סדרת ההשקעות של JL Collins – גם אתכם ניתן להונות

זהו החלק העשרים ושמונה (דילגתי על כמה פרקים) בסדרת ההשקעות של JL Collins, המבוססת על הספר "המסלול הפשוט אל העושר" שפרסם לאחרונה. חלקים נוספים תוכלו לראות בעמוד הייעודי של הסדרה.

את הסדרה המקורית באנגלית תוכלו לקרוא באתר של JL Collins

אחרי שצחקנו בפרק הקודם תוך כדי למידה איך להפוך לגורו השקעות, הפעם נעסוק בנושא כואב הרבה יותר. הפעם ג'ים ישוחח איתנו על הונאות בתחום ההשקעות. הלוואי והייתי יכול להגיד שהוא ילמד אותנו כיצד להימנע מהם. אין כללי אצבע מדויקים. זה דורש הרבה ביקורת ומודעות עצמית. לפעמים גם האנשים החכמים ביותר נופלים להונאות. הטענה המרכזית היא שרק אם נוכל להוציא כל רסיס של גאווה מהגוף ולהפסיק לומר בביטחון "לי לזה לא יקרה", רק אז יש לנו סיכוי. צריך לזכור שאין כוח מניע יותר חזק בעולם מאשר כסף, וזה גורם להרבה אנשים רעים לרצות להפוך את שלכם לשלהם.

אחרי ההקדמה המורבידית מעט, בואו נתרכז ונקשיב לג'ים:

לפני זמן לא רב, הפכתי לאויב של מישהי שאני מכיר.

היא אלמנה של חבר ותיק. לפני שנפטר, הבטחתי לו שאדאג לה מדי פעם.

במהלך שיחה שלי איתה היא אמרה לי שגרמתי לה להרגיש "קטנה". היא אמרה שגרמתי לה להרגיש מטומטמת. היו דמעות. אני ככל הנראה אשם בשתי ההאשמות. לא תמיד אני מלא טאקט. אך בתקווה, חסכתי לה 2 מיליון דולר.

בעלה נפטר לפני כמה זמן. במהלך השנים, הוא עבד קשה וצבר את ההון המוזכר לעיל. הוא אהב מאוד את אשתו וידע שככל הנראה ישאיר אותה אלמנה. הכסף שהוריש לה היה מופע של אהבה. הוא רצה לוודא שהיא תהיה עם ביטחון כלכלי.

אך הוא גם ידע שלושה דברים שהפחידו אותו עד לשד עצמותיו:

  1. אשתו האמינה ב"ארוחות חינם". כלומר, היא תמיד הייתה פתוחה להצעות. דוגמא טובה, זה טלפונים חינם. כל פעם שהחוזה שלהם נגמר, הספק היה מתקשר ומציע טלפון סלולרי "חינם" והיא לקחה אותם בגאווה. איכשהו היא פספסה את החוזה לשנתיים שנכפה עליהם, שוב ושוב. אמנם זה היה זוטות מבחינה כלכלית, אך זה היה סימן רע.
  2. העולם מלא בטורפים המחפשים אנשים בדיוק כמוה.
  3. כסף רב ואמונה ב"ארוחות חינם" מושך אותם כמו כרישים לדם.

הנושא הזה של "ארוחות חינם" הוא זה שהדליק אותי והביא אותה לכדי דמעות. אני ניסיתי בעדינות לשדל אותה להעריך את הסיכון הכלכלי שהטורפים הללו מהווים. היא אישה מאוד מבריקה ונראה שהיא הבינה. אבל אז היא אמרה, "אל תדאג. אותי לא יכולים להונות".

"בזאת", אמרתי (וכנראה שקולי כבר היה מורם בשלב זה), "עברת על הכלל הראשון של איך לא להיות טרף להונאה."
אל תשוו בנפשכם שלא ניתן להונות אתכם. גם אותי ניתן להונות.
הנה דוגמא להונאה שנתקלתי בה לפני כמה שנים. למזלי, קראתי עליה לפני כן. בימים דאז, מאוד ייתכן והייתי לוקח את הפתיון. ההונאה הייתה משה כזה:

יום אחד אתם מקבלים מכתב, או בימים אלו יותר סביר שמדובר באי-מייל. בתוכו, יועץ השקעות מציג את עצמו ומציע לכם הצעה למניה. למשל, חברת ABC הולכים לעלות בחדות בשבוע או בשבועיים הקרובים. אל תשקיעו, הוא מזהיר, בלי לעשות שיעורי בית. אך ה"מטריקות הבלעדיות" שלו מצביעות על המניה הספציפית הזאת כקנייה מאוד מומלצת.

אתם לא מטומטמים, אבל אתם מחליטים לשים עין על העניין. רק כדי לראות. אתם לא רוצים לפספס משהו טוב. כמובן, שהמניה עולה בחדות. הייתם יכולים להרוויח 50%, 60% או אפילו 100% על הכסף שלכם במספר ימים בודדים. לעזאזל. ואז מגיע מכתב מספר 2.

במכתב זה כתוב שחברת BCD הולכים לצלול מטה. המטריקות שלנו, מצביעות שכדאי לקנות אותו בחסר (שורט, היא שיטה בה מוכרים מניה שאינה ברשותכם, תוך כדי הימור שהיא תיפול בערכה). אתם משקיעים זהירים. שוב אתם מחליטים לשבת בצד ולצפות. הפעם עם קצת יותר עניין.

כמובן, שהמניה הזאת קורסת בדיוק כפי שנחזה. אילו פעלתם, הייתם יכולים להיות בעלי רווחים גדולים.

מכתב מספר 3 מגיע. אחריו מספר 4 ומספר 5 ואולי אפילו מספר 6. כל אחד קולע בול בפוני. המניות עולות, או יורדות, בדיוק כפי שנחזה. אולי אפילו לקחתם סיכון והרווחתם מאחד או שתיים מהמקרים. כעת, קשה שלא להיות מוקסם.

אז אתם מקבלים הזמנה לארוחת ערב באחת המסעדות היותר איכותיות באזור מגוריכם. אתם וקומץ של "משקיעי VIP" מוזמנים לפגישה לא רשמית עם אדון עוד-לא-פספתי-אחד-עדיין. הוא אמור לדון אתכם במטריקות הבלעדיות שלו, ואיך הם הפכו אותו לעשיר מאוד.

בארוחת ערב, אדון עוד-לא-פספסתי-אחד-עדיין מדבר ברכות. הוא נעים, נחמד ורציני. יש לו את כל הגינונים של עושר, אך בצורה מעודנת. מוצגים לכם גרפים ואיורים. גישת ההשקעות הספציפית לא ברורה, אך זה הגיוני משום שיש להם זכות קניינית. זה צפוי ומובן. אז מוזכר בחטף, שנשארו מקומות בודדים בקבוצת ההשקעות האחרונה שלו. כמובן שאין  לכם שום התחייבות, הם אומרים,  אך "בהתבסס על הנסיון שלנו", מקומות אלו יחטפו עד מחר. אז, אם אתם בעניין…

כמו כל קסם, זהו כמובן תכסיס. הצלחתם לזהות אותו? אם הצלחתם, וזה פעם ראשונה שאתם נתקלים במקרה כזה, אתם מבריקים יותר ממני. אך שלא יעלה לכם לראש. אם לא זה, עוד אחד יגיע ויעוף לכם מתחת לרדאר. זה יכול לקרות לכם. אם לא תשכילו להבין את זה, בסופו של דבר זה יקרה לכם. זהו הכלל הראשון. הנה סט הכללים השלם:

כלל מספר 1: את כל אחד ניתן להונות. כמובן שאנשים מטומטמים הם יעד נפוץ. אך גם אלו שמאוד חכמים. ברגע שהתחלתם לחשוב שלכם זה לא יכול לקרות, הפכתם למטרה מאוד עסיסית. הקרבנות הכי קלים הם אלו שחושבים שהם חכמים מדי, ובעלי ידע רב מדי מכדי ליפול בפח. זה אומר גם אתם.

כלל מספר 2: סביר להניח שיונו אתכם בתחום המומחיות שלכם. הסיבה היא פשוטה: מיקוד ואגו. כאשר נוכלים בוחרים תכסיס, הם מחפשים אנשים שאותם זה ימשוך באופן טבעי. אלו הם דווקא האנשים שבתוך התחום. אנשים מרגישים בטוחים בתחומים שהם מכירים. הם מאמינים שהם יהיו חכמים מדי מכדי להיתפס לא מוכנים. רבים מקורבנותיו של ברני מיידוף היו מומחים מהתחום הפיננסי.

כלל מספר 3: נוכלים לא נראים כמו נוכלים. אנחנו לא בסרט. נוכלים מוצלחים נראים כמו האנשים הכי בטוחים, אמינים, ישרים, יציבים וחמים שיש. אתם לא תראו אותם באים לכם מקילומטר. או שכן תראו אותם, ותכניסו אותם בחמימות לחייכם.

כלל מספר 4: 99% ממה שהם יגידו תהיה אמת לאמיתה. השקרים הכי טובים ואפקטיביים, עטופים באמת. קבורים בתוכם. ההונאה, זו שתשאיר אתכם מרוששים ועצובים, מוחבאת היטב. עמוק בתוך ה"אותיות הקטנות", אם תרצו.

כלל מספר 5: אם זה נראה טוב מדי מכדי להיות אמיתי, זה טוב מדי מכדי להיות אמיתי. אין דבר כזה ארוחה חינם. אף פעם. אמא שלכם לימדה אתכם את זה. היא צדקה. תקשיבו לאמא שלכם.

עם זאת, לא כל הונאה היא מתוחכמת. אימייל מנסיך ניגרי המציע, דווקא לכם מכל האנשים, מיליוני דולרים בכדי לקבל את העברת הכספים שלו צריכה להיות ברורה לכם. נכון?

הזר שדופק אצלכם בדלת ומציע לכם תיקוני בית במחירים אפסיים בגלל "שאנחנו בדיוק עובדים כאן באזור בכל מקרה" אבל רק אם אתם משלמים במזומן מראש, הוא נוכל. אתם יודעים את זה, נכון?

אלו הם סוגי ההונאה שאלמנתו של חברי חשבה עליהם, והיא צדקה. היא חכמה מדי מכדי ליפול בפח על הונאות כאלו. אך אלו לא הסוגים שגרמו לבעלה לחשוש. אלו דווקא הנוכלים המתוחכמים של העולם המחפשים להם כטרף את החכמים, את העשירים ואת הבודדים.

אם עוד לא עשיתם זאת, נהלו שיחה דומה עם בן/בת זוגכם. אל תשאירו את זה לחבר של המשפחה חסר טאקט (אך אמין) כמוני.

בהתחשב בטבלאות האקטואריות והגנים הטובים שלה, אשתי כנראה תחיה כמה עשורים יותר ממני. היות ואני מנהל את ההשקעות שלנו, אנחנו מנהלים את השיחה הזאת באופן תדיר. אנחנו עוברים על מה אנחנו מחזיקים ומדוע. למרבה המזל, היא מבינה את העקרונות ואת החשיבות שלהן.

זוהי סיבה נוספת למה אני מעריץ של קרנות מחקות מדד. אני מעוניין להשאיר אותה עם תיק השקעות פשוט שהיא יכולה לנהל על טייס אוטומטי.

עד כה שיחות אלו לא גרמו לכך שהפכתי לאויב שלה. עדיין. אני חושב.

אה, ואם תהיתם איך אדון עוד-לא-פספסתי-אחד-עדיין עשה זאת:

זוהי פירמידה הפוכה. הוא מתחיל בכך שבוחר מניה מאוד תנודתית ושולח כ-1000 מכתבים. חצי מהם חוזות עליה של המניה, וחצי חוזות נפילה. ה-500 שקיבלו את המכתב עם החיזוי הנכון מקבלים את מכתב מספר 2 עם המלצה למניה תנודתית אחרת. ה-250 שזכו לראות שתי חיזויים נכונים, מקבלים את מכתב מספר 3 וכך הלאה. עד מכתב מספר 6, יש לכם 15 או 16 טרפים קלים שקיבלו מכם שישה חיזויים מדוייקים רצופים. רובם יתחננו אליכם בשלב זה שתיקחו להם את הכסף.

הנושא אולי מפחיד ועלול להכניס אתכם לחששות, אך חשוב להכיר את הנושא, כי רק עם מודעות נוכל להיות מוכנים לזה.

בזאת, גם ניתן להגיד שסיימנו את חלק השלישי של הספר של ג'ים המסלול הפשוט אל העושר. החלק השלישי, שנקרא "אפוני פלא", דיבר יותר על הצד של איך להימנע ממה שעל פניו באמת נראה כמו אפוני פלא. עם זה הסבר על ההיסטוריה של קרנות מחקות ואיך התנגדו להם, איך לא ניתן לבחור מניות פרטניות, למה לא מומלץ לעשות מיצוע כשיש לכם סכום חד פעמי, איך להפוך לגורו השקעות, ואיך להימנע מהונאות פיננסיות (הפרק שקראתם עכשיו).

החלק הרביעי בספר, נקרא "מה לעשות כשתגיעו ליעד" שיסביר את כל המכניקה של משיכת הכסף לאחר הגעה לעצמאות כלכלית, את ההשפעות הכלכליות של קצבת הזקנה, ועל הצעה לחלק את עושרכם לאלו שמזלם פחות שפר עליהם.

לינק לפרק הקודם: סדרת ההשקעות של JL Collins – איך להפוך לגורו השקעות בפריים טיים
לינק לפרק הבא: סדרת ההשקעות של JL Collins – משיכת הכסף – כמה אני בעצם יכול לבזבז?

5 מחשבות על “סדרת ההשקעות של JL Collins – גם אתכם ניתן להונות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s