סדרת ההשקעות של JL Collins – השקעה בשור גואה (או בדובי נופל)

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

זהו החלק החמישי בסדרת ההשקעות של JL Collins, המבוססת על הספר "המסלול הפשוט אל העושר" שפרסם לאחרונה. חלקים נוספים תוכלו לראות בעמוד הייעודי של הסדרה.

את הסדרה המקורית באנגלית תוכלו לקרוא באתר של JL Collins

היום אנחנו נתעלם מטראמפ והחגיגה התקשורתית סביב הבחירה שלו לנשיא. הסיבה העיקרית: זה לא רלוונטי. מי ששואף ורוצה להגיע לעצמאות כלכלית צריך לנתק את עצמו מההיסטריה הציבורית סביב המשבר התורן. אני אישית מסתכל בתיק ההשקעות שלי כל יום, זה פשוט מעניין אותי ואני לקחתי את עצתו של ג'ים להתאים את הפסיכולוגיה שלי להשקעה ולא להיפך. עם זאת, העצה הרווחת היא לא להסתכל כמעט אף פעם בתיק (אולי רק כשקונים עוד מניות ברמה חודשית/רבעונית), וזאת כדי לא להילחץ מהתנודתיות קצרת-הטווח שיש בשוק.

היום, מדד ה-S&P500 עומד על ערך של 2167.48, בתחתית המשבר במרץ 2009 ערכו היה 666.79. כלומר, ב-7.5 השנים שעברו ערכו של המדד עלה ב-225%. הרבה אנשים טוענים שאנחנו לקראת משבר נוסף, בגלל שהיו עליות מטורפות. היום ג'ים יסביר לנו איך להתמודד נכון עם שוקים שוריים כאלה (רמז: זה לא כולל תזמון שוק). כמו כן, הוא יסביר שהעקרונות זהים גם בשוק דובי.

שוק שורי ושוק דובי הם כינויים לשוק עולה ושוק יורד. אתה מי שזה מעניין שיקרא כאן.

אנחנו כרגע נמצאים בשוק שורי גואה. בין אם אתם מתלבטים אם להשקיע כסף חדש שהגיע אליכם או למכור הכל ולשבת בצד לקצת זמן, אלו הזמנים בהם נבחנים עקרונות ההשקעה שלכם.
הנה חלק משלי:

 • לא ניתן לתזמן את השוק, לא משנה מה אומרים ה"מומחים" ב-CNBC ודומיהם שטוענים שניתן (המתורגמן: תחליפו את CNBC בכלכליסט/גלובס/דהמרקר וכו').
 • שוק ההון הינו הכלי החזק ביותר לבניית הון בכל הזמנים.
 • השוק תמיד עולה והדרך לשם דומה לנסיעה פרועה וקופצנית.
 • היות ואנחנו לא יכולים לחזות את התנודות, אנו צריכים להתחזק מנטלית ופשוט לחכות שיחלפו.
 • אני רוצה שהכסף שלי יעבוד בשבילי כמה שיותר חזק, כמה שיותר מוקדם.

למשקיעים מתחילים מאוד קשה לא להסתכל על תנודות העבר של השוק ולהגיד לעצמם "אילו רק…". אילו רק מכרתי  כשהשוק היה למעלה. אילו רק קניתי בתחתית. אבל משאלות לחוד ומציאות לחוד.

מאז שפתחתי את הבלוג www.jlcollinsnh.com ב-2011, השוק נמצא במרוץ מדהים כלפי מעלה, לאחר משבר גדול לא פחות שהיה לפני. בבלוג אני מקבל שאלות כאלה בתדירות די גדולה:

 • "האם עכשיו זמן טוב להתחיל להשקיע, שנייה לפני המשבר הבא?"
 • "… הרבה אנשים חושבים שהמשבר הבא ממש מעבר לפינה."
 • אני מפחד שאני נכנס לשוק בזמן לא נכון."
 • "אני מפחד שאני מתחיל להשקיע שנייה לפני נפילה גדולה בשוק…"
 • "הפחדים שלי גרמו לי לא להיכנס בחודשים האחרונים, אבל אני מרגיש שבגלל זה אני מפסיד עליות."
 • "אני רק רוצה להתחיל בעלייה ולא בירידה."
 • "אולי כדאי שאחכה עד אחרי המשבר הבא כדי שלא אפסיד הרבה כסף."
 • "האם כדאי שאחכה עד אחרי הנפילה כדי שאנצל את הכסף שלי בצורה הטובה ביותר?"
 • "אני ממש מפחד היות ואני חדש בתחום…"

אילו השוק כיום היה באחד משוקי הדובי, עם ירידות ניכרות, השאלות שהייתי מקבל, והפסיכולוגיה הנלווית אליהם, היו דומות להחריד:

 • "כדאי לחכות עד שהשוק יגיע לתחתית לפני שאתחיל להשקיע?"

כל השאלות הללו נובעות מפחד ומתאוות בצע, שני הרגשות שהכי מניעות את המשקיעים.

הפחד של המשקיעים מובן לגמרי. אף אחד לא מעוניין להפסיד כסף. אבל עד תשתלטו ברגש הזה, פחדים כאלו יהיו הרסניים להון שלכם. הוא ימנע ממכם מלהשקיע. אם אתם כבר מושקעים, הוא יגרום לכם לברוח בפניקה ולמכור כל פעם שהשוק יפול. תאמינו לי, השוק יפול – הרבה פעמים – במסעו הבלתי נלאה כלפי מעלה. קללת הפחד תניע אתכם להיכנס לפניקה ולמכור כאשר אתם צריכים להחזיק. תזכרו שהשוק הוא תנודתי. נפילות, ירידות ותיקונים הם חלק תקין ונורמלי של התהליך. אף אחד מהם הוא לא סוף העולם, ואף אחד מהם אפילו לא מייצג את הסוף של העלייה התמידית של השוק. כל אחד מהם הוא אירוע צפוי של התהליך.

באופן בלתי נמנע, כפי שנדון בהמשך, ישנה התרסקות גדולה של השוק באופק, ועוד אחת אחריה. בעשורים הרבים שבהם תהיו מושקעים בשוק, יהיו גם אינספור תיקונים קטנים וירידות קטנות. היכולת ללמוד לחיות עם המציאות הזאת היא קריטית להשקעה מוצלחת בטווח הארוך. על פי הגדרה, השקעה מוצלחת היא השקעה ארוכת טווח. כל השקעה לטווח קצר היא ספקולטיבית לפי הגדרה.

לפיכך, אם אנחנו יודעים שמגיעה נפילה משמעותית, למה לא לחכות לפני שמשקיעים? או, אם כרגע מושקעים, למה לא למכור, לחכות עד אחרי הנפילה, ואז לחזור פנימה? התשובה הפשוטה היא שאנחנו לא יודעים מתי הנפילות האלו יגיעו, ולא יודעים מתי הן תסתיימנה. אף אחד לא יודע.

אולי שמעתם שהרבה אנשים חושבים שמשבר וקריסת השוק ממש מעבר לפינה. זה אמנם נכון (שאנשים אומרים את זה), אבל יש גם הרבה אנשים שחושבים שאנחנו רק בתחילת העליות ושלעולם לא נראה את המדד כל כך נמוך. בכל יום, מומחים בעלי הסמכות נרחבות חוזים את קריסת השוק. באותו זמן, מומחים בעלי אותם הסמכות חוזים עליות. מי צודק? אין לי מושג. שניהם מנסים לחזות את העתיד ואף אחד לא יכול לעשות זאת בצורה אמינה.

אז למה יש את כל התחזיות האלה? פשוט בגלל שעליות וירידות זה מסעיר. בהנחה ואתה צודק, עשית לעצמך מוניטין ורייטינג גבוה, במיוחד אם התחזית שלך היא קיצונית. אם תחזו שמדד הדאו ג'ונס יזנק ל-25,000 או יקרוס ל-5,000, אנשים יתחילו להקשיב בעניין. יש הרבה כסף שניתן להרוויח מהתחזיות האלה, אבל רוב הכסף מגיע דרך פלטפורמת הטלוויזיה והפרסום שמוזנים מרייטינג גבוה, ולא משוק ההון עצמו.

עם זאת, למשקיעים רציניים, כל התחזיות חסרות ערך ומהוות רעש מטריד. להיפך, אם כן תקשיבו לזה, אתם מסכנים את העושר שלכם. ואת השפיות שלכם.

djia_1920_2015
מדד דאו ג'ונס 1900-2012 – http://www.stockcharts.com

ההיסטוריה יכולה לעזור, אבל רק בקנה מידה רחב מאוד. תסתכלו בגרף למעלה. השוק תמיד עולה. ישנם סיבות מכריעות למה זה קורה. אני יכול לומר – בוודאות כמעט מוחלטת – שבעוד 20 שנה השוק יהיה יותר גבוה ממה שהוא היום. אני יכול אפילו לומר זאת ברמת סמך גבוהה שגם בעוד 10 שנים זה יהיה נכון. 120 שנים של נתונים היסטוריים תומכים בזה.

המתורגמן: שימו לב לטענה, הנתונים תומכים בהנחה שהשוק תמיד עולה. לא מוכיחים. ההיסטוריה לא מוכיחה שבעתיד יהיה אותו דבר. ממש לא. הטענה היא שכל עוד לא חל שינוי משמעותי במהות של השוק ומה שהוא מייצג, שיש סבירות מאוד גבוהה שזה ימשיך ככה.

עם זאת, הנתונים לא יכולים להגיד כלום על מה יקרה בימים, שבועות, חודשים הקרובים ואפילו בשנים הקרובות.

הנה הבעיה. אין שום דרך לדעת איפה על ציר הזמן אנחנו. תסתכלו שוב על הגרף האם ייתכן שאנחנו בזמן דומה לינואר 2000 כאשר השוק הגיע לשיא ואז איבד יותר מחצי משוויו? או יולי 2007 כשקרה אותו דבר? בדיעבד, קל לראות את הדפוס.

אבל אולי הדפוס לא יחזור, ואנחנו נמצא את עצמנו בתקופה שיותר דומה לתקופות שבה המדד עבר את הערך 1,000, 2,000, 3,000, 4,000, 5,000? כאשר בכל פעם השוק השאיר אבק לשיא הקודם ולא ראינו ערכים כאלה מאז? אין איש יודע.

מה שאנחנו כן יודעים זה שכל שיא חדש נוצר בזמנים שהיו דומים להיום כשאנשים טענו שהשוק גבוה מדי ואנחנו צריכים להתכונן לנפילה.

עכשיו בואו נניח לצורך הדוגמא, שאנחנו יודעים שבערך 2,167, מדד ה-SP500 הגיע לשיא ועומד ליפול בחדות. אולי ג'יני קסום סיפר לנו.

ברור שנמכור (או לפחות לא נקנה עוד). אבל עכשיו מה? אנחנו עדיין רוצים את הרווחים שרק שוק המניות יכול להפיק. אז נרצה לחזור בנקודת זמן מסוימת. אבל מתי? האם זו ירידה של 10%? אם כן, נרצה לחזור כשהמדד יגיע ל-1,950. אבל מה עם זו ירידה של 20%, שהיא ההגדרה הרשמית לשוק דובי? אם כך, אז נחכה עד שהשוק ירד ל-1,734.

אבל מה אם נקנה אחרי ירידה של 20% ומסתבר שזה משבר כלכלי עולמי! לעזאזל! במקרה זה, היינו צריכים לחכות עד שזה ירד לאזור ה-1,100. איפה הג'יני הזה כשממש צריכים אותו???

הנקודה היא שכדי לשחק את משחק "תזמון השוק", צריך לצדוק פעמיים: בהתחלה צריך לנחש את הערך הגבוה, הערך שממנו השוק יתחיל ליפול. אחר כך צריך לנחש את התחתית. ואתם צריכים להיות מסוגלים לעשות זאת באופן הולך וחוזר. העולם מלא במשקיעים עצובים שצדקו בניחוש הראשון ואז ישבו בצד בעוד השוק חזר לעצמו והמשיך לצעוד הלאה מעבר לשיא הקודם.

תזמון שוק הוא משחק שלא ניתן לנצח בו לאורך זמן. איך אני יכול להיות כל כך בטוח? זה פשוט:

מי שיכול לבצע תזמון שוק בצורה אמינה יהיה עשיר שבעתיים מוורן באפט, וההערצה וההערכה אליו תהיה כפולה ממנו.

אין שום דבר בעולם, שיהיה יותר רווחי מהיכולת לתזמן את השוק. זה מה הופך את זה למפתה כל כך. מסיבה זו הגורואים של עולם ההשקעות טוענים שהם יכולים לעשות את זה, ולו רק טיפה. אף אחד לא יכול. לא באמת. לא בצורה עקבית ויעילה. להאמין בסנטה קלאוס יותר רווחי מזה, ויותר סביר מזה שנצליח לשבט חדי-קרן.

אבל לי לא איכפת שהתזמון הזה לא יכול להתבצע. בואו נראה דוגמא מה כן איכפת לי ממנו.

בואו נניח שאתם בני 30. יש לכם כ-60-70 שנות השקעה לפניכם. אם אסתכל על הגרף למעלה אראה שלפני 60 שנה מדד הדאו ג'ונס נסחר ב-250. בינואר 2015 הוא היה סביב 17,823. כלומר, אחרי 60 שנה של תהפוכות ואסונות פיננסיים, שכנראה גם ימשיכו ב-60 השנים הבאות, קיבלנו החזר מטורף מהשוק (המתורגמן: 6800%!!!).

אפשר להסתכל גם רק 20 שנה אחרוה ועל מדד ה-SP500. בינואר 1995, המדד היה בערך 500. בינואר 2015 זה הגיע ל-2,059. זה כולל את השנים 2000-2009, אחד מהתקופות הגרועות ביותר בהיסטוריית השוק, שנגמר עם משבר עצום שגדול ממנו היה רק השפל הגדול של 1929.

כאן מוצאים את הקסם האמיתי. הכוח העצום של השוק בבניית הון הוא פשוט עוצר נשימה. אך גם הנסיעה עצמה עוצרת נשימה. בין אם תתחילו להשקיע היום, או שתתחילו מתישהו בעתיד, אני מבטיח לכם שהונכם יחתך בחצי יותר מפעם אחת ב-60 השנים הקרובות. אתם תחוו גם מפולות ונפילות קטנות יותר. זה לא יהיה כיף, באף אחד מהפעמים, אך זהו התהליך, והמחיר שיש לשלם על מנת ליהנות מהיתרונות.

לפיכך, במקום לשאול "האם להשקיע המניות עכשיו?" אתם צריכים לשאול "האם להשקיע במניות בכלל?" (המתורגמן: ההדגשה שלי, זו נקודה מאוד חשובה. אם אתם לא מוכנים להשקעה בשוק, כנראה שתמכרו בסימן הראשון לירידות ובכך תקבעו הפסדים לנצח).

עד שתוכלו להתיישר אל מול העובדות הקשות לעיל, התשובה היא לא. עד שתוכלו לדעת בוודאות שאתם יכולם לצפות בהונכם נחתך בחצי ועדיין לא לקפוץ מהספינה, התשובה היא לא. עד שתרגישו בנוח עם הסיכונים שבאים עם הרווחים אותם אתם מחפשים, התשובה היא לא.

בסופו של דבר רק אתם יכולים להחליט.
למרבה המזל, השקעות לא חייבות להיות משחק של הכל או כלום. אם תואילו לוותר על חלק מהביצועים, ישנם דרכים לרכך במעט את הנסיעה הקופצנית. דבר זה נעשה באמצעות הקצאת נכסים, ונדבר עליו בהמשך.

הערה:
בהתייחס לביצועי המדד השתמשתי במדד הדאו ג'ונס ובמדד ה-SP500 בצורה כמעט זהה. אני מעדיף את ה-SP משום שהוא רחב יותר ולכן מדויק יותר. אבל הדאו קיים יותר זמן ולכן יותר יעיל להסתכל עליו לטווח הרחוק. אם תשימו את הגרפים שלהם אחד על השני, תראו שהם כמעט זהים בעקביות מדהימה, ולכן לצורך הדיון הם בלתי ניתנים להבחנה.

אני אישית לא יודע מה לחשוב על העתיד הקרוב של שוק המניות. במיוחד עכשיו אחרי שטראמפ נבחר (הפתעה מס' 1) והשוק המשיך לעלות (הפתעה מס' 2). כל זה רק מוכיח שלא ניתן לחזות את השוק לטווח הקצר.

בטווח הארוך, אני באמת מסכים עם ג'ים וחושב שהשוק ימשיך לעלות. אבל לא בגלל שהוא עלה בעבר. אלא כפי שראינו בפוסט האם כל אחד יכול לפרוש מיליונר? שהמניות/מדדים שאנו רוכשים מייצגים חברות חיות ונושמות שכל מטרתן להרוויח ולשגשג, ובכך הם מעשירות את בעלי המניות שלהם. תוסיפו לזה את העיקרון שהמדד "מנקה את עצמו" בכך שהוא מוציא מתוכו חברות שנפלו ומכניס חברות חדשות שעלו וכנראה גם ימשיכו לעלות.

לינק לפרק הקודם: סדרת ההשקעות של JL Collins – איך לחשוב על כסף?
לינק לפרק הבא: סדרת ההשקעות של JL Collins – המשבר מתקרב!!! ואפילו כלכלנים נודעים לא יעזרו לכם

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

11 מחשבות על “סדרת ההשקעות של JL Collins – השקעה בשור גואה (או בדובי נופל)

 1. יעקב, סליחה שזה לא קשור לכתבה הזו, אבל רציתי לקבל ממך המלצה על רו"ח לגבי עסקה פיננסית בארץ. לא מצאתי אפשרות לשלוח לך מייל, האם אפשר בכל זאת לשוחח איתך בפרטי?

  אהבתי

  1. שלום וברוך הבא

   כפי שכתוב בסוף כל פוסט הנוגע למסים, אני בעצמי לא רו"ח. כמו כן, אני לא ממליץ על רואי חשבון מהסיבה הפשוטה שמעולם לא השתמשתי בהם ולכן אין לי איך לדעת מי טוב ומי לא.
   המלצה שלי בכל זאת היא לחפש רו"ח אשר מתמחה בסוג העסקה.

   אהבתי

 2. כבר כמה זמן שהשאלה הזאת מפריעה לי ולא מרגיש שהגעתי לתשובה ממצה: למה זה נתפס כקונצנזוס שאי אפשר לתזמן את השוק אבל לעומת זאת ניתן לומר בבטחה שמדד המניות הכללי תמיד עולה (בטווח הארוך כמובן).
  לצורך העניין, קח את הפסקה האחרונה שלך, תחליף בה את המילה "חברות" במילה "אמאזון", ואת הביטוי "מנקה את עצמו" באסטרטגיה האומרת שברגע שהיא נופלת – למכור, וזה בדיוק אותו הדבר. לא מצליח להבין מה ההבדל.

  אהבתי

  1. זה לא קונצנזוס. זה שילוב של מסקנות מחקריות + היסק מתבקש.
   המחקרים מראים שמנהלי השקעות אקטיביים לא מכים את המדד לאורך זמן.
   המשקיע הפרטי הוא מעין מנהל השקעות (פחות חטיבת מחקר ואנליסטים).
   לכן ההיסק המתבקש, הוא שהמשקיע הפרטי.

   יש הבדל בין חברה שמהווה 0.5% מהתיק שלך ונמחקת (והרבה לפני זה מורידים את המשקל שלה במדד), למניה שמהווה 5% מהתיק שלך ונמחקת.

   לגבי זה שמדד המניות יעלה לטווח הארוך, זה תנאי מקדים, אם אתה לא מאמין בזה, אז גם השקעה במניות פרטניות לא צפויה להניב לך רווח (בתוחלת).
   הסיבות למה העולם ימשיך לצמוח רשומות בשלל הפוסטים של JLCollins.

   אהבתי

 3. תודה רבה על המענה, עזרת לי להבין קצת יותר. אבל עדיין מרגיש לי קצת פרדוקסלי, מצד אחד אנחנו מוציאים את ההסתמכות על נתוני העבר מכללי המשחק ("מה שהיה הוא לא מה שיהיה") – בכל הנוגע למניות פרטניות, ומצד שני אנחנו סומכים על מחקרים (סטטיסטיים, לא?) שאומרים לנו שאי אפשר להכות את השוק לטווח ארוך, או שהשוק בכללותו עולה לאורך זמן.
  את הקונספט – השקעה בפיזור מקטינה את הסיכון אני מבין. ברור שאם חברה X תופסת לי אחוז קטן יותר מהתיק אז ירידה בערכה תפגע בי פחות. אבל את האמונה העיוורת בכך שהשוק חייב לעלות, כשחברה ספציפית לאו דווקא – עוד לא הבנתי. אקרא עוד את JLCollins על פי המלצתך.
  בכל אופן תודה על כל הבלוג המדהים הזה.

  אהבתי

  1. צמחיה עתידית לא מסתמכת על צמיחת עבר. צמיחה עתידית תנבע מהיצירתיות והחדשנות של האנושות בתוספת צמיחת האוכלוסיה שתוביל לעלייה בביקושים.
   זה אמונה עיוורת חד וחלק שמבוססת על הגיון. אבל אם אתה לא מאמין, לא מבין איך בחירת מניות בפינצטה תעזור לך.

   עכשיו שאנחנו מאמינים שהעולם ימשיך לצמוח, פיזור זו צורת ההשקעה הכי יעילה (במובן של תשואה ביחס לסיכון) וארוחת החינם היחידה שיש לעולם הזה להציע.

   אם עוד לא קראת את כל הספר, תסיים אותו בבקשה לפני שתענה שוב. לא כי אין לי בעיה לענות פשוט כל התשובות שם בפנים.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s