מס ארה"ב (2021) – מיקרו-פוסט 1 – מי חייב להגיש דוח שנתי בארה"ב?

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.

לאחר שכתבתי פוסט אורח באתר המעולה של הסולידית, התוודעתי לעובדה שיש אזרחים אמריקאים תושבי ישראל שעונים על אחת מההגדרות הבאות:

 1. לא מודעים לחובות הדיווח שלהם ל-IRS
 2. מודעים לחובות, אך רוצים למלא בעצמם את הדוחות במקום לשלם סכומים גדולים לרואה חשבון בכל שנה

בסדרה זו אנסה לעזור לאלו שמעוניינים למלא את הדוחות בעצמם, בצורה פשוטה (עד כמה שניתן), כדי לעמוד בחובות הדיווח. הנחת יסוד מוטעית היא שחובת דיווח משמע חובת תשלום מס. בסדרה זו אראה שברוב המוחלט של השנים חובת המס תהיה $0.  לאחר שתמלאו את הדוחות לבד במשך שנה או שנתיים, תראו גם שזה לא לוקח יותר מדי זמן ושפתאום יש לכם זמן לכתוב בלוג שמסביר לאנשים אחרים איך עושים זאת 😉

הערה: הפוסט הזה מתייחס להגשת הדוח עבור שנת המס 2020, כלומר הגשה באפריל 2021 (או עם הארכה למי שמבקש). מי שצריך את ההדרכה לשנת 2019 ניתן למצוא זאת כאן.

אזהרה: אני איני רואה חשבון אמריקאי וגם לא רואה חשבון ישראלי. אני גם לא יועץ מס באף אחת מהמדינות הנ"ל (גם לא באף מדינה אחרת). את כל המידע שאני מספק כאן אני למדתי בעצמי תוך התייעצות חד פעמית עם רואה חשבון ועם אנשים אחרים המגישים בעצמם. חוק המס האמריקאי הוא חוק סבוך נורא, והמצבים שאתאר כאן הם יחסית פשוטים – הכנסה כשכיר, רווח הון על מניות, דיבידנדים, ריבית מהבנק/אג"ח, הכנסה משכירות (שלא כחלק מעסק). אם אתם בעלי עסק/עצמאים, אתם יכולים להשליך חלק מהדברים שיכתבו כאן על המצב שלכם, אך כרגע לא אעסוק בדיווח עבור בעלי עסקים (ובלאו הכי מסיבות אחרות שאינן קשורות למיסוי מומלץ שתעבדו עם רואה חשבון). מילוי הדוחות דורש ידע שתוכלו לקבלו כאן בחינם, אך השימוש בו הוא על אחריותכם בלבד. באופן כללי, לא מומלץ להסתמך על בלוגים רנדומליים ברשת.

עכשיו שהעורך דין שלי מרוצה ;), אוכל להגיד לכם שגם אם אתם מגישים את הדוחות דרך רואה חשבון, ה-IRS רואה בכם אחראיים אישית לתוכן שיש בדוח. זאת הייתה אחת מהסיבות שהשתכנעתי למלא בעצמי. אמרתי שאם גם ככה אני צריך לבדוק שרואה החשבון לא עושה טעויות, אז כדאי כבר שאמלא בעצמי.

מה חייבים לדווח

אזרחים אמריקאים נדרשים לדווח כ-שתי דוחות בכל שנה:

 1. דוח הכנסה שנתית – Individual Tax Return – אזרח אמריקאי נדרש לדווח על כל הכנסתו העולמית ללא קשר היכן הכנסה זו הופקה ואיפה הוא התגורר באותה שנה. הכנסות אלו כוללות בין השאר: הכנסה מעבודה/עסק, דיבידנדים, ריבית, רווחי הון (כולל מכירת בית), שכירות, הגרלות, מלגות, פנסיה וכו'.
 2. דוח הון שנתי – FBAR  – על כל אמריקאי לדווח על כל החשבונות שלו המוחזקים מחוץ לארה"ב בתנאי שבאותה שנה סך כל החשבונות הסתכם למעל $10,000. אם הסכום הכולל מתחת לסף, אין צורך להגיש דיווח על חשבונות "זרים" באותה שנה. אם הסכום הכולל מעל הסף, יש לדווח על כל החשבונות שמחוץ לארה"ב. חשבונות רלוונטיים (רשימה חלקית): חשבונות בנק, בתי השקעות ישראלים, קרנות השתלמות, קרנות פנסיה. יש לדווח על החשבון גם אם הוא מוחזק בשיתוף עם אדם לא אמריקאי (לדוגמא: חשבון בנק משותף עם בת זוג ישראלית).

סדרה זו תתחיל עם דיווח ההכנסה השנתי, בהמשך אעבור ל-FBAR.

מי חייב בדיווח (סטטוס הגשה)

כל אזרח אמריקאי חייב להגיש דוח על הכנסותיו ל-IRS בתנאי שהכנסותיו מכל המקורות עברו סף מסוים. לפני שאציג את הספים, נדבר קצת על סטטוס הגשה. בניגוד לישראל, ה-IRS מחשב את המס שונה בתלות בסטטוס ההגשה שלכם.

אז מהם סטטוסי ההגשה השונים?

 1. Single – רווק – מי שטרם התחתן, אלמן ללא ילדים, גרוש.
 2. Married Filing Jointly – נשואים המגישים יחדיו. ארה"ב היא המדינה היחידה שמאפשרת להגיש דוח ביחד ולקבל מיסוי שהינו לרוב מופחת על ההכנסה המשותפת מאשר אם כל אחד היה מגיש בנפרד. בישראל לדוגמא, חישוב המס נעשה בנפרד על כל אחד מבני הזוג, למרות שמגישים דוח ביחד. אמריקאי הנשוי לישראלית ורוצה לדווח על הכנסתה העולמית יכול לבחור באופציה זו. יש להוציא מס' זיהוי לצרכי מס על בן הזוג הישראלי.
 3. Married Filing Separately – נשואים המגישים בנפרד – יש כאלה שמעדיפים לעשות את זה, בעיקר אלה שיש להם אינטרס בהפרדת נכסים בין בני הזוג, הסכמי ממון למינהם וכו'. החישוב כאן הוא אפילו גרוע יותר מלרווקים במשכורות הגבוהות. אמריקאי (ללא ילדים אמריקאים) הנשוי לישראלית ואינו רוצה לדווח על הכנסתה העולמית יבחר באופציה זו.
 4. Head of Household  – ראש אב בית – גרוש/אלמן עם ילדים שתלויים בו (לרוב עד גיל 19). בהקשר שלנו, ה-IRS מאפשר לאמריקאי שנשוי לישראלית לדווח בסטטוס הזה במידה ויש לו ילדים התלויים בו ובמידה והוא מכלכל לפחות מחצית מהעלות השוטפת של הבית.
 5. Qualifying Widower – אלמן מוכר עם ילדים תלויים. בשנתיים הראשונות לאחר מות הבן זוג, ה-IRS מאפשר לאלמן שיש לו ילדים להמשיך לקבל את הטבות המס של זוגות נשואים וזאת כדי להקל עליהם את המעבר. האופציה הזו לא תקפה אם מתחתנים מחדש במהלך השנתיים.

הספים של הכנסה גולמית מכל המקורות שהחל מהם צריך לדווח הינם – לפי סטטוס הגשה (ההמרה לשקלים התבצעה לפי 3.232 שהוא שער המרה הממוצע שקבע ה-IRS):

סטטוס גיל בסוף 2021 ערך $ ערך ש"ח
רווק
מתחת ל-65 $12,550 ₪40,562
65 ומעלה $14,250 ₪46,056
ראש אב בית
מתחת ל-65 $18,800 ₪60,762
65 ומעלה $20,500 ₪66,256
נשואים משותף
מתחת ל-65 (שניהם) $25,100 ₪81,123
65 ומעלה (אחד מהם) $26,450 ₪85,486
65 ומעלה (שניהם) $27,800 ₪89,850
נשואים בנפרד בכל גיל $5 ₪16
אלמן מוכר
מתחת ל-65 $25,100 ₪81,123
65 ומעלה $26,450 ₪85,486

כלומר אם הרווחתם פחות מהספים הנ"ל (מכל המקורות) אינכם חייבים בהגשת דוח כלל לאותה שנה (מלבד חריגים כמו מכירת קרנות נאמנות לא-אמריקאיות).
ישנם גם ספים לילדים, שאביא במיקרו-פוסט הבא, את מי שזה מעניין יכול לפנות לפוסט משנה שעברה כאן.
כמו כן, עצמאי שהרוויח מעל $400 בשנת 2021 (1,293 ש"ח – רווח שנתי = הכנסות פחות הוצאות עסקיות), גם מחויבים בהגשת דוח שנתי.

עד מתי חייבים לדווח

 1. דוח על הכנסה שנתית – חובה לדווח עד ה-15 לאפריל של השנה העוקבת את השנה עליה מדווחים. כלומר את הדוח על 2021 דרוש להגיש עד ה-15 לאפריל 2022. בגלל שהשנה ה-15 לאפריל יוצא בחג של וושינגטו הבירה, תאריך ההגשה בפועל היא עד ה-18 לאפריל, 2022.
  ניתן לבקש הארכה על טופס 4868 על מנת לקבל הארכה עד ה-15 לאוקטובר. אני ממליץ תמיד להגיש את הבקשה להארכה, ובמקרה הכי גרוע לא לנצל את כל ההארכה. הסברים לבקשת הארכה יגיעו בהמשך הסדרה (וניתן לראות את של 2020 כאן).
 2. דוח על חשבונות זרים (FBAR) – הוא יצטרך להיות מוגש גם כן עד ה-17 לאפריל 2022. ההגשה של דוח זה היא אלקטרונית, אתם יכולים לראות כאן כיצד ניתן למלא אותו. מי שלא יצליח למלא עד ה-17 לאפריל יקבל הארכה אוטומטית (ללא צורך בבקשה) עד ה-15 באוקטובר. עם זאת אני ממליץ במידת האפשר להגיש בזמן כדי לא להגיע למצב ששוכחים מזה.

איך עובד מס הכנסה בארה"ב

אז איך בעצם ה-IRS ממסה את האזרחים האמריקאים? לפני שנתחיל בחישובים, חשוב להגדיר שלושה סוגי הכנסות אליהם נתייחס:

 1. הכנסה גולמית (Gross Income) – סך כל ההכנסות העולמיות אותם הרווחנו/קיבלנו בשנה מסוימת. לדוגמא: שלומית הרוויחה 150,000 ש"ח ב-2021 וכמו כן על פיקדון בבנק קיבלה 2000 ש"ח ריבית, וכמו כן היא קיבלה שכירות מדירה בבעלותה של 3000 ש"ח בחודש. סה"כ הרוויחה:
150,000 + 2,000 + 36,000 = 188,000 ש"ח

כלומר, שלומית הרוויחה $58,168 (לפי שער 3.232) באותה שנה וזו ההכנסה הגולמית שלה.

2. הכנסה גולמית מתואמת (Adjusted Gross Income – AGI) – ישנם ניכויים מסוימים שה-IRS מאפשר לאזרחים להוריד מההכנסה הגולמית. רובן אינן רלוונטיות כלל לישראלים. השנה לא אכתוב פוסט על ניכויים מותרים היות וזה לא רלוונטי ל-99.9999999% מקוראי הבלוג.
ספציפית לשנת 2021 אישרו בקונגרס ניכוי מיוחד של עד $300 לכל נישום בדוח (כלומר לזוג זה $600), בשל תרומות לעמותה מוכרת (כולל עמותות ישראליות המאושרות לפי סעיף 46).

3. הכנסה חייבת למס (Taxable Income)  – ההכנסה שבאמצעותה עושים את החישוב של מדרגות המס. על מנת לחשב את ההכנסה החייבת יש להפחית מה-AGI סכום מסוים שהינו סכום שפטור ממס בארה"ב. בעקבות רפורמת המס אותו סכום תלוי בסטטוס ההגשה בלבד (ר' לעיל). בשנים קודמות הוא היה תלוי גם בכמות האנשים במשק הבית.
הסכום הפטור מורכב מגורם שנקרא ניכוי. הניכוי יכול להיות ניכוי סטנדרטי או סך של ניכויים מותרים (עדיף לבחור בגבוה בניהם), מהניסיון שלי בישראל עדיף פשוט לבחור בניכוי הסטנדרטי מלבד במקרים ייחודיים.

ניכויים סטנדרטיים

להלן טבלה של הניכויים הסטנדרטיים המותרים לפי סטטוס ההגשה (הערכים הומרו לשקלים לפי ערך של 3.232 ש"ח לדולר):

סטטוס ערך $ ערך ש"ח
רווק $12,550 ₪40,562
ראש אב בית $18,800 ₪60,762
נשואים משותף $25,100 ₪81,123
אלמן מוכר $25,100 ₪81,123
נשואים בנפרד $12,550 ₪40,562

מקור: IRS

ישנם ניכויים סטנדרטיים מועדפים למבוגרים מעל גיל 65 ולעיוורים, כאשר על כל קריטריון כזה מסמנים בתוכנה. התוכנה תחשב על בסיס כמות הסימונים את הניכוי הסטנדרטי המוגדל. ניתן לראות בחוברת ההנחיות למילוי טופס 1040 את הערכים המדויקים (עמוד 33).

פטורים אישיים

עד שנת 2026 (כולל) לפחות לא יהיו פטורים אישיים. בתור "פיצוי", הוגדל הניכוי הסטנדרטי וכן הוגדלו זיכויי המס לילדים.

 סיכום

בפוסט הזה עברנו על ההגדרות של:

 • הכנסה גולמית (סך כל ההכנסות מכל המקורות בכל העולם – תוך המרה לדולרים)
 • הכנסה גולמית מתואמת (לרוב הישראלים זה יהיה פשוט שווה להכנסה הגולמית), ו-
 • הכנסה חייבת למס.

את ההפרש בין ההכנסה הגולמית להכנסה החייבת במס מחשבים באמצעות ניכוי סטנדרטי (או ניכוי מפורט – לרוב לא רלוונטי לישראלים).

בפוסט הבא נתחיל ממש למלא את הדוח ונעמוד על חוקים יותר ספציפיים על בחירת סטטוס ההגשה.

אם אתם מעוניינים לעזור במימון האתר, תשקלו להירשם לאחד השירותים האינטרנטיים הבאים שיעזרו לכם להוזיל את הקניות באינטרנט שלכם: Ebates, Honey. לקריאה נוספת ראו כאן

אם יש לכם שאלות פרטניות בנוגע למצבכם האישי מבחינת מס ארה"ב, תוכלו לפרסם אותו כאן בתגובות ותקבלו מענה ממני. השימוש בתשובה שאתן לכם הוא על אחריותכם בלבד.הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.אזהרה: אני איני רואה חשבון אמריקאי וגם לא רואה חשבון ישראלי. אני גם לא יועץ מס באף אחת מהמדינות הנ"ל (גם לא באף מדינה אחרת). את כל המידע שאני מספק כאן אני למדתי בעצמי תוך התייעצות חד פעמית עם רואה חשבון ועם אנשים אחרים המגישים בעצמם. חוק המס האמריקאי הוא חוק סבוך נורא, והמצבים שאתאר כאן הם יחסית פשוטים – הכנסה כשכיר, רווח הון על מניות, דיבידנדים, ריבית מהבנק/אג"ח, הכנסה משכירות (שלא כחלק מעסק). אם אתם בעלי עסק/עצמאים, אתם יכולים להשליך חלק מהדברים שיכתבו כאן על המצב שלכם, אך כרגע לא אעסוק בדיווח עבור בעלי עסקים. מילוי הדוחות דורש ידע שתוכלו לקבלו כאן בחינם, אך השימוש בו הוא על אחריותכם בלבד. באופן כללי, לא מומלץ להסתמך על בלוגים רנדומליים ברשת.
בהתאם לדרישות בחוזר 230 של ה-IRS, אני מתריע בפניכם, שכל מידע הנוגע לענייני מס פדרלי בארה"ב המובא בתקשורת זו, כולל כל לינק או צרופה, לא נכתב על מנת שתוכלו (א) להימנע ממסים שאתם חייבים להם על פי דין כולל קנסות, או (ב) לקדם, לשווק, או להמליץ לכל אדם אחר לגבי כל עניין או עסקה המובא בתקשורת זו.

18 מחשבות על “מס ארה"ב (2021) – מיקרו-פוסט 1 – מי חייב להגיש דוח שנתי בארה"ב?

 1. הי,
  כרגיל, קודם כל- תודה!
  מה דינם של הפרשות המעסיק לפנסיה והשתלמות? האם גם הם בתוך ה gross income?
  והכנסות אחרות- נגיד שכר דירה, חופשת לידה – איפה מכניסים אותם?
  ומה לגבי החזרי נסיעות ואוכל וכו שהם בתוך הברוטו- גם אותם צריך לחשב?
  (מניח שתהיה לזה התיחסות בהמשך, אבל חושב שכבר פה זה רלוונטי לרוב האנשים)

  אהבתי

  1. היי

   הפרשות מעסיק – תוכל לקרוא פוסט אורח שכתבתי כאן. האמל"ק הדעות חלוקות אם נטייה לכיוון כן לדווח אותם בשוטף.
   במידה והחלטת לדווח אותם, אכן הם נכללים ב-Gross Income.

   שכר דירה – לא נידון במסגרת הבלוג הזה, אז בקצרה – הולך ל-Schedule E שם עושים כמו דוח רווח והפסד כאשר ניתן לקזז הוצאות מוכרות. הרווח עצמו עובר מ-Schedule E ל- Schedule1 שם מתערבב עם ההכנסות הנוספות שיש שם.

   חופשת לידה ושאר קצבאות ביטוח לאומי (כולל אבטלה) – Schedule 1 – שורה 8 – Other Income

   החזרי נסיעות ואוכל – זו הטבת מעסיק לכל דבר (כלומר, שכר), ולכן מוכנסת לשדה 158/172 בטופס 106 ולכן גם בצד האמריקאי מדווח כהכנסה לכל דבר (אך אין משהו שצריך לעשות מעבר לקחת את הערך משדה 158).

   אהבתי

 2. קודם כל הרבה תודה על כל מה שתבת במשך השנים. חבל שאתה מפסיק. זה יחסר מאד!
  שאלה לגבי ה FBAR: הבת שלי התחתנה ב 2021 עם ישראלי שאינו אזרח אמריקאי. חשבון הבנק שלהם אוחד.
  ב Part III כתוב Financial Account Owned Jointly ועוד – Principal Joint Owner Information. למי הכוונה – לבעל השותף?

  אהבתי

   1. התחלתי למלא דרך תוכנת OLT. בחלק של Income בסע' 1 מכניסים את המשכורת + הפרשות לפנסיה. מה עושים עם הסעיפים הבאים (שחלקם מתמלאים לבד): סע' 3 Social security wages, סע' 4 Social security tax witheld, סע' 5 Medicare wages and tips, סע' 6 Medicare tax witheld?

    אהבתי

 3. שלום,
  אשמח למספר שאלות לגבי fbar:
  1. צריך לדווח על חשבון ב ibkr העולמית? להבנתי זוהי חברה אמריקאית, וצריך לדווח רק על חשבונות מחוץ לארה"ב

  סגרתי את חשבון הבנק שלי, פתחתי אחד חדש, והעברתי אליו את כל הכסף מהישן.
  איך זה צריך להיראות בטופס?
  בחשבון הבנק יש לי כסף בעו"ש, כסף במט"ח, וכסף במניות.
  איך זה צריך להיראות בטופס?

  בנוסף, האם שער הדולר הממוצע מעודכן עבור 2021?
  באתר המצורף בפוסט ראיתי שער 3.099

  תודה רבה!!

  אהבתי

  1. קודם כל תקרא את זה ואת זה.

   1) לא צריך לכלול חשבונות אמריקאיים בFBAR.

   2) כוללים שורה לכל חשבון בדוח, ומדווחים את הערך המקסימלי בכל אחת לפי הערך המקסימלי בפועל, גם אם זה אומר דיווח כפול על אותו כסף.

   3) יש כאלה שעושים שורה אחת כוללת, ויש כאלה שיעשו 3 שורות. הסיבה לאופציה השנייה, היא שיותר קל למצוא את הערך המקסימלי לכל תת-חשבון בנפרד.

   4) כן. 3.099

   אהבתי

 4. היי, קודם כל תודה רבה על העבודה המדהימה שאתה עושה באתר!
  רציתי לשאול האם הספים של ההכנסה לפיהם צריך להגיש נמדדים בברוטו או נטו?
  תודה רבה!!! 🙂

  אהבתי

 5. שלום! בנוגע למענק השלישי, הגשתי בקשה לבן שלי, ועברתי תהליך ארוך, כולל לשלוח טופס 3911 בחודש ספטמבר 2021. מכיוון שעדין לא קיבלתי, הוצרכתי להגיש גם דוח לשנת 2021 ולבקש זאת. בינתיים השנה לא קיבלתי הצ'ק למרות שזה "בעיבוד" כדבריהם, כבר כמה חודשים.
  השבוע קיבלתי מכתב בשבילו, בו כתוב שהצ'ק שלו לא נפדה, וכבר פג תוקפו (שנה!) והוא מוזמן להתקשר לבקש אותו. כידוע לכולנו, להשיג אותם בטלפון זה לא תהליך קל בכלל, ולכן התפלאתי מאד, כשמישהו סיפר לי על כך שקיבל המכתב, התקשר אליהם לבקש הצ'ק ואמרו לו: תגיש דוח ל 2021 ואז נביא לך אותו.
  מדוע הם שלחו לי את זה למרות שכבר שלחתי הדוח הרבה לפני שהמכתב שלהם הגיע? האם אין מנוס מלהתקשר אליהם, ולנסות להשיגם ימים רבים? ואז לדבר איתם שעתיים? אין שום דרך קיצור? אשמח לדעת אם יש! תודה על כל המידע והעזרה!

  אהבתי

 6. הגשתי דוח רגיל, לאנשים רגילים שלא היה להם שום דיווח על גניבת זהות, ולא קיבלו PI PIN, והודעת השגיאה מתייחסת לזה. איך אפשר לעקוף מלבד להדפיס ולשלוח בדואר? יש לך נסיון? רעיון?
  The Primary Taxpayer did not enter a valid Identity Protection Personal Identification Number (IP PIN). Please visit http://www.irs.gov/getanippin for further information and resubmit your return with the correct number.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s