סדרת מס ארה”ב (2019) – חלק 9a – חישוב המס

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.אמריקאים יקרים, הגענו לחלק ה”מעניין” של הדוח השנתי. בשורות 9-12 (+גיליון 2) מחשבים את המס שאנחנו חייבים לארה"ב.

lines8-11

בחלק המסים והזיכויים נחשב את ההכנסה למס, את המס שצריך לשלם על הכנסה זו וזיכויים על המס אם הם רלוונטיים אלינו. אבל קודם קצת הגדרות (אלו ממש לא הגדרות מדעיות ואפילו לא מדויקות):

מסים – כסף שיש לשלם לממשלה (במקרה זה ארה”ב) על הכנסה שקיבלנו בשנת המס.

זיכויים – סכום שבאמצעותו ניתן להוריד את חבות המס, ובמקרים מסוימים (שיפורטו בפוסטים עתידיים) ניתן אפילו לקבל החזר לכיס/בנק.

את המס יש לחשב בשתי אופנים (חישוב רגיל וחישוב אלטרנטיבי) והחבות היא על הסכום הגבוה יותר. בפוסט זה נלמד על החישוב הרגיל של המס. החישוב האלטרנטיבי (בפוסט הבא) נועד כדי למנוע מאנשים לבקש התאמות גדולות מדי להכנסה.

טראמפ התכוון לבטל את החישוב האלטרנטיבי, אך בפועל החוק החדש רק הגדיל את הפטור ממנו ליחידים כך שהוא משפיע על פחות אנשים. בכל מקרה למי שמבקש זיכוי מס זר חייב לחשב גם את המס האלטרנטיבי.

אז תוציאו מחשבונים ובואו נתחיל…

פוסט זה נוגע לשנת המס 2019, שצריך לדווח בגינו עד יולי 2020. אם ברצונכם לראות את הפוסט הנוגע לשנת המס 2018, תיגשו לכאן.

אם אתם מעוניינים לעזור במימון האתר, תשקלו להירשם לאחד השירותים האינטרנטיים הבאים שיעזרו לכם להוזיל את הקניות באינטרנט שלכם: Ebates, Honey. לקריאה נוספת ראו כאן

אם יש לכם שאלות פרטניות בנוגע למצבכם האישי מבחינת מס ארה"ב, תוכלו לפרסם אותו כאן בתגובות ותקבלו מענה ממני. השימוש בתשובה שאתן לכם הוא על אחריותכם בלבד.

שורה 9 – הניכוי הסטנדרטי

בשורה 8 אנו ממלאים את הניכוי הסטנדרטי שלנו. בעיקרון יש בועית ליד שורה 9 שנראית כך:

std-deduction

תוספות לניכוי הסטנדרטי

תזכורת: לכל משלם מסים יש ניכוי סטנדרטי שתלוי במצב המשפחתי שלו, בגיל שלו, ובמצב העיניים שלו (עיוורון). את הפרטים הללו ממלאים בעמוד הקדמי של טופס 1040:

std-deduction-additional

(התאריכים כאן רלוונטים לדוח של שנת המס 2019). אם נולדתם לפני ה-2 בינואר, 1955, או שהייתם עיוורים בסוף 2019, סמנו את התיבה (או תיבות) המתאימות בשורה המסומנת באדום (היכן שכתוב You). אם הינכם נשואים (נכון לסוף 2019), ובן זוגכם נולד לפני ה-2 בינואר, 1955, או היה עיוור בסוף 2019, סמנו את התיבות המתאימות עבור בן הזוג (בשורה השנייה המסומנת באדום היכן שכתוב Spouse). אל תשכחו לסכום את כמות התיבות שסימנתם.

אין לסמן תיבות עבור הבן זוג אם סטטוס ההגשה הינו – Head of Household. המשמעות העיקרית מזה הוא שישראלי אמריקאי שנשוי לישראלית, אינו יכול לקבל ניכוי סטנדרטי מוגדל במקרה של עיוורון או גיל מעל 65 של בן/בת הזוג.

מקרה מוות של בן זוג ב-2019. אם בן זוגכם נולד לפני ה-2 בינואר, 1955, ונפטר במהלך 2019 לפני שהגיע לגיל 65, אין לסמן את התיבה שהבן זוג נולד לפני ה-2 בינואר, 1955. כלומר הבן זוג צריך להיות בחיים בגיל 65 כדי לקבל את הניכוי המוגדל.

ע”פ ההגדרה של ה-IRS, אדם מגיע לגיל 65 ביום שלפני יום הולדתו ה-65.

דוגמא. בן הזוג נולד ב-14 לפברואר, 1955, ונפטר ב-13 לפברואר, 2019. ע”פ ההגדרה הבן זוג נחשב בגיל 65 בזמן הפטירה. לכן ניתן לסמן את התיבה המתאימה מכיוון שהיה בחיים כשהגיע לגיל 65. עם זאת, אם הבן זוג, נפטר ב-12 לפברואר, 2019, הבן זוג לא הגיע לגיל 65 ואין לסמן את התיבה.

עיוורון

אם לא הייתם עיוורים מלאים ב-31 לדצמבר, 2019, עליכם לקבל אישור מרופא העיניים שלכם (אופטלמלגיסט או אופטומטריסט) על כך ש:

 • אינכם יכולים לראות טוב מ-20/200 (בישראל זה נקרא 6/6) בעין הטובה שלכם גם כאשר אתם עם משקפיים או עדשות, או לחלופין
 • מפתח שדה הראייה שלכם הינו קטן או שווה ל-20 מעלות

אם הראייה שלכם אינה עתידה להשתפר מהתנאים המפורטים לעיל, תוכלו לקבל אישור מרופא העיניים שלכם שזהו מצב קבוע.

עליכם לשמור על האישור למקרה של ביקורת עתידית.

ניכוי סטנדרטי או ניכוי מפורט

למשלם המסים יש בחירה האם לקחת ניכוי סטנדרטי ובמאצעותו להקטין את ההכנסה החייבת או האם לפרט ניכויים מותרים. משתלם לפרט רק אם הניכויים המותרים גדולים מהניכוי הסטנדרטי.

מהנסיון שלי בישראל קשה להגיע לניכוי הסטנרדטי באמצעות פירוט ניכויים. בין הניכויים ניתן למצוא את הריבית על המשכנתא שלכם. זוג נשוי צריך שיהיה לו ריבית משכנתא מעל כ-100,000 ש”ח בשנה כדי שהפירוט ישתלם. לרוב יותר ישתלם לקחת פשוט את הניכוי הסטנדרטי.

ניכוי מפורט

על מנת להכיר ולחשב את הניכויים המותרים יש למלא את Schedule A. הניכויים המותרים לעניין זה הם ניכויים שונים ממה שמותר בחלק ההתאמות של הדוח. בין הניכויים ניתן למצוא:

 • הוצאות רפואיות
 • מסים ששילמתם (למרות שאם המס היה למדינת ישראל סביר להניח שיותר משתלם לקחת זיכוי מס זר)
 • ריבית משכנתא
 • תרומות לצדקה
 • הפסדים בגין נזק או גניבה – החל מ-2018 זה תקף רק לאזורים בהם הנשיא הכריז על אסון לאומי
 • רשימה ארוכה ומייגעת של ניכויים מותרים אותם ניתן למצוא בהנחיות.

שימו לב, החל משנת המס 2018, יש הגבלות נוספות על ניכוי מפורט כך שלרוב האנשים (אפילו אלו שגרים בארה"ב) פחות משתלם לקחת אותו על חשבון הניכוי הסטנדרטי. ניתן לראות את ההבדלים העיקריים כאן.

ניכוי סטנדרטי

רוב האנשים יכולים למצוא את הניכוי הסטנדרטי שלהם בטופס 1040 משמאל לשורה 9. אתם יכולים למצוא אותם גם בפוסט הזה. יש שלושה יוצאים מן הכלל (החרגות) – ועוד אחד חדש שרלוונטי לדוח של 2018.

החרגה 1 – תלויים

אם אתם, או בן זוגכם בהנחה ואתם מגישים הגשה משותפת, יכולים להיות תלויים בדוח של מישהו אחר לשנת 2019, יש להשתמש בגיליון עזר הבא על מנת לחשב את הניכוי הסטנדרטי עבור תלויים. הניכוי הסטנדרטי הוא נמוך יותר עבור תלוייםתזכורת: ילדים עד גיל 19, או סטודנטים עד גיל 24, וכן הורים מבוגרים שמקבלים עזרה משמעותית מהילדים שלהם יכולים להיחשב כתלויים. ראו פוסט קודם שלי לראות מי נחשב תלוי.

std-deduction-dependents

הנחיות:

שורה 1 – מסמנים תיבות לפי אם אתם ו/או בני זוגכם הייתם מעל גיל 65 או עיוורים במהלך 2019. ראו הנחיות מעלה בחלק תוספות לניכוי הסטנדרטי.

שורה 2 – האם הכנסתכם מעבודה גדולה מ-$750? אם כן, מוסיפים $350 להכנסה מעבודה ואת התוצאה רושמים בשורה 2. אם לא, רושמים $1,100 בשורה 1.

שורה 3 – מזינים את הערך לפי סטטוס הגשה שלכם. רווק או נשוי המגיש בנפרד – $12,200, נשואים המגישים ביחד (או אלמן מוכר) – $24,400, ראש אב בית – $18,350.

שורה 4a –  מכניסים את הערך הקטן מבין שורה 2 או 3. אם אתם צעירים מ-65 ובנוסף לא עיוורים, עצרו כאן, זהו הניכוי הסטנדרטי שלכם. מלאו אותו בטופס 1040 – שורה 9.

שורה 4b – אם אתם מעל גיל 65 או עיוורים, הכפילו את מספר התיבות שסימנתם בשורה 1 ב-$1,300 (אלא אם אתם רווקים או ראש משק בית ואז מכפילים ב-$1,650). את התוצאה רשמו בשורה 4b. זהו תוספת לניכוי הסטנדרטי בשל גיל ו/או עיוורון.

שורה 4c – סכמו את שורות 4a ו-4b. את התוצאה רשמו בשורה 4c ובטופס 1040 שורה 9.

החרגה 2 – אתם או בני זוגכם מעל גיל 65 או עיוורים

אם סימנתם את אחד מ-4 התיבות בעמוד הראשון של טופס 1040 בשל גיל או עיוורון, יש להשתמש בערכים לפי הטבלה הבאה. תרגום של הטבלה ניתן למצוא בחלק 1 של מדריך זה.

std-deduction-blind-old

החרגה 3 – הגשה בנפרד או שבני זוגכם בשנת מעבר לארה"ב ולא היו אזרחים או תושבים לפני כן

אם סימנתם את התיבה Spouse itemizes on separate return or you were dual-status alien, כלומר אתם נשואים המגישים בנפרד והבן זוג השני מפרט את ניכוייו או לחלופין אתם נשואים למישהו שעבר לארה"ב במהלך 2019 ולא היה תושב או אזרח לפני כן. במצב זה, הניכוי הסטנדרטי שלכם הוא 0 (אפס עגול). זה נכון גם אם נולדתם לפני ה-2 בינואר, 1955, או שהייתם עיוורים.

החרגה 4 (חדש החל מ-2018) – ניכוי סטנדרטי מוגדל בעקבות הפסדים בשל אסונות טבע שקרו במהלך 2016-2019

למי שרלוונטי מומלץ לקרוא את ההנחיות לניכוי מפורט – Schedule A.

שורה 10  – ניכוי חדש לבעלי עסקים

אם אתם בעלי עסקים (עוסק פטור, עוסק מורשה, בעל חברה בע"מ) רצוי לפנות לבירור אצל רו"ח, הסעיף הזה יכול להיות שווה הרבה כסף. בגדול מותר לנכות מההכנסה 20% מההכנסה שלכם מהעסק ועוד 20% מדיבידנדים על ריטים (קרנות הסוחרות ומנהלות נדל"ן) וכן 20% על הכנסה משותפויות הנסחרות ציבורית. שווה לבדוק! ראוי לציין שמדובר בעסקים שמיקומם נמצא בארה"ב או שההכנסה היא מארה"ב (מה שנקרא Effectively connected income). בקיצור תתייעצו עם יועץ מס.

שורה 11 – חישוב הכנסה חייבת למס – Taxable Income

סכמו את שורות 9 ו-10, רשמו את התוצאה בשורה 11a. את הערך בשורה 11a, החסירו משורה 8b. אם יוצא פחות מ-0, רשמו 0. זהו ההכנסה החייבת במס (Taxable Income), כלומר ההכנסה שעליה מחשבים כמה מס יש לשלם.

שורה 12 – חישוב מס בצורה רגילה

הגענו לתכל’ס. תעשו קצת מתיחות, כדי שלא תיפצעו, ובואו נראה כמה אתם חייבים לדוד סם. גם כאן יש כמה אופציות:

 • הכנסה מתחת ל-$100,000 ללא דיבידנדים מועדפים (או רווחי הון ארוכי טווח) – שימוש בטבלאות המס.
 • הכנסה מעל או שווה ל-$100,000 ללא דיבידנדים מועדפים (או רווחי הון ארוכי טווח) – שימוש בגיליון המס.
 • אם הייתה לכם הכנסה מדיבידנדים מועדפים או רווחי הון ארוכי טווח (שהמיסוי עליהם מועדף) יש להשתמש בגיליון ייעודי – Qualified Dividends and Capital Gain Tax Worksheet.
 • החרגתם שכר בטופס 2555 או 2555EZ? יש לעשות את החישוב בגליון נוסף ייעודי – Foreign Earned Income Tax Worksheet
 • אם יש לכם שילוב של הגורמים לעיל, ייתכן ותצטרכו לשלב בין שיטות החישוב, אין מה לדאוג הכל יפורט בהמשך הפוסט.

בנוסף יש לכלול בשורה 12a מיסים הנובעים מאחד הטפסים הבאים:

 • מס מטופס 8814 שמחשב מס על הכנסות פאסיביות של הילדים האמריקאיים שלכם.
 • מס מטופס 4972 המחשב מס על משיכות גדולות חד פעמיות (רלוונטי רק לאנשים שנולדו לפני 1936).
 • מס הנובע מבחירה 962 הנוגעת לבעלות על חברה זרה נשלטת.
 • חוב בגין קבלת "החזר מס בגין לימודים" ביתר. כמובן שהקבלה ביתר הייתה לגיטימית, למשל אם מוסד הלימודים החזיר לכם חלק משכר הלימוד, אבל כבר מילאתם את הבקשה להחזר מס עם הסכום המוגדל.
 • מס מטופס 8621 הנוגע לחוק ה-PFIC הדרקוני – בעצם כל מי שמחזיק קרנות נאמנות או קרנות סל ישראליות יצטרך למלא טופס זה.
 • החזר של מקדמות שניתנו בגין חוק הבריאות הממלכתי של אובמה.
 • מס הנובע מחוק 965 (גם קשור לבעלות על חברה זרה).

מדרגות המס

להלן מדרגות המס (מתייחסות להכנסה המתחייבת למס – טופס 1040 שורה 11b):

tax_brackets_2019

המדרגות על הכנסה מועדפת (דיבידנדים מועדפים ורווחי הון ארוכי טווח) הם כדלקמן:

tax_brackets_2019_div

שימו לב שאין חפיפה מושלמת בין המדרגות להכנסה רגילה, למדרגות להכנסה מועדפת. ככה, פשוט כי לחברי הקונגרס איכפת.

אם יש גם הכנסה רגילה וגם הכנסה מועדפת, ההכנסה המועדפת מחושבת בסוף ההכנסה. לדוגמא, אם אני רווק והיה לי $49,000 הכנסה מעבודה ועוד $3,000 דיבידנדים מועדפים.

קודם, יש לי ניכוי סטנדרטי על סך $12,200. כלומר, מתוך ה-$52,000 שהכנסתי (AGI), נשארו $39,800 כהכנסה חייבת במס.

אז מתוך ה-$3,000: $2,575 ישויכו למדרגה של 0% (עד $39,375) ולכן ימוסו ב-0%, והיתרה ($425) ישויכו למדרגה של 15%.

טבלאות המס

על מנת שלא נצטרך להוציא מחשבונים, עשה ה-IRS את רוב העבודה בשבילנו. טבלאות המס מתחילות בעמוד 62 של קובץ ההנחיות לטופס 1040.

הטבלה מחולקת לתתי-טבלאות כך שכל תת-טבלה היא בטווח הכנסות למס של $1,000. בתוך כל תת-טבלה יש חלוקה של שורות לטווחי הכנסה של מרווחים קטנים יותר, כך שכל מי שבשורה מסוימת משלם את אותה המס (גם אם יש הפרש קל בין ההכנסות שלהם). בפועל, זה נוצר כי מעגלים את חישוב המס לדולר הקרוב ביותר.

בעמודות של הטבלה תמצאו בנוסף למרווחי השכר את סטטוסי ההגשה השונים: רווק, נשואים המגישים במשותף (כאן צריך להסתכל גם אלמן מוכר), נשואים המגישים בנפרד וראש אב בית.

דוגמא: נשואים המגישים במשותף, יש להם הכנסה חייבת למס של $76,251. עליהם לגשת לתת-טבלת המס המתאימה (בעמוד 71 לקובץ ההנחיות):

tax_calc_76000

שתי העמודות הראשונות הן מרווחי השכר. ההכנסה שלהם בין $76,250 ל-$76,300 ולכן עליהם להסתכל בשורה השישית מלמעלה בתת-טבלה זו.

סטטוס ההגשה שלהם הוא נשואים המגישים ביחד ולכן הם צריכים להסתכל על העמודה הרביעית משמאל. המס שלהם לאותה שנה יהיה $8,765. רווק שהיה מכניס הכנסה זהה היה מסתכל על העמודה השלישית מימין ומשלם $12,639. ראש אב בית מסתכל בעמודה האחרונה וחייב $11,219 לדוד סם. העמודה אחת לפני אחרונה היא של נשואים המגישים בנפרד.

הערה:  החבויות הללו הן לפני זיכויים שונים שיכולים להוריד את חבות המס, ואפילו להחזיר לכם כסף לכיס (בחלק מן המקרים).

גיליון המס

בעלי הכנסות למס של $100,000 או יותר צריכים לחשב את המס באמצעות גיליון המס. את הגיליון ניתן למצוא בעמוד 74 של קובץ ההנחיות של טופס 1040.

עבור כל סטטוס הגשה יש חלק נפרד בגיליון. אחרי שמצאתם את החלק הרלוונטי אליכם ממלאים את השורה המתאימה לפי גובה ההכנסה החייבת שלכם.

דוגמא. החלק המתאים עבור ראש אב בית:

tax_ws_hoh

אם ההכנסה החייבת הייתה לדוגמא $135,564 אז צריך למלא את השורה הראשונה (בין $100,000 ל-$160,700). בעמודה a מכניסים את ההכנסה החייבת למס. בעמודה c מכפילים את הערך מעמודה a בערך מעמודה b. בעמודה האחרונה מחסירים את הערך מעמודה d מהערך בעמודה c.

tax_ws_hoh_filled

גיליון לחישוב במקרה שיש דיבידנים מועדפים או רווחי הון ארוכי טווח

כמוסבר כאן וכאן וגם קצת למעלה, יש יחס מס מועדף כלפי השקעות בבורסה (0% מס במקרה שהכנסותיכם לא היו גבוהות מדי). לכן, אם יש לכם דיבידנדים מועדפים ו/או רווחי הון ארוכי טווח אתם עדיין תיעזרו בטבלאות המס או בגיליון המס אבל יש גיליון נוסף שצריך למלא כדי לחשב את חבות המס הסופית (שתצא יותר נמוכה מאם ההכנסה הייתה ממקורות אחרים עבור אותו סכום). את הגיליון ניתן למצוא בעמוד 33 לקובץ ההנחיות. על מנת לא להלאות אתכם בתרגום של עוד גיליון, עשיתי בשבילכם את רוב העבודה ויצרתי גיליון גוגל שעושה בשבילכם את החישובים. עד כדי כך אתם חשובים לי, קוראים נאמנים (או קורא נאמן)! ראו בהמשך…

גיליון לחישוב במקרה שהחרגתם שכר עבודה זר

כמוסבר כאן, ניתן להחריג שכר עבודה עבור כל בן אדם עד $105,900 נכון לשנת 2019. עד 2006 המצב הזה גרם לכך שאנשים רבים נכנסו במדרגות מס היותר נמוכות ו”זכו” לשלם 0% על דיבידנדים מועדפים ורווחי הון ארוכי טווח. בנוסף, גם הכנסה רגילה שלא הוחרגה מוסתה במדרגות נמוכות יותר.

החל מ-2006, כנראה שהאוצר האמריקאי רצה להגדיל הכנסות ולכן שינה את החוקים וכעת הסכום המוחרג, מוחרג מהמדרגות הנמוכות, ולא מהגבוהות. בואו נראה דוגמא:

זוג הכניס הכנסות בשנה מסוימת כדלקמן (כל הערכים הומרו לדולרים):

הכנסה בת זוג – $120,000

הכנסה בן זוג – $70,000

דיבידנדים מועדפים – $4,000

פדיון קרן השתלמות (רק אלוהים יודע למה לפדות בשנה כזאת 😉 – $50,000

סה”כ הכנסה – $244,000

החרגת שכר – $175,900  ($105,900 לבת זוג ו-$70,000 לבן זוג)

הכנסה גולמית מתואמת – $68,100

ניכוי סטדנרטי – ($24,400)

הכנסה חייבת למס – $43,700

לפי השיטה הישנה: מדרגת המס להכנסה – 12%, מדרגת המס לדיבידנדים – 0%

לפי השיטה החדשה: מדרגת המס להכנסה – 24%, מדרגת המס לדיבידנדים – 15%

מסקנה – באסה!

בנוסף, אם הכנסתכם מדיבידנדים מועדפים ורווחי הון ארוכים גדולה מההכנסה החייבת למס, תצטרכו לקזז את ההפרש קודם מרווחי ההון הארוכים ומה שנשאר מההפרש מהדיבידנדים המועדפים. כלומר, החרגת השכר גם פוגעת בדיבידנדים המועדפים וברווחי הון הארוכים שלנו.

דוגמא (רווק):

הכנסה מעבודה – $70,000

דיבידנדים מועדפים – $7,000

רווחי הון ארוכי טווח – $6,000

החרגת שכר עבודה – ($70,000)

ניכוי סטנדרטי (לרווק) – ($12,200)

הכנסה למס – $800

סה”כ הכנסה מועדפת – $13,000

הפרש בין הכנסה למס לסה”כ הכנסה מועדפת – $12,200

$6,000 מתוך ההפרש של $12,200 הולכים לקזז את רווחי הון ארוכי טווח, כך שבחישוב המס מתייחסים כאילו אין לנו רווחי הון ארוכים. עוד $6,200 הולכים לקזז דיבידנדים כך שיש לנו רק $800 דיבידנדים מועדפים לצרכי חישוב המס.

המס יוצא $120. ה-$800 אמורים להיות כביכול במדרגה הראשונה ואז בגלל שזה דיבידנדים מועדפים הם אמורים להיות ב-0% מס. אך מכיוון שהשכר שהוחרג נחשב לצורך מדרגות המס יוצא שאנחנו במדרגה שבה משלמים על דיבידנדים מועדפים 15% מס.

הערה:  כפי שרמזתי הרבה בעבר, לבעלי הכנסות גבוהות עדיף לא להחריג את השכר אלא לקזז את המס המתחייב בארה”ב עם המס הזר ששילמו בישראל. בדוגמא (של הרווק), למשל, המס הזר היה מכסה את כל המס המתחייב בארה”ב ובנוסף היה נשאר מס עודף שניתן להעביר לשנים הבאות. עוד על כך בפוסט על זיכוי מס זר.

בכל מקרה, חרגנו קצת מהנושא. את הגיליון לחישוב ניתן למצוא בעמוד 32 לקובץ ההנחיות. אם יש לכם גם שכר מוחרג וגם דיבידנדים מועדפים הגיליון העיקרי הוא הגיליון של השכר המוחרג, אך תצטרכו בנוסף להשתמש בגיליון של הדיבידנדים על מנת לחשב את אחת השורות שם.

מה חשבתם? שאתן לכם לעשות לבד את החישובים? גם לזה בניתי גליון גוגל.

גליון חישוב המס של המתורגמן הפיננסי

על הגליון כתבתי כבר וצירפתי לינקים להורדה שלו כאן.

אזהרה: אין לראות בגליון המפורסם ייעוץ מס אלא כהכוונה בלבד. בלוגרים רנדומליים ברשת לא יודעים על מה הם מדברים. מומלץ לבדוק את הנתונים באמצעות תוכנה אחרת או באמצעות החכמה הטבעית שלכם.

הרבה זמן ומחשבה נכנסו לחישובים ולבניית הגליון הזה, אז אני מקווה שהוא יעזור לכם. בכל מקרה, אתם מוזמנים לשאול שאלות בתגובות לפוסט אם משהו לא ברור.

שימו לב: הגליון לא יעבוד באקסל משום שיש קוד מחשב שעושה חלק מהחישובים (גוגל מאפשרים כתיבת קוד מאחורי הקלעים).

סיכום

ראינו בפוסט הזה איך לחשב את ההכנסה החייבת למס ואת המס המתחייב בדוח השנתי ל-IRS.

בשנים 2018-2025 ההכנסה החייבת למס היא ההכנסה הגולמית המתואמת (AGI) פחות הניכוי הסטנדרטי (Standard Deduction).

למדנו איך לחשב את הניכוי הסטנדרטי במקרה והמגיש הוא תלוי של מגיש אחר (למשל אם אתם קטנים מגיל 19 אבל יש לכם הכנסה – מהצבא למשל).

הנושא העיקרי של הפוסט היה לחשב את המס בצורה הרגילה. ברוב המקרים צורת החישוב הזו תהיה זו שתקבע את חבות המס. עם זאת, יש לחשב גם בצורה אלטרנטיבית (בפוסט עתידי) ולראות איזה חישוב יוצא יותר גבוה.

חישוב המס בצורה הרגילה מושפעת מההכנסה שלכם, אם היו לכם דיבידנדים מועדפים ו/או רווחי הון ארוכי טווח, ואם החרגתם שכר עבודה.

זכרו, המטרה שלנו היא חבות מס 0 לממשלת ארה"ב (לצערי למדינת ישראל תצטרכו לשלם מסים). עבור מי שמחריג את כל שכר העבודה שלו, ושאר ההכנסות לא עולות על הניכוי הסטנדרטי, לא יהיה חייב מס. דרך נוספת להגיע לחבות אפס היא לא להחריג שכר, לחשב את המס על כל ההכנסה, ואז להשתמש במס הזר ששילמנו בישראל כזיכוי על המס שחייבים בארה”ב (ועל כך בפוסט עתידי).

ככל שתרבו נכסים פאסיביים, יש סיכוי שתצטרכו להשלים מיסים לארה"ב.

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.


אם אתם מעוניינים לעזור במימון האתר, תשקלו להירשם לאחד השירותים האינטרנטיים הבאים שיעזרו לכם להוזיל את הקניות באינטרנט שלכם: Ebates, Honey. לקריאה נוספת ראו כאן

אם יש לכם שאלות פרטניות בנוגע למצבכם האישי מבחינת מס ארה"ב, תוכלו לפרסם אותו כאן בתגובות ותקבלו מענה ממני. השימוש בתשובה שאתן לכם הוא על אחריותכם בלבד.


אזהרה: אני איני רואה חשבון אמריקאי וגם לא רואה חשבון ישראלי. אני גם לא יועץ מס באף אחת מהמדינות הנ"ל (גם לא באף מדינה אחרת). את כל המידע שאני מספק כאן אני למדתי בעצמי תוך התייעצות חד פעמית עם רואה חשבון ועם אנשים אחרים המגישים בעצמם. חוק המס האמריקאי הוא חוק סבוך נורא, והמצבים שאתאר כאן הם יחסית פשוטים – הכנסה כשכיר, רווח הון על מניות, דיבידנדים, ריבית מהבנק/אג"ח, הכנסה משכירות (שלא כחלק מעסק). אם אתם בעלי עסק/עצמאים, אתם יכולים להשליך חלק מהדברים שיכתבו כאן על המצב שלכם, אך כרגע לא אעסוק בדיווח עבור בעלי עסקים. מילוי הדוחות דורש ידע שתוכלו לקבלו כאן בחינם, אך השימוש בו הוא על אחריותכם בלבד. באופן כללי, לא מומלץ להסתמך על בלוגים רנדומליים ברשת.
בהתאם לדרישות בחוזר 230 של ה-IRS, אני מתריע בפניכם, שכל מידע הנוגע לענייני מס פדרלי בארה"ב המובא בתקשורת זו, כולל כל לינק או צרופה, לא נכתב על מנת שתוכלו (א) להימנע ממסים שאתם חייבים להם על פי דין כולל קנסות, או (ב) לקדם, לשווק, או להמליץ לכל אדם אחר לגבי כל עניין או עסקה המובא בתקשורת זו.

 

 

35 מחשבות על “סדרת מס ארה”ב (2019) – חלק 9a – חישוב המס

 1. שלום רב,
  האם יש דרך לדעת מה המאזן שלי (היתרה) משנים קודמות ב- IRS כאשר אני גר כאן ואין לי לא חשבון בנק אמריקאי ולא טלפון סלולארי אמריקאי?
  תודה

  אהבתי

  1. היי

   כן ניתן להתקשר ל
   +1-267-941-1000 ולשאול

   הם לא יענו בתקופה הקרובה עד שיתחילו להחזיר עובדים מהחופשת קורונה.
   תנסה אולי בעוד חודש-חודשיים

   אהבתי

 2. האם יש לך תמונה של איך הטופס 1040 אמור להראות בסוף? כמו שעשית בחלקים הראשונים של החומרים? כי התקשתי לעקוב אחרי החישוב ותוהה אם החרגתי את השכר בטופס 2555 מה עוד אני צריכה למלא בטופס 1040 אחרי שרשמתי 0 ב7B

  אהבתי

  1. בדיעבד הייתי צריך לעשות זאת בפוסט הזה. תראי אם ההסברים שם מספיקים לך בשביל להמשיך.

   אבל בגדול, אם בשורה 7b הערך הוא -0-, אז זה אמור להמשיך להיות -0- עד הסוף (הכנסה 0 -> מס 0 -> חוב 0).
   כמו כן, ממליץ לך גם לעבוד עם תוכנה, זה אמור לחשב את כל השאר אוטומטית (אני מניח שכל מה שיש לך זה הכנסה והחרגה של אותה הכנסה).
   דבר נוסף, אל תשכחי את schedule B ואת Schedule 1.

   אהבתי

   1. ניסיתי עם תוכנה אך זה אמר שאני חייבת כסף למרות שלפי החישוב שעשיתי אני לא…יש לך המלצה על תוכנה? אני מיליתי הכל וחשבתי להגיש בדואר

    אהבתי

 3. היי!
  אחרי שקראתי את כל הפוסטים הרלוונטים ומילאתי את הדוחות ידנית (כלומר כ-pdf במחשב) הבנתי שההגשה האלקטרונית היא למעשה ממש שונה (אני חשבתי שפשוט מעלים את כל ה-pdf-ים לאתר או משהו אבל אני מבינה עכשיו שאני צריכה למלא הכל שוב דרך התכנה וזה ממש שונה ממילוי הטפסים ידנית).
  האם אתה ממליץ לי כבר לוותר השנה ולשלוח בדואר את הטפסים בהתחשב בכל הזמן שכבר השקעתי או בכל זאת למלא דרך OLT?
  וגם האם יש הסבר איפשהו על הטפסים המקבילים ב-OLT לידני? (נגיד ראיתי שכבר להזין את השכר אני צריכה למלא W2 מה שלא הייתי צריכה בידני).
  בקיצור יצאתי קצת מבולבלת אחרי שמילאתי הכל בטפסים פתאום סוג של להתחיל מחדש ב-OLT…. מה אתה ממליץ לי לעשות?

  תודה!
  אלה

  אהבתי

  1. אני אישית חושב שמילוי אלקטרוני הוא עדיף. לגבי הזמן שהשקעת הוא זמן אבוד, והשיקול היחיד הוא האם הזמן שתצטרכי להשקיע שווה את הזמן שלו או לא.
   במיוחד אם את מצפה למענק קורונה, משלוח בדואר עלול לעכב אותו מספר חודשים.

   השאלה היא אם הדוח שלך פשוט (הכנסה מעבודה בלבד). אם כן, אז גם בolt זה לא אמור לגזול יותר מדי זמן וזה יהיה לך טוב.
   הסייג היחיד זה אם זו השנה הראשונה אי פעם שאת מגישה בו דוח, אז יש סיכוי שתצטרכי לדלוח בדואר בכל זאת, ואז תוכלי לדחות את ההתעסקות בתוכנה לשנה הבאה.

   בכל מקרה, לפי מה שכתבת את כנראה ממלאת את הטופס הלא נכון כי על שכר זר , לא ממלאים W2 אלא באזור של Foreign Earned Compensation (שנמצא אחד מתחתיו בתפריט).

   אהבתי

   1. תודה רבה על המענה המהיר.
    זו הפעם הראשונה שאני מגישה לבד אבל כבר שלוש שנים הגשתי עם חברה, אז אני מניחה שאני לא מחויבת לשלוח בדואר נכון?
    וכן הדו"ח שלי הוא פשוט (הכנסה רק ממשכורת).
    אז אם אני עושה דרך התכנה, לחפש פשוט בתכנה את המקבילות של Schedule 1 ו-Schedule B, ו-2555?
    זה כבר יבנה לי לבד את ה-1040?
    תודה

    אהבתי

    1. חוץ מהבלאגן בהתחלה של למלא פרטים אישיים, וSSN, תצטרכי למלא במסך של income שלושה דברים בלבד.
     הכנסה תחת Foreign Earned Compensation – לינק שני מלמעלה
     את schedule B – לא רחוק מהלינק האחרון
     את טופס 2555 – לקראת הסוף של הלינקים בחלק income
     את כל השאק הוא עושה לבד.

     וכן בגלל שהנתונים שלך כבר במערכת, אין בעיה להגיש אלקטרונית השנה.

     אהבתי

     1. זה באמת היה מהיר – סיימתי!!
      תודה רבה על כל העזרה אתה תותח אמיתי! נדבר בטח שוב בשנה הבאה 🙂

      אהבתי

 4. היי,

  אישתי קיבלה השנה (ב2020) את דמי הלידה שהייתה ב2019.
  לפי מה שאני רואה בדוח שמילאתי ב2019, ב2020 תיהיה לנו בעיה עם ההחרגה כי דמי לידה לא מוחרגים ובגלל שהיא ממלאת כMFS (כי הילד לא אזרח ולכן לא נתמך וגם היא לא המרוויחה הגדולה), אז הניכוי של כ-12 א' דולר לא יספיק כדאי לאפס את חבות המס.
  מה אתה ממליץ לעשות במצב כזה? יש דרך להימנע? האם הגשה בדרך של זיכוי מס זר יכול לעזור?

  אהבתי

  1. שתי אופציות:
   1. את זה בכל מקרה הייתי עושה, זיכוי מס זר! השאלה אם היא שילמה מס זר, ילדים נוטים להקטין את המס. יכולים גם לשקול אם להשתמש בתשלומי ביטוח לאומי (גם על המשכורת וגם על דמי הלידה), כמס זר.
   התוצאה כמובן, תלויה בעיקר בכמה מס שילמה בישראל. צריך גם לבדוק מה יוצא יותר משתלם:
   א. לעשות החרגת שכר על השכר, וזיכוי מס זר חלקי על השאר.
   ב. לעשות זיכוי מס זר מלא בלי החרגת שכר. זה אומר שמוותרים על החרגת שכר ל-5 השנים הקרובות.

   אם תעלה את ההכנסות הצפויות שלה (משכורת + דמי לידה) אוכל לעזור לך עם החישוב.

   1. אם זיכוי מס זר אינו מספיק (בשני האופציות א+ב), אפשר לנסות להגיש טופס 8833 שבו אתה טוען שתשלומים סוציאליים מוחרגים בשל אמנת המס בין ישראל לארה"ב. בגדול אני קראתי את אמנת המס לעומק, ולא ראיתי משהו שם שמצדיק את זה. לדעתי מה שמצוים שם כהכנסות מביטוח לאומי מדבר על קצבת זקנה בלבד. אך מכיר אנשי מקצוע שפעלו כך, וגם הצליחו (כנראה כי לא נבחרו לביקורת). בגדול הייתי מנסה למצות את האופציה של זיכוי מס זר, כי טופס 8833 מגדיל את הסיכוי לביקורת (לא שיש משהו רע בביקורת אם אתה יכול להצדיק כל דבר בדוח, רק להבנתי הוא גוזל המון משאבים: זמן וכסף לתרגומים נוטריונים).

   אהבתי

   1. היי,

    בהחלט אודה לעזרתך בחישוב. להלן הנתונים.
    מיסים משולמים כ- 1.7 א' $
    דמי לידה כ-10.1 א' $
    משכורת כ-16.1 א' $
    הפרשות מעסיק לפנסיה כ-2.1 א' $
    הכנסות משכירות דירה – כ-2.8 א' $, דירה בבעלותנו במשותפת אז אני לוקח 50% שזה שלה (אגב עולה לי מחשבה, מצד אחד אסור לה להיות HOH כי היא לא המרוויחה הגדולה אז למה אני מייחס 50% מההכנסות של דירה משותפת אולי אני אייחס לה 30% מההכנסה וזה יקטין את הסכום הלא מוחרג, מה דעתך?)

    כלומר, מתוך הכנסה של כ- 31.1 יוצא שרק 16.1 מוחרג וכ-15 לא מוחרג. ואחרי ניכוי של 12.2 כMSF נותר כ-2.8 הכנסה חייבת.
    כלומר HOH היה פותר את הבעיה אבל היא לא המרוויחה הגדולה.

    לגבי השימוש בדמי ביטוח לאומי כמס זה, כפי שרשום בקישור שצירפת, זה לדעתי יהפוך את ההחלטה ואז פחות חכם.

    לגבי הטופס שציינת 8833, ממש לא בא לי ביקורות אז פחות בקטע. בסופו של דבר אנחנו מדברים בסוף על מקסימום 1000 שח. בספק שהוצאות ביקורות יעלו פחות.

    אגב אשמח אם תוכל להמשיך את התקשורת במייל
    alexagaronov@gmail.com

    המון תודה,
    אלכס

    אהבתי

    1. חישובים:
     עם החרגת שכר ללא ביטוח לאומי – חוב של $204
     בלי החרגת שכר ללא ביטוח לאומי – חוב של $377

     עם החרגת שכר עם ביטוח לאומי (הוספתי פשוט 3.5% ביטוח לאומי על הכנסות ברמה הזו) – חוב של $204
     בלי החרגת שכר עם ביטוח לאומי – חוב של $187

     לדעתי בהנחה וההכנסות שלה ימשיכו להיות ברמה כפי שהן היום – עדיף לא לבטל את החרגת השכר ל-5 השנים הקרובות, ולשלם את ה$204 (עם כל הצער).

     לנסות לארגן שהיא תעביר לך במתנה את החצי שלה על הדירה (מתועד במסמך משפטי) – כנראה שעדיף להיעזר ברו"ח למטרה הזו בצורה חד פעמית. לא יעזור לכם השנה, אבל כן לשנים הבאות.
     כמובן שיתכנו עוד שיקולים מעבר למיסוי אמריקאי.

     אגב עם כל השכירות הייתה הולכת "אליך" – המס היה 0 גם בהחרגת שכר וגם ללא החרגת שכר ועם זיכוי מס זר.
     עם הבעלות שלכם משותפת לחלוטין לא הייתי משחק עם האחוזים, אבל אם הבאת מהבית יותר כסף (למשל מההורים שלך) אולי יש קייס. זה כבר עניין משפטי שהוא מעבר ל"רמה" של הבלוג הזה.

     אהבתי

     1. קודם כל תודה על התשובה היסודית!
      דבר שני, כמה שאלות:
      1. תוכל לצרף את החישובים שעשית? כי למשל עם החרגת שכר, עם או בלי ב"ל הסכום שלא מוחרג הוא 15, ניכוי 12.2 זה 2.8 חייב. מדרגה של 10% זה 280. איך הגעת ל204?
      ולגבי המס זר אני בור ועם הארץ לגמרי בנושא אז בכלל אשמח לראות חישוב.
      2. ממה שאני מבין המסקנה היא שכביכול הכי זול זה זיכוי מס עם ב"ל אבל מסובך, דורש השקעה ויש פוזיציה. החרגה עם או בלי ב"ל ממולצת עקב העלות השולית?

      המון הערכה!

      אהבתי

       1. החישובים נעשו לפי הגליון המצורף לפוסט הזה
        במקרה של החרגת שכר המדרגה היא לפי ההכנסה המקורית לפני ההחרגה, וזה טיפה מסובך בגלל הניכוי הסטנדרטי (אז זה לא ממש יחס לינארי). הפירוט לאיך החישוב מתבצע מפורט כאן בפוסט הנוכחי.

       2. ההחרגה בעיקר מומלצת, כי ביטול החרגה גוררת 5 שנים בהן לא ניתן להחריג, ובהנחה וב-5 השנים הקרובות לא יהיו קפיצות שכר משמעותיות לאשתך, עדיף להישאר עם החרגת השכר לבינתיים.

       אהבתי

       1. הסתכלתי על החישוב, בחישוב של ההחרגה אתה עשית החרגה חלקית? איך הגעת לFTC=132?

        אהבתי

       2. תסתכל על טופס 1116, אלו התוצאות הסופיות, אם לא מבין איך הגעתי לאחד מהם מוזמן לשאול, אבל עיקר ההקטנה של הזיכוי הוא בגלל שהיחס בין [ההכנסה הכללית פחות הניכוי הסטנדרטי החלקי (שורה 7 בטופס 1116)] ל-[סך ההכנסה פחות הניכוי הסטנדרטי פחות החרגת השכר] הוא בערך 0.4
        לכן לא ניתן לקחת כזיכוי מס זר יותר מ-0.4 כפול חבות המס האמריקאית שהיא $336 במקרה של החרגת השכר.
        אלו הערכים:
        שורה 1a – יוצא 12,100
        שורה 3a – יוצא 12,200
        שורה 3c – יוצא 12,200
        שורה 3d – יוצא 28,300
        שורה 3e – יוצא 31,100
        שורה 3f – יוצא 0.9100
        שורה 3g – יוצא 11,102 (זה הניכוי הסטנדרטי היחסי)
        שורה 6 – יוצא 11,102
        שורה 7 – יוצא 1,098
        שורה 8 – יוצא 1,700 (סך המסים הזרים)
        שורה 9 – יוצא 1,700
        שורה 12 (הפחתה בגין החרגת שכר) – יוצא מינוס 880
        שורה 14 (סך המסים הזרים הזמינים בעקבות החרגת שכר) – יוצא 820
        שורה 15 – יוצא 1098
        שורה 17 – יוצא 1098
        שורה 18 – יוצא 2800 (זה סך ההכנסה למס במקרה של החרגת שכר – בעקבותיו יוצא חבות מס של $336)
        שורה 19 – יוצא 0.3923 (זה היחס האמור לעיל)
        שורה 20 – 336 (סף המס האמריקאי המתחייב לפני זיכוי מס זר)
        שורה 21 – 132 (336 כפול היחס)
        שורה 22 – יוצא 132 (הנמוך מבין 880 ל-132)

        לכן ניתן לקזז רק 132 מתוך ה-1700.

        אבל נראה לי שפתרתי לכם את הבעיה (למרות שלא אעזור לכם בזה כי מדובר פה כבר במיסוי נדלן).
        אם תמלא את Schedule E תוכל לדרוש כל מיני הוצאות בגין הכנסות הנדלן שלכם (מחולק ב-2 מן הסתם).
        לדעתי רק עניין הפחת יאפס לחלוטין את ההכנסה מנדלן (קודם ממלאים את Schedule E ומחשבים מה ההכנסה מנדלן שמחויבת במס – הכנסות (2800) פחות הוצאות (פחת, עלויות תפעול וכו')).
        שווה ללכת ליועץ מס בשנה הראשונה שיראה לכם איך ומה לעשות. אני לצערי לא מתעסק בזה במסגרת הבלוג.
        אם בא לך לכתוב פוסט אורח אחרי שתעשה זאת, אתה מוזמן.

        אהבתי

 5. שלום רב
  נעזרתי בך כבר רבות !
  אני בשלבים האחרונים לפני הגשת דוחו"ת 2016,2017,2018 במסגרת נוהל גילוי מרצון עבור אשתי ויש לי מספר שאלות,
  1. לגבי טופס 14653 אני מוצא רק לשנת 2017 האם אפשר למלא טופס זה עבור כל אחת מהשנים?
  2.לגבי ההגשה של 2019 אני יכול להגיש אלקטרונית? עדיף להגיש לפני או אחרי השליחה וקבלה של הדוחו"ת לשנים הקודמות?
  3. את ה FBAR צריך להגיש לפני הכל?
  4. אין להשיג טופס 8965 עבור ההגשה של 2019, מה אפשר לעשות במקום ע"מ לבטל את מס הבריאות?

  בנוגע לשנת 2019 אמור לעלות המשך הסדרה אצלך באתר בזמן הקרוב?

  תודה רבה

  אהבתי

   1. צריך למלא את הטופס רק פעם אחת עבור כל השנים במסגרת הגילוי מרצון. 2017 פשוט היה הפעם האחרונה שעדכנו את הטופס הזה, זה לא אינדיקציה לאיזה שנה הוא רלוונטי.

   אגב, תאריך ההגשה עבור 2016 היה באפריל 2017, מה שאומר שעברו יותר משלוש שנים מאז ואין צורך להכניסו לגילוי מרצון.

   1. כן, ניתן. עדיף להגיש את 2019 בזמן ללא קשר למוכנות שלך לשלוח את הגילוי מרצון. כמובן, שאם אתה מגיש את 2019 לפני שליחת הגילוי מרצון, רצוי להזדרז אם שליחת הגילוי (אך לא במחיר של טעויות, כמובן).
   2. כן. כדי שתוכל לרשום בטופס 14653 שהגשת את כל הFBAR הרלוונטיים.

   3. אין טופס 8965 לשנת 2019. תקרא את הפוסט הזה כדי לראות מה לעשות.

   סיימת את הסדרה של 2019 כבר לפני כחודש.

   אהבתי

 6. שלום,
  שאלה:
  בטופס Foreign Earned Income Tax Worksheet—Line 12a שורה 2b:
  Enter the total amount of any itemized deductions or exclusions you couldn't claim because they are
  related to excluded income.
  למה הכוונה? אם לא החרגתי את הפנסיה לכתוב את הסכום בשורה הזו?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s