מס ארה"ב: חדשות רעות לסטודנטים אמריקאיים בישראל

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

פוסט קצר להיום.

עד 2015 ניתן היה להגיש בקשה לקבלת החזר/זיכוי מס בשל הוצאות על לימודים גבוהים (הלינק מקשר לפוסט הנוגע להגשה בשל שנת המס 2015 ולא תקף ל-2016). כל עוד האוניברסיטה שלכם הייתה ברשימה המאושרת, הייתם יכולים לקבל את הזיכוי.

נזכיר שמדובר בזיכוי מס של עד $2500 כאשר מתוכן ניתן לקבל עד $1000 החזר מס.

החל משנת המס 2016 ה-IRS דורש שכל סטודנט שמעוניין לקבל את הטבות המס הנ"ל יקבל טופס 1098-T ממוסד הלימודים שלו, כפי שדורשים מסטודנטים במוסדות אמריקאיים.

הבעיה היא שהאוניברסטאות בישראל לא מפיצות טופס זה. שמעתי שאוניברסיטת תל אביב הגדילה לעשות ומכינה טפסים כאלו לסטודנטים המבקשים.

אשמח לשמוע אם אתם מכירים עוד מוסדות לימודים בישראל שהסכימו להפיק את הטופס עבור הסטודנטים האמריקאיים שלו.

לדעתי זו אפליה בין סטודנטים הלומדים במוסדות אמריקאיים וסטודנטים הלומדים במוסדות מחוץ לארה"ב. אם מתכוונים למסות הכנסות שלנו, ואין להם בעיה שאין לנו טופס W-2, אז לא צריך להיות בעיה שאין לנו טפסי 1098-T שיוכיח כי שילמנו שכר לימוד. אני זוכר שאפילו הטכניון הוציא לי בזמנו אישור שכר לימוד שנתי באנגלית ובדולרים כדי שיהיה לי איך להוכיח במידת הצורך את הסכומים שדיווחתי עליהם.

סטודנטים אמריקאיים יקרים הלומדים בישראל באחת מאוניברסטאות המחקר הנמצאים בארבע השנים הראשונות לתואר גבוה, אני מפציר בכם להפציר במוסד הלימודים שלכם לבדוק את האפשרות להכין טופס 1098-T עבורכם. את ההנחיות להכנת הטופס ניתן למצוא כאן. דוגמא לאיך  נראה הטופס ניתן למצוא כאן. אם יש לאוניברסטאות אינטרס למשוך אמריקאיים מבריקים, ואני מאמין שיש להם, הם יתאמצו לעמוד בדרישות של הכנת הטופס המדובר.

נחכה ונראה. בינתיים אשמח לשמוע מה עלה בשיחתכם עם מדור שכר לימוד אצלכם באוניברסיטה.הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.אזהרה: אני איני רואה חשבון אמריקאי וגם לא רואה חשבון ישראלי. אני גם לא יועץ מס באף אחת מהמדינות הנ”ל (גם לא באף מדינה אחרת). את כל המידע שאני מספק כאן אני למדתי בעצמי תוך התייעצות חד פעמית עם רואה חשבון ועם אנשים אחרים המגישים בעצמם.. חוק המס האמריקאי הוא חוק סבוך נורא, והמצבים שאתאר כאן הם יחסית פשוטים – הכנסה כשכיר, רווח הון על מניות, דיבידנדים, ריבית מהבנק/אג”ח, הכנסה משכירות (שלא כחלק מעסק). אם אתם בעלי עסק/עצמאים, אתם יכולים להשליך חלק מהדברים שיכתבו כאן על המצב שלכם, אך כרגע לא אעסוק בדיווח עבור בעלי עסקים. מילוי הדוחות דורש ידע שתוכלו לקבלו כאן בחינם, אך השימוש בו הוא על אחריותכם בלבד. באופן כללי, לא מומלץ להסתמך על בלוגים רנדומליים ברשת.

25 מחשבות על “מס ארה"ב: חדשות רעות לסטודנטים אמריקאיים בישראל

 1. https://www.federalregister.gov/documents/2016/08/02/2016-18032/reporting-for-qualified-tuition-and-related-expenses-education-tax-credits#p-34
  לגבי 2016, ואולי לגבי העתיד עד שישנו את ההוראות, נראה שמה שנאמר כאן אינו חל על סטודנטים הלומדים במוסדות שחובת הגשת טפסי 1098T איננה חלה עליהם. אינני מכיר חוק המחייב מוסדות בארץ בדיווח זה

  אהבתי

  1. תודה על תגובתך.

   אם תיכנס לחוק הרלוונטי לתת סעיף (a) ואז (2), תראה שמי שמוחרג זה רק במקרה של non-resident-alien, כלומר אפילו אוניברסיטה אמריקאית לא מחויבת לתת טופס זה לסטודנדט שאינו אמריקאי:

   (i)No reporting by institution or insurer for nonresident alien individuals. The information reporting requirements of this section do not apply with respect to any individual who is a nonresident alien (as defined in section 7701(b) and § 301.7701(b)-3 of this chapter) during the calendar year, unless the individual requests the institution or insurer to report. If a nonresident alien individual requests an institution or insurer to report, the institution or insurer must comply with the requirements of this section for the calendar year with respect to which the request is made.

   החרגה נוספת ניתנה לקורסים ללא נקודות זיכוי אקדמיות:

   The information reporting requirements of this section do not apply with respect to any course for which no academic credit is offered by the institution.

   לא מצאתי (לצערי) שום החרגה הנוגעת למיקום הגיאוגרפי של מוסד הלימודים.

   החוק המחייב הוא האמריקאי במקרה זה, ולא החוק הישראלי. זה שהאוניברסיטה בישראל לא תיקנס על ידי ה-IRS לא אומרת שאתה יכול להגיש בלי הטופס.
   עם החוקים החדשים לגבי שלילת זכות ל-2 או 10 שנים בגין הגשה ללא מילוי התנאים, לא הייתי מסתכן. עדיף לך לפעול במישור הבירוקרטי ולסדר שהאוניברסיטה שלך כן תסדר את הטפסים הללו עד אוקטובר, או לשנים הבאות.
   תפנה את מדור שכר לימוד שלהם למדורי שכר לימוד באוניברסיטת תל אביב ובבינתחומי (שכבר מפיקים דוחות אלו לסטודנטים האמריקאיים שלהם) אם הם צריכים הכוונה בנושא.

   אהבתי

   1. תרשה לי לחלוק עליך במקרה זה, היות והחוק המצוטט על ידך נוגע לחובת הנפקה של 1098T חל רק על מוסדות המחויבים לחוק האמריקאי (וממילא ישנם החרגות שונות עליהם).
    מוסד ישראלי לכאורה לא מחויב להנפיק כזה מסמך (למרות שכנראה הוא יכול אם הוא רוצה) היות והחוקים האמריקאיים לא חלים עליו.
    החוק האמריקאי מחייב אזרח ארה"ב (סטודנט במקרה שלנו) וישות אמריקאית (תאגיד, עמותה, מוסד וכו') לא ישות זרה (אלא א"כ יש הסכם אחר, לא ידוע לי על הסכם כזה עם המוסדות המוכרים לצורך קבלת סיוע פדרלי).
    לאור האמור לעיל, ובהנחה שאני צודק (אשמח לשמוע את דעתך), אין כל סיכון בהגשת הבקשה להחזר אף ללא טופס 1098T.

    אהבתי

    1. אין לי מה להגיד מעבר למה שכתבתי לעיל. רק אזכיר שללא קשר לחובת מוסד הלימודים, אתה מחויב לעמוד בנהלים הרשומים.

     אם יש לך מקור מוסמך אשמח שתשתף אותו.

     אתה כמובן רשאי לפעול על פי הבנתך והשקפתך, אך לא הייתי עושה זאת, לפחות עד שהייתי שומע על רואה חשבון שעושה זאת. משיחות שניהלתי עם שלושה רו"ח שונים, זה נראה שהם לא מוכנים להסתכן (יש סנקציות על ממלאי דוחות שמבקשים ללקוחות שלהם החזר מס שלא בהתאם לנהלים).

     אהבתי

  1. זה שלא כתבתי את הטכניון, זה פשוט כי עד עכשיו לא קיבלתי אישור מאף אחד שלמד שם שהם מחלקים את הטופס הזה (בעיקר כי אני לא מכיר מישהו שהוא כרגע לומד שם).

   להערכתי, אם תפנה למזכירות בית ספר הבינלאומי תמצא מישהו שיודע משהו.

   אשמח כמובן שתשתף כאן את התשובה שתקבל.

   אהבתי

 2. בינתיים ענו לי ממדור חשבונות סטודנטים שהם לא מפיקים 1098T אבל הם כן מפיקים מסמך באנגלית עם פירוט התשלומים שביצעתי. לדבריהם "אם תצרף אותו לטופס לרישיונות המס האמריקאים הם יקבלו אותו- עשרות סטודנטים מבצעים את אותו התהליך ומקבלים את החזרי המס".

  אהבתי

  1. זה היה נכון עד לפני שנה. החל משנת המס 2016 כבר חייב שיהיה את הטופס.
   ממליץ לך לפנות לסטודנטים אמריקאיים או למזכירות בבית הספר הבינלאומי, אני לא מאמין שהם מוותרים על ההטבה הזו (ויש להם מחלקת חשבונות משלהם).

   אתה תמיד יכול לנסות להגיש עם האישור באנגלית, והכי גרוע פשוט ישלחו לך מכתב שאתה לא זכאי להחזר. קרה מקרה דומה לחבר שלי שלא שם לב שהוא לא יכול לקבל את ההחזר הזה בסטטוס הגשה של married filing separately, והוא פשוט קיבל מכתב הביתה שהוא לא זכאי ושה-IRS עדכנו לו את הדוח.

   אהבתי

   1. גם בהוראות 2017 של טופס 8863 כתוב שאם המוסד איננו חייב בהגשת טופס 1098T, הסטודנט יכול לבקש החזרי AOTC בלי 1098T. האמור איננו פוטר מהחובה לרשום בטפסים את מספר הזיהוי האמריקאי של מוסד הלימודים (כפי שכתוב בחוק המעודכן) ולהכין את כל הדוח כיאות. תגובה זאת היא בהמשך לתגובות שלי ושל יעקב מ 5.2017.

    אהבתי

 3. תודה כרגיל על המידע המפורט,

  לפני כמה ימים הטכניון הודיע לכלל הסטודנטים שהוא יפיק עבורם את הטופס לשנת 2018 (לפי דרישה מהסטודנט).
  הגשתי בעבר ארבע שנים בקשה להחזר מס כשהייתי בתואר הראשון וכיום אני כבר בדוקטורט (בטכניון). למיטב הבנתי הטופס הזה חסר משמעות מבחינתי מכיוון שכבר "ניצלתי" את ההטבה על שכר לימוד במשך ארבע שנים.
  האמנם כך? ואם לא, כיצד הטופס הזה יוכל לעזור לי.

  תודה מראש!

  אהבתי

  1. ישנם עדיין שתיים מתוך 3 הטבות על לימודים שתוכל לנצל.
   1. Lifetime Learning Credit זיכוי של עד 20% מתוך עד 10,000 בשנה ששילמת על לימודים. הזיכוי הזה אינו בר החזר, אז הוא יעזור לך רק אם אתה חייב כסף לארה"ב.
   2. ניכוי על הוצאות לימודים – מפחית לך את ההכנסה וגם את הAGI אז הוא יכול לעזור לך להשיג זיכויים אחרים שאולי לא היית זכאי להם בגלל הכנסות גבוהות מדי (למשל, החזר מס בגין ילדים). בנוסף, אם אתה עושה זיכוי מס זר, אז הוא יתן לך להעביר קדימה יותר.

   אהבתי

 4. שלום,
  ביקשתי מהטכניון להנפיק את הטופס המבוקש, וקיבלתי אישור כי הטכניון שלח עבורי את הטפסים 1096 ו-1098T ל-IRS עם פירוט של הסכומים והמידע (אך בטכניון לא הסכימו לשלוח לי עותק של הטפסים עצמם).
  האם עליי להגיש בנוסף בקשה לקבלת החזר מס בנפרד? ואם כן – לצרף אליה את האישור שקיבלתי מהטכניון? או שאין לו כל משמעות?
  תודה לעוזרים!

  אהבתי

  1. שלום וברוכה הבאה

   הטכניון אמנם לא מחויב לחוקים האמריקאיים, אבל תדגישי בפניהם שאת חייבת העתק של הטופס 1098T אחרת לא תוכלי למלא את הטפסים לקבלת החזר המס.

   לגבי החזר המס, את חייבת להגיש דוח שנתי מלא, על מנת לקבל את ההחזר, ואת צריכה את טופס 1098T על מנת לדעת איזה סכום למלא בטופס 8863 שזה הטופס בו מחשבים כמה החזר מגיע לך. אין צורך לצרף את הטופס 1098T לדוח השנתי.
   אך בהחלט יש לו משמעות, כי את צריכה להעתיק את הערך של כמה שכר לימוד (בדולרים) שילמת.

   תוכלי לקרוא עוד על מילוי הטופס הרלוונטי כאן (זה ההנחיות של הדוח של 2017, אבל לא אמור להיות יותר מדי שינויים ל-2018, בקרוב אעדכן את ההנחיות גם ל-2018).

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s