סדרת מס ארה"ב (2019) – חלק 6 – הכנסות נוספות

הכניסו את כתובת האימייל שלכם, כדי לעקוב אחרי הבלוג ולקבל עדכונים על פוסטים חדשים במייל.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

אני אתחיל את הפוסט היום בסיכומון קצר של מה למדנו עד עכשיו בסדרת מסי ארה"ב.

חלק 1 של הסדרה הסביר מי חייב בהגשת דוח שנתי ל-IRS, כלומר סכומי ההכנסה שהחל מהם יש להגיש דוח שנתי על ההכנסות העולמיות. בנוסף, הוסברו תאריכי ההגשה השונים, והתחלנו לעסוק בסטטוסי הגשה (רווק, נשואים המגישים במשותף, נשואים המגישים בנפרד, ראש אב בית, אלמן/אלמנה). לכל סטטוס יש ניכוי סטנדרטי ופטורים אישיים שהם סכומים שניתן להרוויח והם פטורים ממס מבחינת ה-IRS.

חלק 2 של הסדרה נכנס יותר לעומק לנושא של סטטוסי ההגשה ובאיזה תנאים יש לעמוד על מנת לבחור בסטטוסים השונים. התחלנו לעבור על הדוח השנתי שיש להגיש (טופס 1040), ומילאנו את השורות בדוח הנוגעות לבחירת סטטוס הגשה ומילוי פרטים אישיים על המגיש, בן/בת הזוג והילדים.

חלק 3 של הסדרה נגע בדיווח של הכנסה מעבודה ממעסיק זר (מבחינת ארה"ב כל מה שאינו אמריקאי הוא זר). נושא נוסף שעסק בו הפוסט, הוא היכולת של אזרח אמריקאי שעובד מחוץ לארה"ב ובסיס המס שלו היא בארץ אחרת (ישראל, למשל), להחריג הכנסה מעבודה (עד $105,900 ליחיד נכון לשנת המס 2019). החרגה זו בעצם מבטלת את ההכנסה ואתם לא ממוסים עליה. נדרש למלא טופס 2555  על מנת להצהיר על החרגת ההכנסה, והוסבר כיצד מבצעים זאת.

פוסט זה נוגע לשנת המס 2019, שצריך לדווח בגינו עד אפריל 2020. אם ברצונכם לראות את הפוסט הנוגע לשנת המס 2018, תיגשו לכאן.

אם אתם מעוניינים לעזור במימון האתר, תשקלו להירשם לאחד השירותים האינטרנטיים הבאים שיעזרו לכם להוזיל את הקניות באינטרנט שלכם: Ebates, Honey. לקריאה נוספת ראו כאן

אם יש לכם שאלות פרטניות בנוגע למצבכם האישי מבחינת מס ארה"ב, תוכלו לפרסם אותו כאן בתגובות ותקבלו מענה ממני. השימוש בתשובה שאתן לכם הוא על אחריותכם בלבד.

חלק 4 של הסדרה נגע בדיווח על הכנסות מדיבידנדים (ממניות) וריבית (פקדונות/חסכונות/אג"ח). בנוסף לדיווח בטופס 1040 יש לסכום את הדיבידנדים והריביות השונות בטופס עזר Schedule B לפי המקורות השונים מהם קיבלתם כספים אלו.

חלק 5 של הסדרה נגע במכירה של ניירות ערך ודיווח על רווחי/הפסדי הון. אחזור על ההמלצה שלי משם לא להשקיע בקרנות נאמנות שאינן אמריקאיות.

שורות 1-9 של גיליון 1

קודם נזכר שהשנה יש לנו גלויה טלסקופית במקום טופס. עקב כך חלק מהנתונים שהיינו רושמים בטופס 1040 בשנים קודמות עברו לגליונות נוספים. זה בעייתי ומתסכל למי שמגיש ידנית, ואמור להיות שקוף למי שמשתמש בתוכנה. את רוב ההכנסות מלבד שכר, ריבית, דיבידנדים ומשיכות מפנסיה/קצבאות Social Security, העבירו לגליון מס' 1.

כעת נתחיל לעסוק בדיווח של הכנסות נוספות שייתכן ויש לכם. בואו נראה שוב כיצד נראה חלק ההכנסות בגליון 1:
sch1-p1

שורה 1 – שורה 1 לא רלוונטית לישראלים. מדובר בהחזרי מס שמקבלים מהמדינה – state – (מי שתושב ארה"ב משלם מסים גם למדינה הספציפית בה הוא תושב בנוסף למסים הפדרליים). החזרים אלו ממוסים ע"י ה-IRS.

שורה 2 הכנסה מהסכם גירושין. לפי Google Translate, זה יוצא דמי מזונות. אך חשוב להקפיד שזה רק הסכומים שהגרוש מקבל כתוצאה מהסכם גירושין, ולא סכומים שקשורים לכלכלת הילדים (סכומים אלו פטורים ממס). על הצד המקבל את הסכומים לספק את מספר ה-SSN שלו לצד המשלם (אם מדובר בגרוש ישראלי שאינו אמריקאי אז אין צורך). בצד השני של המטבע, הצד המשלם זכאי להוריד סכומים אלו מהכנסתו החייבת (בחלק ההתאמות של הדוח). נזכיר שהסעיף הזה רלוונטי רק להסכמי גירושין שנכנסו לתוקף עד סוף 2018. מי שמתגרש החל משנת 2019 או שמבצעים שינוי בהסכם הגירושין החל מ-2019, כבר לא יוכל לנצל את הסעיף הזה, כלומר הצד המשלם לא יוכל לנכות את התשלום מההכנסה שלו/שלה והצד המקבל לא יצטרך לכלול את התשלום בהכנסות שלו/שלה.

שורה 3 –  הכנסה מעסק. אם היה לכם עסק (עוסק פטור/מורשה) יש לדווח על הכנסותיכם והוצאותיכם בטופס עזר Schedule C. נכון לעכשיו (פברואר 2020), אין לי עסק ולכן אין לי נסיון במילוי הטופס ואני לא מעוניין להטעות אתכם. סיבה נוספת היא שלדעתי עצמאי לא צריך למלא את הדוח השנתי לבדו (בניגוד לשכיר). עצמאי צריך להתמקד בפיתוח ושדרוג העסק וביצירת הכנסות. במקרים אלו בהחלט ויתכן שכדאי לתת למומחה לעזור בחלק של המסים והדיווחים.

שורה 4 – רווחים (או הפסדים) אחרים. אם מכרתם נכסים כחלק מעסק ולא כאדם פרטי יש למלא את טופס 4797 ולדווח על ההכנסה בשורה זו. אם רלוונטי אליכם, תפנו ליועץ מס שיש לו נסיון בזה.

שורה 5 – הכנסה משכירות, תמלוגים, שותפויות, חברות, נאמנויות וכו'. אם יש לכם הכנסה מאחד הדברים הללו יש למלא טופס עזר Schedule E. אני לא אכנס כאן למילוי הטופס. רק אומר לגבי הכנסה משכירות שניתן לנכות ממנה הוצאות שונות שקשורות לניהול הנכס (ניקיון, ביטוחים, הוצאות משפטיות, הוצאות ניהול, ריבית משכנתא על הנכס המושכר, תיקונים ועוד). את הסכום המתואם מדווחים וזה מתווסף להכנסה הרגילה לצורך חישוב המס הסופי. לאנשים בעלי נכסי שכירות ייתכן ותהיה חבות מס לארה"ב משום שבישראל יש פטור נרחב על הכנסה משכירות.

שורה 6 – הכנסה מחווה חקלאית. בארה"ב יש טיפול מיוחד בחקלאים. מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון מוסמך במקרה זה.

שורה 7 – דמי אבטלה. אם קיבלתם דמי אבטלה במהלך השנה יש לדווח עליה (בדולרים) בשורה זו. ניתן לקבל דו"ח מביטוח לאומי לגבי הסכומים שהתקבלו (ואל תשכחו להמיר לדולרים).

שורה 8 – הכנסה אחרת

אם תיזכרו בחלק 3 לסדרה, בשורה 8 אנו רושמים (כמספר שלילי) את ההחרגה של הכנסות מעבודה (במידה ובחרנו להחריג). אך יש עוד דברים שייתכן ותצטרכו לדווח בשורה זו.

בין הדברים שיש לדווח (רשימה חלקית בלבד):

 • דמי לידה מביטוח לאומי
 • פדיון קרן השתלמות (על פי אחת הגישות המקובלות בארץ מדווחים על 75% מהסכום המתקבל, כלומר רק על הפקדות מעסיק, לגבי גישות אחרות יש הרחבה קצרה בסוף של חלק 3)
 • פרסים/זכיות מהגרלות והימורים
 • חובות שנסלחו

דברים שבוודאות לא צריך לדווח:

 • דמי כלכלת ילד (מגרוש) וקצבאות ילדים (מביטוח לאומי)
 • תקבולים מביטוח חיים שאתם המוטבים שלו
 • מתנות.

  אם המתנה הייתה ממישהו זר (נגיד חמותכם, במידה ואתם נשואים לישראלית) ומעל $100,000 (מברוק!!!), או מתנה מחברה זרה ומעל $16,388 (נכון לשנת המס 2019, ערך זה מתואם למדד בכל שנה) יש לדווח עליה באמצעות טופס 3520. הצעה שלי, אם חמותכם רוצה לתת לכם יותר מ-$100,000 יש לכם שתי אופציות, לבקש ממנה לפצל את המתנה לשתי שנות מס שונות, או פשוט להשתמש בחלק מהכסף לשלם לרו"ח שימלא לכם את הטופס הנדרש 🙂 בכל מקרה החובה היא על דיווח קבלת המתנה ולא על חבות מס כלשהוא.

דף הסבר לשורה 8

ברמת העיקרון יש למלא על הקו המקווקו ליד התיבה בשורה 8 הסבר על הסכום. אך כאשר הסכום שמופיע נובע ממגוון מקורות יש לצרף דף הסבר שמפרט מאיפה כל הכנסה וכמה היא הייתה.

בואו נראה דוגמה:

בשנת 2014 אני ואשתי החלטנו להחריג את שכר העבודה שלנו באמצעות טופס 2555EZ. בנוסף הייתה לנו הכנסה נוספת מקרן נאמנות ישראלית (זה לפני שידעתי שאסור בשום פנים ואופן שלא מומלץ להשקיע בקרנות נאמנות לא אמריקאיות). מכיוון שאין מספיק מקום על הקו המקווקו לפרט על כל הדברים הללו, אז פשוט רשמנו את הסכום הכולל בתיבה בשורה 8, וצירפנו דף הסבר.

הנה שורה 21 (זה היה בשורה אחרת בשנה זו):

Line21

והנה הדף שצירפנו:

Line21-Statement

שימו לב שהערכים שהוחרגו מוכנסים לחישוב כערך שלילי. ההכנסה מקרן הנאמנות כמובן נמצאת כערך חיובי (טופס 8621 הוא הטופס בה מדווחים על קרנות נאמנות זרות). את הסכום הכולל מהחישוב בדף ההסבר אני מעתיק לשורה 8 של גליון 1.

בואו נראה דוגמא נוספת:

Line21_statement

בשנה זו לא החרגנו שכר (אלא העדפנו להשתמש בזיכוי מס זר – יש כאן מחשבון שמשווה ביניהם). אבל כן קיבלנו דמי לידה (מזל טוב!!!) ואפילו פדינו קופת גמל בעלת סכום מטורף של 14 ש"ח (ודיווחנו על 70% ממנה שזה הפקדות המעסיק).

במידה ופדיתם קרן השתלמות, תרשמו בהסבר לשורה זו Deferred Employer Compensation או Deferred Employer Savings Plan.

שימו לב: ישנם גישות הסוברות שה-IRS מתכוונים למסות את קרנות ההשתלמות בדומה לקרנות נאמנות זרות (מיסוי דרקוני שמוריד מכדאיות ההשקעה). מי שמעוניין יכול לקרוא עוד על זה כאן. אישית, אני מאוד מקווה שהוא טועה משום שקרן השתלמות היא אחלה דרך לחסוך ויהיה חבל לי לפדות אותה מוקדם רק משיקולי מס. עם זאת, משיחות שהיו לי עם רו"ח אמריקאי ועם יועצת מס אמריקאית, השיטה שפורטה כאן היא אחת השיטות הנהוגות על ידי רואי חשבון בישראל. אמשיך לעדכן במידה ויהיו התפתחויות בעניין. ייתכן ותרצו לדווח אחרת, בין אם משיקולי "זהירות" ובין אם משיקולי אופטימזציית מס.

התפתחות בעניין: ישנם כמה רואי חשבון שמדווחים על הפקדות המעסיק בשנה בה הופקדו לקרן (בין אם קרן פנסיה או קרן השתלמות). אם עשיתם כך, בקרן השתלמות יש שתי גישות: 1. דיווח רווחים שוטף בכל שנה, 2. דיווח רווחים רק בעת פדיון.

אני מתכוון לכתוב פוסט מפורט על דרכי הדיווח על הקרנות השונות בעתיד.

הכנסות נוספות ישירות בטופס 1040

שורה 4 – הכנסות מ-IRA, פנסיות ואנונות. אלא אם כן עבדתם תקופה בארה"ב, לא סביר שיש לכם IRA (חיסכון פנסיוני אישי). אם יש לכם תקבלו טופס 1099R מהחברה המשלמת על כל ההכנסות שלכם בשנת המס הרלוונטית מ-IRA.
הפנסיות בישראל לא עומדות בחוקים של ה-IRS. לפיכך אני אישית לא הייתי ממלא את הסכומים המתקבלים כאן, אלא בשורה 8 של גליון 1 (הכנסה אחרת). צריך לדווח רק על סכומים שהם הפקדות מעסיק (לתגמולים ופיצויים) והרווחים על כל ההפקדות – זה יוצא בערך 70-75% מהסכום המתקבל בטופס 106 שחברת הפנסיה תיתן לכם בכל שנה (תלוי ברווחים). בפועל לא כל קרנות הפנסיה עוקבות אחרי איזה חלק מהקצבה שלכם מקורה בהפקדות שלכם ואיזה בהפקדות מעסיק. שימו לב שבישראל ייתכן פטור ממס נרחב על כספים אלו אך לא בארה"ב. כמו כן, לא ניתן להחריג סכומים שקיבלתם מהפנסיה כי הם לא עונים להגדרה של הכנסה מעבודה.

שורה 5 – קצבאות Social Security. אם עבדתם לפחות 10 שנים בארה"ב תהיו זכאים לקצבת זקנה שלהם. על פי אמנת המס בין ישראל לארה"ב, מי שהוא תושב ישראלי ומקבל קצבת Social Security פטור עליה ממס מבחינת ה-IRS. במקרה זה, תרשמו את כל הסכום שהתקבל בתיבה 5a ותרשמו 0 בתיבה 5b (שזה הסכום שממוסה). עבור מי שמקבל קצבת הזקנה מביטוח לאומי, היא פטורה ממס בארה"ב ואין צורך לדווח עליה כלל.

שורה 7b – הכנסה כוללת (גולמית)

לאחר שמילאנו את כל שורות 1-9 בגליון 1 ואת שורות 1-7a בטופס 1040 (או יותר נכון מה שרלוונטי) הגיע הזמן להוציא מחשבונים ופשוט לעשות סכום של כל הסכומים שמילאנו. את התוצאה רושמים בשורה 7b. למי שזוכר, בחלק 1 של הסדרה קראנו לזה הכנסה גולמית.

בואו נראה דוגמא לחלק ההכנסות מלא:

1040-filled

ה-$(42298) שנמצא בשורה 7a מגיע מגליון 1 (ולפני זה הגיע מטופס 2555 של החרגת שכר):

SCH1-LINE8

סיכום

ברכות!!! מילאנו את חלק ההכנסות של הדוח השנתי ל-IRS. הדברים העיקריים שלמדנו לדווח עליהם היום הם:

 • דמי מזונות (מאחל שלא תזכו)
 • פדיון קרן השתלמות (75% מהסכום שנפדה לפי אחת הגישות המקובלות בארץ, ישנן גישות נוספות)
 • פנסיה (כ-70% מהסכום שהתקבל, ישנן גישות דיווח נוספות)
 • קצבאות ביטוח לאומי (דמי אבטלה, דמי לידה, דמי מילואים)

בנוסף, סוכמים את כל ההכנסות משורות 1-7a בטופס 1040 ומקבלים את ההכנסה הגולמית הכוללת בשורה 7b של טופס 1040.

הכניסו את כתובת האימייל שלכם, כדי לעקוב אחרי הבלוג ולקבל עדכונים על פוסטים חדשים במייל.

אם אתם מעוניינים לעזור במימון האתר, תשקלו להירשם לאחד השירותים האינטרנטיים הבאים שיעזרו לכם להוזיל את הקניות באינטרנט שלכם: Ebates, Honey. לקריאה נוספת ראו כאן

אם יש לכם שאלות פרטניות בנוגע למצבכם האישי מבחינת מס ארה"ב, תוכלו לפרסם אותו כאן בתגובות ותקבלו מענה ממני. השימוש בתשובה שאתן לכם הוא על אחריותכם בלבד.


אזהרה: אני איני רואה חשבון אמריקאי וגם לא רואה חשבון ישראלי. אני גם לא יועץ מס באף אחת מהמדינות הנ"ל (גם לא באף מדינה אחרת). את כל המידע שאני מספק כאן אני למדתי בעצמי תוך התייעצות חד פעמית עם רואה חשבון ועם אנשים אחרים המגישים בעצמם. חוק המס האמריקאי הוא חוק סבוך נורא, והמצבים שאתאר כאן הם יחסית פשוטים – הכנסה כשכיר, רווח הון על מניות, דיבידנדים, ריבית מהבנק/אג"ח, הכנסה משכירות (שלא כחלק מעסק). אם אתם בעלי עסק/עצמאים, אתם יכולים להשליך חלק מהדברים שיכתבו כאן על המצב שלכם, אך כרגע לא אעסוק בדיווח עבור בעלי עסקים. מילוי הדוחות דורש ידע שתוכלו לקבלו כאן בחינם, אך השימוש בו הוא על אחריותכם בלבד. באופן כללי, לא מומלץ להסתמך על בלוגים רנדומליים ברשת.
בהתאם לדרישות בחוזר 230 של ה-IRS, אני מתריע בפניכם, שכל מידע הנוגע לענייני מס פדרלי בארה"ב המובא בתקשורת זו, כולל כל לינק או צרופה, לא נכתב על מנת שתוכלו (א) להימנע ממסים שאתם חייבים להם על פי דין כולל קנסות, או (ב) לקדם, לשווק, או להמליץ לכל אדם אחר לגבי כל עניין או עסקה המובא בתקשורת זו.

 

8 מחשבות על “סדרת מס ארה"ב (2019) – חלק 6 – הכנסות נוספות

 1. שלום,

  בפוסט כתוב שבשורה 6 רושמים את ההכנסה הגולמית. נראה שזה טעות, מדובר על שורה 7b. האם אני צודק?

  שאלה בעניין הפנסיה – כתבת שיש לדווח על הפקדות מעסיק ועל הרווחים הכוללים . אם בשנות ההפקדה כבר דיווחנו על הפקדות מעסיק בכל שנה, האם בשנות קבלת הפנסיה אפשר לדווח רק על הרווחים?

  אהבתי

  1. צודק, כמובן, וכבר תוקן 🙂

   לגבי הפנסיה, אכן כל מה שדווח בעבר אין צורך לדווח עליו שוב. מה שדיווחת בעבר נקרא "בסיס" או "קרן" וכמובן שצריך לדווח רק על הרווחים בעת פדיון.

   אהבתי

 2. שלום,

  כתבת שדמי מילואים רושמים בשורה 7.
  כתבת שדמי לידה רושמים בשורה 8.
  1. באיזו שורה רושמים שמירת הריון?
  2. האם דמי לידה/שמירת הריון נחשבים כהכנסה פסיבית או כהכנסה אקטיבית?

  תודה רבה

  אהבתי

  1. שורה 7 זה דמי אבטלה, לא מילואים.

   לגבי שמירת הריון, זה אותו דבר כמו דמי לידה (גם אשתי מקבלת עכשיו שמירת הריון ובאזור האישי של ביטוח לאומי זה נכנס באותו אישור מס של דמי לידה).
   בכל מקרה שניהם inearned income.

   אין לי ביסוס לזה, אבל לדעתי דמי מילואים צריכים להיות earned income כי הם באו בתמורה לעבודה ממשית שעשית.
   לעומת זאת, דמי אבטלה, זה unearned income (לא עבדת תמורת זה).

   אהבתי

 3. הי,
  לגבי שורה 8 של גליון 1 רשמת:
  " צריך לדווח רק על סכומים שהם הפקדות מעסיק (לתגמולים ופיצויים) והרווחים על כל ההפקדות – זה יוצא בערך 70-75% מהסכום המתקבל בטופס 106 שחברת הפנסיה תיתן לכם בכל שנה (תלוי ברווחים)"
  האם עליי לחשב 70-75% מהפרשת המעסיק לקופת גמל ולפיצויים (שדה 248/249 בטופס 106) ולרשום את הסכום?

  אהבתי

  1. סליחה על הבלבול, יש כאן הפרדה בין שתי מקרים.
   1. אתה מדווח כל שנה על הפקדות מעסיק לפנסיה.
   2. לא דיווחת מעולם על הפקדות מעסיק לפנסיה, ועכשיו אתה רוצה לדווח על קצבת הפנסיה שלך.

   אני מניח ש-1 רלוונטי אליך, ולכן מה שרשום בפסקה שציטטת לא רלוונטית אליך (אלא ל-2). אם אתה מדווח בשוטף הפקדות מעסיק, אז פשוט תוסיף אותם לסכום השכר שלך בשורה 1 של טופס 1040. כלומר אתה צריך לסכום את שדות 158/172, 248/249, ו7.5% משדה 218/219.

   אם יש לך שווי שכר על הפקדות מעסיק בגלל משכורת גבוהה, דבר איתי כי חלק מההפקדה כלולה כבר ב158/172.

   אהבתי

 4. שאלה
  איך מסווגת הכנסה ממלגה ללימודים?
  האם יש הבדל בין מלגה שניתנת בחינם למלגה שניתנת בתמורה להתנדבות בעמותה?

  אהבתי

  1. שלום וברוך הבא,

   מלגת לימודים היא הכנסה לכל דבר.

   מלגת מחקר למשתלם לתואר גבוה נחשבת דומה לשכר ולכן ניתן להחריג אותם.
   שאר המלגות פשוט צריך לדווח אותם כהכנסה ולא צריך להחריג אותם.

   בגדול, מהיכרות אישית, מלגות שניתנן תמורת עבודה מעולם לא השתלמו, ועדיף כבר לעבוד בעבודה רגילה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s