מחשבות על שוק דובי

מקור: https://awealthofcommonsense.com/2022/03/some-thoughts-on-bear-markets/

בן קרלסון הולך לככב כאן כנראה בזמן הקרוב, בעיקר בגלל הכתיבה המתומצתת והתובנות החשובות שלו. הבלוג שלו מאוד מומלץ לקריאה.

בנקודת השפל הכי גרועה השנה במדד ה-SP500, היינו בקצת פחות ממינוס 13%:

מהסתכלות אחורה עד 1950, ממוצע המרווח בין גאות לשפל באותה שנה הוא 13.6%:

אז כרגע אנחנו פחות או יותר סביב הממוצע. אין דבר כזה שנה שהיא בדיוק הממוצע כשזה נוגע לשוק ההון, ונכון שהשנה הנוכחית אפילו לא קרובה לסיומה, אבל אני אוהב לשים דברים בפרספקטיבה כאשר האירועים האחרונים נראים מפחידים.

תמיד קורה משהו.

כמובן, ששוק ההון זה לא רק ה-SP500. מדדי הנסדאק-100, ראסל 2000 (מניות קטנות אמריקאיות), ומדד כל העולם מחוץ לארה"ב ירדו 20%, 21% ו-16% בהתאמה:

אם ממש נסתכל מתחת לפני השטח, נראה שהעניינים אפילו גרועים יותר אם אתם סטוק-פיקר (כאלו שבוחרים מניות בעצמם ולא משקיעים במדדים רחבים). בעוד מדד הראסל 3000 (כלל מניות ארה"ב) ירד בכ-11%, יותר מ-60% מהמניות באותו מדד ירדו לפחות 20% מהשיא שלהם (השיא נלקח מה52 שבועות הקודמים). כמעט 30% מהמניות ירדו יותר מ-40% מהשיא 52-שבועות שלהם. אם נצמצם את טוות ההסתכלות ל-2022 בלבד, נראה שכשליש מהמניות האמריקאיות ירדו מעל 20%.

אין לי מושג אם האירועים האחרונים יהפכו להגדרה הטכנית של שוק דובי (שוק דובי = כשהמדד הכללי יורד 20% לפחות מהשיא שלו). זוהי תמיד אפשרות, אבל לי אין יכולת לחזות תנודות בשוק לטווח הקצר, לא כל שכן תוך כדי משבר. עם זאת, למרות ההגדרה השרירותית של שוק דובי, למשקיעים רבים זה מרגיש כמו שוק דובי לכל דבר.

הנה כמה מחשבות על שוק דובי:

התבוננות במחירי המניות כל היום לא תגרום לירידות להיעצר. זה גם לא יגרום למחירים לעלות. מתן יותר תשומת לב לשוק לא נותן לכם יותר שליטה על הכיוון שלה. כלל האצבע שלי הוא לא להסתכל על התיק שלי בזמן משבר, אני טוב בלהעריך כמה התיק שלי ירד כי אני מכיר את תכולת התיק היטב, אבל להתבונן במספר המעודכן לא עושה לי טוב.

שוקי דובי הם מאוד מבלבלים. ב7/3/2022 ה-SP500 ירד 3%. הנסדאק 100 ירד כמעט 4%. אבל אז ב-9/3/2022 השוק טס למעלה כמעט 3%, והנסדאק עלה 4%. זה אמנם לא קרוב לטירוף של הרצף של -8%, +5%, -5%, -10%, +9%, -12%, +6%, -5% שהיה במרץ 2020, אבל זה מה שקורה בזמני ירידות. המשקיעים נכנסים לפאניקה בשני הכיוונים מהסיבה הפשוטה שאנשים לא אוהבים להפסיד כסף. ניתן לראות שהעליות והירידות הכי גדולות קורות דווקא בתקופות רעות כשכולם בורחים אל עבר דלתות היציאה:

מי שמשתמש במשבר כמנוף להוציא אתםכ מהשוק, לא יהיה זה שישכנע אתכם גם לחזור אחרי. יש הבדל בין כאלה שמתלהבים מתקופות משבר כי מבחינתם זה מהווה הזדמנות קניה, לכאלה שמתלהבים בתקופות משבר פשוט כי הם רוצים לראות את העולם נשרף. האחרונים ישמחו לספר לכם על בסיס יומיומי למה הדברים נהיים גרועים יותר ויותר. הם ישתמשו בטקטיקות הפחדה וישתמשו בטיעונים שנשמעים אינטליגנטיים. אבל הם לעולם לא ישכנעו אתכם גם לחזור אחרי. הזמן היחיד שמעניין אותם זה המשבר ולא העליות.

שוקי דובי הם הזדמנויות קנייה. הנה נתונים היסטוריים של התקופות שבאו אחרי שוקי דובי:

בנוסף הנה נתונים על מה קורה לשוק לאחר רבעון רע:

והנה אותם נתונים אחרי חודש רע:

מסקנה: כאשר מניות יורדות בגדול, הן נוטות לתת החזרים מאוד יפים לאחר מכן. כמובן, שהירידות הנוכחיות אפילו לא קרובות למגה-אירועים הללו. אבל לקנות מניות כאשר הן במחירי מבצע היא אסטרטגיה טובה לאורך זמן.

הערת המתורגמן: אין לנו שום דרך לדעת מתי הירידות נגמרות, היו מקרים בעבר שהשוק ירד 20% ואז עוד 20% ואז עוד 20%, והיו מקרים שבהם השוק המשיך לעלות אחרי ירידה כזו. היות ולא ניתן לתזמן את השוק בצורה קונסיסטנטית לאורך זמן, עדיף פשוט להשקיע בהזדמנות הראשונה כשיש לכם כסף להשקעה (לאלו מאיתנו שעובדים לרוב זה פעם בחודש עם החיסכון החודשי).

ההיסטוריה מספקת הקשר, לא כדור בדולח. אני מאוד אוהב להסתכל על נתונים היסטוריים של שוק ההון. זה מאפשר לי לקבל הקשר, נותן למשקיעים טווח של תוצאות אפשריות, ועוזר לקבל תחושה מה אפשרי בשוק ההון. אבל לא ניתן לחזות את העתיד בהתבסס על העבר. אין מקום להשתמש במילים "אף פעם" או "תמיד" בהתייחס לשוק ההון, כי דברים שמעולם לא קרו קורים כל הזמן. בנוסף, דברים שנראה שעובדים כל הזמן, פתאום מפסיקים לקרות.

עבר זמן מהמאז שהיה לנו משבר מתמשך. השווקים זזים בקצב מהיר ביותר בימים אלו. אם מסתכלים על כל תיקון בשוק מאז המשבר הכלכלי הגדול (2008), כולם היו בצורת V ובעלי טווח זמן קצר מאוד:

במשבר הקורונה ראינו נפילה של 34% בזמן שיא, אבל לאחר מכן ראינו גם הכפלה של השוק בזמן המהיר ביותר בעידן המודרני. לא היה לנו משבר ארוך מאז 2007-2009, בו חזינו ב-SP500 נופל כ-50% ולוקח 6 שנים עד התאוששות מלאה, והגעה לשיא חדש. תנודתיות בוחנת את הרגשות שלכם ואת החוסן הפנימי שלכם. משבר ארוך בוחן את הסבלנות והסיבולת שלכם. אין לי מושג לכמה זמן ירידות אלו ימשיכו. ייתכן וזה יהיה משבר V מהיר. אבל במוקדם או במאוחר, אנחנו ניתקל במשבר יותר ארוך ממה שהתרגלנו אליו.

4 מחשבות על “מחשבות על שוק דובי

 1. היי,
  אני חדשה בהשקעות ולומדת ממך הרבה, תודה רבה על הבלוג. מאיפה הסטטיסטיקות שהצגת? מאיפה אפשר להוריד מידע היסטורי על ביצועי מניות ומדדים כלליים בהסתכלות רחבה על השוק?

  אהבתי

  1. שימי לב, רוב הפוסטים שלי הם תרגומים של פוסטים מאנגלית לעברית, לכן הנתונים הם מהפוסט המקורי ולא אני "דגתי" אותו.
   אכן אחד הדברים שמושך אותי לבלוג שתרגמתי ממנו הוא הפשטות בה הוא מציג נתונים רלוונטיים.

   למחקר עצמאי אני ממליץ מאוד על Portfolio Visualizer.

   Liked by 1 person

 2. מר מתורגמן, להיות פה ולקרוא אותך (הגם שזה רק תרגום) זה פשוט תענוג לעיניים.
  כיף להיזכר בעקרונות ישנים שנלמדו והוטמעו כבר, להעיר ולגרות מסלולים נויירונאלים קיימים ולחזק אותם שוב ושוב ושוב בעניינים הנ"ל.

  אגב, מרוב שאני כזה טמבל, אני מרגיש נורא נורא חכם ומוצלח…
  לא מסתכל על השווי של התיק שלי (כן יודע מספר כללי בגלל האקסל של המעקב הכללי).
  לא מסתכל על מניות ספציפיות.
  לא קונה כשיורד ולא בורח כשמתרסק.
  לא מוכר כשעולה ולא עף כשמרחף.
  פשוט מכניס X כסף כל חודש לשוק על אוטומאט (אין לי אפילו מטרה מוגדרת בעבור מה מלבד הסתכלות על כסף כבלוקים לבניה ולא כדלק לשריפה) וממשיך להתעסק בטחורים של החיים.

  תודה על עוד פוסט נהדר.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s