סדרת ההשקעות של JL Collins – כלים ושיקולים להשקעה פשוטה בשוק ההון

זהו החלק העשירי בסדרת ההשקעות של JL Collins, המבוססת על הספר "המסלול הפשוט אל העושר" שפרסם לאחרונה. חלקים נוספים תוכלו לראות בעמוד הייעודי של הסדרה.

את הסדרה המקורית באנגלית תוכלו לקרוא באתר של JL Collins

אפשר להגיד שסוף סוף הגענו לתכלס. אחרי שהבנו שהשוק תמיד עולה, ושיש אירוע מכוער אבל נדיר ושאפילו כלכלנים בעלי שם לא יעזרו לנו אנחנו מגיעים לתובנות של ג'ים לגבי אלו מכשירים יאפשרו לנו ליהנות מהצמיחה של השוק. בעיקרון הוא כבר רשם זאת פעמים רבות – פשוט לקנות את כלל שוק המניות האמריקאי. לאלו מאיתנו שאין גישה לפתיחת חשבון ישירות ב-Vanguard ניתן לקנות את השוק האמריקאי בגרסת ה-ETF שלו – VTI.

פשוט זה טוב. פשוט זה קל יותר. פשוט זה רווחי יותר.
זהו המנטרה העיקרית בספר, ומה שאחלוק איתכם בפרקים הבאים הוא מהות הפשטות. עם המנטרה הנ"ל, אתם תלמדו כל מה שאתם צריכים לדעת כדי לנצח 82% ממנהלי ההשקעות (לפי המחקר שדיברנו עליו כאן). זה יקח מעט מאוד מזמנכם, ואז תוכלו להתמקד בשאר הדברים שמעשירים את חייכם.
איך זה ייתכן, אתם שואלים? השקעות זה לא מסובך? אני לא צריך מישהו מקצועי שידריך אותי?
לא, לא ולא.
ההמצאה של מוצרי השקעה התחילה עוד בימי בבל, בעיקר על מנת למכור אותם לאנשים אחרים. ישנו תמריץ מאוד חזק להפוך  את המוצרים הללו למסובכים ומסתוריים.
אבל האמת הפשוטה היא כזאת: ככל שמוצר השקעה הינו מסובך יותר, יש פחות סיכוי שהוא יהיה רווחי. קרנות מחקות מדדים משיאות תשואה עודפת מעל רוב הקרנות המנוהלות בעיקר בגלל שקרנות מנוהלות דורשות מנהלים יקרים. לא רק שמנהלים אלו נוטים לעשות טעויות בהשקעות, העמלות ודמי הניהול שהם גובים מהווים נטל מתמשך על ביצועי הקרן.
אך קרנות אלו הן מאוד רווחיות עבור החברות שמנפיקות אותן, ולכן הם משווקות אותן באגרסיביות. כמובן שכל הרווחים הללו ועלויות השיווק באים ישירות מדמי הניהול השמנים שיוצאים ישירות מהכיס שלכם.
לא רק שאתם לא צריכים השקעות מסובכות בשביל להצליח, הם בעיקרון פועלות נגד ההצלחה שלכם. במקרה הטוב הן יקרות. במקרה הרע, הן על גבול הרמאות. הן לא שוות את הזמן שלכם. אתם מסוגלים להרבה יותר טוב.
להלן כל מה שתצטרכו: שלושה שיקולים ושלושה כלים לביצוע העבודה.

שלושת השיקולים

אתם תרצו לקחת בחשבון:

 1. באיזה שלב אתם בחיים שלכם? האם אתם בשלב בניית ההון, או בשלב שימור ההון? אולי אתם בתערובת של השתיים?
 2. איזה רמת סיכון מתאימה לכם?
 3. האם טווח ההשקעה שלכם ארוכה או קצרה?

כמו שבטח שמתם לב, שלושת השיקולים הללו קשורים אחד בשני. רמת הסיכון שתהיו מוכנים לקחת תשתנה כתלות בטווח ההשקעה שלכם. גם רמת הסיכון וגם טווח ההשרעה ישפיעו על ההחלטה באיזה שלב אתם בחיים. כל השלושה יהיו קשורים לתעסוקה הנוכחית שלכם ולתוכניות העתידיות. רק אתם יכולים לקבל החלטות אלו, אך תנו לי להציע כמה עקרונות מנחים.

ביטחון הינו אשליה

אין דבר כזה השקעה ללא סיכון. ברגע שאתם מתחילים לצבור הון, הסיכון שלו הופכת להיות עובדה קיימת. לא ניתן להתחמק ממנו, אלא אתם רק זוכים לבחור באיזה סיכון אתם מעוניינים. אל תתנו לאף אחד לספר לכם אחרת. אם תקברו את המזומן שלכם בחצר (או בחשבון בנק שהיום נותן 0% ריבית), ותחפרו אותו בעוד 20 שנים, עדיין יהיה לכם את אותו סכום כסף. אך אפילו רמות צנועות של אינפלציה ישחקו את כוח הקנייה שלו בצורה קיצונית. אם תשקיעו במניות, כנראה שתעקפו את האינפלציה ותבנו הון אך עם זאת תאלצו לספוג נסיעה פרועה לאורך כל הדרך.

השלב בחיים לא בהכרח קשור לגיל שלכם

שלב צבירת ההון הינו השלב שקורה בזמן שאתם עובדים, חוסכים ומוסיפים כסף להשקעות שלכם. שלב שימור ההון קורה בזמן שההכנסה מעבודה שלכם פוחתת או נגמרת. אזי ההשקעות שלכם ממשיכות לצמוח אך גם נדרשות לצורך מימון המחייה שלכם.
אתם אולי מתכננים לפרוש מוקדם. אולי אתם דואגים לעבודה שלכם. אולי אתם לוקחים שנת שבתון. ייתכן ואתם מסכימים לקבל שכר מופחת בשביל עבודת החלומות שלכם. אולי אתם מתחילים עסק חדש. אולי תחזרו לעבוד אחרי כמה שנים של חופש. שלבי החיים שלכם יכולים להשתנות כמה וכמה פעמים במהלך חייכם. איתם תצטרכו גם לשנות את שלבי ההשקעה שלכם (בין שלב הצבירה לשלב השימור).

כסף F-YOU הוא קריטי

אם אין לכם כזה, אני מציע שתתחילו לחסוך אותו עכשיו. אף פעם לא מאוחר מדי להתחיל. תהיו עקשים. החיים מלאים בחוסר וודאות. העבודה שאתם אוהבים יכולה להיעלם מחר. תזכרו שאין דבר חשוב יותר שניתן לקנות בכסף מאשר את החופש הכלכלי שלכם. בעולם המודרני שלנו, אין כלי יותר חשוב מכסף F-YOU.

אל תחשבו קצר טווח

רובנו צריכים להיות משקיעים לטווח ארוך. ישנו כלל אצבע נפוץ אצל משקיעים: חסרו את גילכם מ-100 (או 120 אם אתם קצת יותר אגרסיביים). התוצאה הינה אחוז מתיק ההשקעות שלכם שצריך להיות מושקע במניות. לפי זה בן 60 צריך 40% מהתיק שלו במניות ו-60% באג"ח סולידיים. שטויות!
הנה הבעיה. אפילו אינפלציה צנועה תהרוס את הערך של אג"ח בזמן, ואג"ח לא יכולים להציע את פוטנציאל הצמיחה שמניות מציעות.
אם אתם כרגע התחלתם לחסוך בגיל 20 צפויים לכם אולי 80 שנות השקעה לפניכם. אולי אפילו יותר אם תוחלות החיים ימשיכו לעלות. גם בגיל 60 בהינתן שאתם בריאים, צפויים לכם 30 שנות השקעה בקלות. מבחינתי, זה נחשב טווח ארוך.
אולי בן/בת זוגכם צעירים מכם. אולי אתם רוצים להשאיר משהו לילדים, לנכדים או לארגון צדקה. לכל אלה דרושה הסתכלות ארוכת טווח.

שלושת הכלים

אחרי שעברתם על שלושת השיקולים והחלטתם באיזה שלבים אתם נמצאים, אתם מוכנים לבנות את תיק ההשקעות שלכם ותצטרכו רק את שלושת הכלים הבאים. רואים? הבטחתי שזה יהיה פשוט.

 1. מניות: VTI (מדד כלל המניות האמריקאיות). מניות מספקות את התשואות הטובות ביותר בזמן וגם מהווים גידור טבעי כנגד אינפלציה. זהו הכלי העיקרי שלנו לבניית הון.
 2. אג"ח: BND (מדד כלל האג"ח האמריקאי). אג"ח מספקים הכנסה קבועה, מחליקות את התנודתיות של המניות ומספקים גידור כנגד דפלציה.
 3. מזומן. אתם צריכים מזומן בשביל ההוצאות השוטפות שלכם וכן בשביל מצבי חירום. מזומן הוא גם מעולה לתקופות של דפלציה. ככל שהמחירים יורדים, המזומן שלכם קונה יותר. אך כאשר המחירים עולים (אינפלציה), הערך של המזומן נשחק. בימינו כאשר הריביות נמוכות, אין למזומן יכולת צמיחה. אני מציע שיהיה לכם כמה שפחות מזומן, אבל שעדיין יתאים לצרכים ורמת הנוחות שלכם.
  פעם היינו שומרים את המזומן שלנו ב-VMMXX (המתורגמן: מעין קרן כספית או מק"מ). בזמנו הריביות היו גבוהות יותר והקרנות הללו נתנו ריביות טובות יותר מהבנק. אך עם הריביות הנוכחיות, הקרנות הללו משלמות קרוב ל-0%. אפילו הבנקים נותנים יותר (בארה"ב, אבל גם בישראל יש כמה). בנוסף, לחשבון בנק אמריקאי יש ביטוח על כספים מופקדים בסכום של עד $250,000.
  מסיבות אלו, אנו כרגע שומרים את המזומן שלנו בחשבון הבנק. אם הריביות יעלו והקרנות הכספיות יתחילו לנפק ריבית טובה יותר מהבנק, כנראה שנחזור לשים את הכסף שם.

כמה הערות לישראלים:

 1. בחוק האמריקאי ישנו מס ירושה. לזרים שאינם אזרחים אמריקאיים הסף למס ירושה עומד על $60,000 כאשר מדרגות המס מתחילים ב-26% ומגיעים ל-40% (לבעלי מיליון דולר ויותר). ישנו דיון ער אם החוק הזה נאכף או לא. למי שמחליט שזהו סיכון גדול מדי בשבילו, יש אופציה להשקעה בקרנות הללו אצל ברוקרים באירלנד. מי שמעוניין אני מקשר לדיון בפורום הסולידית בנושא. בעיקרון לכיסוי עולמי יש את הקרנות IWDA ואת EIMI שאם מחזיקים אותם ביחס של 90:10 (ה-90 ל-IWDA) אז מקבלים כיסוי עולמי. אין לראות בסעיף זה המלצה לכל פעולת השקעה שהיא.
  הפטור ממס ירושה לאזרחים אמריקאיים עומד על 5,490,000 דולר (נכון ל-2017 ומוצמד למדד בכל שנה).
 2. מי שצריך אג"ח בתיק ההשקעות שלו, ייתכן ועדיף להיצמד לאג"ח ישראלי משום ששער הדולר-שקל תנודתי, ואג"ח אמור להיות גורם ממתן תנודתיות בתיק.
 3. כנ"ל למזומן. כמובן שיש לכם אולי סיבות אחרות להחזיק דולר, אבל לא רלוונטי לדיון שלנו כאן.

אז זהו זה. שלושה כלים פשוטים. שתי קרנות נאמנות מחקות וקרן כספית או חיסכון בבנק. כלי אחד אחראי על בניית ההון וגידור אינפלציה, כלי נוסף למיתון תנודתיות וגידור דפלציה ומזומן להוצאות השוטפות ומקרי חירום. כמובטח, פשוט, מגוון, אפקטיבי וזול.
אתם יכולים להתאים את הקצאת הנכסים שלכם לפי הצרכים האישיים שלכם. רוצים פחות תנודתיות? מוכנים לקבל פחות תשואה וצבירת הון איטית יותר? פשוט תגדילו את אחוז האג"ח ו/או המזומן. רוצים מקסימום פוטנציאל צמיחה? תשימו יותר בקרן המנייתית.
בפרקים הבאים, נדבר על קרנות מחקות ועל אג"ח. לאחר מכן, נסקור אסטרטגיות שונות לבניית תיקי השקעות, ונראה כיצד לבחור את הקצאת הנכסים שהכי מתאימה לצרכים ולאופי שלכם.

לינק לפרק הקודם: סדרת ההשקעות של JL Collins – האירוע הגדול והמכוער (או: המשבר)
לינק לפרק הבא: סדרת ההשקעות של JL Collins – השקעה במדדים זה רק לעצלנים, נכון?

5 מחשבות על “סדרת ההשקעות של JL Collins – כלים ושיקולים להשקעה פשוטה בשוק ההון

  1. שאלה מצוינת.
   הספר של JL Collins מיועד בראש ובראשונה לתושבי ארה"ב.
   הוא מפרט למה הוא מעדיף מדד אמריקאח ולא עולמי בפרק שלו על השקעות בינלאומיות.

   אני אישית לא מסכים איתו וחושב שצריך פיזור מעבר לרק חברות שהתאגדו בארה"ב. מצד שני, אני כן חושב שהתרבות העסקית בארה"ב היא כזאת שמעודדת צמיחה, יותר משאר המדינות ולכן אני מקצה לה 7.5% יותר ממה שהייתי מקצה לה אם הייתי פשוט עושה VT וזהו.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s