סדרת מס ארה”ב (2018) – חלק 13 – החזר מס בגין לימודים

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

זהירות 3440 מילים, אבל שווים כל שקל (או דולר?) – אך החל מ-2016 אולי כבר לא כל כך.

לא הרבה אנשים בישראל אוהבים את ברק אובמה. בין אם אתם במחנה האהבה, או במחנה השנאה, או ששאלתם את עצמכם ברק מי???, דבר אחד לא ניתן לקחת ממנו וזה שהוא הכניס לחוק המס האמריקאי הגדלה משמעותית של זיכוי מס בגין הוצאות על לימודים.

מה זה אומר עבורכם? שאם למדתם באחת מן המוסדות הבאים לימודים לתואר גבוה, תוכלו לקבל עבור 4 שנות הלימודים הראשונות זיכוי של עד $2,500 שמתוכן עד $1,000 תוכלו לקבל החזר מס (כסף לכיס/בנק).

המוסדות בישראל שרלוונטיים הינם:

 • האוניברסיטה העברית
 • אוניברסיטת תל אביב
 • אוניברסיטת בר אילן
 • הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל
 • אוניברסיטת חיפה
 • אוניברסיטת בן גוריון
 • בית ספר לרפואה סקלר, אוניברסיטת תל אביב (לא יודע למה זה מופיע בנפרד)
 • בית הספר הבינלאומי ע”ש רפאל רקנטי, הרצליה (שייך לבינתחומי)

זו הרשימה הרשמית שלקחתי מהאתר הזה. מורידים את האקסל ומחפשים בעמודה Country את Israel.

פוסט זה נוגע לשנת המס 2018, שצריך לדווח בגינו עד אפריל 2019. אם ברצונכם לראות את הפוסט הנוגע לשנת המס 2017, תיגשו לכאן.

אם אתם מעוניינים לעזור במימון האתר, תשקלו להירשם לאחד השירותים האינטרנטיים הבאים שיעזרו לכם להוזיל את הקניות באינטרנט שלכם: Ebates, Honey. לקריאה נוספת ראו כאן

אם יש לכם שאלות פרטניות בנוגע למצבכם האישי מבחינת מס ארה"ב, תוכלו לפרסם אותו כאן בתגובות ותקבלו מענה ממני. השימוש בתשובה שאתן לכם הוא על אחריותכם בלבד.

אבל… חדש החל מ-2016

1) החל משנת המס 2016 חייבים לקבל טופס 1098-T ממוסד הלימודים כתנאי לקבלת ההחזר. כרגע, בישראל, יש אוניברסיטאות בודדות שמפיקות טופס זה עבור הסטודנטים שלהם. מה שזה אומר שהרבה מאוד סטודנטים לא יכולים לקבל את ההחזר הזה גם אם קיבלו אותו בשנים קודמות.

2) בדומה להחזר מס בגין ילדים, אם תבקשו את ההחזר הזה כשאתם לא זכאים אליו, אם יתברר שזה היה תוך כדי התעלמות מהחוקים אז לא תוכלו לבקש החזר זה במשך שנתיים. אם יתברר שזה כתוצאה מהונאה, לא תוכלו לבקש החזר זה במשך 10 שנים. אל תנסו להונות אל ה-IRS. תוודאו טוב שאתם זכאים להחזר הזה (כולל טופס 1098-T ממוסד הלימודים שלכם).

3) חייבים להשיג את כל מספרי הזיהוי (SSN/ITIN) לפני תאריך ההגשה הרשמי (כולל הארכות, אם ביקשתם) של שנת המס 2018. כלומר, אם אתם בתהליך של הוצאת SSN לא תוכלו לקבל את ההחזר אם לא תצליחו לקבל את המספר אליכם עד 15 לאוקטובר 2019. סעיף זה נוגע רק לזיכוי ההזדמנות האמריקאית. לזיכוי בגין הלומד האלמותי ניתן גם לקבל את מספר הזיהוי במועד מאוחר יותר ועדיין לקבל את הזיכוי (שכאמור רק יקזז לכם מס חייב ולא מעבר).

4) החל משנת המס 2017 חובה לספק את מספר הזיהוי של המוסד האקדמי שלמדתם בו (EIN), המספר הזה יופיע בטופס 1098-T שקיבלתם מהמוסד.

5) ההכנסות המקסימליות המותרות עבור הזיכוי ללומד האלמותי עלו ל-$134,000 לנשוי המגיש במשותף ול-$67,000 לכל השאר. הזיכוי מתחיל להיות מופחת החל מהכנסה של $114,000 לנשוי המגיש במשותף והחל מ-$57,000 לכל השאר. (תזכורת: נשוי המגיש בנפרד לא יכול ליהנות מזיכויי לימודים, כמו גם מי שנשוי למי שאינו אזרח אמריקאי ואינו מחשיב אותו כתושב לצרכי מס).

אז איך מקבלים?

על מנת לקבל את הזיכוי יש למלא את טופס 8863 ולצרף אותו לדוח השנתי, כאשר הזיכוי עצמו מחושב על בסיס ההוצאות שלכם לאותו מוסד לימודים. עבור שנת 2018, ישנם שתי סוגי זיכויים שניתן לבקש:

 • זיכוי ההזדמנות האמריקאית (American Opportunity Credit), שחלקו ניתן לקבל כהחזר מס, וחלקו ניתן לקזז איתו מס מתחייב.
 • זיכוי ללומד האלמותי (Lifetime Learning Credit), זיכוי זה הוא לא בר-החזר, כלומר ניתן רק לקזז מס מתחייב באמצעותו.

באמצעות זיכוי בר-החזר ניתן לקבל כסף חזרה גם אם אתם לא חייבים מס, או אפילו אם בשנה רגילה לא הייתם אמורים אפילו למלא דוח (למשל, בגלל שהכנסתכם נמוכה מהסף). באמצעות זיכוי רגיל ניתן לקזז מס מתחייב, אך לא ניתן לקבל יתרה (אם יש) כהחזר.

לשני הזיכויים הללו ישנם חוקים שונים אשר משפיעים על הזכאות לקבל כל אחד מהם. את ההבדלים ניתן לראות בטבלה הבאה:

American Opportunity Credit

Lifetime Learning Credit

זיכוי מקסימלי

עד 2,500$ זיכוי עבור כל סטודנט מזכה אשר רשום בדוח

עד 2,000$ זיכוי עבור כל דו”ח שמוגש

הגבלות על הכנסה  (MAGI)

180,000$ עבור זוג המגיש ביחד, 90,000$ עבור הגשה כרווק, ראש אב בית, או אלמן זכאי

134,000$ עבור זוג המגיש ביחד, 67,000$ עבור הגשה כרווק, ראש אב בית, או אלמן זכאי

זיכוי או החזר

40% מהזיכוי עשוי להתקבל כהחזר, היתרה היא זיכוי רגיל זיכוי רגיל – כלומר יכול רק להתקזז אל מול מס מתחייב

מס’ שנות לימוד

תקף רק אם הסטודנט טרם סיים 4 שנים של לימודים גבוהים לפני 2018

תקף עבור כל השנים בהם הסטודנט למד לימודים גבוהים או למד קורסים על מנת לרכוש או לשפר כישורי עבודה

מס’ שנים בהם הזיכוי אפשרי

אפשרי רק עבור 4 שנים לכל סטודנט מזכה (כולל שנים בהם הסטודנט קיבל את זיכוי ה-Hope שזה הזיכוי הזה בגלגול הקודם שלו)

מס’ השנים אינו מוגבל

סוג הלימודים הדרוש

לימודים לתואר או תעודה אקדמית מוכרת בלבד

אין צורך בהכרח לימודים לתואר או תעודה אקדמית מוכרת

מס’ הקורסים הדרוש

הסטודנט צריך להיות רשום ללפחות מחצי סילבוס בלפחות תקופה אקדמית אחת שמתחילה ב-2018 (או בשלושת החודשים הראשונים של 2019 בתנאי שההוצאות שולמו ב-2018)

לפחות קורס אחד

הרשעות שימוש בסמים

נכון לסוף 2018, הסטודנט לא הורשע בגין החזקת או הפצת סמים

הרשעה בגין סמים לא מבטלת את הזכאות

הוצאות מזכות

שכר לימוד, דמי הרשמה, וחומר לימוד שהסטודנט צריך לקורס בין אם החומר נקנה במוסד הלימודים כתנאי להרשמה ובין אם לא

שכר לימוד ודמי הרשמה (כולל סכומים שהמוסד דורש לשלם בגין ספרים וציוד לימודי)

תשלום עבור הלימודים

תשלומים ששולמו בשנת 2018 עבור תקופות אקדמיות (סמסטרים) שהתחילו בשנת 2018 או ב-3 החודשים הראשונים של 2019

 

מי יכול לבקש את ההחזר

אתם יכולים לבקש החזר בגין הוצאות לימודים אם אתם, בן/בת זוגכם או תלוי שלכם שהצהרתם עליו בדוח המס היה סטודנט רשום במוסד לימודים מוכר (ר’ לעיל) ומוסד הלימודים העביר לכם טופס 1098-T. עבור 2018, הזיכוי/החזר תלוי בסכום של הוצאות מוכרות ששילמתם עבור הסטודנט במהלך שנת 2018 עבור תקופות אקדמיות שהתחילו ב-2018 או בשלושה החודשים הראשונים של 2019.

יש שני תנאים:

 1. התשלום היה צריך להתבצע ב-2018, כלומר ההעברה הבנקאית/פדיון הצ’ק/תשלום במזומן אל מוסד הלימודים צריך להיות עם קבלה או אסמכתא מהבנק עם תאריך בשנת 2018.
 2. התשלום צריך להיות עבור סמסטר שמתחיל ב-2018 או בתחילת 2019. למשל, אם שילמתם מראש ב-31.12.2018 עבור סמסטר אביב 2019 שהתחיל ב-31.3.2019 (במידה ובמוסד שלכם אכן התחיל בתאריך הזה), תהיו זכאים לקבל החזר מס עבור שנת המס 2018.

תקופה אקדמית. תקופה אקדמית הינה רבעון, סמסטר, טרימסטר, או כל תקופת לימודים סבירה אחרת שהוגדרה על ידי מוסד הלימודים שלכם.

מי יכול לדרוש החזר על הוצאות של תלוי. אם הסטודנט היה תלוי שלכם, תוכלו לקבל החזר על ההוצאות שלו בדוח המס שלכם, ללא קשר למי שילם בפועל. אם הסטודנט לא היה תלוי שלכם, רק הוא יוכל לדרוש החזר מס בדוח השנתי שלו (גם אם שילמתם את ההוצאות שלו).

הוצאות ששולמו בידי צד שלישי. גם אם ההוצאות שולמו בידי צד שלישי (סבא/סבתא/חבר של המשפחה), הם נחשבות כאילו שולמו לפי הכללים בפסקה הקודמת. כלומר, אם הסטודנט הינו תלוי שלכם, והסבתא שילמה לו על הלימודים, זה נחשב כאילו אתם שילמתם לו על הלימודים, ותוכלו לקבל החזר מס על הוצאות אלו.

תזכורת:  מישהו יכול להיחשב תלוי שלכם רק אם שילמתם יותר ממחצית עלות מחייתו לאותה שנה. אז אם צד שלישי שילם לו את הלימודים, תבדקו כמה הוצאות אתם מימנתם עבור הסטודנט כדי לוודא שהוא אכן נחשב תלוי שלכם.

אנשים שאינם יכולים לקבל החזר מס בגין הוצאות לימודים

לא תוכלו לבקש החזר מס בגין הוצאות לימודים אם אחד מהבאים חל עליכם:

 1. אתם נחשבים תלויים בדוח מס של מישהו אחר, למשל ההורים שלכם (אבל הם יוכלו לקבל את ההחזר)
 2. אתם מגישים כנשואים המגישים בנפרד (הם לא רוצים לתת לכם החזר מס כי ייתכן ובן/בת הזוג מרוויח הרבה)
 3. אתם (או בן/בת הזוג) לא הייתם אזרחים או תושבים של ארה”ב (מה שנקרא nonresident alien), ולא בחרתם להחשיב את בן/בת הזוג כתושב לצרכי מס
 4. ה-MAGI שלכם:
  • בהקשר של החזר המס (American Opportunity Credit):
   $180,000 ומעלה אם נשואים המגישים ביחד, או $90,000 עבור רווק, ראש אב בית או אלמן זכאי
  • בהקשר של זיכוי המס (Lifetime Learning Credit):
   $134,000 ומעלה אם נשואים המגישים ביחד, או $67,000 עבור רווק, ראש אב בית או אלמן זכאי

זכרו שה-MAGI שלכם כולל שכר עבודה שהחרגתם בטופס 2555 או 2555EZ.

הערה חשובה: אמריקאיים שנשואים לישראלים לא יכולים לקבל את החזר המס הזה אלא אם כן הם מחשיבים את בן הזוג שלהם כאמריקאי לצרכי מס.

במצב זה יש לדווח על כל ההכנסות מכל העולם של בן הזוג בנוסף, ולכן יש לבדוק לפני זה אם דבר זה הינו רצוי.

מצד שני, ניתן להכפיל כך את ההחזר המתקבל במידה ושתי בני הזוג סטודנטים במוסדות מוכרים.

מותר להחליט פעם אחת בחיים לצרף את בן הזוג למערכת המס המסובכת הזאת, ומותר פעם אחת להחליט להוציא אותו, ולכן צריך להחליט אם זה כדאי ולתזמן את זה.

חישוב ה-American Opportunity Credit

סך הזיכוי הוא עד $2,500 עבור כל סטודנט המופיע בדוח המס שלכם (אתם, בן זוג או תלוי שלכם), לפי החישוב הבא:

 • 100% מה-$2,000 הראשונים ששילמתם עבור הסטודנט לשנת המס
 • 25% מה-$2,000 הבאים ששילמתם עבור הסטודנט לשנת המס
 • מתוך החישוב הנ”ל, 60% ניתן לקבל כזיכוי בלבד (קיזוז כנגד מס מתחייב), ו-40% ניתן לקבל כהחזר, כלומר החזר מקסימלי של $1,000 לכל סטודנט בדוח המס שלכם
 • ישנו הפחתה של הזיכוי אם ה-MAGI שלכם הוא בין $80,000-$90,000 ליחידים ו-$160,000-$180,000 לזוגות. מעל הסף העליון אין זיכוי והחזר.

חישוב ה-Lifetime Learning Credit

הזיכוי (לא ניתן לקבל את ה-Lifetime Learning Credit כהחזר) הוא 20% מהוצאות הלימודים הכוללות לכל הסטודנטים בדוח המס שלכם, עד $10,000 בשנה. כלומר הזיכוי המקסימלי הוא עד $2,000 בשנה.

הזיכוי הזה יכול לעזור למי שיש הכנסה אמריקאית (דיבידנדים, שכירות) וכבר מיצה את ה-American Opportunity Credit. לחלופין, זיכוי זה יכול לסגור את ההפרש בין המס בישראל למס בארה"ב כך שבמקום להחריג שכר תשתמשו בזיכוי מס זר, ועדיין תוכלו לקבל את ההחזר בגין ילדים (ותודה למוטי על ההערה בפוסט הקודם).

ישנו הקטנה של הזיכוי אם ה-MAGI שלכם הוא בין $57,000-$67,000 ליחידים ובין $114,000-$134,000 לזוגות. מעל הסף העליון אין זיכוי.

הוצאות מוכרות

ככלל הוצאות שכר לימוד הן מוכרות ככל ששולמו בפועל (מלגות מטעם האוניברסיטה למשל לא נחשבות כהוצאה מוכרת שלכם).

הוצאות נוספות כגון ספרים וציוד למידה מוכר בשביל ה-American Opportunity Credit -AOC בכל מצב ומוכר עבור ה-Lifetime Learning Credit – LLC רק בתנאי ושולמו ישירות למוסד הלימודים. בכל מקרה יש לשמור קבלות על הכל למקרה של ביקורת עתידית.

אין לכלול הוצאות אישיות (מעונות, שכר דירה, אוכל, ביטוחים, הוצאות רפואיות, תחבורה או כל הוצאת מחייה דומה). בנוסף, אין לכלול הוצאות בגין קורסים כגון ספורט, משחקים ותחביבים אלא אם כן זה חלק מהסילבוס של מוסד הלימודים.

מילוי טופס 8863

יש למלא טופס 8863 כדי לדרוש את הזיכוי/החזר. בטופס יש שלושה חלקים. החלק הראשון הוא בשביל לחשב את החזר המס (40%) של ה-AOC, החלק השני הוא בשביל לחשב את הזיכויים (בין אם זה 60% של ה-AOC או כל הסכום של ה-LLC). החלק השלישי הוא פרטי הסטונדט ומוסד הלימודים ובדיקת זכאות להחזר/זיכוי.

ראשית כל, יש למלא את חלק 3 (בעמוד 2 של הטופס) עבור כל סטודנט שבשבילו מבקשים את הזיכוי. ניתן לשכפל אותו במידת הצורך (אם אתם מגישים הגשה אלקטרונית תבדקו כיצד זה נעשה בתוכנה שבחרתם).

חלק 3 של הטופס – יש למלא אחד כזה עבור כל סטודנט

נתחיל לעבור על חלק 3 של הטופס:

שורה 20 – שם הסטודנט (כפי שמופיע בטופס 1040)

שורה 21 – מס’ ה-SSN של הסטודנט (כפי שמופיע בטופס 1040)

שורה 22 – מידע על המוסד האקדמי:

a – שם המוסד

b – שם מוסד נוסף (אם קיים) – אם היה מוסד שלישי יש לשכפל את הדף ולמלא את הפרטים עליו של המוסד השלישי (לא צריך למלא מעבר לשורה 22 בדף המשוכפל)

(1) – כתובת המוסד (לרוב יהיה תא דואר, עיר, מיקוד וארץ), על פי ההנחיות יש לרשום במפורש ISRAEL ולא לקצר אותו (ל-IL למשל).

(2) – האם הסטודנט קיבל טופס 1098-T ממוסד הלימודים (בישראל, לרוב זה יהיה לא, ואם לא קיבלתם כנראה שלא תוכלו לקבל שום החזר/זיכוי לשנת 2018)

(3) – האם הסטודנט קיבל טופס 1098-T בשנת 2017 כאשר תיבה מס’ 2 מולאה ותיבה 7 סומנה (שוב, לרוב זה יהיה לא)

(4) – אם סימנתם “לא” גם בשאלה (2) וגם בשאלה (3), אז דלגו על (4). אחרת, מלאו ב-(4) את המספר הפדרלי של מוסד הלימודים שאמור להופיע לכם על טופס 1098-T.

שורה 23 – האם ה-AOC או ה-Hope Scholarship Credit (הגרסה הקודמת של הזיכוי) כבר נוצלה עבור כל 4 שנות מס לפני 2018?

אם עניתם כן – עצרו ודלגו לשורה 31 (כדי לקבל את ה-LLC).

אם עניתם לא – המשיכו לשורה 24.

שורה 24 – האם הסטודנט היה רשום לפחות לחצי מהסילבוס בלפחות תקופה אקדמית אחת שהחלה או שנחשבת שהחלה בשנת 2018 (בגלל שהחלה ב-3 החודשים הראשונם של 2019) בתוכנית לתואר גבוה, תעודה, או כל הכרה אקדמית גבוהה אחרת.

אם עניתם כן – המשיכו לשורה 25.

אם עניתם לא – עצרו ועברו לשורה 31.

שורה 25 – האם הסטודנט השלים את 4 השנים הראשונות של התואר הגבוה לפני 2018?

אם עניתם כן – עצרו ועברו לשורה 31.

אם עניתם לא – המשיכו לשורה 26.

שורה 26 – האם הסטודנט הורשע, לפני סוף 2018, בגין החזקה או הפצה של חומרים אסורים (סמים)?

אם עניתם כן – עצרו ועברו לשורה 31.

אם עניתם לא – מלאו את שורות 27-30 עבור סטודנט זה.

שימו לב: לא ניתן לקבל באותה שנה גם את ה-AOC וגם את ה-LLC עבור אותו סטודנט. אם ממלאים את שורות 27-30 אין למלא את שורה 31 (ההיפך הוא גם נכון).

שורה 27 – הוצאות לימודים מוכרות.  אין למלא יותר מ-$4,000.

שורה 28 – הפחיתו $2,000 מהערך בשורה 27. אם יוצא אפס או פחות, רשמו -0-.

שורה 29 – הכפילו את שורה 28 ב-0.25 (25%).

שורה 30 –  אם בשורה 28 רשום -0-, רשמו את הערך משורה 27. אחרת, הוסיפו $2,000 לערך בשורה 29 ורשמו את התוצאה כאן.

דלגו על שורה 31.

שורה 31 (רק למי שמבקש את ה-LLC במקום את ה-AOC) – רשמו כאן את כל ההוצאות המוכרות עבור אותו סטודנט.

חלק 1 של הטופס

שורה 1 – כאן יש לסכום את הערכים הרשומים בחלק 3, שורה 30 מכל הסטודנטים.

שורה 2 – הכניסו את הערך $180,000 אם אתם נשואים המגישים ביחד או $90,000 אם אתם מגישים כרווקים, ראש אב בית או אלמן זכאי.

שורה 3 – הזינו את הערך משורה 7 של טופס 1040, אך אם החרגתם שכר עליכם להוסיף אותו כאן בחזרה. בעצם יש להזין כאן את ה-MAGI שלכם.

שורה 4 – החסירו את שורה 3 משורה 2. אם הערך הוא אפס ומטה, עצרו! אינכם יכולים לקחת כלל זיכוי בגין לימודים (גם לא את ה-LLC).

שורה 5 – הזינו $20,000 אם אתם נשואים המגישים ביחד, או $10,000 אם אתם מגישים כרווקים, ראש אב בית או אלמן מוכר.

שורה 6 – אם שורה 4 שווה או גדולה משורה 5, הכניסו את הערך 1.000 (1 נקודה אפס אפס אפס) בשורה 6. אם הערך בשורה 4 קטן משורה 5, יש לחלק את שורה 4 בשורה 5. את התוצאה יש לרשום עם לפחות שלוש ספרות אחרי הנקודה.

שורה 7 – הכפילו את שורה 1 בשורה 6. זהירות: אם הייתם צעירים מגיל 24 בסוף השנה (2018) והתנאים הבאים חלים עליכם, לא תוכלו לקבל החזר מס אלא זיכוי בלבד. אלו התנאים (שלושתם צריכים להתקיים):

 1. אתם עונים על אחד משלושת הבאים:
  • הייתם קטנים מגיל 18 בסוף 2018
  • בני 18 בסוף 2018 והכנסתכם משכר הייתה פחות ממחצית עלות מחייתכם
  • הייתם מעל גיל 18 ומתחת לגיל 24 בסוף 2018 והייתם סטודנט ב”משרה מלאה” והכנסתכם משכר הייתה פחות ממחצית עלות מחייתכם
 2. לפחות אחד מהוריכם היה חי בסוף 2018.
 3. אתם לא מגישים כנשואים ביחד עבור שנת המס 2018.

אם אתם עונים על כל שלושת התנאים, יש לסמן את התיבה ליד שורה 7, לדלג על שורה 8, ולהעתיק את הערך משורה 7 לשורה 9. אם אחד מהתנאים לא חל עליכם, מלאו את שורה 8.

התנאים יכולים להיות טיפה מבלבלים, לכן ה-IRS הרכיב שאלון קצר שיעזור לנו להחליט אם אנו זכאים להחזר או לא.

 1. האם הייתם מתחת לגיל 24 בסוף 2018 (מי שנולד ב-31.12.94 והלאה שיענה “לא”, כל השאר “כן”)?אם התשובה היא “לא” עצרו כאן, אתם זכאים לקבל החזר. אם התשובה היא “כן”, עברו לשאלה 2.
 2. האם הייתם מעל גיל 18 בסוף 2018 (מי שנולד ב-31.12.1999 והלאה שיענה “כן”, כל השאר “לא”)?אם כן, עברו לשאלה 3. אם לא, עברו לשאלה 4.
 3. האם הייתם סטודנטים ב”משרה מלאה” בשנת 2018?

  אם “לא”, עצרו כאן. אתם זכאים לקבל החזר. אם “כן”, עברו לשאלה 5.

 4. האם הייתם בני 18 בסוף 2018? אם “כן”, עברו לשאלה 5. אם “לא”, עברו לשאלה 6.
 5. האם הכנסתכם משכר הייתה פחות ממחצית עלות מחייתכם בשנת 2018? אם “לא”, עצרו כאן, אתם זכאים להחזר. אם “כן”, עברו לשאלה 6.
 6. האם אחד מהוריכם היה בחיים בסוף 2018? אם “לא”, עצרו כאן, אתם זכאים להחזר. אם “כן”, עברו לשאלה 7.
 7. האם אתם מגישים דוח משותף עם בן הזוג עבור 2018? אם לא, אתם לא זכאים להחזר. אם כן, אתם כן זכאים להחזר.

ברור לי שאף אחד לא מרגיש שהשאלון הזה באמת פישט לו משהו, אבל ניחא. אני מניח שכל אחד הבין אם הוא זכאי להחזר ועבר לחשב את שורה 8, או שלא והעתיק את התוצאה לשורה 9.

שימו לב: במידה ואתם לא זכאים להחזר לפי התנאים לעיל, זה כנראה אומר שאתם נחשבים כתלויים בדוח של ההורים שלכם והם זכאים להחזר. ייתכן ועדיף שהם יבקשו את ההחזר בדוח שלהם. ייתכן ובלי קשר אתם צריכים למלא דוח (למשל כי ההכנסות שלכם מעל הסף).

שורה 8 – הכפילו את הערך משורה 7 ב-0.4 (40%). הזינו את הערך בשורה 8, וכן בשורה 17c של טופס 1040. לאחר מכן עברו לשורה 9.

חלק 2 של הטופס

שורה 9 – החסירו את שורה 8 משורה 7. רשמו את התוצאה כאן, ובשורה 2 של גליון הגבלת הזיכוי (Credit Limit Worksheet) שנראה אותו בהמשך.

שורה 10 – יש לחזור לחלק 3 שמילאנו עבור כל סטודנט בנפרד ולסכום את כל הערכים שמילאנו בשורה 31. אם התוצאה הינה -0-, יש לדלג על שורות 11-17, לרשום -0- בשורה 18, ואז לעבור לשורה 19. אם התוצאה שונה מ-0- יש להמשיך ולמלא את שורה 11.

שורה 11 – יש לרשום את הערך הקטן מבין הערך משורה 10 או $10,000.

שורה 12 – יש להכפיל את הערך משורה 11 ב-0.2 (או ב-20%).

שורה 13 – יש לרשום $134,000 אם אתם נשואים המגישים ביחד או $67,000 אם אתם רווקים, ראש אב בית או אלמן מוכר.

שורה 14 – יש להכניס כאן את ה-MAGI שלכם, זהו בעצם הערך משורה 7 של טופס 1040 (ה-AGI שלכם), בתוספת הכנסות מעבודה שהחרגתם בטופס 2555 או 2555EZ.

שורה 15 – יש להחסיר את שורה 14 משורה 13. אם התוצאה היא -0- או שלילית, יש לדלג על שורות 16-17, לרשום -0- בשורה 18, ולעבור לשורה 19.

שורה 16 – יש למלא $20,000 אם אתם נשואים המגישים ביחד או $10,000 אם אתם רווקים, ראש אב בית או אלמן מוכר.

שורה 17 – אם שורה 15 שווה או גדולה משורה 16, יש לרשום 1.000 בשורה 17. אם שורה 15 קטנה משורה 16, יש לחלק את שורה 15 בשורה 16 ולרשום את התוצאה בשורה 17 עם לפחות 3 ספרות אחרי הנקודה.

שורה 18 – יש להכפיל את שורה 12 בשורה 17. את התוצאה יש לרשום כאן ובשורה 1 של הגיליון להגבלת הזיכוי (סבלנות, תכף מגיעים לזה).

שורה 19 – חישוב הזיכוי שאינו החזר. יש למלא את הגליון להגבלת הזיכוי. את הערך משורה 7 של הגליון יש להעביר לכאן וכמו כן יש למלא ערך זה גם בשורה 50 של גליון 3 של טופס 1040.

הגליון להגבלת הזיכוי

8863_credit_limit_ws

שורה 1 – יש למלא את הערך מטופס 8863, שורה 18. אל תדאגו, זה בדיוק הטופס שמילאנו עכשיו.

שורה 2 – יש למלא את הערך מטופס 8863, שורה 9.

שורה 3 – יש לסכום את שורות 1 ו-2.

שורה 4 – יש למלא את הערך מטופס 1040, שורה 11. זהו המס המתחייב שלכם (כלומר מס שאתם חייבים ל-IRS לפני חישוב זיכויים שאתם זכאים להם).

שורה 5 – יש למלא את סך הזיכויים מטופס 1040 גליון 3, שורה 48 (זיכוי מס זר) ושורה 49 (זיכוי בגין הוצאות טיפול בילדים).

שורה 6 –  יש להחסיר את שורה 5 משורה 4 (בעצם כמה מס נשאר לכם לשלם אחרי שקיזזתם את זיכוי המס הזר וזיכוי בגין טיפול בילדים).

שורה 7 –  יש לרשום כאן את הערך הקטן מבין שורות 3 ו-6 של גליון זה. את התוצאה יש להעתיק גם לשורה 19 של טופס 8863. זהו בעצם הזיכוי שתוכלו רק לקזז איתו מס מתחייב ולא תוכלו לקבלו כהחזר.

דוגמא

הפעם האחרונה בה ביקשתי זיכוי זה היה ב-2012 עבור אשתי. אשתי, להזכירכם אינה אמריקאית, אך אנו בוחרים להחשיבה כתושבת אמריקאית לעניין המס.

קודם כל, בואו נראה את ההוצאות שהיא שילמה בגין לימודים גבוהים באותה שנה. שימו לב, שהיא הייתה כבר בתואר שני, אך משום שתואר ראשון שלה היה רק 3 שנים, בעצם השנה הראשונה של תואר שני יכולה להשלים את הזכאות ל-4 השנים של ההחזר הזה (AOC).

Expenses

אשתי שילמה את כל הסכום מראש. סמסטר חורף באותה שנה התחיל ב-2012, וסמסטר אביב במרץ של 2013 (שלושת החודשים הראשונים של 2013). לכן כל הסכום הינו הוצאות מזכות עבור הדוח של 2012. היה לנו מזל באותה שנה שסמסטר אביב התחיל ממש בסוף מרץ. אילו היה מתחיל באפריל, היינו צריכים לרשום רק חצי מהסכום כהוצאות מזכות. בנוסף, לא היינו יכולים לבקש את החצי השני כזיכוי/החזר בשנת 2013. לחלופין, היינו יכולים לחכות עד תחילת 2013 כדי לשלם עבור סמסטר אביב (זה בטוח היה יותר משתלם מהנחת המזומן שקיבלנו 🙂 ).

בואו נחשב כמה זה יוצא בדולרים:

ערך בשקלים – 14,368.87 ש”ח

ערך המרה ממוצע לשנת 2012 – 4.014 (בטעות אני השתמשתי בערך סוף השנה של 2012, כנראה בהשפעת החישובים מה-FBAR, אם הייתי עולה על זה מוקדם יותר הייתי מתקן זאת בהגשת דוח חוזר, בפועל הייתי צריך להשתמש בערך הדולר ביום התשלום עצמו 2.9.2012 – 4.0231 שקלים לדולר)

ערך בדולרים (לפי החישוב בטעות שלי) – $3,849.15

בואו נראה איך מילאתי את חלק 3 של טופס 8863 (שימו לב שאז עדיין היה ניתן לקבל את ההטבה הזו למרות שבשורה 22 תת סעיף 2 מילאנו שאשתי לא קיבלה טופס 1098-T):

Part3-21-26

ואת ההמשך של חלק 3:

Part3-27-31.jpg

חלק 1 של הטופס:

Part1

חלק 2:

Part2

הגליון להגבלת הזיכוי:

CreditLimitWorksheet_filled

לא היה לנו מס מתחייב ולכן לא יכולנו “לנצל” את הזיכוי על 60% מהסכום (שורה 9 של טופס 8863), ורק קיבלנו החזר מס על 40% (שורה 8 של טופס 8863).

החלקים הרלוונטים של טופס 1040 (שימו לב שב-2012 השורה רלוונטית הייתה שורה 66, אל תתבלבלו, בשנת 2018 השורה הנכונה היא שורה 17c):

1040_Payments

סיכום

 • ב-4 השנים הראשונות של לימודים לתואר גבוה במוסד אקדמי מוכר ניתן לקבל החזר מס שעלול להגיע ל-$1,000 לכל שנת לימודים (American Opportunity Credit). ניתן לראות את התנאים לקבלת ההחזר בטבלה בתחילת הפוסט.
 • ההטבה היא בעצם זיכוי של עד $2,500 שמתוכם עד 40% יכולים לשמש כהחזר ממשי של כסף לכיס שלכם.
 • ניתן לבקש את ההחזר עבור כל סטודנט שמופיע בדוח המס שלכם (כלומר, גם בן זוג וילדים אם הם תלויים שלכם או כל תלוי אחר שלכם).
 • ההוצאות צריכות להיות משולמות בשנת המס עצמו, והם צריכים להיות עבור סמסטר שמתחיל בשנת המס או ב-3 החודשים הראשונים העוקבים את שנת המס.
 • סך הוצאות מוכרות מקסימליות פר סטודנט: $4,000
 • ממלאים את טופס 8863 על מנת לדרוש את ההחזר. יש למלא טופס אחד עבור כל דוח, אבל ייתכן וצריך לשכפל את עמוד 2 של הטופס במידה ויש יותר משתי סטודנטים זכאים.
 • במידה וחייבים במס, ההטבה הזאת יכולה גם לקזז את המס המתחייב.
 • ישנה הטבה נוספת (Lifetime Learning Credit) שהיא יכולה לספק רק זיכוי כנגד מס מתחייב והיא עד $2,000 פר החזר מס (ללא תלות במספר הסטודנטים).
 • חדש משנת 2016: כפי שעידכנתי לא ניתן לקבל אף הטבה שקשורה בלימודים (AOTC, LLC, או אפילו קיזוז של שכר לימוד מההכנסה), אם מוסד הלימודים שלכם לא סיפק לכם את טופס 1098-T. אני מפציר בכל מי שזה רלוונטי לו, לדרוש ממוסד הלימודים שלו לספק טפסים אלו.
 • חדש משנת 2017: צריך לספק את מספר המוסד המוכר על ידי ה-IRS שנקרא EIN. ה-EIN אמור להופיע בטופס 1098-T שתקבלו מהמוסד.
 • האוניברסיטאות שאני מכיר שמפיקות עבור הסטודנטים שלהם את הטופס: אוניברסיטת תל-אביב, אוניברסיטת בו-גוריון, האוניברסיטה העברית, הבינתחומי.

 הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.


אם אתם מעוניינים לעזור במימון האתר, תשקלו להירשם לאחד השירותים האינטרנטיים הבאים שיעזרו לכם להוזיל את הקניות באינטרנט שלכם: Ebates, Honey. לקריאה נוספת ראו כאן

אם יש לכם שאלות פרטניות בנוגע למצבכם האישי מבחינת מס ארה"ב, תוכלו לפרסם אותו כאן בתגובות ותקבלו מענה ממני. השימוש בתשובה שאתן לכם הוא על אחריותכם בלבד.


אזהרה: אני איני רואה חשבון אמריקאי וגם לא רואה חשבון ישראלי. אני גם לא יועץ מס באף אחת מהמדינות הנ"ל (גם לא באף מדינה אחרת). את כל המידע שאני מספק כאן אני למדתי בעצמי תוך התייעצות חד פעמית עם רואה חשבון ועם אנשים אחרים המגישים בעצמם. חוק המס האמריקאי הוא חוק סבוך נורא, והמצבים שאתאר כאן הם יחסית פשוטים – הכנסה כשכיר, רווח הון על מניות, דיבידנדים, ריבית מהבנק/אג"ח, הכנסה משכירות (שלא כחלק מעסק). אם אתם בעלי עסק/עצמאים, אתם יכולים להשליך חלק מהדברים שיכתבו כאן על המצב שלכם, אך כרגע לא אעסוק בדיווח עבור בעלי עסקים. מילוי הדוחות דורש ידע שתוכלו לקבלו כאן בחינם, אך השימוש בו הוא על אחריותכם בלבד. באופן כללי, לא מומלץ להסתמך על בלוגים רנדומליים ברשת.
בהתאם לדרישות בחוזר 230 של ה-IRS, אני מתריע בפניכם, שכל מידע הנוגע לענייני מס פדרלי בארה"ב המובא בתקשורת זו, כולל כל לינק או צרופה, לא נכתב על מנת שתוכלו (א) להימנע ממסים שאתם חייבים להם על פי דין כולל קנסות, או (ב) לקדם, לשווק, או להמליץ לכל אדם אחר לגבי כל עניין או עסקה המובא בתקשורת זו.

 

9 מחשבות על “סדרת מס ארה”ב (2018) – חלק 13 – החזר מס בגין לימודים

 1. תודה שעוררת נושא זה. לא היינו מודעים לה בכלל. בעלי לומד ב"אונו", וזה לא ברשימה שהבאת. רשמת משפט "אני מפציר בכל מי שזה רלוונטי לו, לדרוש ממוסד הלימודים שלו לספק טפסים אלו" ואני הולכת לעבוד על זה אי"ה, כי זה הרבה כסף! יש לך מושג מה המכללה צריכה לעשות בשביל זה? הרי אם זה להעסיק מישהו שיעבוד על זה, איזה אינטרס יש להם? הם מקבלים תקציבים בנפרד מארה"ב על כל תלמיד? וכן, האם אוכל לבקש רטרואקטיבית?
  שוב תודה על כל המידע המפורט והמקצועי שאתה מגיש!!!

  אהבתי

  1. שלום רב, אני רואה כעת שאולי לא הייתי כל כך ברור בהסבר שלי מי זכאי.
   על מנת להיות זכאי צריך לעמוד ב2 תנאים:
   1. לימודים במוסד שמוכר על ידי האמריקאים (כרגע מדובר באוניברסיטאות הגדולות והבינתחומי)
   2. שמוסד הלימודים מפיק טופס 1098T

   זה לא משנה אם למוסד הלימודים יש מה להרוויח מזה או לא (למשוך יותר סטודנטים אמריקאיים, אולי), זה רק משנה אם הם מוכרים על ידי משרד החינוך האמריקאי.

   אהבתי

 2. היי,
  האם הסכום של ההוצאות לימודים צריך להיות שווה לסכום שהאוניברסיטה רשמה בטופס 1098? כי שילמתי בנוסף לשכר לימוד הרגיל על קורס מכינה שהינו חובה לתואר ונראה לי שהם לא צירפו את זה.
  כמו כן האם צריך להגיש יחד עם הטופס את הקבלות?

  תודה רבה

  אהבתי

  1. לא בהכרח.

   נמותר להוסיף לעלות שכר הלימוד גם הוצאות שוטפות שקשורות ללימודים, כמו כלי כתיבה וספרי לימוד (בפוסט יש לי פירוט יותר נרחב).
   אם שכר הלימוד שלך היה פחות מ-$4,000 שווה לשקול להוסיף את הדברים הללו.
   מצד שני, יש לי הרגשה שזה מגדיל את הסיכון לביקורת (כי ה-IRS מקבל ממוסד הלימודים העתק של ה-1098T).

   אם תעשה את זה הייתי מוסיף Statement ומפרט את כל ההוצאות שהוספת שהם מעבר לשכר לימוד.

   תזכור שההחזר גודל רק ב-10% מכל הוצאה שלך. אז אם תוסיף $200 הוצאות (לא רואה איך ספרי לימוד יוצא יותר בימינו), אז תוסיף להחזר שלך $20.

   אין צורך להגיש קבלות. אבל לדעתי לשלוח בדואר עם צילומי קבלות והסבר מפורט יכול להקטין סיכון לביקורת ועיכוב של ההחזר (לא צריך לחשוש מביקורת אם לא רימית, אבל זה כן מעכב את הכל).

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s