרחות שלו (למרות שהוא נחשב אזרח מלידה)
  האם להגיש עכשיו בלעדיו ואחרי זה להגיש 1040X?

  אהבתי

   1. כמדומני שההארכה זה עד אוקטובר, ועד אז אני מקווה להספיק להוציא SSN, אבל עדיין אני שואל האם להגיש עכשיו בלעדיו ואחרי זה למלא 1040X? כי נכון לעכשיו אין אפשרות להוציא SSN.

    אהבתי

    1. אם הגשת הארכה, זה עד אוקטובר (ואפשר לבקש במכתב גם עד דצמבר). לא יןדע כמה הם מגיבים למכתבים כעת.

     בכל מקרה אם אתה צופה שתוציא SSN עד אז, אין שום סיבה להגיש עכשיו. הסיבוך של ה1040X לא שווה את זה.

     אהבתי

 4. שלום,

  רק רוצה לוודא שמבין נכון כי זה השתנה משנה שעברה.
  אישתי אזרחית, אני לא. ב2019 נולד לנו ילד שלא זכאי לאזרחות (כי אשתי לא עומדת במבחן ה5+2 וגם אל ההורים שלה).
  ב2018 היא מלאה Married filing separately
  השנה צריך Head of household ולרשום את השם של הילד בשורה שמתחת, הבנתי נכון?

  מה המטרה, זה נותן יותר זיכוי אם זה HOH?

  אהבתי

  1. אשתך יכולה להיות HOH אם היא עומדת בשתי תנאים:
   1. נחשבת לא נשואה, לצרכי HOH היא נחשבת לא נשואה אם נשואה ל"זר" ולא מחשיבים אותך כתושב לצרכי מס.
   2. מספקת לפחות מחצית מעלות מחייתו של ילד שלה (ויש רשימה של כמה נוספים) שתלוי בה. לפי הפרשנות המקובלת צריך שבן הזוג האמריקאי יהיה המרוויח הגבוה מבין בני הזוג על מנת להיות זכאי להשתמש בסטטוס HOH. אחרת הוא ממשיך כMFS.

   אכן HOH נותן הטבות מס מעבר לMFS, בינהן ניכוי סטנדרטי גדול יותר, מדרגות מס מרווחות יותר, היכולת לקבל החזרי מס בגין לימודים או להפקיד לRoth IRA.

   אהבתי

   1. אוקיי הבנתי.

    אז לפי הכללים שציינת היא לא HOH כי היא לא המרוויחה הגבוה בטח שלא בשנה שבה ילדה.
    כלומר היא ממשיכה להיות MFS?

    ההטבות של HOH לא נראה לי ישנו משהו ברמות השכר שלה ואת הלימודים היא כבר סיימה 🙂

    אהבתי

     1. לא, את השם שלך את הרושם על הקו המקווקו ליד הסטטוסים, ליד המילה Qualifying Widower.
      במקום שצריך למלא SSN של בן הזוג, צריך לרשום NRA. לרוב זה שולל הגשה מקוונות וצריך לשלוח בדואר.

      יש כאן טיפ לגבי רישום של ילד למטרת HOH, אף אחד לא בדק אם זה עזר לו להגיש MFS בצורה מקוונת, אבל אשמח שתהיה הראשון 🙂

      אהבתי

   2. והאם בכלל היא יכולה להיות HOH אם הילד לא נחשב תלוי? (נניח והיא המרוויחה הגדולה)
    כלומר אם אין תלוי אז זה כלל לא רלוונטי?

    אהבתי

     1. אם כך היא לא עומדת רק במבחן המרוויחה הגדולה.
      אפשר לפרש את זה כחצי מהכנסה משפחתית?
      או שבאמת היא עובדת שנה מלאה (בתקופה האחרונה בחופשת לידה) אנחנו בערך חצי חצי.
      יש מקום להיכנס לזה?
      אסביר למה אני מעמיק בנושא.
      פשוט בשנת 2020 היא קיבלה דמי לידה ואותו אי אפשר להחריג ואז יצא חובת מס שנה הבאה. עכשיו אם אני מצהיר על mfs אז זה לא עקבי אם שנה הבאה ארצה לשנות.
      אשמח לדעתך בנושא

      אהבתי

   3. היי
    תודה על כתיבת הבלוג המעשיר הזה,
    במקרה שלי, אשתי היא אזרחית אמריקאית
    ואני לא,
    היא מספקת יותר מחצי מעלות המחיה של שתינו
    האם היא יכולה להגיש בסטטוס HOH (אין ילדים)?
    ואם כן האם סטטוס HOH מצריך איזשהו חובת דיווח עלי?
    תודה

    אהבתי

    1. HOH מחייב שיהיה ילד מזכה בבית, הילד לא חייב להיות אמריקאי, אבל חייב שיהיה ילד שנתמך כלכלית (לא חובה שלכם).

     סטטוס HOH אינו מחייב דיווח על בן זוג (כי ההנחה ב-HOH שאין בן זוג ולצורך HOH, אזרח שנשוי ללא-אזרח מחשיבים כלא נשוי).

     אהבתי

     1. מצטטת אותך: "ראש משק בית כאמור רלוונטי לאמריקאי שנשוי לישראלית (או הפוך), עם ילדים מתחת לגיל 19 שגרים איתם".
      אם בן הזוג אינו אמריקאי, אבל הוא המפרנס הראשי (ואני כמובן לא מכניסה את ההכנסות שלו לדוח). האם עדין אני יכולה לכתוב את אשתו כ HOH כדי להקל על המס, ושהיא תקבל יותר החזר ילדים?

      אהבתי

      1. היי, לא ניתן.
       על מנת להיות בסטטוס HOH, צריך להכניס יותר למשק הבית מבן/בת הזוג (אגב, לא חייב שזה יהיה מעבודה, סופרים גם מתנות מההורים, הכנסות פאסיביות במידה וזה רק על שמה וכו').

       אהבתי

      2. רק אציין שאם היא מרוויחה פחות אך עדיין מכניסה יותר מחצי מההוצאות הבית, אז היא יכולה להיות HOH
       צריך לשמור תיעוד מדוקדק של ההוצאות הביתיות ושל גובה ההכנסות למקרה של ביקורת.

       אהבתי

 5. "ילד שלכם שאינו נשוי שלא נחשב תלוי שלכם (למשל אם יש לכם ילד ללא אזרחות אמריקאית)."
  ציטוט שלך לשורה שמתחת בחירת הסטטוס.
  כשניסיתי למלא, הוא מבקש (אולי לא כשדה חובה) את הSSN, אז זה בלבל אותי.
  רוצה לוודא: האם אני יכולה לרשום ראש בית אב אזרחית שבעלה וילדיה אינם אזרחים, ולמלא שם את השם של הילד? (במקרה גם זה לא אותו שם משפחה של האמא, כי ב SS היא רשומה בשם הנעורים שלה.)

  אהבתי

 6. היי,
  שוב תודה גדולה על הבלוג הנהדר! אין כמוך!

  ילדתי במהלך 2019 ואנחנו לא צפויים לקבל SSN עד אוקטובר 2020 (עדייו לא שלחנו אפילו את הטפסולוגיה..)- והכנסותי לא היו גבוהות מאלו של בעלי (שאינו אזרח).

  לגבי 2019, לפי הגישה ה"שמרנית", אני מבינה שלמעשה עלי למלא את הדוח כמו בשנים הקודמות (MFS), בלי לדווח כלל על תלויים?
  א. לגבי 2020, למעשה כל עוד הליך ההתאזרחות יושלם עד אוקטובר 2021 (ונבקש ארכה לדיווח)- אוכל לכלול את בתי כתלויה, גם אם לא נסיים את התהליך עד סוף 2020?
  ב. במקרה זה, בדיווח 2020, אני ממשיכה עם MFS וממלאת את שורת Dependents?

  אהבתי

  1. דבר ראשון, המון מזל טוב!

   לגבי 2019, אכן רצוי לדווח כMFS לפי הנתונים שלך.

   א. האמת שזה לא נכון. תהליך האזרוח צריך להסתיים לפני סוף 2020, כדי שתוכלי להכיר בילד כאמריקאי בדוח של שנת 2020.
   ב. במקרה זה את עושה MFS ב2020 בלי dependents ורק ב2021 מוסיפה את הילד בdependents.

   אהבתי

 7. שלום תודה על כל המידע והעזרה . 1. רציתי לדעת האם למי שסך ההכנסות החייבות בדיווח לא עוברות את סף הדיווח יכול לדווח דרך Economic Impact Payment return באתר OLT כדי לקבל החזר עבור לימודים ומענק קורונה . 2. ניתן לצרף באתר של OLT את טופס 8863 ו1098-T ולשלוח אלקטרונית? תודה!

  אהבתי

  1. לא הבנתי איפה הEconomic Impact Payment Return באתר olt.
   בכל מקרה, אם אתה רוצה החזר בגין לימודים, תצטרך להגיש דוח שנתי.
   מהרגע שהדוח השנתי הוגש ונקלט, אתה אוטומטית זכאי למענק קורונה (בהנחה ואתה עומד בתנאי המענק), ללא כל פעולה נוספת מצדך.

   1. את טופס 8863 אתה אכן יכול למלא בOLT ואת טופס 1098 אין דרך לצרף, אבל גם לא צריך, כי מי שהביא לך אותו גם שלח העתק לIRS

   אהבתי

   1. תודה רבה על התשובה . שאלה נוספת אם אני ואישתי גרים אצל ההורים שלה שנינו היינו מעל גיל 24 בסוף 2019, אמא שלה היא אזרחית אמריקאית, והיא לא מגישה 1040 כיוון שלא עוברת את סף ההכנסות. האם אשתי יכולה להיחשב תלוי שלה כיוון שהיא הבת שלה והיא גרה אצלה ? האם גם אני יכול להיחשב תלוי שלה רק בגלל שאני גר אצלה? אני שואל כיוון שאני לא יודע מה למלא עבורי האם אני או אשתי שאנחנו מגישים כמשותף יכולים להיות תלויים של מישהו. תודה.

    אהבתי

    1. היי,

     מעל גיל 24 ניתן להיחשב תלויים אם שתי התנאים הבאים מתקיימים:
     1. מרוויחים פחות מ$4,200
     2. מישהו אחר מממן יותר ממחצית מעלות מחייתך באותה שנה

     הבדיקה נעשית על כל אחד בנפרד.
     אבל אם אתם נשואים ברירת המחדל הוא שאתם לא תלויים.

     אהבתי

 8. היי המתורגמן,
  יש לי כמה שאלות:
  1) שמתי לב שכתבת את הכתובת בפורמט "Number, St" לדוגמא:
  10Alon St
  לעומת זאת ב-FBAR אני כתבתי כמו שאני רגיל, קודם רחוב ואז מספר. לכן אני קצת מבולבל. מה צריך להיות הפורמט בכל מקום?
  כמו כן, אם יש לי תא דואר, מה הפורמט לכתיבתו?
  2) מהו ZIP Code, והאם הוא רלוונטי לתושבי ישראל? או שלנו רלוונטי רק Foreign postal code?
  3) מה זה "middle initial"? (מתוך "Your first name and middle initial"). אצלך בדוגמאות כתבת S. מה זה?

  אהבתי

  1. הפורמט פחות משנה, תחשוב מה יהיה יותר נוח לדוור שלך. הפורמט שהאמריקאים משתמשים בו זה קודם מספר הבית ואז שם הרחוב.
   לא הייתי רץ לתקן FBAR בגלל זה.

   2)רלוונטי רק Foreign Postal Code

   3) רלוונטי אם יש לך שם אמצעי. לצורך העניין, תחשוב שקוראים לבעל הדוגמא מהפוסט "משה שמחה אלמקייס"

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s