סדרת ההשקעות של JL Collins – מחשבות לגבי סיכון

זהו החלק השלושים וחמישה ואחרון (דילגתי על כמה פרקים) בסדרת ההשקעות של JL Collins, המבוססת על הספר "המסלול הפשוט אל העושר" שפרסם לאחרונה. חלקים נוספים תוכלו לראות בעמוד הייעודי של הסדרה.

את הסדרה המקורית באנגלית תוכלו לקרוא באתר של JL Collins

הגענו לפרק האחרון בספר של JL Collins – המסלול הפשוט אל העושר. בפרק זה ג'ים יחלוק כמה מחשבות לגבי סיכונים בהשקעות. הנקודה המרכזית היא שלא ניתן לבחור שלא יהיה סיכון בכלל.

אם אתם מחליטים לצאת למסע אל עבר עצמאות כלכלית אתם תצטרכו "לבזבז" את כספכם על השקעות. מסיבה כלשהיא, בתרבות שלנו, אנשים תופסים את זה כחיים במחסור. זה נראה לי ממש חסר הגיון. אין דבר שהייתי רוצה לקנות בחיים האלו יותר מכסף F-You.

עם הכסף הזה, האפשרויות בעולם הזה בלתי נגמרות ואתם צריכים להחליט מה לעשות עם החופש הזה שהתאמצתם עבורו. ההגבלות היחידות הם הדמיון שלכם והפחדים שלכם.

אמנם השקעות לא כרוכות במחסור, אך הם כן כרוכות בלקיחת סיכונים.

שיטת ההשקעות המוצעת בספר הזה מתבססת על ההנחה ששוק ההון תמיד עולה. בכל זאת, מדד הדאו ג'ונס התחיל את המאה הקודמת ב-68 וסיים אותה ב-11,497. כל זאת למרות שתי מלחמות עולם, שפל דפלציוני שלא נראה כמותו מעולם, סדרות של אינפלציה גבוהה ואינספור מלחמות קטנות יותר ומשברים פיננסיים. אם אתם רוצים להיות משקיע מוצלח במאה הנוכחית, תצטרכו מעט פרספקטיבה.

יש כאלה שרוצים ביטחון מוחלט, אך דבר כזה פשוט לא בנמצא.

האם אני יכול להיות בטוח שהכלכלה האמריקאית הולכת להיכנס לירידות של 25 שנים שהכלכלה היפנית עדיין חווה? או משהו גרוע יותר? לא ולא.

האם שיעור משיכה של 4% תמיד יהיה בטוח? לא. בערך 4% מהזמן הוא לא יצליח ואתם תצטרכו להתאים את עצמכם.

מה לגבי אסטרואידים או התפרצויות הרי געש או מגיפות או פולשים מהחלל החיצון או עידן קרח או היפוך של הקטבים המגנטיים או רובוטיים בעלי בינה מלאכותית או זומבים שמחסלים אותנו? תירגעו. זה לא יקרה. לפחות לא במשמרת שלנו.

כדור הארץ קיים בערך 4.5 מיליארד שנים. יצורים רב-תאיים מתרוצצים להם רק ב-500 מיליון השנים האחרונות. אירועי הכחדה המוניים, כמו האסטרואיד שחיסל את הדינוזאורים לפני 65 מיליון שנה, קרו בעבר 5 פעמים בלבד. אז בערך פעם אחת כל 100 מיליון שנה.

האם אנחנו כאלה יהירים לחשוב שדבר כזה יקרה בנדנוד העפעף הגיאולוגי שנקרא החיים שלנו? שדווקא אנחנו נהיה אלו שנחזה בזה? לא סביר.

ואם אני טועה? אם אחד מאירועי ההכחדה הללו באמת יתממש, אופן ההשקעה שלנו לא ישנה כלל וכלל.

אני לא אומר שאין לנו שום סיכונים. אם יש לכם כסף יש לכם סיכון. אתם לא יכולים לבחור בחיים ללא סיכון, אתם רק יכולים לבחור איזה סוג של סיכון אתם מוכנים לקחת עליכם. קחו בחשבון את הדברים הבאים:

 • מניות נחשבות מאוד מסוכנות, והן בהחלט תנודתיות לטווח הקצר. אך אם מסתכלים לתקופה של 5-10 שנים והסיכויים מתהפכים לרווחים נאים. תסתכלו על תקופות של 20 שנה ופחות או יותר מובטח לכם שתתעשרו אם תרכשו אותם. לפחות אם 120 השנים האחרונות הם איזשהו סממן.
 • מזומן נחשב מאוד בטוח. אך בכל יום כושר הקנייה שלו נשחק בגלל אינפלציה. למשך כמה שנים, ההשפעה של זה זניחה, וכסף שאתם מתכננים להוציא בטווח הקצר כדאי מאוד לשמור במזומן. אך תסתכלו לעוד 10-20 שנים וההשפעה משמעותית, אתם מבטיחים לעצמכם הפסד בכוח הקנייה שלכם.

אולי יותר יעילי לחשוב על זה במובנים של תנודתיות, במקום סיכון. מניות הן הרבה יותר תנודתיות מאשר מזומן אך גם מספקות פוטנציאל בניית-הון רב יותר. למזומן יש תנודתיות נמוכה מאוד, אך משלמים על כך בדמות שחיקת כוח הקנייה.

על מנת לענות על "אז מה הכי טוב?" קודם צריך לענות על "מהם הצרכים שלכם, המטרות שלכם ומה הפסיכולוגיה שלכם?"

כולנו בלי יוצא מהכלל משחקים עם ההסתברויות השונות ומקבלים החלטות על בסיס האלטרנטיבות. אך אנו צריכים להסין שלרוב הפחד והסיכון מנופחים מדי, ובעיקר להבין שלתת לפחדים שלנו לשלוט בנו, נושא סיכון משלו.

התגברות על הפחדים שלי איפשר לי לא להכינס לפניקה ולצלוח אסונות פיננסיים כמו זה שהיה ב-2008. זה נתן לי לצבור את כסף ה-F-You שלי. זה איפשר לי לרדוף אחרי תשוקות תעסוקתיות למרות שחלקן היו מסוכנות. הספר הזה נועד לעזור לכם לפעול באותו אופן.

הגעתם עד לכאן, אז אני יודע שיש לכם הבנה מוצקה של איך עובד עולם ההשקעות ואיך לבנות את העושר שלכם בצורה מציאותית. אתם כעת גם מבינים שהדרך עלולה להיות קופצנית ושנפילות בשוק הם דברים רגילים. כעת, שאתם חמושים בידע הזה, אירועים כאלה מאבדים מאפקט הפחד שהם יוצרים עליכם, ומאפשרים לכם להימנע מפניקה ולהישאר ממוקדים במטרה של בניית עושר והשגת עצמאות כלכלית.

הדרך נמצאת לפניכם! אתם רק צריכים לקחת את הצעד הראשון ולהתחיל. תיהנו מהמסע שלכם!

אני לא מאמין שסיימתי לתרגם ספר שלם!!! אני ממש שמח שהתמדתי בזה, ואני שמחתי לראות את תגובות העידוד לאורך הדרך, ואת איך שכל אחד מכם לקח את העצות של ג'ים לצרכים שלו.

עבור אלו שמעוניינים לרכוש את הספר, ניתן לקנות אותו דרך אמזון. אני מצרף לינק אשר יתן לכותב הספר – JL Collins –  עמלה קטנה מאמזון אם תקנו את הספר דרך הלינק. הוא לא יודע שאני שם את הלינק שלו אצלי, אבל זו הדרך שלי להביע הערכה לכך על המידע הרב שהוא לימד אותי גם דרך הבלוג שלו, וגם דרך הספר.

לינק לספר

אם אתם מעוניינים לשמוע את ג'ים מקריא לכם את הספר, תוכלו לעשות מנוי חינם לשירות שנקרא Audible למשך 30 יום. במשך 30 יום תוכלו לשמוע ספר אחד בחינם, ואני מקווה שתבחרו את זה של ג'ים. הוא התלבט רבות אם להיות זה שמקריא את הספר, או לשכור שחקן, ולבסוף החליט (בצדק) שרק הוא יוכל להעביר את המסרים כפי שהוא רוצה שיעברו.

לינק לספר שמע

האמת, שלא סיימתי לחלוטין עם ג'ים. מהספר הוא השמיט לדעתי נושא מאוד חשוב והוא הנושא של לקנות דירה או לשכור דירה למגורים. יש לו שלושה פוסטים בנושא (יש לו יותר, אבל הם בעיקר דוגמאות מכל מיני מקומות בעולם שלא רלוונטיים אלינו). בפוסטים הללו הוא לא יוצא בעד או נגד אלא רק נותן דרך לחשב זאת בשבילכם. אז אני אתרגם את שלושת הפוסטים הללו, אבל למי שאין סבלנות לחכות הנה הם באנגלית:

לינק לפרק הקודם: סדרת ההשקעות של JL Collins – סיפורים מהאוקיינוס השקט

28 מחשבות על “סדרת ההשקעות של JL Collins – מחשבות לגבי סיכון

  1. וואו אני לא יודע מאיפה להתחיל…..
   אז דבר ראשון כל הכבוד! לך ולג'ים אתם אלופים פשוט חוויה לקרוא!!
   זה נראה לצערי שהבלוג די גוסס וחבל לדעתי יש פה ידע עצום והוא היה צריך להתפרסם יותר. בכל מקרה אשמח שתכתוב יותר בנושאים כלכליים ושוב ממש תודה על המאמץ וההשקעה

   Liked by 1 person

   1. תודה רבה על המחמאות וברוך הבא לבלוג!

    האמת שגם אני הייתי שמח לכתוב יותר, אבל החיים נכנסים באמצע 🙂
    אתה צודק שלא שמתי דגש על הקטע הפיננסי של הבלוג בזמן האחרון, אבל לא הייתי אומר שהבלוג גוסס.
    בכל יום אני מקבל שאלות הנוגעות למיסים האמריקאיים, מצטער אם זה לא רלוונטי אליך.

    היופי בזה שהתאמצתי לתרגם את כל הספר של ג'ים בזמן קצר, הוא שאני יכול להפנות אנשים אליו גם מבלי לכתוב תוכן חדש (ואני לא מזלזל בערך של תוכן חדש).
    זהו מידע שהוא כמעט על-זמני.

    בהחלט מקווה שאגיע לחזור לכתוב בכל הנושאים הכלכליים (אולי אנסה לו"ז קבוע של אחת לחודש או שבועיים או משהו בסגנון).

    Liked by 1 person

 1. מתורגמן יקר,
  תודה רבה על כל ההשקעה, המאמץ והטרחה. עבודה מעולה ובלוג נפלא שאני נהנה מאוד לעקוב אחריו באדיקות.
  קראתי את כל הפוסטים בסדרה, החכמתי ולמדתי המון בזכותך!

  שוב תודה! 🙂

  Liked by 1 person

  1. מתורגמן, עבודה מאלפת. סדרת הפוסטים הזו שניתן לצלוח ביום סגריר עזרה לי להבין מושגים רבים בצורה הרבה יותר אינטןאטיבית!

   תודה רבה על ההשקעה הלא מבוטלת!

   נ.ב
   האם הפוסטים על הדירה תורגמו למשהו ארץ ישראלי?

   Liked by 1 person

    1. מתורגמן, סליחה ככה שרוכב על השבחים, אבל חייב לציין שהמון אנשים מפיקים המון ערך מסדרת הפוסטים הללו (לא הייתי מגזים אם אומר שעשרות אלפים).
     שלא יהיה לך ספק.
     המגיבים הם רק טיפה מכל אלו שמפרגנים באופן מילולי ואני בטוח שיש המון קוראים ברקע.
     תמיד מחכים ומצפים ומקווים לעוד תוכן בבלוג המצויין שלך 🙂
     צורה הכתיבה, הניסוח, ההסברים והדוגמאות המספריות שלך שונות בתכלית מכל בלוג פיננסי אחר שאני קורא.
     לפחות מבחינתי אתה בקצה חודה של פירמידת הידענות והנגשת התכנים לקורא הפשוט והממוצע, ואני מאוד נהנה לשוטט פה ולהחכים (וזה עוד מבלי להזכיר את המצוות הרבות שאתה עושה בתור מגיב קבוע בפורום של "הסולידית").
     אתה עושה עבודת קודש לא פחות!.
     (לא הכול קשור בכסף, אלא באנושיות ובעזרה לאחר, בהתנדבות למען הציבור והכסף פה הוא רק סימפטום).

     אהבתי

 2. תודה רבה על המתנה הזו שהענקתה לנו,
  השכלי רבות, השפה שלך אפשרה לי להבין דברים שאצל הסולידית (המצויינת) לא הצלחתי להבין.
  תודה תודה – גידי

  Liked by 2 אנשים

 3. הקדשתי את השבת לקריאת כל הפרקים. ואחזור עליהם שוב!
  אחרי לא מעט שעות של קריאת פוסטים אצל הסולידית אני חושב שתוכן זה עושה המון סדר (בעיקר לאנשים כמוני שבתחילת תהליך הלמידה).
  המון תודה!

  Liked by 1 person

  1. וואו כיף לשמוע!!!

   למרות שקראת את הספר אחרי שכבר ידעתי איך להשקיע וכבר תיק ההשקעות שלי היה מסודר וסגור על עצמו, הרגשתי כאן משהו ברור נהיר ומסודר, וזה אחת הסיבות שהחלטתי לתרגם את הספר.

   Liked by 1 person

 4. תודה רבה על התרגום המצויין, ממש נהנתי לקרוא את כל הפרקים, גמעתי את הספר בשקיקה.
  הספר מסביר נושאים חשובים בצורה קלילה וזורמת וזה ממש תענוג אחרי שלא הצלחתי לסיים ספרים אחרים בגלל עודף מורכבות וגרפים על גבי גרפים.

  אשמח לשמוע על ספרים נוספים שאתה ממליץ לקרוא.

  אהבתי

  1. זאת רשימת הקריאה שלי:
   Your money or your life
   A Simple Path to Wealth
   Work Optional – The Non-Penny-Pinching Guide to Early Retirement
   ChooseFI
   Early retirement extreme
   Millionaire next door
   The Wealthy Barber
   A Random Walk down Wallstreet
   The random walk guide to investing
   Automatic millionaire/The Latte Factor
   The little book of common sense investing
   The Snowball
   Control Your Cash
   Forensic Accounting for Dummies
   The Politcally Incorrect Guide to Capitalism

   קראתי רק את שלושת הראשונים נכון לעכשיו.

   Liked by 1 person

 5. טוב, לפני יומיים גיליתי את הבלוג, אני בכלל בטיסת עבודה (שאני רק חולם על היום שאני אוכל להתפטר) ובמקום לעבוד אני רק קורא את הפרקים אחד אחרי השני בשקיקה.

  תודה לך איש יקר, עשית פה עבודת קודש!

  Liked by 1 person

  1. בשמחה רבה!!!

   רק אומר שתוכנית לפרישה מוקדמת נשמעת כמו תוכנית קסם, אבל שרוב הסיכויים שעדיף לך פשוט למצוא עבודה שתאהב יותר (ביחד עם התוכנית להגיע לעצמאות כלכלית כמה שיותר מהר).

   Liked by 1 person

 6. עבודה מדהימה!!
  אני במקומך הייתי מוציא את הספר ברעיון דומה מותאם לקורא ולחוקי המיסוי הישראלי, חושב שבסיכוי גבוה זה יתפוס פופלוריות רבה!
  אם היתה לי את ההבנה שלך בנושא השקעות והמיסוי אני חשוב שהייתי עובד על דבר כזה [לפחות מוציא פרק פרק באיזה עיתון כל שבוע]..
  בכל ואפן תודה רבה על כל ההשקעה שלך!

  Liked by 1 person

   1. אני יודע שבוודאות ארכוש את הספר כשתוציא אותו… אני חושב שזו רק שאלה של "זמן", כל עוד כל עניין ההשקעות עדיין יבער בך, ובמיוחד הרצון הכנה והמתוק לעזור לכולנו.
    ואתה עוזר ועוד איך.
    ה-מ-ו-ן.

    זה מרגש ומשמח אותי כשכותבים של בלוג שאני מאוד אוהב (כמו הבלוג שלך והכותב הראשי שלו), מוציאים ספר ומאחדים את המחשבות שלהם במקום אחד פיזי שניתן לקרוא.
    זה לא צריך להיות עוד ספר השקעות טכני – מזה לא חסר.
    אנשים צמאים גם לתהליכים שעברת ולמחשבות שלך בנושא. לזווית שלך.

    ככה גם עשה עמית נויפלד מהבלוג של תנועת ההאטה ("SLOW") והספר שהוא הוציא בזמנו היה מעולה ("ההיסטוריה של המהירות").
    תוך כדי קריאת הבלוג ראיתי איך הספר נרקם בראשו, והאמת היא שידעתי מראש שהספר לא יחדש לי הרבה (מה שהיה נכון, את הרוב כבר קראתי בעצם), ועדיין רצתי לרכוש… רציתי פשוט שיהיה לי אותו, אני חושב שאני מהראשונים שרכשתי, והוא עשה עבודת קודש בספר הזה.
    אני לא בטוח שהוא "התעשר" מזה, אבל הוא בהחלט תרם נדבך חשוב לגוף הידע בתחום ההאטה בעברית ועזר להמון אנשים להאט את החיים.

    https://slow.org.il/%D7%94%D7%99%D7%A1%D7%98%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%94-%D7%A9%D7%9C-%D7%9E%D7%94%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%A1%D7%A4%D7%A8/

    מתורגמן, אתה תופעה ויש לך את זה – גם טכנית, גם רעיונית, גם מבחינת כושר הביטוי והכתיבה, וגם הרבה הרבה יותר מזה…
    בשיא הכנות.

    בהצלחה 🙂

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s