אשתי היקרה, איך תנהלי את הפיננסים אחרי לכתי – עדכון 2022

הערה לתוהים: אני חי. לא קרה לי שום דבר. בסך הכל רציתי שיהיה מקום נגיש לאשתי לקבל את כל המידע שהיא צריכה בשביל להמשיך לנהל את חייה הפיננסים אם וכאשר אני אמות לפניה.

את הפוסט הזה כתבתי לראשונה בשנת 2017. יכול להיות מעניין להשוות בין הפוסט ההוא לנוכחי למי שמעוניין. בנוסף הבטחתי לעצמי (אי שם ב-2017) שאעדכן את הפוסט הזה כל שנה ביומולדת של אשתי (מזל טוב בייבו!). אז הצלחתי גם שנה שעברה. בשנים האחרונות אני משתדל להדגיש את ההבדלים משנה שעברה.

טוב אז האפר שלי מפוזר טוב טוב היכן שהוא, או שלכל הפחות נקברתי ונשתל מעליי עץ במקום לתפוס נדל"ן יקר עם חתיכת אבן מעליי לנצח נצחים, האיברים שלי נתרמו להציל חיים של כמה אנשים, ובמקום שבעה סטנדרטית אני מקווה שהלכתם למלון מפנק כל המשפחה לזכרי. החיים קצרים מדי בשביל לבכות, במיוחד עבור מישהו שלא השכיל לחיות יותר שנים ממך 😉 אבל דמעה או שתיים יתקבלו בהבנה 🙂

בחיים המשותפים שלנו אני הייתי האחראי (בהתנדבות) על הפיננסים המשפחתיים שלנו. כמובן שאת ההחלטות קיבלנו יחד, אבל את המעקב, התיעוד והטיפול בבירוקרטיה אני ביצעתי. דאגתי לעדכן אותך כמובן, ולפעמים התעניינת בעצמך. אבל כעת משהלכתי, זו האחריות שלך לדאוג לפיננסים של המשפחה. אם הילדים כבר מבוגרים (אוניברסיטה+), המשימה שלך די פשוטה, לדאוג לעצמך. אם הם עדיין קטנים, המשימה מעט יותר מורכבת אבל לא מאוד.

חשוב לי לציין: כל מה שאכתוב פה זו הצעה בלבד. אני כבר לא קיים. אין לי שום אגו אחרי המוות, ולכן את באמת חופשייה להחליט מה שאת רוצה ולנתב את החיים החדשים שלך לאן שרק תרצי. כל מה שאכתוב רק אמור להיות לך לעזר כיצד לגשת לנכסים הפיננסים שלנו ואיך לנצל אותם בצורה האופטימלית. בהצעות שלי אני מתעדף פשטות על פני תשואה מקסימלית, היות ואני יודע שאת מעדיפה להתעסק עם זה כמה שפחות.

הרעיון

הרעיון הוא שאם אחד מאיתנו עושה צ'ק-אאוט מוקדם, אזי השני יהיה עצמאי כלכלית. כרגע אנחנו במסלול המהיר לעצמאות כלכלית (7 7 שנים ו-6 7 חודשים לפי הערכות שלי), אבל אם אחד מאיתנו חס וחלילה ילך, אנחנו מאוד מעוניינים שהשני יוכל להיות עם הילדים כמה שיותר.

ברמת הביצוע, יש לנו את כל הנכסים שלנו (ר' בהמשך), ויש להם שווי מסוים. אנחנו רוכשים ביטוחי חיים אחד עבור השני שישלים את שווי כלל הנכסים שלך לאחר המוות לרמה שתאפשר עצמאות כלכלית (כרגע זה עומד על 6.6 7.5 מיליון). נניח שברגע מסוים יש לנו שווי נכסים  בסך 3 מיליון ש"ח, אז ביטוחי החיים שלנו יהיו על 4.5 מיליון ש"ח. ביטוחי החיים כוללים ביטוח משכנתא (כרגע אין) וביטוחי שארים בפנסיה (יש).

בצורה זו את תהיי עצמאית כלכלית, ותוכלי לבחור לא להמשיך לעבוד יותר ולהיות עם הילדים אם הם עדיין בגיל צעיר. לחלופין, תוכלי להמשיך לעבוד ולדעת שאת מסודרת, תוכלי לחפש עבודה אחרת אם תרצי, בקיצור יהיה לך חופש כלכלי שיוביל לחופש בחירתי. אני מקווה שהירושה הזאת תהיה המורשת שלי לך ולילדים שכן רוב החיים המשותפים שלנו שאפתי שנגיע לנקודת זמן זו.

הנכסים שלנו

אלו רשימת הנכסים שלנו:

 1. חשבון הבנק שלנו
 2. חשבונות ההשקעות שלנו
 3. הדירה שלנו
 4. קרנות השתלמות
 5. חסכון לפנסיה

ההתחייבויות שלנו

כנראה שעשינו משהו נכון כי נכון לרגע כתיבת שורות אלו יש לנו התחייבות רק על הדירה שרכשנו. כרגע זה בדמות של הלוואות מהבנק שלנו על סך 230,000 188,000 ש"ח. את ההתחייבות הזו אני ממליץ לך לסגור עם (חלק מ-) כספי ביטוח החיים. ככה תוכלי לגור בדירה בלי לשלם שום תשלום חודשי על השימוש בה, או לחלופין להשכיר את הדירה ולשכור במקום אחר, או שתוכלי גם למכור את הדירה ולנצל את הכספים להשקעות אחרות אם החלטת שאת לא רוצה להיות "מקובעת" יותר למקום אחד.

חשוב לציין שמתמטית זה לא בהכרח האופציה הנכונה, אך זה יתן לך שקט שאת לא חייבת כסף לאף אחד ויפנה לך כ-5,775 4,841 ש"ח בחודש שזה החזר ההלוואות הנוכחי שלנו.

חשבונ(ות) הבנק שלנו

נכון לרגע כתיבת שורות אלה יש לנו שני חשבונות עו"ש, אחד בבנק לאומי והשני בבינלאומי. אני שומר שם לא יותר מחודש מחיה (כ-17,420 19,770 שקל). המטרה היא לאפשר תשלום של חשבונות והוצאות עד כניסת המשכורת הבאה. שימי לב שהמשכורת שלך נכנסת לבנק לאומי, אז תצטרכי להתחיל להשתמש בו יותר, או לבקש מהעבודה להעביר את המשכורת לבינלאומי (ששם כרגע משולמים כל כרטיסי האשראי הישראליים שלנו).

חשבונות ההשקעה שלנו

היינו חסכנים לא רעים במרוצת השנים. יש לנו שתי חשבונות השקעה, אחד באינטראקטיב ברוקרס (על שמי), והשני גם באינטראקטיב ברוקרס (על שמך). שניהם מבוססים בארה"ב. המטרה הייתה מינימום עלויות, במחיר של קצת סיבוכיות. אם במקרה יהיו בחשבון שלי נכסים בשווי של מעל $11.4 מיליון (חמסה חמסה), ממשלת ארה"ב תיקח נתח מהסכום שעולה על הסף (אל תדאגי, נתחיל להעביר נכסים לילדים הרבה לפני שנגיע לזה).

תרגישי חופשי להיעזר במשפחה שלי בכדי לגשת לחשבונות הללו, אבל רמת האנגלית שלך כבר ברמה שתוכלי להתמודד עם זה לבד (ו/או עם הילדים).

אם תרצי לפשט את החיים, פשוט תעבירי את הנכסים כמו שהם מחשבונות ההשקעה לאחד מחשבונות הבנק שלנו. אל תמכרי את הנכסים ואז תעבירי את הכסף, אלא תבקשי להעביר את הנכסים כמו שהם על מנת להימנע מאירוע מס. לפני כן, תתמקחי עם הבנק כדי לקבל תנאים של בית השקעות. בסכומים כאלה הם אמורים להסכים.

גם לילדים שלנו יש חשבונות השקעה משלהם ב-TD Ameritrade שחסכנו להם במרוצת השנים. עדיף להשאיר את זה שם עד שיגיעו לגיל 25, ואז זה פשוט עובר על שמם (אפשר גם להעביר על שמם החל מגיל 18). בנוסף, לילדים יש קופות "חיסכון לכל ילד" שביטוח לאומי מפקיד לשם 52 ש"ח בכל חודש. שלושתם מנוהלים בחברת "אינפיניטי" במסלול הלכה. הסיבה היא כי אינפיניטי בחרו שבמסלול הלכה שלהם הם פשוט ירכשו מדד מחקה מניות עולמי, שלטווח ארוך אמור לתת את התשואה מנוטרלת סיכון הכי גבוהה.

מבחינת ההשקעות בחשבון שלי אנחנו מושקעים ב-4 קרנות שונות.

 1. VXF – מדד כל המניות בארה"ב מלבד ה-500 הכי גדולות.
 2. VTI – מדד כל המניות בארה"ב.
 3. VEA – מדד המניות במדינות מפותחות מחוץ לארה"ב.
 4. VWO – מדד המניות במדינות מתפתחות מחוץ לארה"ב.

בחשבון שלך את מושקעת בשתי ניירות- VWRA ו-SPXS. אחד זה מדד מניות עולמי, השני זה מדד ה-SP500. אם את מוסיפה כספים חדשים, בין אם החלטת להשאיר את החשבונות בארה"ב, או להעביר אותם לארץ פשוט תרכשי את הנייר VT VWRA שהוא מדד המניות העולמי. עדיף ללכת על פשוט במקום שאנסה להסביר מה ניסיתי לעשות (למתעניינים, הטייה למניות קטנות ולמדינות מתפתחות).

מינוף: היות ואנו מבינים את עקרונות בניית תיק השקעות לעומק, ואנו מבינים שמינוף קל יכול לתרום לתשואת תיק השקעות בתנאי שלא נלחצים ומוכרים בירידות, הוספנו בשנה האחרונה מינוף קל בתיק שלנו. את הדבר הזה עשינו בחשבונות ההשקעה שלנו באינטראקטיב. כרגע אחוז המינוף עומד על 24.9% 27.4% מהנכסים שלנו.

הדירה שלנו

נכון לרגע כתיבת שורות אלו (יוני 2021 יולי 2022) אנו כבר כמעט ארבע שנים גרים בדירה שרכשנו דרך עמותת בנייה. יש לנו הלוואות שלקחנו עליו בסך של 230,000 188,000 ש"ח, וכמו שכתבתי לעיל אני ממליץ לך לסגור אותם. אם את לא מעוניינת לסגור את ההלוואות, תזכרי שההחזר הוא כ-5,775 4,841 עד אוקטובר 2022, אחר כך הוא יורד ל-4,158 עד ספטמבר 2024, אחר כך הוא יורד ל- 3,116 עד נובמבר 2024, אחר כך ל- 2,164 עד אפריל 2027, ואז 634 עד ינואר 2028.

קרנות השתלמות

נכון לרגע כתיבת שורות אלו קרנות ההשתלמות שלי נמצאות בחברה שנקראת אקסלנס במסלול של ניהול אישי. היופי כאן הוא שהחשבון שומר על הפטור ממס עד שתבואי לפדות, גם אם זה יקרה שנים אחרי מותי. אני ממליץ לך להשאיר את זה לטווח ארוך עד שתצטרכי כסף מעבר לקצבאות ויתרוקנו שאר החשבונות (לא סביר שיקרה). כשתרצי לפדות, את מוגדרת כמוטבת בחשבון, ולכן כל מה שאת צריכה לעשות זה להעביר אליהם את תעודת הפטירה ותבקשי לפדות את הכסף פטור ממס.

חשבתי על זה שכדאי שתדעי גם איפה קרנות ההשתלמות שלך מנוהלים כדי שתוכלי להשתמש בזה בבוא העת. שלך נמצא בחברת אקסלנס/הפניקס במסלול מחקה מדד SP500 (שהם 500 החברות הגדולות בארה"ב). דמי הניהול שאת משלמת הם 0.3% מהצבירה עד אוגוסט 2024. אל תסכימי לשלם יותר מזה, ואפילו תנסי להוריד כשיגיע מועד פקיעת ההטבה.

קרנות פנסיה/קופות גמל

נכון לרגע כתיבת שורות אלו יש לי קופת גמל ב-אקסלנס. גם את הכספים הללו את אמורה לקבל בתשלום חד פעמי פטור ממס. לחלופין את יכולה להעביר אותם לקופת גמל על שמך, ולקבל פטור על הקצבה שנובעת מהכספים הללו כשתגיעי לגיל 60 (ככל שתדחי את הקצבה תקבלי קצבה גדולה יותר). עם זאת, החוקים משתנים כל שלישי וחמישי, אז הכי חשוב שתלכי ליועץ פנסיה בלתי תלוי (שמקבל תשלום אך ורק ממך ולא מאף גורם אחר), תשלמי לו 2000-3000 שקל והוא יבנה לך תוכנית פנסיה שתפורה לך. התוכנית שאני בניתי לנו היא מצוינת, אך דורשת מעקב והתערבות מדי פעם וההנחה שלי היא שתעדיפי תוכנית שגר ושכח. חשוב ללכת ליועץ הפנסיוני פעם ב-3-4 שנים כדי לבדוק אם חלו שינויים שאולי ישפיעו עלייך ועל התוכנית.

מה שכן ללא קשר לאיזה מוצר פנסיוני תבחרי, אם את במרחק של יותר מ-10 שנים עד לפנסיה אין שום סיבה לא להיות במסלול המנייתי. כשתגיעי ל10 שנים לפני גיל הפרישה (כיום עומד על 65 לנשים בנות גילך) תעבירי את החסכונות הפנסיוניים למסלול תלוי-גיל שיוריד אוטומטית את אחוז המניות ככל שתתקרבי לגיל פרישה.

קופת הגמל שלך גם באקסלחנס/הפניקס במסלול מחקה מדד SP500 (שהם 500 החברות הגדולות בארה"ב). דמי הניהול שאת משלמת הם 0.3% מהצבירה עד אוגוסט 2024. אל תסכימי לשלם יותר מזה, ואפילו תנסי להוריד כשיגיע מועד פקיעת ההטבה. כשתגיעי לגיל שתרצי להתחיל למשוך קצבה, תצטרכי לנייד את הצבירה מקופת הגמל לקרן פנסיה. תבחרי בקרן פנסיה ברירת מחדל של משרד האוצר, אלא אם בא לך לעשות מו"מ מול כל החברות בשביל להשיג את המקדם קצבה הכי טוב שתוכלי (יותר נמוך יותר טוב).

לאחר מחשבה מאומצת, ופתיחת מסלולי השקעה חדשניים בקרנות הפנסיה, קיבלנו החלטה לחסוך את מירב החסכון הפנסיוני בקרנות פנסיה, ולהשאיר את קופות הגמל כרובד נוסף ולא עיקרי. ברשותנו קרן פנסיה לכל אחד מאיתנו במיטב דש, במסלול SP500 שמהווים את 500 החברות הכי גדולות הנסחרות בארה"ב, שעושות עסקים בכל העולם, בשלל מטבעות, ובשלל תחומי מסחר ועסקים. דמי הניהול שלנו הם  0.96% מההפקדה ו-0.05% מהצבירה עד 2030 ( אלו דמי ניהול הכי טובים שקיימים כיום בשוק וזה נבע כתוצאה מקבוצת רכישה שהצטרפנו אליה).

השינוי הזה גרם גם לשינוי מבחינת ביטוחי החיים. היות ובקרן הפנסיה קיים ביטוח שארים על סך 17,400 עד שאחרון הילדים יגיע לגיל 21, ואחרי זה 10,440 עד יומך האחרון, זה מצריך משמעותית פחות ביטוח חיים פרטי. אנחנו לאט לאט נוריד אותו, ונשאיר רק כ200,000 להוצאות מיידיות. כרגע יש לנו ביטוח חיים של 2.4 מליון למרות שבפועל אנחנו צריכים חצי מליון בלבד.

תכנית מניות ממקומות העבודה

נכון לעכשיו יש לי חשבון שכזה בחברת Etrade האמריקאית, עם המניות שהחברה שאני עובד בה מעניקה לי כחלק מהבונוסים השנתיים. כשהמניות יפדו, תשלמי מס שולי על חלק המניה שניתנה לי כשכר עבודה, ומס רווח הון על הרווח שצמח מאז. בגלל שמדובר במניה בודדת, תדאגי לפדות את החשבון הזה כאחד הראשונים כשתצטרכי כסף עודף (מעבר לקצבת שארים). בכל מקרה מקום העבודה שלי יעזור לך להשיג את המניות/כספים שנצברו שם. יש לציין שתקבלי גם את המניות שאני עדיין לא זכאי להם שתלויים בהמשך עבודה שלי בחברה.

ביטוח לאומי

נכון לעכשיו, אשה עם שלושה ילדים תקבל קצבת שארים גם מביטוח לאומי (מעבר לקצבת השארים מקרן הפנסיה) על סך 5,760 ש"ח. ביחד עם קצבת השארים מהפנסיה מדובר בכמעט 23,160 נטו לאחר מס – בהנחה ולא תעבדי. מאמין שתסתדרי עם זה שזה כרגע הרבה יותר גבוה מההוצאות הנוכחיות שלנו.

עם זאת, קצבת השארים מביטוח לאומי וגם מקרן הפנסיה קטנות/נעלמות עם התבגרות הילדים, ולכן חשוב שתדעי איפה שאר הנכסים שלנו למקרה שתצטרכי בבוא העת. בנוסף, קצבאות ביטוח לאומי לא מעוגנות בחוזה, ולכן לא כדאי להתבסס עליהם כלל.

מה לעשות עם כספי ביטוח החיים

זכרי שמדובר בהצעות בלבד 🙂

 1. טיול מסביב לעולם עם הילדים לזכרי.
 2. חיסול חובות במידה ועדיין יש.
 3. שמירה של 1-2 חודשי מחייה בחשבון עובר ושב.
 4. ריפוד תיק ההשקעות הפרטי שלך.
 5. ריפוד חסכונות לילדים במידה והם עדיין צעירים (היות והם אמריקאים אל תתני להם יותר מ-$100,000 בשנה 😉 , זה יחסוך להם טיפה ניירת).

התנהלות פיננסית

את תהיי אחראית מעכשיו לשלם את כל החשבונות. אני דאגתי כל הזמן שנשלם את המינימום ההכרחי מבלי לפגוע בשירות שנקבל. אלו החשבונות העיקריים שמהווים הוצאה חודשית קבועה שתצטרכי לטפל בהם:

 1. החזר הלוואות – 5,775 ש"ח 4,841 ש"ח
 2. גנים –3,870 3,870 ש"ח, לגן פרטי לילד מתחת גיל 3 ושני צהרונים בגן עירייה.
 3. שכירות + וועד בית – 270 ש"ח. אין יותר שכירות 🙂 290 ש"ח לחודש לחברת ניהול + 400 500 ש"ח לשנה לקופה קטנה של הועד. תזכרי לעדכן את הועד גם על פטירתי, הם יצטרכו למצוא לי מחליף.
 4. ארנונה – 579.7 591 ש"ח  (ל-2022 שילמתי בינואר מראש לכל השנה).
 5. ביטוחי רכב – 175.67 ש"ח.  את שלי תבטלי, שלך עולה 3,500 לשנה.
 6. חשמל – 300-350 362 ש"ח לחודש (ממוצע שנה אחורה).
 7. אינטרנט – 99 99 ש"ח (200 מגה דרך סלקום).
 8. ביטוח בריאות משלים – 140 ש"ח, מתוכם 122 ש"ח עלייך (אם תרצי להמשיך בפלטינום) ו-18 ש"ח על הילדים.
 9. ביטוח אבדן כושר עבודה עבורך – לדעתי, לא תצטרכי זאת יותר היות ואת כבר עצמאית כלכלית ובלאו הכי תוכלי לממן את עצמך ללא עבודה. אם תעבדי המעסיק יספק זאת כחלק מההפרשות הפנסיוניות.
 10. מים – 75 70 ש"ח לחודש (ממוצע שנה אחורה).
 11. ביטוח חיים עבורך – 140 ש"ח. תוכלי לוותר גם על זה כעת היות ואת עצמאית כלכלית.
 12. סלולר – המעסיק שלך משלם את שלך. אבל תוכלי בקלות למצוא תוכנית טובה ב-30 ש"ח לחודש. תנסי לסגור בכל פעם את העסקאות לשנתיים, כדי שלא תצטרכי להתעסק עם זה כל שנה. יש את חברת We4G שמבטיחים 30 שקל לכל החיים (אך צמוד למדד).
 13. ביטוח מבנה – משלמים 1,382 1,450 לשנה.

אזרחות אמריקאית

נכון לעכשיו שניים משלושת ילדינו בעלי אזרחות אמריקאית, ותכף נעשה אזרחות גם לשלישי. היות ואני טיפלתי בחובות הגשת הדוחות עבורי ועבור הילדים, תצטרכי למצוא להם יועץ מס אמריקאי. אני מכיר וסומך על אשר טוריאל, אז תפני אליו.

מייל וקבצים

כל הקבצים שנוגעים לפיננסים שלנו נמצאים בדרופבוקס המשותף שלנו (ראי תמונה). הרבה מהחשבונות מגיעים אליי למייל, אז תצטרכי ליצור קשר איתם כדי להעביר את זה על שמך ושישלחו לך את החשבון למייל.

wife-finance-post-dropbox

כמו כן, אסור לשכוח בשום אופן את הגוגל שיטס האגדי בו תיעדתי כל שלב ומספר בדרך לעצמאות כלכלית ושעברנו עליו אחת לחודש במסגרת העדכון הכלכלי החודשי שלנו. הוא נמצא בגוגל שיטס שלך (sheets.google.com כניסה עם חשבון הג'ימייל) תחת השם Net Worth.

wife-finance-post-googleSheet.jpg

אתגעגע

_____$$$$_________$$$$
___$$$$$$$$_____$$$$$$$$
_$$$$$$$$$$$$_$$$$$$$$$$$$
$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
_$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
__$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
____$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
_______$$$$$$$$$$$$$
__________$$$$$$$
____________$$$
_____________$

הכי חשוב לי שתוכלי להמשיך בחיים בצורה תקינה, ושתוכלי לבלות כמה שיותר זמן עם הילדים, וכמובן שתמשיכי להיות מאושרת. אחת הסיבות שאנו שואפים לעצמאות כלכלית מוקדמת היא בשביל שנוכל לבלות כמה שיותר זמן האחד עם השנייה וגם עם הילדים האהובים שלנו. אנחנו לא חסכנים סופר-אגרסיביים, אבל חוסכים הרבה מעבר לממוצע הארצי. אולי זה פשוט טבוע בנו שלא צריך להוציא הרבה כסף על מנת להיות מאושרים. אנחנו מנסים כל הזמן למצוא את האיזון בין הווה לעתיד, כאשר הכסף הוא רק כלי, והמטרה היא מקסימום אושר. אני מאחל שאת הערכים הללו תמשיכי להנחיל אצל הקטנטנים.

מתגעגע המון 🙂

המתורגמן הפיננסי שלך

27 מחשבות על “אשתי היקרה, איך תנהלי את הפיננסים אחרי לכתי – עדכון 2022

 1. אתה פשוט אדיר…
  כל כך הרבה אפשר ללמוד מהמכתב האישי הזה שהפכת אותו לציבורי בזעיר אנפין.

  לא יכלתי לחשוב על התחלה טובה יותר:
  "…טוב אז האפר שלי מפוזר טוב טוב היכן שהוא, או שלכל הפחות נקברתי ונשתל מעליי עץ במקום לתפוס נדל"ן יקר עם חתיכת אבן מעליי לנצח נצחים, האיברים שלי נתרמו להציל חיים של כמה אנשים, ובמקום שבעה סטנדרטית אני מקווה שהלכתם למלון מפנק כל המשפחה לזכרי…"

  Liked by 1 person

  1. מתורגמן, שאלה ברשותך – האם זהו כל הכסף הנזיל לך ברמה מיידית?…
   מכאן לעכשיו הכוונה?
   לכל שאר ההוצאות מעבר לאותו חודש "מיידי" אתה מסתמך על פעולות ביקרוקרטיות כמו משיכת כספים ממקום כלשהוא והמתנה של X ימי עבודה?

   "…אני שומר שם לא יותר מחודש מחיה (כ- 19,770 שקל). המטרה היא לאפשר תשלום של חשבונות והוצאות עד כניסת המשכורת הבאה…"

   אהבתי

   1. אם אני יודע שיש לי הוצאה גדולה שאני לא אוכל לממן מהשוטף של המשכורות, אני חוסך במיוחד (בעו"ש).
    יש לי מחשבון (באותו גוגל שיטס שציינתי בפוסט) שמחשב לי בכל רגע כמה צריך להיות לי בעו"ש בהתחשב בהוצאות לחודש הקרוב וכן הוצאות גדולות לטווח זמן הקרוב.
    אם למשל יש לי הוצאה גדולה בעוד חצי שנה, נגיד 18,000 שקל, אז המחשבון מוסיף לי לחישוב עוד 100 שקל כל יום כך שבתום חצי שנה יהיה לי את אותם 18,000 בחשבון.
    עכשיו אחרי שנכנסות המשכורות אני רואה כמה אני יכול להעביר לחסכון בתהחשב בהוצאות לחודש הקרוב + חלק יחסי שהמחשבון אמר לי שאני צריך לחסוך לקראת ההוצאה הגדולה.

    במקרים חריגים (סכומים גדולים), אצטרך למשוך מתיק ההשקעות (ו-X שווה ליום אחד בדיוק במצב זה).
    מקווה שעניתי על השאלה שלך.

    Liked by 1 person

  1. בהחלט
   טאב ראשון זה כמו דאשבורד, טאב שני אני ממלא כל חודש הכנסות מהעבודה והכנסות נוספות ומול ההוצאות מחשב אחוז חיסכון
   טאב אחרון זה פשוט תיעוד חודשי של מה היה בכל חשבון כדי שאוכל להסתכל בערגה על ההיסטוריה 🙂

   Liked by 1 person

   1. שוב תודה.
    יש סיבה מיוחדת שהחלטת להעביר את המדד העולמי לקרן אירית מאמריקאית בחשבון השקעות הרגיל (פרט למס ירושה)? אני יכול להבין אם דווקא היית עושה את המהלך בחשבון כמו ira, אבל האם נראה לך משתלם לעשות את זה לאור ההבדל בדמי הניהול?

    אהבתי

    1. אני רוצה לענות לך על השאלה אבל שללת את התשובה שלי מהאפשרויות 🙂

     מס ירושה יכול להגיע ל40%, פער דמי הניהול היום הוא 0.14% ולטווח ארוך הוא מצטצמצם עוד יותר בגלל יתרון מס דיבידנד ודחיית המס בקרן האירית.
     אבל גם בפער 0.14% זה יקח 240 שנה להגיע ל40%, אז נראה לי שזה מחיר קטן לשלם בשביל להעיף את סיכון מס ירושה למקרה שאני זה שילך ראשון.

     אהבתי

 2. הפוסט נחמד. לא נראה לי שאדם רציני ודייקן כמוך משקיע את הכספים של אשתו ב- SPXS, אלא אם כן מדובר בסכום זניח כהימור נחמד. (לפחות תציין לכאלו שפחות מבינים מהי מהות ההשקעה. S&P500 פשוט זה ממש לא!!!!)

  אהבתי

  1. אפשר הסבר קצר להדיוטות?…

   חיפוש גוג-אל על SPXS נותן 2 תוצאות…
   1. את התוצאה:
   Direxion Daily S&P 500 Bear 3X Shares (SPXS) קרן סל (ETF).
   2. וגם את התוצאה:
   (SPXS) Invesco S&P 500 UCITS ETF קרן סל (ETF) שנכס הבסיס שלה היא S&P 500 Net TR.
   מה הבעיה עם הנייר הזה?
   שהוא ממונף פי 3?
   לא הבנתי.

   אהבתי

   1. הנייר הראשון הוא גם ממונף פי 3, וגם קרן אמריקאית וחשופה למס ירושה (למי שמאמין בזה 🙂 ).
    הנייר השני מחקה SP500, והיא קרן אירית וצוברת דיבידנדים (אחרי מס של 15%).

    אשתי מחזיקה את השני.

    אהבתי

  1. לא סגרתי אותו, הוא פשוט ריק. אני משתמש בו כדי להעביר כספים לחשבון Roth IRA שלי בTD, וגם לחשבונות של הילדים שנמצאים בTD.

   הסיבה שרוקנתי אותו שזה שIB פשוט הרבה יותר מוצלח למי שמרוויח בשקלים וצריך להעביר שקלים להשקעות. הרבה יותר פשוט, זול ויעיל.

   אהבתי

   1. הבנתי אותך, הבעיה שלי היא שפתחתי חשבון Roth בIB וגיליתי שאין אפשרות להעביר דולרים בין החשבון הרגיל לחשבון Roth. אז בעצם מה שאתה עושה זה מנהל חשבון Roth בTD וחשבון רגיל בIB ואז מעביר דולרים מהחשבון של IB לחשבון של TD? אם כן, איך אתה מעביר מIB לTD לחשבון Roth בצורה יעילה? ראיתי שבACH באינטראקטיב אין אופציה של TD Ameritrade אלא רק TD Bank והבנתי שאלו גופים שונים.
    האם ידוע לך על דרכים נוספות לפתור את הבעיה? אולי אפשר לעשות העברת Wire מהחשבון הרגיל של אינטראקטיב לחשבון Roth של אינטראקטיב?

    אהבתי

    1. כשפתחת את הRoth יצרת אותו דרך הSettings של החשבון המקורי או שהם ביקשו ממך פרטי login קיימים?

     כי אז החשבונות מקושרים וההעברה היא פנימית ולא דרך withdraw funds.

     אהבתי

   2. דבר נוסף, למה אתה צריך אותו כדי להעביר את הכספים? אי אפשר להעביר ישירות לRoth? (אני שואל משום שאני רוצה לדעת האם ליצור רק Roth או בנוסף גם חשבון רגיל של TD)

    אהבתי

 3. פוסט מדהים.
  אשמח לדעת אם תסכים לשתף (ואם כבר כתבת על זה מוזמן להפנות לפוסט, חיפשתי לפי הכותרות ולא מצאתי אחד) איך הגעת לסכום של 7.5 מיליון שווי לטובת עצמאות כלכלית?

  תודה רבה!

  אהבתי

 4. האם התכוונת לכלל ה-4% אני כמובן מכיר אותו. פשוט מוזר לי ששווי הנכסים כולל גם את הדירה שבה אתה גר לא?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s