סדרת ההשקעות של JL Collins – המשבר מתקרב!!! ואפילו כלכלנים נודעים לא יעזרו לכם

זהו החלק השישי בסדרת ההשקעות של JL Collins, המבוססת על הספר "המסלול הפשוט אל העושר" שפרסם לאחרונה. חלקים נוספים תוכלו לראות בעמוד הייעודי של הסדרה.

את הסדרה המקורית באנגלית תוכלו לקרוא באתר של JL Collins

יום אחד לפני כמה שנים, מצאתי את עצמי קצת עצבני. בדיוק סיימתי לקרוא מאמר בכתב עת פיננסי פופולרי. במאמר הספציפי שקראתי הוצג ראיון עם פרופסור באחת האוניברסיטאות היוקרתיות. היו תמונות מרשימות שלו במבטים רציניים.
על מנת להתחיל בחלק השני של התהליך הפיננסי שלנו ביחד, אני הולך לספר לכם מה הוא אמר ולמה הוא טועה. הדברים שאמר הם דעה יחסית "טיפוסית" שתוכלו למצוא מחוץ לספר זה, ואנחנו נבחן אותה ביחד.
אה, והמשבר שמתקרב? אל תדאגו. בנוסף אסביר לכם למה זה בכלל לא משנה.
ראשית, מתוך הגינות לפרופסור הנודע, אומר שאין לי בעיה עם רוב דעותיו. איפה שיש לי בעיות, ייתכן והכתבים לא בדיוק קלעו למה שניסה לומר. אולי לא שמו דגש במקומות הנכונים. אולי אני והפרופסור נשב יום אחד על כוס קפה ונצחק על כל העניין. אולי לא.
בראיון הפרופסור טען שהתיאוריה הרווחת של "שווקים יעילים" – אשר גורס כי מחירי המניות משקפים את כל המידע הידוע והרלוונטי – הופך למה שהוא מכנה "תיאוריית השווקים המשתנים". הרעיון הוא שעם היכולות הטכנולוגיות החדישות למסחר, השוק הפך להיות מהיר יותר ותנודתי יותר. מה שאומר שיש יותר סיכון. עד כאן הכל נכון והכל בסדר.
אבל הוא טוען שזה אומר ש"גישת השקעות קנה-והחזק אינה עובדת יותר". המראיין מדגיש לאחר מכן, וטוב שכך, שגם בעשור האבוד של שנות ה-2000, שיטת קנה והחזק של מניות היה מחזיר 4%.
הפרופסור עונה לו: "תחשוב איך אותו אדם הרוויח 4%. הוא הפסיד 30%, ראה חזרה עצומה, וכן הלאה, והתשואה הכוללת…. הייתה 4%. אך רוב המשקיעים לא חיכו שהאבק ישקע. לאחר הפסד של 25%, הם כנראה צמצמו את אחזקותיהם, וחזרו רק לאחר שהשוק כבר עשה את רוב העלייה שאחרי. זהו טבע האדם."
רגע, מה??? הנחת היסוד אמנם נכונה, אך המסקנה שגויה לגמרי. נחזור לזה בעוד רגע.

המראיין: " אז במה נשאר לי להשקיע בעצם?"

פרופסור: " אין אלטרנטיבות טובות עדיין. הסיכוי הכי טוב שלך זה אם תשקיע במגוון רחב של קרנות נאמנות שיש להן דמי ניהול נמוכים, ותנסה להגביל את התנודתיות לטווח סביר. במקום הגיוון הרגיל של מניות ואג"ח, תנסה לגוון לאורך כל ספקטרום ההשקעות, מניות, אג"ח, מט"ח, סחורות גם בארה"ב וגם מחוצה לה."

מראיין: "האם לממשלה יש תפקיד במניעת המשברים הללו?"

פרופסור: "לא ניתן למנוע משברים כלכליים."

בתגובות בגרסה המקוונת של המאמר, אחד הקוראים מצא את השגיאה בטענות: "אז השווקים יעילים, חוץ מכאשר הם לא. ושיטת קנה והחזק כבר לא עובדת בגלל שאנשים לא מקפידים בה בזמן הלא-נכון. אכן זוהי תובנה, אבל האם זה משהו חדש?"
יותר גרוע היא המלצת הפרופסור להחזיק את מגוון אופציות ההשקעה הקיימות. האם זהו הפתרון שהוא מציע לתיאוריית השווקים המשתנים שלו?
נראה קצת מוזר. מצד אחד הוא טוען שקנה-והחזק כבר לא עובד. מצד שני הוא ממליץ לקנות ולהחזיק כל אפיק השקעה קיים???
בואו נניח לרגע שהפרופסור צודק והשווקים אכן נהיים תנודתיים יותר ושכנראה הם ישארו כך. לא בטוח שאני קונה את זה, אבל היי, הוא הכלכלן המדופלם. אני גם מסכים שהמשקיע הממוצע יטה להילחץ ולקבל החלטות לא טובות, במיוחד כאשר הגורואים מרשתות הטלוויזיה עולים על ספי החלונות. בהחלט אני מסכים איתו שלא ניתן למנוע משברים פיננסיים. בעתיד יהיו עוד מאלה.
אז השאלה הכי חשובה היא: מהי הצורה הכי טובה להתמודד איתם?
הפרופסור (ורבים כמוהו) אומרים:

טפלו בתסמינים

הוא מציע ללכת על שיטת הקצאת נכסים רחבה. הוא רוצה שנשקיע בהכל ושנקווה שחלק מהם יצליחו. על מנת לבצע זאת בצורה טובה, נידרש להרבה עבודה. נצטרך דבר ראשון להבין את כל אפיקי ההשקעה, להחליט באיזה אחוז להחזיק כל אחד מהם, ואת המוצר הטוב ביותר לרכישה שלהם. ברגע שעשיתם את זה, תצטרכו לעקוב אחרי ההשקעות, ולאזן חזרה לאחוז המקורי לפי הצורך.
התוצאה של כל המאמץ הזה מבטיח תשואה מתחת לממוצע אבל מציעה גם תקווה קטנה לביטחון עודף. אני נזכר בציטוט: "אלו שיחליפו חופש בביטחון, לא מגיע להם אף אחד מהם. (בנג'מין פרנקלין)" לעומת הפרופסור אני אומר:

תתגברו על עצמכם ושפרו את התנהגותכם

כלומר, עליכם להבין את ההתנהגויות השליליות אשר גורמות לכם לקבל החלטות השקעה שגויות – לדוגמא, מכירה בפניקה – ולתקן אותה אצלכם. בכך ההשקעות שלכם יהיו פשוטים הרבה יותר והתוצאות שלכם טובות בהרבה.
על מנת להתחיל אתם צריכים להבין כמה דברים לגבי שוק ההון:

 1. יש לצפות למשברים והתרסקויות בשוק ההון.
  מה שקרה ב-2008 לא היה משהו חדש שלא קרה מעולם. זה קרה לפני ויקרה בעתיד שוב, ושוב. ב-40 השנים בהן אני משקיע קרו לי:

  1. המיתון הגדול של 1974-75.
  2. האינפלציה המטורפת של סוף שנות ה-70 ותחילת שנות ה-80. ריביות על משכנתא היו בסביבות 20%. אג"ח מדינה ל-10 שנים נתן קופון של 15% ויותר.
  3. "המוות של המניות" – כותרת בעיתון Newsweek ב-1979, אשר במבט לאחור מסתבר שהוביל לאחד מהשווקים השוריים בכל הזמנים.
  4. ההתרסקות של 1987, כולל "יום שני השחור", הנפילה החד-יומית הגדולה בהיסטוריה(22.6%). ברוקרים היו ממש על ספי החלון וחלק מהם אפילו קפצו.
  5. המיתון של תחילת שנות ה-90.
  6. התפוצצות בועת ההייטק של סוף שנות ה-90.
  7. 9/11
  8. הגיהוק של 2008 😉
 2. השוק תמיד חוזר לעצמו. תמיד. אם יום אחד הוא באמת לא יחזור לעצמו, אף השקעה לא תהיה בטוחה וכל העניינים הפיננסיים הללו יהיו בתחתית סדר העדיפויות שלנו בלאו הכי.
  ב-1974 מדד הדאו-ג'ונס סגר ב-616. בסוף 2014 הוא סגר ב-17,823. במהלך 40 השנים הללו (ינואר 1975-ינואר 2015) המדד הזה צמח, עם השקעה חוזרת של הדיבידנדים שחולקו בקצב שנתי של 11.9%. אילו הייתם משקיעים רק $1,000 והייתם נותנים לזה לגדול באין מפריע, הייתם מגלים שווי של $89,790 בחשבונכם עם תחילת 2015. תוצאה מרשימה בהינתן רשימת המשברים לעיל.
  כל מה שעליכם היה לעשות זה להתחזק ולתת לכסף לרכב בחופשיות. קחו שנייה ותנו למידע הזה להיטמע.
  כולם מרוויחים כסף כשהשוק עולה. אבל מה שקובע אם השוק יהפוך אתכם לאמידים או שישאיר אתכם מדממים בצד הכביש הוא מה אתם עושים בזמן שהשוק קורס.
 3. השוק תמיד עולה. תמיד. בטח אף אחד מעולם לא אמר לכם את זה. אבל זה נכון. תבינו שזה לא אומר שזוהי נסיעה חלקה ובטוחה. היא לא. לרוב זוהי נסיעה פרועה. אבל תמיד, ואני מתכוון תמיד, היא כלפי מעלה. לא בכל שנה. לא בכל חודש. לא בכל שבוע ובהחלט לא בכל יום. אבל תסתכלו על הגרף הבא ותחליטו בעצמכם. המגמה היא עלייה חסרת רחמים, גם אם מתחשבים בכל המשברים שהיו.

  djia_1920_2015
  מדד הדאו-ג'ונס 1900-2012, מקור: http://www.stockcharts.com
 4. שוק המניות הוא ההשקעה הכי משתלמת לאורך זמן, ללא יוצאים מהכלל.
 5. ב-10, 20, 30, 40, 50 השנים הבאות יהיו לנו את אותן מספר נפילות, מיתוניים ואסונות כמו בעבר. כפי שאמר הפרופסור הטוב, לא ניתן למנוע אותן. בכל פעם שיקרה אירוע כזה ההשקעות שלכם יחטפו מכה. כל פעם זה יהיה מפחיד בטירוף. כל פעם כל החכמים יצעקו לכם: למכור!!! ובכל פעם רק למתי מעט יהיה את התעוזה להישאר במסלול ולשגשג.
 6. זוהי הסיבה שבגינה אתם צריכים להתחזק, ללמוד להתעלם מהרעש ולחכות שהסערה תחלוף, בעדיפות תוך שאתם מוסיפים עוד כסף להשקעות שלכם כאשר הם במחירי רצפה.
 7. על מנת שתוכלו להיות חזקים מספיק אתם צריכים לדעת שהאירועים הרעים האלה מגיעים – לא רק ברמה השכלית אלא גם ברמה הנפשית. אתם צריכים לדעת את זה עמוק בבטן. הם יקרו. הם יכאבו. אך כמו סופות שלג בחורף, אסור להם להפתיע אתכם, ובמידה שלא תילחצו, הם יחלפו לא ישנו בכלל.
 8. אנחנו עומדים לפני קריסה עצומה בשוק ההון!!! ותהיה עוד אחת אחריה!! אלו יהיו הזדמנויות קנייה מופלאות.

אני מספר לבתי בת ה-24 שב-60-70 השנים בהם היא תשקיע בשוק ההון, היא צריכה לצפות למשבר סטייל 2008 כל 25 שנים, בערך. אלו 2-3 "אירועי סוף העולם" שבאים לקראתה ולקראתכם. נפילות קטנות יותר יקרו לעתים תכופות יותר.
העניין הוא שאירועים אלו הם לעולם לא סוף העולם. הם חלק מהתהליך. גם כל הפניקה שסובבת אותם. אל תדאגו. העולם לא יסתיים במשמרת שלנו. זו גאוותנות לחשוב שכן.
כמובן, שבנוסף היא תראה הרבה שווקים שוריים. חלק יגעשו מעבר לכל דמיון. חלק יגעשו בגבולות הדמיון, וגם להם תתלווה התלהבות.
כשאלו קורים, העיתונות תצהיר שהפעם "זה שונה", באותה רמת ביטחון כשהם הצהירו שהסוף מגיע. גם כאן הם יטעו.
בפוסטים הבאים, נדון למה השוק תמיד עולה, ואספר לכם איך בדיוק להשקיע בכל שלב בחיים שלכם, כיצד תגיעו לעושר וגם איך תשמרו את העושר הנ"ל. אתם לא תאמינו כמה זה פשוט. אבל אתם תצטרכו להתקשח ולהתגבר על עצמכם.

לינק לפרק הקודם: סדרת ההשקעות של JL Collins – השקעה בשור גואה (או בדובי נופל)
לינק לפרק הבא: סדרת ההשקעות של JL Collins – השוק תמיד עולה

11 מחשבות על “סדרת ההשקעות של JL Collins – המשבר מתקרב!!! ואפילו כלכלנים נודעים לא יעזרו לכם

 1. השוק יעיל, בני האדם לא =)
  כמו שכהנמן וטברסקי הוכיחו זה קל להגיד תשאירו את הכסף בשוק בזמן המשבר אבל לרוב האנשים פשוט קשה להתמודד עם המסכים האדומים הנוראיים.
  אישית אני אוהבת סיילים, וקריסות זה לרוב זמן מעולה לעשות שופינג.

  Liked by 1 person

 2. "השוק תמיד חוזר לעצמו. תמיד. אם יום אחד הוא באמת לא יחזור לעצמו, אף השקעה לא תהיה בטוחה וכל העניינים הפיננסיים הללו יהיו בתחתית סדר העדיפויות שלנו בלאו הכי."

  איך אפשר לומר משפט כזה ברמת ביטחון של 100%?
  כלומר, זה נכון לפי נתונים היסטוריים של X שנים אחורה (100?)
  אבל יכול להיות גם מצב שעוד 30 שנה השוק יהיה נמוך יותר ב-50%, לא?

  מה הכוונה במשפט – "וכל העניינים הפיננסיים הללו יהיו בתחתית סדר העדיפויות שלנו"? אם מישהו יהיה מופסד 50%, זה לא יהיה בתחתית סדר העדיפויות. הוא פשוט יהיה מופסד. זה לא אומר שיהיה כאוס ברחובות.

  אהבתי

  1. אם יש לך נתונים שתומכים במה שאתה אומר אתה מוזמן להביא אותם, אחרת זה סתם דיון פילוסופי.
   אני מרגיש בטוח שאם למרות הזוועות והזעזועים שחווינו ב150 שנות מידע על השווקים (ואלפי השנים שקדמו להם בהם האנושות צמחה כלכלית) השוק עדיין עלה בממוצע 6.6% ריאלי לשנה, אז שלא סביר בכלל שיקרה מה שאתה מתאר.

   אם אתה לא בטוח בזה, כנראה ששוק ההון לא בשבילך. אבל אז גם שום השקעה אחרת בתכלס.

   לגבי הציטוט השני שהבאת, התרחיש המדובר הוא עצירת הצמיחה העולמית. אם זה אכן יקרה, אז יהיה כאוס טוטאלי.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s