סדרת מס ארה”ב (2020) – החרגת שכר או זיכוי מס זר? (מחשבון עזר בפנים)

 

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

עבר הרבה זמן מאז הפוסט האחרון. עם התקרבות עונת המיסים הקרובה, התעקשתי עם עצמי לרענן את מחשבון המסים.

ה-IRS טרם פרסם את הדוחות הרשמיים לשנת המס 2020, ולכן העדכונים במחשבון נעשו לפי הטיוטות שפרסם ה-IRS. אי לכך, ראוי לנקוט במשנה זהירות בעת שימוש במחשבון.

נתחיל עם תזכורת מה בעצם המטרה של המחשבון:

לאזרח ארה”ב תושב ישראל יש חובת דיווח על הכנסותיו העולמיות ל-IRS. קיימות שתי דרכים עיקריות בהם ברוב המוחלט של השנים לא יהיה חייב כסף לממשלת ארה”ב.

אם אתם מעוניינים לעזור במימון האתר, תשקלו להירשם לאחד השירותים האינטרנטיים הבאים שיעזרו לכם להוזיל את הקניות באינטרנט שלכם: Ebates, Honey. לקריאה נוספת ראו כאן

אם יש לכם שאלות פרטניות בנוגע למצבכם האישי מבחינת מס ארה"ב, תוכלו לפרסם אותו כאן בתגובות ותקבלו מענה ממני. השימוש בתשובה שאתן לכם הוא על אחריותכם בלבד.

שימו לב: חלק מהלינקים בפוסט הזה מתייחסים לפוסטים הנוגעים לשנת המס 2018 ותוכלו לקרוא אותם בשביל להתרשם מהעיקרון. בעקבות הרפורמה, עודכנו חלק מהערכים בטפסים השונים, אך עיקרון חישוב המס נשאר זהה.

הדרך הראשונה היא באמצעות החרגת השכר, שבה השכר שקיבלנו עבור עבודה פשוט לא נחשב כהכנסה בארה”ב עד גבול מסוים (בשנת 2015 הרף היה $100,800, בשנת 2016 היה $101,300 ב-2017 היה $102,100, ב-2018 עמד על $104,100, ב-2019 עמד על $105,900 וב-2020 עומד על $107,600). בנוסף להחרגה הזו, כל אזרח יהיה זכאי ב-2020 לניכוי סטנדרטי נוסף. כלומר, יש עוד סכום שהוא פטור ממס, וכל עוד ההכנסות שאינם מעבודה (ריבית בבנק, תיק השקעות, דמי לידה, דמי אבטלה, פנסיה), אינם עולים מעל לסך הניכוי הסטנדרטי, לא תשלמו מס.

בדרך השנייה, מחשבים את חבות המס בארה”ב, ואז כל שקל ששילמנו כמס הכנסה לישראל, נחשב כזיכוי על המס בארה”ב. כל זיכוי עודף ניתן להעביר עד שנה אחורה ועד 10 שנים קדימה על מנת לקזז חבות מס שעלולה להיווצר בשנים ההם. זיכוי מס זר הוא נושא מורכב ואת ההסבר עליו סיכמתי בחמישה פוסטים (ראו כאן).

ישנם חוקי מעבר בין הבחירות הללו, כאשר ההנחה היא שאתם אוטומטית תלכו על האופציה הראשונה של החרגת שכר, ובשנה הראשונה בה מעוניינים לא לעשות החרגה יש לציין זאת במפורש (על הצהרה שמצורפת לדוח השנתי שלכם). לאחר ויתור על החרגת שכר לא ניתן שוב להחריג שכר ב-5 השנים העוקבות, אלא אם חלו שינויים משמעותיים בחיים שלכם (כגון מעבר למדינה אחרת), ואז יש להגיש בקשה מנומקת ל-IRS למה לוותר לכם על ה-5 שנים (כאשר הגשת בקשה כזאת עולה כסף רב).

אז איך בעצם תבחרו בין שתי השיטות?

מזל שלכם שאני כאן 😉 המתורגמן עשה זאת שוב והביא לכם מחשבון משוכלל שיכול לחשב לכם את המס בשתי הגישות השונות ושתוכלו לראות את התוצאות בעיניים.

אבל לפני שניגש למחשבון בואו נעמוד על היתרונות והחסרונות של כל שיטה.

הערה: לרווקים בלבד בשנת 2020 עשיתי חישוב מדוקדק, וגיליתי שבערך במשכורת חודשית של 12,600 ש”ח, הוא נקודת האיזון בין מיסים ישראליים לאמריקאים. כלומר מי שמרוויח פחות מזה, משלם פחות מס לישראל מאשר חבות המס שלו לארה”ב ולכן עדיף לו להחריג שכר כדי לא להיות חייב לארה”ב. מי שמרוויח יותר מזה משלם בכל מקרה יותר מס לישראל, ולכן יכול לבחור בין שתי המצבים לפי השיקול שלו.
חדש החל מ-2019! מספיק עם האפליה! השנה חישבתי גם לרווקות את נקודת האיזון ויצא לי 13,800 ש"ח לחודש.

הערה: ב-2015 יצא לי 11,000 ש"ח לחודש. אבל לא התחשבתי בהפקדות לפנסיה שמורידות את המס שמשלמים. ב-2016 נקודת האיזון הייתה 14,785 ש"ח שכן התחשבה בהפקדות מקסימליות לפנסיה. ב-2017 זה היה 16,100 ש"ח. זה מושפע גם משינוי בשער הדולר וגם כעת מהורדת המסים ברפורמה. ב-2018 יצא 12,300. ב-2019 יצא 12,400 לרווקים, ו-13,600 לרווקות.

שימו לב: בחישוב הנ"ל לא הסתמכתי על העמדה שתשלומי ביטוח לאומי ניתן לקחת כזיכוי מס זר. התחשבות כזאת כמובן תוריד משמעותית את נקודת האיזון וגם בעלי משכורות נמוכות בהרבה יהיה להם יותר משתלם לעשות זיכוי מס זר. מזכיר לכם שזוהי עמדה שמגובה אמנם בהנחיות ה-IRS, אך ישנם עדויות שה-IRS מנע מאנשים את השימוש בזה. בשנים האחרונות יש תקדים משפטי של אזרח ארה"ב תושב צרפת שניצח בבית משפט שהכריז שהמסים הסוציאליים של צרפת יחשבו לו זיכוי מס זר.

העמדה שלי היא שאם יש לי מס עודף בישראל, אז עדיף לי לקחת זיכוי מס זר כדי להעביר את יתרת המס קדימה לשנים בהם אולי לא יהיה לי עודף כזה. אבל החלטה כזאת גוררת חמישה שנים בהם לא ניתן לעשות החרגת שכר, ולכן כל אחד צריך לשקול בכובד ראש ולנסות לראות אם בשנים הקרובות ההכנסות יהיו דומות או לא. כמו כן, יש אירועים שלא ניתנים לחיזוי כמו רפורמת המס של 2018 שעלולות לגרום לכם להיות תקועים בבחירה לא אופטימלית עד שיגמרו חמשת השנים.

החרגת שכר עבודה

יתרונות:

 • פשטות – התהליך יחסית פשוט, לרוב דורש מילוי טופס קצר (2555).
 • במידה ואתם כמו רוב האנשים וההכנסה העיקרית שלכם היא מעבודה, ההחרגה מורידה את ההכנסה למס לאפס.
 • אם יש לכם הכנסות שפטורות ממס בישראל (קרן השתלמות, שכר דירה), והם קטנות מהניכוי הסטנדרטי, לא תהיה חבות מס בארה”ב באותה שנה.

חסרונות:

 • החיסרון העיקרי הוא להורים לילדים בעלי אזרחות אמריקאית. החל משנת המס 2015, מי שמחריג שכר, אינו יכול לקבל החזר מס בגין ילדיםניתן לקבל זיכוי מס שיוריד לכם מס שאתם חייבים (שכבר אמרנו שזה לא סביר שיקרה), אבל לא כסף בחזרה. מדובר על עד $1,400 לילד עד גיל 17 בכל שנה. אכתוב בפוסט עתידי מה לדעתי צריכה להיות האסטרטגיה של הורים לילדים אמריקאים בעלי משכורות נמוכות.
 • זה ישאיר לכם פחות זיכוי מס זר שתוכלו להעביר קדימה. זה נובע מכך שאם יש כסף מעל החרגת השכר + הניכוי הסטנדרטי, הוא ימוסה במדרגות הגבוהות, כאילו לא החרגתם שכר. לדוגמא: אם אתם רווקים והרווחתם שכר של $140,000, החרגתם $107,600 והניכוי הסטנדרטי  שווה ל-$12,400. סה”כ ההכנסה למס שלכם תהיה $20,000. היות וההכנסה היא מעל $85,526, המס על הסכום יהיה 22%. כלומר, חבות מס של $4,400. אבל על הכנסה כזו שילמתם $35,411 מס הכנסה לישראל. אבל לא תוכלו לקחת את כל הסכום כזיכוי מס זר. תצטרכו להפחית את החלק היחסי של ההחרגה מההכנסה הכוללת. כלומר, תוכלו לקחת רק $5,550 כזיכוי מס זר וישאר לכם $1,150 כזיכוי להעברה לשנים הבאות. אם לא הייתם מחריגים שכר, חבות המס לארה"ב הייתה $24,704 וכאמור שילמת לישראל $35,411 שתוכלו לנצל כזיכוי מס זר וישאר לכם $10,707 להעברה לשנים הבאות. צרות של עשירים, אני יודע.
 • חיסרון גם לגבי זוג נשוי שמגיש במשותף, שלאחד יש הכנסה גבוהה והרבה מס זר, והשני הכנסה בינונית וכמעט ואין מס זר. אם נחריג את ההכנסה רק של המרוויח הנמוך, זה עלול לגרום לפחות זיכוי עודף שיועבר לשנים קדימה.

זיכוי מס זר

יתרונות:

 • ניתן לקבל החזר מס בגין ילדים. ייתכן וגם אם המס בארה”ב גדול מהמס בישראל (יכול לקרות עבור משכורות נמוכות), שתקבלו חלק מה-$1,400 בחזרה.
 • ניתן לכסות באמצעותו על מס שחייבים באותה שנה מכך שיש הכנסות שפטורות ממס בישראל ואינם פטורות ממס בארה”ב (קרן השתלמות ושכר דירה הן דוגמאות נפוצות).
 • ניתן להעביר עודף זיכוי מס זר אחורה עד שנה וקדימה עד עשר שנים, ולקזז חבות מס בשנים ההם. חבות מס עלולה להיגרם בשנים בהם מקבלים הכנסה פטורה ממס בישראל שאינה פטורה ממס בארה”ב (קרן השתלמות, שכר דירה).
 • הזיכוי שניתן להעביר קדימה יהיה גדול מהמקרה בו מחריגים רק חלק מהשכר (לפי הדוגמא לעיל), ברוב המקרים.

חסרונות:

 • מסובך!!! מחייב מילוי טופס (1116) מסובך עבור כל קטגוריה של הכנסה (הקטגוריות הנפוצות הינן כללית ופסיבית), וביצוע חישובים והתאמות שעלולות להיות מורכבות במצבים מסוימים (בעיקר אם הכנסה פאסיבית מאוד גדולה).
 • במידה והכנסות שפטורות ממס בישראל הינן גבוהות יחסית, עלול לגרור חבות מס בשנים מסוימות.
 • גורר מילוי טופס מס אלטרנטיבי ללא קשר לרמת ההכנסות. הטופס הנ”ל (6251) מסובך, וגם יש למלא בשבילו שוב את טפסי זיכוי מס זר (1116) עם חוקים שונים והנחיות שונות הקשורים למס האלטרנטיבי.

מחשבון השוואה בין הגישות

במחשבון תזינו פרטים אישיים (גיל, סטטוס הגשה ומספר ילדים אמריקאיים), פרטים על הכנסות ופרטים על מסים זרים ששילמתם, כמו כן על עודפים (אם יש צורך) של מסים זרים עודפים משנים קודמות, וכן על הפסדי הון משנים קודמות. כמו כן תזינו פרטים על הוצאות מוכרות לצרכי זיכוי מס, שהן הוצאות על טיפול בילדים, והוצאות בגין לימודים.

תזכורת: ניתן למלא רק שדות הצבועים בכתום. כל השאר מתמלא אוטומטית. חובה לעבוד עם הגליון האלקטרוני של גוגל, משום שיש קוד מחשב מאחורי הגליון שמבצע את החישובים. כלומר, לא ניתן להעתיק את הקובץ לאקסל.

לאחר הזנת הנתונים, הגליון אוטומטית יחשב את השורות השונות בטופס 1040 כולל זיכויים אם יש. התוצאה הסופית תופיע בתיבות המסומנות בצבע תכלת ואדום (שורות 19-20, עמודות K-N), ושם תדעו אם אתם צפויים לקבל החזר, חייבים מס ל-IRS או שמאוזנים.

את הנתונים על ההכנסות והמסים יש להכניס בדולרים. שער ההמרה הממוצע עבור שנת 2020 הוא כרגע (06/01/2021) 3.46 ש”ח לדולר (ה-IRS טרם פרסם נתון רשמי, את הנתון הזה לקחתי מ-xrates.com). בשנים עברו הערך שה-IRS פרסם היה גבוה מהממוצע בפועל.

בואו נראה איך זה נראה:

TaxCalc-full

יש הרבה סעיפים להזין, בואו נעבור על החלקים השונים:

נתונים אישיים

גיל בן זוג 1 בסוף שנת המס, גיל בן זוג 2 בסוף שנת המס – יש למלא את הגיל של בני הזוג. רווק/ראש אב בית/אלמן מוכר ימלא את הגיל שלו בתא של בן זוג 1.

סטטוס הגשה – לפי הסטטוס בה אתם מגישים, האופציות הן: MFJ – נשואים המגישים ביחד, MFS – נשוי המגיש בנפרד, HOH – ראש אב בית, QW – אלמו מוכר, Single – רווק.

שורה 41 מטופס 1040 של שנת 2019 – בשביל חישובי רווח והפסדי הון יש למלא את הנתון הזה. למי שלא מילא ב-2018 או שלא יודע שפשוט ימלא -0-. אבל רצוי לשמור את כל הטפסים משנים קודמות בכל מקרה, אז אמור להיות לכם הנתון הזה.

כמות ילדים אמריקאיים – בעקבות הרפורמה יש הפרדה לילדים הזכאים לזיכוי מס בגין ילדים שיש להם מספר SSN, ומצד שני ילדים אמריקאיים שאין להם SSN ותלויים אחרים (כגון ילדים מגיל 17 עד גיל 19, או עד גיל 24 אם הם סטודנטים).

חדש – האם המגיש (ו/או בן זוגו) עיוורים (משפיע על גודל הניכוי הסטנדרטי).

הכנסות

הכנסה מעבודה – לפי כל אחד מבני הזוג. ניתן למצוא בדרך כלל בסעיף 158 או 172 של טופס 106 שמקבלים מהמעסיק. צריך כמובן להמיר לדולרים. (מי שמוסיף את הפקדות המעסיק לקרנות השונות להכנסה שלו, יכול להוסיף אותם כאן, עם זאת לדעתי הפקדות לקרן השתלמות צריך להזין כאן, ואילו הפקדות מעסיק לקרן פנסיה, רצוי לשים בקטגוריה של הכנסות נוספות רגילות כדי שהמחשבון לא יחריג אותם בהחרגת שכר – זה אסור לפי התקנות).

רווחי/הפסדי הון קצרי/ארוכי טווח – אם יש לכם ברוקר ישראלי הוא לא יעזור לכם עם החישובים. יש לעקוב אחרי תאריכי הקנייה והמכירה של הניירות ולחשב את הרווח/הפסד בדולרים. לצורך כך יש להמיר לדולרים את ערך הקנייה לפי שער ההמרה של יום הקנייה ואת ערך המכירה להמיר לדולרים לפי שער ההמרה של יום המכירה. אני אוהב את X-Rates בשביל הנתונים ההיסטוריים שהם מספקים. בתא של ההפסד יש לרשום את ההפסד כמספר חיובי. זכרו שארוך טווח זה מכירה יותר משנה לאחר הקנייה.

Capital Gain Distributions – מי שמשקיע בקרנות נאמנות אמריקאיות, מנהל הקרן מחויב לחלק למשקיעים בכל שנה את רווחי ההון שהפיק בקרן. את הדיווח על זה תקבלו בתא 2a בטופס 1099-DIV השנתי שמנהל הקרן יספק לכם.

דיבידנדים מוכרים/אחרים ארה”ב/ישראל – את כל הדיבידנדים שקיבלתם תבדקו אם הם מוכרים או אחרים, וכן אם הם מארה”ב או מחוץ לארה”ב. זה לא משנה איפה יושב בית ההשקעות שלכם, אלא מאיפה הנייר שהפיק את הדיבידנד. למשל, מי שמשקיע בבית השקעות בישראל אבל קונה את הנייר VTI, הדיבידנד יחשב אמריקאי.

ריבית ישראל/ארה”ב – ריבית מפקדונות בבנק ו/או אג”ח. לפצל לפי מקור הכספים אם בארה”ב או מחוצה לה (לצורך העניין גם אם יש לכם חשבון בצרפת, תכניסו את הריבית לריבית ישראל).

הכנסות נוספות רגילות – דמי לידה, דמי אבטלה, פדיון קרן השתלמות (לפי אחת הגישות) ועוד הכנסות נוספות ואחרות שעלולות להיות לכם (עבור מי שמחשיב הפקדות מעסיק לקרן הפנסיה כהכנסה בשנת המס הנוכחית, לדעתי זה צריך להיכנס כאן, מכיוון שעל פי ההנחיות להחרגת שכר לא ניתן להחריג הפקדות מעסיק לקרן פנסיה).

פנסיה שני בני הזוג – תסכמו את הסכומים שקיבלתם כקצבה מקרנות פנסיה למינהן.

הכנסות נוספות פאסיביות – בעיקר שכר דירה, הרווח מפדיון קרן השתלמות (לפי גישה אחרת).

מסים

ההסבר כאן די פשוט, לכל סעיף בהכנסות רשמו את המסים ששילמתם על אותם סכומים. אם זה מהכנסה אמור להופיע לכם בסעיף 42 של טופס 106 שקיבלתם מהמעסיק. אם זה מבנק/בית השקעות ישראלי אז סעיף 43 של טופס 867 אבל יותר טוב לבדוק כל עסקה ספציפית כדי לראות כמה מס נוכה. אם זה מבנק/בית השקעות אמריקאי אז כמה מס הייתם חייבים לישראל לפי הדוח השנתי של ישראל.

הערה: מי שחייב להגיש דוח שנתי בישראל, או שביקש בקשה להחזר מס בישראל, שיחכה עד שיקבל לידיו את השומה ממס הכנסה, ושם אמור להיות רשום כל המסים שאתם חייבים/שילמתם לישראל.

הוצאות

החלק הזה נועד כדי להזין הוצאות שבגינן אולי תקבלו זיכויים ו/או החזרי מס.

הוצאות מוכרות לטיפול בילדים – כמה הוצאות מוכרות שילמתם בגין טיפול בילדכם עד גיל 13 ללא תשלומים לבית ספר/גן חובה. תראו כאן את הפוסט הרלוונטי לראות מה נחשב הוצאה מוכרת.

הוצאות לימודים מוכרות – הכנסתי שלוש תאים שונים כדי שתוכלו להזין הוצאות על לימודים בגין עד שלושה סטונדטים שונים במשק הבית בשנה מסוימת (למשל, גם האבא וגם האמא וגם ילד עד גיל 24 שלא מימן את עצמו היו סטודנטים באותה שנה). אין הגבלה גם שיהיו יותר משלושה סטודנטים, אבל השם ישמור אם זה המצב שלכם 😉
חדש ל-2016 – הזנה של איזה שנת לימודים גבוהים זו עבור כל סטודנט. עבור מי שעבר 4 שנים לא ניתן כבר לקבל החזר מס, אבל כן ניתן להקטין את המס החייב באמצעות הוצאות הלימודים.

העברות משנים קודמות

העברות הפסדים משנים קודמות – תצטרכו את Schedule D של השנה הקודמת (2019), ולשלוף משם את שורה 7 ואת שורה 15 שלו. יש לרשום את הערך לפי הסימן שהופיע, כלומר אם רווח אז לרשום מספר חיובי ואם הפסד לרשום מספר שלילי.

העברת זיכויי מס זר משנים קודמות – בעיקרון תשאירו את התאים הללו ריקים (או -0-). אם תראו שאחרי החישוב אתם עדיין חייבים מס (תא N18 או L18), ויש לכם זיכוי מס זר מעשר השנים האחרונות אז תמלאו את הזיכוי העודף ותראו שזה מוריד לכם את חבות המס באותה שנה. כמובן שיש לרשום את זיכוי המס העודף לפי הקטגוריה הרלוונטית. תצטרכו בשביל זה את טופס 1116 של שנה שעברה (או שנים קודמות).

חישובים

אתם תראו שתוך כדי שאתם ממלאים/משנים את הקלט, שהחישובים כבר מתעדכנים בשתי הטורים של החישובים – 1) חישובים עם החרגת שכר ו-2) חישובים עם זיכוי מס זר. בואו נעבור על השדות השונים:

הערה: השורות הללו הם השורות החדשות בטופס 1040 החדש של 2020 שכאמור הוא קצר משמעותית מהטופס של שנים קודמות (אך יש הרבה יותר נספחים למלא).

1040 שורה 11 – זהו בעצם ה-AGI שלכם. הסכום שהרווחתם פחות התאמות מותרות (שבסבירות גבוהה אין לכם כאלו).

1040 שורה 12 – הניכוי הסטנדרטי שלכם.

1040 שורה 15 – זהו ההכנסה למס לשכירים.

SchD Line 15  – שורה 15 של Schedule D – רווח/הפסד הון נטו ארוך טווח. נתון שעוזר לחישוב המס הסופי.

SchD Line 16- שורה 16 של Schedule D. רווח/הפסד הון נטו כולל. נתון שעוזר לחישוב המס הסופי.

1040 שורה 7 – רווח ההון נטו או הפסד הון נטו. מלבד שהפסד הון נטו מוגבל ב-$3,000 וכל היתרה מועבר לשנה הבאה.

Form 2555 – Line 45+50 – כמה שכר עבודה הוחרג. בעמודה הראשונה יופיע לכם הסכום של הכנסות בני הזוג מעבודה, בעמודה השנייה יופיע -0- כי לא מחריגים שכר ובודקים אם זיכוי מס זר עדיף.

1040 שורה 16 – המס המחושב.

FTC  – זיכוי מס זר. כבר אין התייחסות מפורשת אליו בטופס הראשי אלא רק בנספח (גליון 3 שורה 1).

Dependent Care Credit – זיכוי בגין הוצאות טיפול בילדים עד גיל 13. השנה הוא חזר לטופס הראשי בשורה 13a.

Education Credit – זיכוי בגין הוצאות על לימודים. זהו החלק של הזיכוי בלבד. החלק של ההחזר מס נמצא בשורה 17c.

1040 שורה 19 – זיכוי מס בגין ילדים. זהו רק החלק של הזיכוי. החלק של החזר המס נמצא בשורה 18b.

1040 שורה 28 – החזר מס בגין ילדים.

1040 שורה 29 – החזר מס בגין הוצאות על לימודים.

שורה 19 – תשלומים – סך כל החזרי המס.

שורה 20 – כמה כסף ה-IRS חייב לכם.

שורה 23 – כמה כסף אתם חייבים ל-IRS.

העברות לשנים הבאות

דומה מאוד להעברה משנים קודמות, רק שהפעם החלק הזה יעזור לכם כשאפרסם את המחשבון לשנת 2020, ותצטרכו להזין את הסכומים שאתם מעבירים מ-2019.

שער המרה

תזכורת לשער ההמרה הממוצע הרשמי של ה-IRS בין השקל לדולר לשנת 2018 (וכן לשנים קודמות). כרגע לקחתי את הנתון מהאתר x-rates.com עד שה-IRS יועיל לפרסם את הנתון שלו (מנסיון הוא מעט גבוה מהנתון ב-x-rates).

הגבלות המחשבון

אוקיי סיימנו לעבור על המחשבון. רגע לפני שאתן לכם לינק להעתקה שלו אל חשבון הגוגל שלכם, בואו נעבור על כמה מגבלות שלו:

 • אין תמיכה במי שלוקח ניכוי מפורט במקום ניכוי סטנדרטי.
 • חישוב המס הוא שונה בעד $5 מהחישוב של ה-IRS היות והוא מבוסס על מתמטיקה. ה-IRS משתמש בטבלאות ידועות מראש כדי לחשב את המס שלכם, וגם השנה השתמשתי בהם. לא צריך מתמטיקה.
 • אין את חישוב המס האלטרנטיבי. עלול להשפיע אם היו לכם הרבה קיזוזים מההכנסה, או אם קיבלתם אופציות מהחברה בה עבדתם. קראו את הפוסט הרלוונטי לראות אם זה נוגע אליכם.
 • אין תמיכה בהכנסות פאסיביות כגון: מכירת דירה שהייתה מושכרת, מכירה של מתכות יקרות.
 • אין התאמות לדיבידנדים זרים מוכרים בחישוב של זיכוי מס זר.
 • אין את ההתאמות של שורה 16 של זיכוי מס זר. הסבירות שיקרה אחד המצבים המתוארים שם לא גבוה.
 • אין את ההתאמות של שורות 1a ו-5 ושורה 18 של זיכוי מס זר. זה רלוונטי רק למי שיש לו הכנסות מאוד גבוהות, וכמו כן דיבידנדים מועדפים ורווחי הון נטו של יותר מ-$20,000.

ההגבלות הללו לא מעקרות מתוכן את המחשבון. קחו אותו כפלטפורמה לקבלת ההחלטה ולא לדעת על הסנט השחוק את החוב/החזר המדויק שלכם. אשמח אם אנשים יוכלו לשלוח לי דוגמאות בתגובות, להבדלים שיצאו להם בין דוח המס האמיתי שלהם למה שיצא במחשבון על מנת שאוכל לשפר את הדיוק.

המחשבון עצמו

taxcalc2020-link

לחצו על התמונה (או כאן על הלינק) ואז יפתח לכם המסך הבא (אולי תצטרכו להיכנס לחשבון הגוגל שלכם לפני):

taxcalc2020-cp

תלחצו על Make a copy וזהו… יש לכם את המחשבון. תמלאו דוגמאות כאוות נפשכם ותראו מה כדאי לכם.



הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.



אזהרה: אני איני רואה חשבון אמריקאי וגם לא רואה חשבון ישראלי. אני גם לא יועץ מס באף אחת מהמדינות הנ"ל (גם לא באף מדינה אחרת). את כל המידע שאני מספק כאן אני למדתי בעצמי תוך התייעצות חד פעמית עם רואה חשבון ועם אנשים אחרים המגישים בעצמם. חוק המס האמריקאי הוא חוק סבוך נורא, והמצבים שאתאר כאן הם יחסית פשוטים – הכנסה כשכיר, רווח הון על מניות, דיבידנדים, ריבית מהבנק/אג"ח, הכנסה משכירות (שלא כחלק מעסק). אם אתם בעלי עסק/עצמאים, אתם יכולים להשליך חלק מהדברים שיכתבו כאן על המצב שלכם, אך כרגע לא אעסוק בדיווח עבור בעלי עסקים. מילוי הדוחות דורש ידע שתוכלו לקבלו כאן בחינם, אך השימוש בו הוא על אחריותכם בלבד. באופן כללי, לא מומלץ להסתמך על בלוגים רנדומליים ברשת.
בהתאם לדרישות בחוזר 230 של ה-IRS, אני מתריע בפניכם, שכל מידע הנוגע לענייני מס פדרלי בארה"ב המובא בתקשורת זו, כולל כל לינק או צרופה, לא נכתב על מנת שתוכלו (א) להימנע ממסים שאתם חייבים להם על פי דין כולל קנסות, או (ב) לקדם, לשווק, או להמליץ לכל אדם אחר לגבי כל עניין או עסקה המובא בתקשורת זו.

50 מחשבות על “סדרת מס ארה”ב (2020) – החרגת שכר או זיכוי מס זר? (מחשבון עזר בפנים)

 1. השנה אזרחים ישראלים רבים קיבלו חל"ת בסכומים גבוהים. לאיזה סעיף זה נכנס?
  אם רוצים לקבל זיכוי על הילדים, אפשר למצוא עילה לחשב זאת כהכנסות הרגילות?

  אהבתי

  1. יש כמה מקומות להכניס את זה, בגלל שלא חלים על זה חוקי המיסוי של תשלומים סוציאליים אמריקאיים, הכי נוח לשים את זה ב-Schedule 1 שורה 8 – Other Income ולפרט על השורה מה התשלום (או אם יש סיכום של דברים בשורה 8 לצרף Statement שמפרט ממה נוסע אותו סכום בשורה 8).

   לגבי זיכויים לילדים, זהו אכן נושא בעייתי, ונראה שלפחות מי שגר מחוץ לארה"ב (ולכן לא זכאי ל-EIC), יפגע מזה שהכנסת העבודה שלו ירדה.

   אהבתי

 2. היי,
  תודה על הפוסטר.
  רציתי לדעת כיצד לתבוע את התשלום לשני הפעימות למענק הקורונה עבורי ועבור ילדי בתוך 1040 לשנת 2020.
  הבנתי שזה אפשרי גם לאזרחים עם הכנסות מתחת לרף המחייב דיווח.
  תודה רבה

  אהבתי

  1. הדרישה מתבצעת באמצעות הגשת דוח שנתי. בחודש-חודשיים הקרובים אני אפרסם כאן את מדריך מילוי הדוח כפי שאני עושה בכל שנה. בהנחה ועבדת במקום כלשהוא או אם קיבלת דמי אבטלה השנה, בכל מקרה תצטרכי לחכות לטופס 106, אישורים מביטוח לאומי, אישורים מהבנק על הכנסות משם וכו'.

   השנה אשים יותר דגש על הפעולות שצריך לבצע בתוכנה, וכן אחרי שלושת הפרקים הראשונים של הדוח (שזה בחירת סטטוס הגשה, מילוי פרטים אישיים ופרטים על ילדים, ודיווח על שכר) אעשה פרק מיוחד שמתמקד בבקשת המענקים.

   אהבתי

 3. שלום, תודה על ההסברים המפורטים! הלואי שהיית יועץ מס. אולי תוכל להמליץ על יועץ מס שמבין כמוך ויוגע לחשוב בצודה אסטרטגית?

  אהבתי

 4. מתורגמן יקר, באמת שאין כמוך! מענה מהיר, ידע עצום, נכס לכולנו.
  תודה שאתה משתף עם כולנו את זה, ממש לא מובן מאליו.

  לפי המחשבון שיצרת, אני רואה שדמי אבטלה (ולמעשה כל הקטגוריה של הכנסות נוספות רגילות- דמי לידה, אבטלה, קרן השתלמות) מבחינתך אינם הכנסה פסיבית, למרות שנרשמות כהכנסה אחרת.
  כלומר ב1116 אינם תחת PASSIVE. זה למעשה צריך להיות באותו טופס של 1116 GENERAL? פשוט לרשום את הפירוט בקווקו ליד, ולרשום את כל ההכנסות מעבודה ומאבטלה יחד בטופס זה?

  תודה רבה!

  אהבתי

  1. נכון, הכנסות אבטלה הן אמנם לא מעבודה, אך גם לא עונות על הכנסות פאסיביות ולכן לטובת זיכוי מס זר הן נחשבות "הכנסות כלליות".
   בפירוט בקו המקווו אפשר לרשום WAGES + UNEMPLOYMENT

   אהבתי

 5. מדהים 🙂 תודה רבה!!!
  שאלה – אני רואה שבשני החישובים, גם "החרגת שכר" וגם "זיכוי מס זר", החלק שמתייחס ל-FTC פעיל. כלומר גם בעמודה של החרגת שכר הקוביה הזו פעילה. אולי לא הבנתי משהו, אבל זה לא רלוונטי רק לזיכוי מס זר (ובעמודה של החרגת שכר זה אמור להיות 0)?
  תודה רבה 🙂

  אהבתי

  1. ניתן לעשות זיכוי מס זר לכל הכנסה שלא הוחרגה.
   מאידך החרגה ניתן לעשות רק על שכר עבודה, לכן אם יש לך שילוב של שכר עבודה והכנסות אחרות, ניתן לעשות גם וגם (אבל הזיכוי יהיה חלקי ולא הסכום המלא ששילמת לישראל).

   אהבתי

   1. הי,
    נראה לי שאני משתמש בקובץ באופן שגוי: אני מעוניין להגיש כרווק ללא השקעות עם משכורת חודשית מעל הסף שכתבת – גם עם הוצאות ילדים גבוהות נראה שאני אהיה חייב בתשלום מס
    זה ממש שונה ממה שכתבת כאן בפוסט, מה אני מפספס?

    אהבתי

   2. היי,
    1. מילאתי את המחשבון, יצא לי 0 בשורה התחתונה (כלומר לא חייבת מס?), עדיין לא הבנתי איך אני יודעת מהמחשבון באיזו שיטה להשתמש- החרגת שכר או ניכוי מס?

    אני קצת מעל המקסימום להחרגת שכר + ניכוי סטנדרטי, האם זה לא בהכרח אומר שאצטרך להשתמש בניכוי מס?
    בשורה התחתונה- מילאתי בתוכנת olt ושם נראה שיש לי חבות מס, לא בטוחה אם עשיתי טעות בדרך או שזה המצב, ואם כן מה לעשות…

    תודה!!

    אהבתי

     1. זו שאלה קצת טריקית והתחבטתי הרבה לגביה. בגדול זה תלוי אם וכמה מהכנסות אחרות שאינן שכר יש לך, והאם הם אמריקאיות או לא. אין כלל אצבע, צריך לראות נתונים ולהחליט.

     2. אם אפשר לחלוק מספרים ספציפיים יותר, אוכל לעזור. גובה הכנסה, גובה המס.

     אהבתי

     1. אין לי כלל הכנסות שאינן ממשכורת למעט מילואים- מגולם בתלוש שכר.
      הכנסות ממשכורת 142 אלף דולר, מס 35 אלף דולר.
      על הדרך- אתה מוסיף להכנסות את שדה 209 (תשלומים פטורים + ניכוי דמי חבר)?

      אהבתי

       1. בהחלט אמור לצאת לך 0 מס בשתי הדרכים.
        הדבר היחיד שאני יכול לחשוב עליו זה שמילאת לא נכון את טופס 1116.

        יכולה לצרף צילומי מסך של מה שמילאת? יכולה להשתמש בשירות שיתוף תמונות כמו Imgur או Imbb.
        אחרי שתעלי את הלינקים לתמונות אני יכול להטמיע אותם בתגובה שלך עם כלי האדמין שלי

        אהבתי

 6. מתורגמן יקר תודה רבה!!
  שאלה: אחרי שהשלמתי את הדוח לאחר שהורדתי אותו, איך אני מעלה אותו לאתר או שולח אותו לארה"ב?

  אהבתי

  1. אין דרל לשלוח בצורה מקוונת PDF שמילאת.
   אתה יכול לחתום עליו (מאוד חשוב!) ולשלוח בדואר לפי ההנחיות כאן

   לחלופין, יכול להשתמש בתוכנה ייעודית, והיא משדרת עבורך.
   שים לב שכרגע אין יכולת כבר לשדר את דוח 2020, באמצע ינואר תפתח האפשרות לשדר את דוח 2021.
   יועצי מס עם תוכנות מתקדמות יותר יכולים לשדר עבורך דוחות 3 שנים אחורה.

   אהבתי

 7. היי, תודה על ההסבר המפורט!
  בנוגע למשפט הזה – ״שורה 41 מטופס 1040 של שנת 2019 – בשביל חישובי רווח והפסדי הון יש למלא את הנתון הזה״
  עברתי על הטפסים שלי משנים קודמות ולא ראיתי באף אחד מהם שורה 41 (או קרוב לה), זה אומר שאני יכול להניח שזה 0?

  תודה 🙂

  אהבתי

 8. שאלה נוספת – האם יש הגיון בהחרגת כל השכר שאפשר והשאר כזיכוי מס זר?
  על פניו כל עוד אני עושה אפילו ״קצת״ זיכוי מס זר, אני צריך לעבור על כל הטפסים,
  אז למה שזה יהיה משתלם?

  אהבתי

  1. אם כל ההכנסה שלך שכר, אין הגיון
   אם יש הכנסות נוספות שחלקן אמריקאיות, אז יש הגיון, והמחשבון יגיד לך מה עדיף

   ואפילו לאחרונה הפנו אותי פה למצב ששימוש בניכוי מס זר עדיף על זיכוי מס זר.

   אהבתי

   1. אני משער שהכוונה היא לפוסט שלי כאן:
    https://fintranslator.com/2021/06/19/us-tax-series-2020-ftc1/#comment-205579

    ובכן… טעיתי בגדול!

    הסיבה שטעיתי היא הבלבול שלי בין 3 המושגים הבאים:
    1. Foreign Income Exclusion (Form 2555)
    2. Foreign Income Credit (Form 1116)
    3. Itemized Deduction (Schedule A)

    לא אכנס לפירוט למה השנה אני כל כך מבולבל, רק אסכם שבמקרה הפרטי שלי השנה (tax year 2021), הסתבר לי שבמצב של הכנסה ישראלית (מעבודה) של כ-120K$ + הכנסה פסיבית בארה"ב של כ-11K$, הצ'ק הכי קטן שצריך לשלוח ל-IRS יוצא: כשמוותרים כליל על החרגה (exclusion), ולוקחים 100% זיכוי מס זר (foreign income credit).

    בחנתי 3 אפשרויות שונות:
    1. החרגה + זיכוי על ההפרש: לשלם ל-IRS כ- $2.3K
    2. 100% זיכוי: לשלם ל-IRS כ- $2K, ובתמורה אני מקבל זיכוי של כ-21K$ ל-10 שנים הבאות.
    3. ניכוי בלבד: לשלם ל-IRS כ-$23K ! (גם כאן יש זיכוי לשנים הבאות אבל זה לא מנחם)

    אני משער שזה נובע מהעובדה שה-IRS מפריד בין הכנסה מישראל להכנסה מארה"ב:
    The foreign tax credit can only reduce U.S. taxes on foreign source income; it cannot reduce U.S. taxes on U.S. source income.

    זו פעם ראשונה שאינני לוקח החרגה (מה שמחייב אותי ל-5 שנים הבאות), ואני חושב שאני זקוק לייעוץ של מומחה למיסוי ארה"ב כדי להשלים את הגשת המס הנוכחית, ולתכנן את השנים הבאות (צפי של פדיון קרן השתלמות וקרן פנסיה עתיקה). יש למישהו המלצה?

    ושוב רוב תודות לעבודה הנפלאה שעושה כאן בעל fintranslator.com.

    אהבתי

  1. האמת שאני רואה עכשיו שלא מילאתי 1116, באיזה שלב אמורים למלא וכיצד? לא רואה שום איזכור לזה בהדרכה של הסוס היאורי. האם אני אמורה למלא אותו?
   הגעתי תחת מילוי טופס 2555 לדף שבו מופיע (לא מצליחה לצרף צילום מסך):
   Check here if you are going to complete Foreign Tax Credit in Form 1116 and want the software to auto-fill your Form 1116 using the same information entered in Form 2555. Be advised that only some of the fields can be auto-filled. Even if you check this option, the software will still require you to go to Form 1116 pages to supply the rest of the information.
   But if your foreign tax total is less than $300 ($600 if married filing jointly), you can claim Foreign Tax Credit without Form 1116, and you do not need to check this option.
   Foreign Tax Credit and Form 1116 is available under the Credits Tab.

   אהבתי

   1. יש לך מסך של Credits שם יש את Foreign Tax Credit.
    גם אם תסמני את האופציה של מילוי אוטומטי עדיין תצטרכי להשלים שם מידע.

    לפי המצב שלך זה יחסית פשוט, כי יש רק טופס 1116 אחד למלא (+ טופס 6251 + טופס 1116 AMT), הטופס 6251 מתמלא אוטומטית, והטופס 1116AMT את ממלאת נתונים אליו ביחד עם ה1116 הרגיל.

    אהבתי

    1. אז אני חייבת למלא טופס 1116? זה לא טופס של ניכוי מס?
     אם אני יכולה לעשות רק החרגת שכר בלי ניכוי מס אני מעדיפה

     אהבתי

      1. אז למעשה מילוי טופס 1116 משמעותו שאני עושה את השיטה של ניכוי מס זר?

       וזה גורר את כל המשמעויות של 5 שנים ללא החרגת שכר וכו' .?

       אז בסדר הפעולות- אני עושה הכול כמו בהדרכה של הסוס היאורי, ממלאת 2555 , ופשוט מוסיפה גם 1116?
       יש הדרכה שמסביר כיצד לעשות זאת? האם הייתי צריכה למלא משהו אחרת בתוכנה לפני זה?

       אהבתי

       1. אין בעיה לעשות גם החרגת שכר וגם זיכוי מס זר על היתרה.
        ה-5 שנים זה רק אם את מוותרת על החרגת שכר בשנה מסוימת (ועושה זיכוי מס זר על כל הסכום).

        אין הדרכה איך לעשות 1116 ב-OLT (גם יש יותר מדי אופציות שם מכדי שזה יהיה הדרכה אחת גנרית), אבל כפי שאמרתי אין לי בעיה לעזור לך כאן (צילומי מסך וכו').
        תסתכלי כאן, לדעתי סוגר לך את הפינה. מוזמנת להמשיך שם בתגובות.

        אהבתי

 9. שלום יעקב,
  האם צריך לדווח בדוח על 1. מלגת כולל 2. קצבאות ילדים 3. ריביות מינוריות מהבנק על יתרה בעו"ש. 4. ההעברה חודשית מההורים (שאחד מהם אזרח ארה"ב) כעזרה בהחזר חוב (אני מניח שבלועזית זה נקרא מתנה).
  במידה וכן, באיזה שדה במחשבון אני צריך להכניס כל אחד מהם.
  תודה רבה.

  אהבתי

   1. כן – other income
   2. הרוב לא מדווחים על זה
   3. כן, ב Schedule B ואז זה זורם לשורה 3 ב1040. מאוד מאוד חשוב לא לפספס את זה ואז גם לשכוח להגיש FBAR.

   4. מתנות אינם ברי דיווח בדוח השנתי. אם הם מעבירים מעל $200,000 בשנה, צריך להגיש טופס 3520 בגין החצי שמתקבל מההורה הלא-אמריקאי.

   אהבתי

 10. תודה רבה.
  1. אני לא עוסק כעת במילוי דוח, אני מנסה לבדוק האם ריווחי לי מבחינת החזרי מס לאזרח את שתי ילדי – לכן אני מעוניין לדעת איפה במחשבון שלך אני מכניס מלגת כולל.
  2. ציטוט "כן, ב Schedule B ואז זה זורם לשורה 3 ב1040. מאוד מאוד חשוב לא לפספס את זה ואז גם לשכוח להגיש FBAR" – כוונתך שמאד חשוב לא לשכוח כיון שאז עלול להישכח גם הFBAR, אך אין שום קשר בין הדברים, הבנתי נכון?

  אהבתי

   1. קצבת כולל – הכנסות נוספות רגילות (דמי לידה, אבטלה, קרן השתלמות ), ריבית מהעו"ש – ריבית ישראל

   2. לא. הקנסות הכי חמורות מאי הגשת FBAR בזמן מגיעות במקרה שאין דיווח מקביל על הכנסות מחשבון פיננסי זר ב-1040. כלומר, אי דיווח הכנסה מחשבון X + אי הופעת חשבון X ב-FBAR.
    לכן השילוב של שכחה להזין ריבית בדוח השנתי + אי הגשת FBAR תוביל לקנס הכי גבוה.

   אהבתי

 11. כתבת:
  "אכתוב בפוסט עתידי מה לדעתי צריכה להיות האסטרטגיה של הורים לילדים אמריקאים בעלי משכורות נמוכות"
  היכן אוכל למצוא את הפוסט הזה?

  תודה רבה מראש!

  אהבתי

  1. עלית עליי 🙂 אין פוסט כזה
   בקיצור, לא לעשות החרגת שכר, אלא זיכוי מס זר ולקבל החזר מס חלקי בגין הילדים

   מה שכן, זה דורש אולי התייעצות שלא תתקעו במצב שאתם חייבים מס בגלל שויתרתם על היכולת לעשות החרגת שכר למשך 5 שנים.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s